Sub Het gebrek aan sociale economie t( DamiatePers i Haarlems Dagblad Renoveren Zenuwtik Kuren Si O Sietse Bosgra Vandaag beschouwingen van: 1. MAA 19 7 8 JANUARI MAANDAG 2 Ir. S. J. Meyn HAj van m de vr Hollai staten ing. E Janss een n land het la aanta steun Na de tweede wereldoorlog is ons land aan een industrialisatiepoli- tiek begonnen. De theorie was, dat we met de uitvoer van boter, kaas en eieren niet voldoende aan onze trekken konden komen. Er zouden net als voor de oorlog veel werklozen zijn, maar als we nu gingen industrialiseren, dan zou mede als gevolg van de algemene en goede scholing een groot aantal vaklieden in ons land kunnen blijven werken en werd emigratie overbodig. Dat is inderdaad bijna 30 jaar lang goed gegaan en we werden zelfs zó dapper, dat we de mijnen durfden sluiten, omdat we een geweldige gasbel vonden. Het verlies van een 40.000 arbeidsplaatsen moest maar op de koop toe genomen worden. De betrokken vaklui direct of indirect verbonden aan het mijnwezen, zouden we wel in fabrieken werk geven. Bezoekers, die gedurende de afgelopen weken Angola bezochten ter gelegenheid van het kongres van de regeringspartij MPLA, konden met optimistischer geluiden naar huis terugkeren. De belangrijkste verbetering is dat er in de steden weer voldoende voedsel te krijgen is, en dat de lange rijen voor de winkels tot het verleden behoren. Dat er ook verse groenten en vers fruit verkrijgbaar zijn toont aan dat de verbindingen met het achterland van Luanda zijn hersteld. u’. r R n WERKLOOSHEID ü- Chaplin in, Modem Times’. versierder Angola van koffie naar olie ■"to f 145,- i i i s? Een jeugdig lid van de jongerenorgani satie van MPLA met houten geweer. Nu blijkt die vlieger niet helemaal op te gaan. Dat is vervelend voor ons volk en heel erg voor degenen, die onverwacht de bodem voor hun toekomst voelen wegzin ken. Algemeen wordt nu gevraagd; hoe komt dat? Daarbij bestaat meteen de nei ging een schuldige te zoeken, de gemene rik te vinden, die ons die tegenvaller be zorgd heeft. Het beste is het echter niet aan die neiging toe te geven, maar nuchter uit te pluizen, wat er feitelijk gebeurd is, wel ke fout we met zijn allen gemaakt hebben. Zo schreef ik al eens, dat er een volko men tegenspraak zit in het feit, dat er geklaagd wordt over werkloosheid ener zijds, terwijl anderzijds een energietekort dreigt. Werkloosheid is van nature een blijk van energie-tevéél, omdat tot circa 1850 de mens praktisch Ue enige althans veruit de voornaamste leverancier van energie was. Daarna is de door brand- stofenergie gedreven machine erbij geko men, die het overbodig maakte voor heel veel mensen om als Michieltje de Ruiter dag in dag uit aan het grote wiel te draaien, waardoor touwslagers hun produkten konden maken. Sietse Bosgra, kernfysicus, publicist, medewerker van het Comité Zuid-Afrika. Ir. S. J. Meijn, publicist over maatschappelijke problematiek, medewerker van vaktijdschriften op technisch gebied, specia list in milieu-aangelegenheden. Lea Wijnberg, free lance journaliste, publiciste, schrijfster. We weten ook allemaal, dat een fabri kant liever machines dan mensen heeft, want die machines doen altijd precies, waarvoor ze gemaakt zijn, maar die men sen hebben „kuren”, stellen steeds nieuwe eisen. Helemaal zonder mensen gaat het niet, maar elke werkgever heeft er toch liefst zo min mogelijk, want hij wil niet de „slaaf van zijn werknemers” worden. Werknemers, die steeds weer nieuwe en hogere eisen stellen. En zo komen mensen die voor de Wet gelijk zijn en ook van nature gelijk geschapen zij het met kleine verschilletjes dwars tegenover elkaar te staan, omdat ze moesten lachen om Charlie Chaplin, terwijl hij hen toonde hoe ze begonnen elkaar argeloos de men selijke waardigheid te ontnemen. En wat zien we nu gebeuren? De samen leving is door dat industrialiserend mecha niseren zo ingewikkeld en verward gewor den, dat de éne partij staat te schreeuwen uit angst voor energieschaarste, terwijl de andere partij in naamloze ellende verzinkt, omdat hij zijn energie niet kwijt kan en van de bijstand moet voortleven. Terwijl we daarover in verwarring zijn, brandt dan nog de actie „Geef om de Natuur” los, die in feite rechtstreeks voortvloeit uit die zo vrolijk begonnen industrialisatiepoli- tiek, waarmee we alles mechaniseerden, wat er maar te mechaniseren valt tot het eieren leggen van kippen en het melken van koeien toe. De oerwouden gaan eraan, omdat de fineermachines hout moeten hebben. De rivieren vervuilen, omdat de machines hun afval kwijt moeten. De vis sen en de watervogels gaan dood, omdat de elektrische centrales het water opwar men, teneinde al die machines van energie te kunnen voorzien. Maar daar kunnen we niet mee ophou den, zegt men, want dan komen er nog meer werklozen. Zou het misschien kun nen zijn, dat er enorm veel werk te doen is om weer houtleverende bossen te poten? Zo’n nieuwe gedachte is dat niet, want in Zweden en Finland gebeurt dat al JAREN, sedert men begon in te zien, dat de hout- deze verkiezing werd de niet-racistische traditie van MPLA voortgezet: ook ver schillende blanken en vele kleurlingen die de vrijheidsstrijd hadden ondersteund, werden in dit hoogste orgaan van de partij gekozen. Op het kongres werd nog eens bena drukt dat Angola een socialistische samen leving op wil bouwen, waarbij het land ten aanzien van de buitenlandse politiek een ongebonden koers zal varen. Deze lijn kwam ook tot uitdrukking bij het uitnodi gen van gasten voor het kongres. Uit het westen waren naast de vroegere steun groepen zoals het Nederlandse Angola Comité de sociaal-democratische partij en uitgenodigd en communistische partij en die alle met éen uitzondering: Portu gal het ongebonden Euro-communisme aanhangen. Verder waren uiteraard afge vaardigden aanwezig van de verschillende bevrijdingsbewegingen in Zuidelijk Afri ka. Angola biedt deze bewegingen enorm veel steun en faciliteiten asm, waardoor het land in korte tijd uitgroeide tot de belangrijkste basis voor de bevrijdingsbe weging van het buurland Namibië, de SWAPO, en van de bevrijdingsbeweging ANC van Zuid-Afrika. Omgekeerd gaat het Zuidafrikaanse leger langs de zuid grens van Angola voort met infiltraties. Onlangs werd in Zuid-Afrika bekend ge maakt dat het Zuidafrikaanse leger toes temming heeft om operaties uit te voeren tot 20 km op Angolees grondgebied. De met Zuid-Afrika verbonden UNITA-bewe- ging wordt volgens de laatste berichten steeds verder teruggedrongen. Tijdens de grootscheepse militaire operatie werden de overgebleven UNITA-eenheden in het centrum van Angola in de richting van de kust gedreven, waar ze nu de wegen rond de havenstad Benguela onveilig maken. Als de bewoners van de tropen het niet doen, waarom zouden wij er dan geen mensen heen sturen, die het kunnen en willen doen? Kan het zijn, dat die bewo ners van de tropen niet weten hoe het moet? Dan kunnen onze mensen het hun toch voordoen! kap voor krantenpapier en woningbouw van heel Europa om méér hout bleef vra gen. Men zag in dat er op een gegeven moment gewoon geen bossen meer zouden zijn, tenzij men begon méér bos te poten, dan er jaarlijks gekapt werd. Op die ma nier zou men de reeds geleden schade inhalen en ook de groei in de verkoop van hout vóór blijven. Waarom kan dat daar wel en kan het in de tropen niet? dierbare papiertjes vaststrikken toen mijn oog op de adressering viel. „De heer L. Wijnberg” stond er. Zó persoonlijk was die computer dus toch ook weer niet.Hij wist blijkbaar toch niet pre cies wie hij vóór had. Of had de program meur misschien een scheutje feminisme in zijn brein gedaan, waardoor er een rolverwisseling tussen al die voorgesor teerde mannen en vrouwen had plaatsge vonden? Hoe dan ook, de aardigheid was er voor mij afwant ik ben een ouderwet se vrouw. Als de computer privé-briefjes wil rondstrooien met de bedoeling, de geadresseerde het gevoel te geven dat hij of zij in persoon is uitgekozen, dan zal hij toch eerst wat elementaire kennis om trent de indeling van de menselijke soort in geslachten moeten opdoen. Er bestaan heel duidelijke boekjes over: wat op groeiende jongens moeten weten e.d. Het lijkt me dat de belastingen hun computers beter programmeren. Nog nooit heb ik een aanslagbiljet kunnen terugsturen of vernietigen omdat het ver keerd geadresseerd was; de vergissingen kwamen uitsluitend voor in de bedragen. Zodat ik op het punt van zich persoonlijk aangesproken voelen bij de fiscus beter aan mijn trekken kom dan bij de postre clame. Intussen gaat de computer als uitver- kiezer, briefschrijver, versierder zo u wilt, rustig met zijn avances door. Nau welijks was ik mijn teleurstelling over de ware aard van de reclamecomputer die We kunnen die afbraak zo klein mogelijk laten, bijvoorbeeld door oude woningen te renoveren. Toen ik 17 jaar geleden in Haarlem kwam telde de stad 170.000 inwo ners. Nu zijn er maar 164.000, ondanks dat er voor 33.000 mensen huizen en winkels bijgebouwd zijn in Schalkwijk. Er zijn er óók nog een 50.000 naar elders vertrokken. DUS kan het niet anders of er zijn oude huizen OVER. Ze zijn alleen maar niet goed genoeg, zodat er volop werkgelegen heid moet zijn om ze goed genoeg te MA KEN. En zo zijn er talloze voorbeelden te geven van bezuinigingen op afbraak, want renovatie kost minder cement, grint en zand dan nieuwbouw, zeker als we wegen en straten en bruggen meerekenen. Het zich in mijn dagpost had genesteld, te boven of een andere computer kwam zich min of meer in persoon aan me voorstellen. „De schaakcomputer daagt u uit!” riep hij mij vanaf de adverten tiepagina’s toe. Wie het aan een levende tegenspeler ontbreekt, kan zich, zoals bekend, voor een fiks bedrag een elektro nische rivaal aanschaffen. „Het is alsof u tegen een getrainde menselijke tegen stander schaakt!” Het ingenieuze toestel maakt „het vinden van een tegenstander voor altijd overbodig”. Met deze en dergelijke kreten tracht men de schaakcomputer aan de man te brengen. Een onzichtbare ander laat u winnen of zet u schaakmat. Geen pein zende, tergend-geduldige man tegenover u, geen storende huisgenoten, geen pu bliek (ik zit gewoon reclame te maken voor dat ding!). Het mooiste vind ik dat men na een partijtje schaak alle hersen spinsels volledig kan uitwissen. Dat zou wel eens een van de redenen kunnen zijn dat ik als er dan toch elektronisch ge leefd moet worden, liever door de com puter word uitgedaagd dan uitgekozen. In dit opzicht verdient de onzichtbare uitdaging zelfs de voorkeur boven de confrontatie met een levende, zichtbare tegenstander. De verborgen rivaal kun je met één druk op de knop het zwijgen opleggen. Weliswaar laat hij je niet win nen als je het verkeerd doet „iedere onnadenkendheid leidt onherroepelijk tot schaakmat” maar je verliest ten- ir St. Pietersberg, nog niet helemaal ver dwenen. steekt om die afbraak zo klein mogelijk te laten of wat nog beter is te herstellen. ontbreekt ons aan een SOCIALE eco nomie. Dat is iets anders dan commerciële eco nomie, die over winst gaat. Maar de werklozen betalen we TOCH, dus is het voor alle partijen beter ons te bezinnen op de fouten die we maken, welke ontstaan door alléén maar commercieel te rekenen. Fouten die we via steeds hogere belastin gen en sociale premies dubbel en dwars te vergoeden krijgen. Fouten die we ook via steeds duurdere en gevaarlijker nieuwe brandstoffen voor energie-opwekking te betalen krijgen. Fouten, die uiteindelijk schuil gaan in ons aller lijdzaam en wat lacherig aanzien van de ontwaarding van de mens, zolang die ontwaarding ons niet persoonlijk treft. Werkloosheid is een bewijs van verlies van solidariteit tussen mensen. Er is een ander woord voor: discriminatie. Allemaal gebrek aan liefde voor de medemens, ofte wel egoïsme. Centrum Noord Schalkwijk Haai pot. than leg gel ba ke de na de onafhankelijkheid de zaak gesloten. De diamantwinning staat op een laag pitje. De Angolese staat heeft een kontrakt ge sloten met de vroegere eigenaar DIA- MANG om de exploitatie gezamenlijk voort te zetten, maar doordat de deskundi gen vertrokken zijn is zeventig percent van de machines kapot. Wat er nog aan dia manten gewonnen wordt, wordt door de inwoners van het gebied via de zwarte markt naar het buurland Zaire gesmok keld. Op het kongres van de MPLA werd uitvoerig over de economische wederop bouw gesproken. Geprobeerd zal worden de ijzer- en diamantproductie weer op te voeren. Maar de nadruk zal komen te liggen op landbouw en visserij, waarin verreweg het grootste deel van de bevol king werk vindt. Bij de economische we deropbouw steunt Angola sterk op de hulp van Cubaanse technici. Op dit ogenblik zijn er ongeveer 3.000 ontwikkelingswer kers uit het kleine Cuba in Angola: artsen, onderwijzers en technici. Volgens de plan nen zullen het er over een jaar 5.000 zijn. Interessant is dat op het kongres tevens werd besloten dat Angola economisch op het westen geörienteerd blijft: daar bevin den zich de afzetmarkten voor de Angole se produkten, daar zijn ook altijd de ma chines en andere invoerproducten van daan gekomen, waarmee men vertrouwd is. Het teerdi schik gen i aanta de ge leurg dere toege ƒ497. Noor de v mee< Zi bom vrijt twee bij rioo ri o; Als we met zijn allen nu eens één ding goed leren beseffen, dan kunnen we heel veel narigheid wegwerken. Letterlijk weg- WERKEN, want we zoeken naar werkgele genheid. We moeten leren beseffen, dat we NOOIT iets kunnen BOUWEN, ZONDER IETS ANDERS AF TE BREKEN. De St. Pietersberg is bijna wijlen, doordat we de mergel gebruiken om er het cement voor onze woningbouw van te maken. Langs de grote rivieren is het ene grintgat na het andere ontstaan, omdat we zand en grint nodig hadden voor onze woningbouw en onze wegen. Hele oerwouden verdwijnen, omdat we meubels en wandbetimmerin- gen en rotvrije ramen in onze woningen willen hebben. Onze opbouw is de afbraak elders. Maar geen mens die één hand uit- Ee in di ge wi n« bt F: d< tl V t I minste niet je gezicht, er gaat alleen maar een lichtje branden. Zonden ze zo’n computer ook niet voor andere situaties kunnen maken waarbij het op tegenspel aankomt? Bijvoorbeeld in de vorm van een voorgeprogrammeer de echtgenoot, vriend, baas, buurman of minister-president? Vooral dit laatste zou ons een hoop tijd, geld en ergernis hebben kunnen besparen. Mislukt het experiment, dan veeg je met één handbe weging het hele spelletje uit. Maar stel dat het lukt. Dat je leven spartner, werkgever of de minister met wie je het meest te maken krijgt of van wie je het meest te duchten hebt, je laat winnen.Jij bent de sterkste, op z’n minst speel je remise. Dan weet je me teen wie je moet hebben. Loop je die man tegen het levende lijf, ga je dat spel in de werkelijkheid spelen, nou, dan heb je een geweldige voorsprong. Je kent je kansen, je hebt geleerd goeie tegenzetten te doen, wat kan je nog gebeuren? Ik stel het me nu helemaal vóór, ga vergelijken: de computer of de mens? Het computerpartijtje kun je vergeten, zelfs ontkennen, je kunt zeggen: ik heb het nooit gespeeld, er was niemand, in ieder geval heb ik hem uitgewist. De zichtbare ander, de partner, de baas, de buurman, de premier, de tegenstander van wie je écht verliest, is niet weg te branden, hij speelt door. De man van wie je wint, geeft op. Hij weigert de herinne- ring Lea Wijnberg Oprechte Haarlemsche Courant van 1656 Ook het Nederlandse bedrijfsleven pro fiteert van de goede naam die ons land in Angola heeft door de steun die vanuit Nederland tijdens de bevrijdingsstrijd aan de MPLA werd gegeven. In een half jaar tijd bestelde Angola in Nederland kon- sumptiegoederen ter waarde van 200 mil joen. Het gevolg is dat de Angolese winkels vol liggen met Nederlandse produkten. Onlangs ontving Angola uit Nederland twee Fokker vliegtuigen, en over de leve ring van loods- en sleepboten wordt onder handeld. Deze voor de Nederlandse werk gelegenheid belangrijke orders dreigen echter verloren te gaan doordat de Neder landse regering Angola nog steeds be schouwt als een land dat in oorlog is, zodat er geen kredietgaranties gegeven worden en de verzekeringstarieven veel te hoog zijn. De Nederlandse ontwikkelingshulp aan Angola komt minder goed van de grond, voornamelijk doordat de Angolese kaders niet opgewassen zijn tegen de vele taken die hen wachten. Mogelijk zal op Nederland een beroep worden gedaan om personeel te leveren voor de universiteit van Luanda. Het in december gehouden kongres van de MPLA vormde het eerste kongres sinds de oprichting van de MPLA als onder grondse verzetsbeweging in Luanda in 1956. Door de oorlogsomstandigheden wa ren aanhangers van de beweging al die jaren op geheel verschillende fronten ac tief zonder dat ze de mogelijkheid hadden bij elkaar te komen. Op dit kongres werd de bevrijdingsbeweging MPLA omge vormd tot een politieke partij, die de naam kreeg „MPLA-Partido do Trabalho”, het geen wil zeggen „MPLA-Partij van de Ar beid”. Het Centrale Comité, dat uit 75 man moet bestaan maar dat door de oorlog was uitgedund tot 22, werd weer aangevuld. Bij omvang der produktie was in die 5 jaren met 30% gegroeid, maar de werkgelegen heid daaraan verbonden is met 7% ge daald. De toeneming van het machinale energieverbruik bedroeg echter 80%. Dat geldt dan voor ons land. Van diverse industrieën in Duitsland zijn dergelijke grafieken gemaakt en daaruit blijkt, dat de mechanisatie en dat is iets anders dan industrialisatie voor al die speciale takken van industrie hetzelfde effect heeft gehad. Dus meer brandstofenergie en min der arbeidsplaatsen bij een toenemende omvang van de produktie. We kunnen deze feiten ook zelf aflezen uit de berichten in de pers over nieuwe te vestigen in- dustriëen, die de werkgelegenheid zouden bevorderen. Het wordt toch echt te dol als er miljoenen guldens besteed moeten wor den om één arbeidsplaats voor de mens te scheppen. Met 2000,- kom je al een heel eind voor een goed gereedschapkistje voor een timmerman. Zo’n man MAAKT wat, maar wat maakt een „knoppendrukker” in een petrochemische installatie? Wat doet feitelijk een piloot in een modern vliegtuig? Met zijn bemanning kaarten tij dens de lange uren dwars over de oceaan, terwijl een computer het vliegwerk doet. per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 17.30 -19.30 uur zaterdags van 11.30 -13.30 uur Uitsluitend telefoon: 023 - 32 43 41 Op deze pagina „Subjectief Podium" die wekelijks verschijnt, uiten auteurs zich op zeer persoonlijke wijze over onderwerpen die in de interessesfeer van de samenleving liggen. De zeer subjectieve expressie van hun meningen, of oordelen betekent dat de redactionele opinie over de behandelde onder werpen volkomen buiten beschouwing blijft. Eventuele reacties van lezers worden direct aan de schrijvers doorgezonden.’ De productie van landbouw en industrie begint langzaam weer op gang te komen. Op het kongres van de MPLA werd als belangrijkste doelstelling voor de toe komst vastgelegd, dat in 1980 de produc tie weer op zijn vroegere niveau van 1973 terug moet zijn, dat wil zeggen op het niveau van de jaren voor de woelige deko lonisatie. De aardolie, die door de Ameri kaanse maatschappij Gulf Oil voor de kust van de provincie Cabinda wordt gewon nen, is weer op zijn oude niveau. Angolese en Cubaanse militairen beschermen ,Jn het belang van Angola”, zoals Fidel Castro zei, de Amerikaanse olie-installaties. Deze aardolie, die vroeger al meer dan de helft van de uitvoer van Angola vormde, levert door de gestegen olieprijzen thans aan zienlijk meer op, en draagt nu voor waar schijnlijk 90% bij in de totale export. Van de vroegere koffieproductie is weinig meer over. Het was een typisch koloniaal bedrijf, met Portugese opzichters en Afri kaanse goedkope kontraktarbeiders, die uit andere delen van het land werden aangevoerd. Zowel de Portugezen als de kontraktarbeiders zijn naar hun geboorte grond teruggekeerd, en de Angolese rege ring vraagt zich af, of de koffieproductie in de toekomst nog mogelijk zal zijn. Van de andere exportprodukten ligt de ijzer- winning volledig stil; de Duits-Portugese onderneming had het rijkste ijzererts al in de koloniale periode weggevoerd, en heeft De computer als Onlangs kreeg ik een persoonlijke brief van niemand minder dan de com puter. Nu is het in het wereldje van de publiciteit een hoge uitzondering, bijna een luxe, persoonlijk te worden bena derd. Ik begreep dan ook niet waar ik het aan te danken had. Maar goed, daar lag dan de „boodschap” tussen mijn post, zo te zien een kattebelletje, hemelsblauw bedrukt en keurig in een doorzichtige envelop verpakt. Er stond in dat ik door „onze IBM computer” was uitgekozen om over enkele dagen een persoonlijke prijsvraagbrief te ontvangen waarop een exclusief prijs vraagnummer zou prijken. Er werd mij verzocht goed op mijn brievenbus te letten. Nu, dat doe ik al reeds; bovendien: hoe zou een ander van een zo vertrouwelijk schrijven kunnen profiteren? Ik kon gerust zijn. U begrijpt dat de aangekondigde prijs vraagbrief de bedoeling had abonnees te werven. Omdat mijn behoefte aan lees voer rijkelijk is bevredigd, deponeerde ik de tweede brief snel in de prullenbak. Het eerste poststuk bewaarde ik zoals ik privé-brieven en mijn poesie-album be waar. Had het niet dezelfde nostalgische betekenis? Zou het mij, later in het be jaardenhuis, niet met weemoed terug doen verlangen naar dat onvergetelijke ogenblik dat mij het bewijs in handen speelde, de favoriete van een computer te zijn? Juist wilde ik het charmante kattebel letje met een lila lint aan de andere In het uiterste noorden wordt Angola nog steeds geplaagd door aanvallen en beschietingen vanuit het noordelijke buur land Zaire. In bepaalde gebieden langs de grens zijn nog eenheden van de vroegere beweging FNLA actief, terwijl de olierijke provincie Cabinda nog geïnfiltreerd wordt door militairen van de afscheidingsbewe ging FLEC. De spanning langs de grenzen met Zaire blijkt ook uit het grote aantal vluchtelingen volgens het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelingen een kwart miljoen dat na de oorlog in de provincie Shaba (vroeger Katanga) naar Angola is gevlucht. Nadat eerst de Zweed se regering de vluchtelingen via een nood- hulpprogramma ter waarde van een half miljoen dollar in leven heeft gehouden, heeft nu Nederland eenzelfde bedrag be schikbaar gesteld. Maar als machines méér gaan doen dan alleen maar domme energie leveren en óók producent gaan worden, dus de vakman gaan verdringen, dan ontstaat er gevaar voor werkloosheid. Dan kan er tegen men sen gezegd worden, dat ze niet nodig zijn, want de machine kan het goedkoper, beter en vlugger dan zij. Zodra dat gebeurt beginnen we de mens zijn waarde te ontne men. Dat zag Charlie Chaplin al in 1936 in, toen hij zijn film „Modem Times” maakte, waarin hij aan de lopende band niets an ders hoefde te doen dan met een steeksleu- tel in elke hand de moeren van bouten nog een draai extra te geven. Als zijn tijd erop zat ging hij naar de kleedkamer met lege handen, die nog steeds doorgingen met de aandraaiende beweging van zijn 8-urige werkdag. We lachten ons krom over die zenuwtik, maar het was wel lachen om de ontwaarding, die we op elkaar toepasten! In het tijdschrift voor hogere en leiding gevende technici „Bèta” van 22 november 1976 staat een artikel van Ton Brans, waarin hij aantoont, dat al die loonronden, die de regering ons toestond op grond van verbeteringen in de produktiviteit van ons volk in de jaren ’69-’74, in feite geen pro- duktiviteitsverhogingen van werkende mensen waren, maar van machines. Hij laat aan heel duidelijke grafieken zien, dat de toeneming van de produktie gepaard ging met een toeneming van het ener gieverbruik. Het aandeel van de mensen in de levering van energie nam echter af. De Het vraag van C i ten zi; GS g< regelt in rel CircE se mo Noord- vinciaE dus GS ken vo subsid stand van C lijk W< houd tenlasi subsid 627.S HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Oudeweg 12-14, Haarlem, telefoon 023 - 31 90 53 postbus 507, Haarlem postgiro: 273107 telex: 41866 BIJKANTOREN: Haarlem: tel. 023-31 90 53 Gedempte Oude Gracht 82 Floresstraat 1 Califomiëplein 17 Heemstede: tel. 023-28 77 54 Raadhuisstraat 60 ADVERTENTIES: telefoon 023 -31 90 53 GROENTJES, gerubriceerde advertenties, uitsluitend: telefoon 023-31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- f 162,50 1/215,- 0,70

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 4