Pastoor betaalt parkeerbonnen kerkbezoekers FLEXIBEL JEUGDBELEID Het Grote Geluk 1978 in bij I I Rijkdom aan nuances bij Johan en Daniël Otten begint morgen al om 9 uur Jongeren gooiden met molotov-cocktails IflSIENHOUEN Scholieren in slagorde voor gevecht om titel van basketbaltoernooi ^jwet u wél bij zijn!^ PRIORITEITENSTELLING IS HANDICAP BIJ VOEREN 1 «It Opening Schubert-passepartout goed bezocht Gerard Hes, hoofd afdeling jeugdzaken: STAD 19 7 8 JANUARI MAANDAG 2 Raddraaiers (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In schril con trast met het overgrote stadsdeel van Haarlem was de Harmenjans wijk oudejaarsnacht toneel van harde politiecharges in een verhit te buurt. Molotov-cocktails, ste nen en vuurwerk vlogen automo bilisten, die het kruispunt Oude Weg - Harmenjansweg passeer den, om de oren. Sloopauto’s wer den in brand gestoken en huizen met stenen bekogeld. Bij de onge regeldheden liepen vier agenten lichte verwondingen op en wer den zeven politieauto’s bescha digd. De mobiele eenheid van de politie moest de wijk drie keer in met schilden en wapenstokken voordat de onruststokers enigs zins tot bedaren kwamen. /MODERN straatterreur en charges Een sloopauto brandt uit. Brandweer en politie blijven nog op veilige afstand. (Van onze stadsredactie) JOHAN VAN KEMPEN (ADVERTENTIE) ü- GERARD HES ostadestraat 4/(023) 25 1937 Harmenjanswijk toneel van Evenals bij Beethoven, zorgden Johan en Daniël Otten voor gaaf eri fijnzinnig spel, waarin beide instrumentalisten el kaar in de klassiek opgebouwde muzikale dialoog, op dynamisch afgewogen wijze van repliek dienden. Rafelloze, fijngepo- lijste toonvorming in zekere intonaties bij de violist en daaraan voortreffelijk aange- x-paste pianobegeleidingen. Negen jongeren in de leeftijd van 15 tot 19 jaar worden door de politie als hoofd daders van het tumultueuze gebeuren be schouwd. Drie van hen zijn inmiddels gearresteerd. Om kwart over elf dienden zich de eerste signalen aan, dat de oudejaarsviering in de Harmenjansbuurt wel eens een agressief karakter zou kunnen dragen. Stenen ket sten tegen een surveillanceauto, die zich tactisch uit de buurt terugtrok. Omstreeks kwart over twaalf werden twee sloopau to’s in brand gestoken, hetgeen door de politie werd toegelaten omdat er geen di rect gevaar bestond. Als voorzorgsmaatre gel werd het verkeer voor de Gedempte Oostersingelgracht en de Prinsenbrug om geleid. Zodra het vuur verminderde en politie en brandweer aanstalten maakten de wrakken weg te slepen brak het tumult los. Een viertal jongeren, dat donkerkleu rige maskers droeg, opende het vuur op brandweer, politie en takelwagen. Er werd met brandbommen en stenen gegooid, waarop de politie zich genoodzaakt zag een eerste charge uit te voeren. Deze taferelen herhaalden zich nog twee keer, waarbij vier agenten door stenen werden getroffen en nog een sloopauto in brand werd gestoken. Bij het laatste optre den van de mobiele eenheid omstreeks half drie werden twee jongens van 16 en 18 jaar liggend in een volkswagenbus aangetroffen. Beiden zijn aangehouden. In de ouderlijke woning van een van de jongens is later huiszoeking gepleegd om dat er vuurwapens en molotov-cocktails verborgen zouden zijn. De politie heeft „We zijn samen met het wijkcomité, de wijkagent en jongeren juist bezig een goe de verstandhouding op te zetten. Daartoe Allegro molto uit de Sonate opus 75 van Saint-Saëns; muziek met je reinste bra- vour-karakter die met flair en technisch gemak over het voetlicht werd getild. HAARLEM. Pastoor A. H. Beem er van de rooms-katholieke kerk van de H. Jozef aan de Jansstraat betaalt de parkeerbonnen van bezoekers van de kerstnachtdienst. Bij gebrek aan voldoende parkeerruimte was een aan tal bezoekers gedwongen de auto te parkeren op plaatsen waar dat niet is toegestaan. Bij terugkeer troffen de bestuurders een bon tussen hun ruite- wisser. honderd heeft gestuurd. Dit optreden kan de politie niet tolereren, en de zaak zal tot op de bodem worden uitgezocht”, aldus de heer Molenaar. Op andere plaatsen in Haarlem was het betrekkelijk rustig. De brandweer moest een paar keer uitrukken bij kerstboomver brandingen op de Burgwal, Kleine Hout weg, Pontianakstraat, P.C. Hooftstraat en Barbarossastraat. Persoonlijke ongelukken met vuurwerk werden evenmin gemeld. HAARLEM. „Lag het accent op uit voerende werkzaamheden en het organi seren van activiteiten; nu willen we ons meer gaan richten op direkte hulp aan groepén en individuen. Met de opheffing van de Haarlemse Raad voor Jeugd en Jongeren is er een gat gevallen. Zolang de HRJJ er was hebben we bewust afgezien van het informatie verstrekken om con currentie te voorkomen. Nu nemen we die taak op ons. Vanaf 5 januari houden we elke donderdag van 19.30 tot 22 uur open huis voor iedereen die iets met jeugdwerk te maken heeft.” Aldus Gerard Hes, hoofd van de afdeling jeugdzaken van de dienst sport- en jeugdzaken, over de nieuwe aan pak waarvoor zijn afdeling gekozen heeft. „Slagvaardiger inspelen op behoeftes,” daar gaat het volgens Gerard om. De opzet van de informatieavonden is tweeërlei. Iedereen kan het gebouw van de dienst aan de Kleine Houtweg 47 binnenstappen en om informatie vragen. Daarnaast zul len ambtenaren van de dienst daadwerke lijk helpen bij het in orde brengen van de administratie en de financiële organisatie van instellingen die zich met jeugdwerk bezig houden. De penningmeesters van dergelijke clubs komen er vaak niet meer uit. De procedures, de subsidieaanvragen, de financiële afrekeningen, het zijn zulke ingewikkelde zaken geworden, dat des kundige hulp node wordt gemist. De afdeling jeugdzaken gaat op de ac tieve toer. Bijvoorbeeld bij het realiseren van speelplaatsjes in de wijken. Zodra uit een wijk de roep om een speelvoorziening komt wil de afdeling daarop inspelen. Ma teriaal en literatuur beschikbaar stellen, waarmee de wijkbewoners zelf aan de slag kunnen. Gerard: „Dat is veel aantrekkelij ker dan langdurig strijden om een bestem mingsplan. Snel iets realiseren, daar wil de dienst naar streven. Dat geldt ook voor het jeugdbeleid. Dat moet flexibel zijn. Helaas zit je met die prioriteitenstelling. Dat is voor ons een handicap. Neem zo’n kraak- actie in het Rozenprieel. Zoiets stimuleren Overigens heeft de nieuwe omgeving de aantrekkingskracht voor het toernooi niet doen verliezen. En dat het de deelnemers zeker niet alleen om het winnen gaat, werd het ook dit jaar weer bewezen door de IJmond-MTS bij de meisjes. Acht van die tien meisjes, die deze school bezoeken wer den door vakleerkracht Theo Bremer „warm” gemaakt voor deelname. Opmer kelijk is bovendien nog dat juist deze deel nemers van heinde en verre moeten ko men. Zelfs sneeuw en gladheid hebben bewezen bij dit soort ploegen niet als spel breker te kunnen optreden. spijkers met koppen te slaan als groepen uit de bevolking daarom vragen. Duidelijk is, dat een flexibel jeugdbeleid niet past binnen het totale gemeentelijk beleid. Als het gaat om de realisering van accommo daties voor jeugd kan er wel gewacht worden tot de prioriteitenstelling achter de rug is, maar in andere gevallen voelt de afdeling zich genoodzaakt noodverbanden aan te leggen. Hes pleit dan ook voor een pot incidente le jeugdvoorzieningen waaruit geput kan worden als dat nodig blijkt. Indien er zo’n pot komt kunnen doorkruisingen van het prioriteitensysteem voorkomen worden. De pot zou bijvoorbeeld gebruikt kunnen worden om iets te doen voor die groepen jongeren die al zwervend door de stad overlast bezorgen in club- en buurthuizen en commerciële café’s. Op dit moment kan de afdeling voor deze groepen niets doen en Hes betreurt dat. De actievere aanpak waarnaar de afde ling streeft is mogelijk omdat op korte termijn een eind komt aan de onderbezet ting waarmee men al maanden te kampen heeft. Er zullen twee vacatures vervuld worden waarmee de bezetting op zeven man komt. De afdeling zal worden bevolkt door Wim Honhoff, Frans Heerens, een administratief assistente, een nieuw waar nemend hoofd en een nieuwe consulent voor het vrijwilligerswerk en Gerard Hes. Gerard hoopt, dat de ambtenaren van zijn afdeling straks beter bereikbaar zul len zijn, niet alleen op de informatieavon den, maar ook door de week. Tot nu toe was een veelgehoorde klacht dat men de mensen niet te pakken kon krijgen. Men zat dikwijls te vergaderen of men was op pad. Dat wordt allemaal beter. De afde ling zal zich veel meer naar de bevolking toe gaan profileren. Dat dat hard nodig is, daar twijfelt Gerard Hes niet aan. Hij heeft tot zijn schrik moeten constate ren, dat velen in Haarlem nog nooit van de afdeling jeugdzaken hadden gehoord. Voor de goede orde: de afdeling is bereik baar via telefoonnummer 023-319353. HANS INVERNIZZI haarlem - k leverpark/van echter geen projectielen kunnen vinden. Dezelfde nacht is nog een 17-jarige Haar lemmer uit die buurt aangehouden. Hij zou medeverantwoordelijk zijn voor het gooien van stenen naar automobilisten en politie. Behalve zeven politieauto’s liepen ook woningen in de buurt schade op. Van het PTT-gebouw aan de Oude Weg sneu velden enkele tientallen ruiten. Rond vijf uur was de rust enigszins in de wijk terug gekeerd. Alle op deze middag in het spel reeds getoonde aspecten vonden tenslotte hun 'irtuoze aanvulling in Allegro agitato en Pastoor Beemer zei ons dat hij met de gemeente een mondelinge regeling had* waarbij soepelheid werd betracht ten aanzien van bezoekers van zijn kerk. Deze overeenkomst heeft hij gesloten met de voormalige burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. Pastoor Beemer was daarom tamelijk verbaasd dat nu plotseling bonnen wer den uitgedeeld aan bezoekers van de kerk. Komende week gaat pastoor Beemer praten met een vertegenwoor diger van de politie om de oude rege ling te trachten in ere te herstellen. Geverbaliseerde kerkbezoekers kun nen hun bonnen inleveren bij pastoor Beemer en krijgen dan hun centjes terug. HAARLEM. Het publiekelijk aan bieden van zijn beste wensen voor het nieuwe jaar door de directeur van het Haarlems Concertgebouw, mr. Peter Lohr, vormde gistermiddag de inleiding van het goed bezochte „theeconcert”, gegeven door Johan en Daniël Otten. Het was alweer de zevende en achtereenvolgende maal dat dit bekende viool-pianoduo deze inmiddels traditioneel geworden muzika le nieuwjaarsmatinee verzorgde. we natuurlijk niet, maar we brengen er wel begrip voor op. Er is een noodsituatie. De bevolking vraagt om hulp; de jongeren ook. Wij willen daar dan slagvaardig op in spelen. We hebben de sleutel van gebouw Bethel gegeven, wat meubilair en wat schoonmaakspullen. We houden de super visie en iedereen is tevreden. Het is jam mer, dat er een kraakactie nodig is, maar als we de normale procedure hadden ge volgd hadden we moeten wachten tot de prioriteitenstelling voor 1979. Iets soortge lijks heeft zich voorgedaan met de pseudo Heil Angels, die Het Anker claimden.” Het komt erop neer, fat de afdeling Jeugdzaken het systeem van prioriteiten afweging moet doorbreken om daadwer kelijk iets voor de jeugd te kunnen doen in noodsituaties. Hes is er niet gelukkig mee, maar vindt dat zijn afdeling de plicht heeft Volgens hoofdcommissaris A. Molenaar van de Haarlemse politie heeft de Har menjansbuurt zich van de gebeurtenissen gedistantieerd. De hoofdcommissaris spreekt zijn teleurstelling erover uit, dat het tot een treffen tussen politie en jonge ren uit de buurt is gekomen. Daar dit concert tevens de eerste mani festatie betekende in het kader van het zogenoemde Schubert-passepartout, kwam ook op dit programma deze dit jaar precies anderhalve eeuw geleden ge storven Weense componist al min of meer centraal te staari. Na de joyeuze vertolking van de als uitstekende inleiding daartoe gekozen, nog in galante stijl ge schreven „vroege” Beethoven-sonate, opus 12 nr 1, met het zo bevallige en speelse slot-Rondo, vroegen de concertge- vers namelijk de aandacht voor Schu berts Derde Sonatine uit opus 137. Het programma voor de finale-avond is: Gerardus Majellaschool-Don Helder Ca mara en Mavo Jeroen-le Christ. Lyceum (19.00), Rijks Paedagogische Akademie- Triniteitslyceum en le Christ. Lyceum 4- Ondernemers College Kennemerland 2 (19.45), Mendel College-Ondernemers Col lege Kennemerland (20.30) en IJmond-MTS-Haarlemmermeer Lyceum Badhoevedorp (21.15). Verder werd een aantal brievenbussen met vuurwerk opgeblazen in de Amster- damstraat, Rijksstraatweg, Schoutje- splein, Jan Prinsenlaan en L. Kosterstraat. De post lag her en der op straat verspreid en is later bij de PTT in bewaring gegeven. In de Barbarossastraat is een caravan uitgebrand nadat er vuurwerk door een kapot ruitje was gesmeten. Behalve een autobrandje in de Groningenlaan en het vernielen van ruiten bij C A deden zich geen noemenswaardige ongeregeldheden voor. Het uitgebreide programma veranderde halverwege geheel van kleur bij de inzet van de uit 1916 daterende Sonate van Debussy; een compositie van steeds wisse lende stemmingen, die door het duo (neef en oom) Otten met een artistieke instelling en aanpak overeenkomstig de geheel an dere geaardheid van deze kunst ten op zichte van de eerder gespeelde werken werd voorgedragen. Met een rijkdom aan nuances kregen alle drie de delen ervan die in hun capricieuze bouw onderling verbonden zijn door één thematische ge dachte door middel van geraffineerde uitdrukking, een spanningsvol verloop. d- De brandweer komt tot actie. Links op de foto manschappen van de mobiele eenheid die de spuitgasten bescherming boden. zijn onlangs nog enkele gesprekken ge voerd. Het is jammer, dat een groep rad draaiers de boel oudejaarsnacht in het (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM/IJMOND. Als dinsdag avond de schoolbasketbalfinales in de Kennemer-Sporthal verspeeld worden, zal dat niet voor de zevenentwintigste keer zijn zoals het programma vermeldt, maar reeds voor de achtentwintigste keer. Veel is er inmiddels veranderd in de periode tussen 1950 en 1977. Legden de heren Rip en Verwers in 1950 met negen tien teams van zeven deelnemende scho len de basis voor dit jaarlijkse evene- ment, nimmer zullen zij vermoed hebben dat dit begin zou uitgroeien tot één van de grootste schoolsport-toernooien van Ne derland. v Onmisbare schakel voor het welslagen Dat er in de loop van de jaren wel iets van het toernooi is de groep arbiters. Daar aan de sfeer veranderd is, spreekt voor waar elders in de sportwereld de arbitrage zichzelf. Gestart in De Doelen en het voor- juist problemen geeft, zijn er bij het malige Krelagehuis, is vanaf 1967 de Ken- schoolbasketbaltoernooi nauwelijks pro- nemer-Sporthal de „arena” geworden blemen. Voorzitter de Zwaan: „Juist dank- waar de beginnene school-basketbaUer zij de inzet van de arbiters en de kwalita- schoorvoetend zijn eerste schrede zette, tief goede leiding gaat er van dit toernooi Onder de schooltoernooien neemt het bas- een zekere faam uit. In heel veel gevallen ketbalevenement, wellicht mede door de stellen deze mensen geheel belangeloos periode waarin het gespeeld wordt, een vier dagen ter beschikking van het school- aparte plaats in. Of zoals de heer Verha- basketbal. De meesten hebben in het verle gen één van de gemeentemensen in de den als deelnemer van diezelfde leiding Kennemer-Sporthal vertolkt: „Het is het geprofiteerd en bewaren zoveel goede her- grootste jaarlijkse sportevenement in de inneringen aan die toernooien dat ze nu hal, maar het brengt ook de meeste rom- graag iets terug willen doen”. mei met zich mee”. Een man die de ontwik keling van klein naar groot van vrijwel het begin tot vandaag de dag heeft meege maakt, is de heer Hos de oud-secretaris van de commissie. „De sfeer in de Kenne mer-Sporthal is gemakkelijker te beïn vloeden dan die van weleer in het Krelage huis. En juist de veranderde mentaliteit van datgene wat het toernooi omgeeft, hpeft helaas niet altijd een gunstige uit werking op de deelnemers”. A

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 7