Van Bracht over NK-driebanden: Klassement 1977 van France-Football: 5 verzwakt na Van’t Oever is voortaan alléén verantwoordelijk Lobanov snel Choufoer gaat bemiddelen bij FC Den Haag tototips treffers en missers Gooi deze maand gezamenlijk ’n visje uit (Om’t halfmiljoen te winnen.) u ’Slechtste team van het jaar’ ’Nederland is Belangenorganisaties schakelen overheid in finale in ’74’ Overwinning voor Slot in Keulen f f De Staatsloterij. I Méérspders, méér kansen. Sport puntig U4È Facchetti: VVCS en WON opnieuw contra KNVB ‘ri 17 16 SPORT 19 7 8 JANUARI r Wk- *3j -- Door samen te spelen in de Staatsloterij kunt u méér loten kopen (u deelt de kosten) en heeft u dus méér kansen. Kans op zo'n 700.000 prijzen, waaronder het halfmiljoen, het kwartmiljoen en twintig maal de honderdduizend. Hele loten kostén f 25,- en "een vijfje" f 5,-. U kunt ook per giro spelen. Bel voor informatie: 070-653955. De verkoop is nu begonnen! Adressen in de Gouden Gids. mhB f West Duitsland a beste elftal (Van onze sportredactie) 4 R' Rini van Bracht A EVERTON ERG LAAT NAAST NOTTINGHAM (Van onze sportredactie) Jaap van der Leek (ADVERTENTIE) 75-76 77-78 74-75 1-1 Voor mij is het nu al geslaagd verwonderlijk dat de doelpunten uit straf schoppen vielen. Na het drukke Kerst- Nieuwjaarsprogramma (alle clubs speel den niet minder dan vier wedstrijden in een periode dat andere landen een winter stop hielden) waren de twee topelftallen niet in staat normale doelpunten te produ ceren. Rini van Bracht weet dat hij als gehandi capte niets te verliezen heeft. „Ik sta niet onder druk. Dat maakt het allemaal een stuk gemakkelijker. Ik mis wat diepte. Voor de rest gaat het best. Begin december heb ik mijn werk hervat (Van Bracht is vertegenwoordiger van biljarts)., Dat is mijn beste training geweest. Contact met de mensen”. Het linkeroog heeft de functie van de Arsenal kwam tegen het dit seizoen te genvallende Ipswich Town niet verder dan één doelpunt, acht minuten voor rust van David Price. De treffer was niettemin vol doende voor de overwinning. Aldus beperkten Arsenal en Liverpool de schade ten opzichte van Nottingham Forest enigszins. De koploper onder lei ding van de opschepperige coach Brian Clough veroverde in de druk bezette voet- balweek zes punten. De prestatie van Forest werd slechts overtroffen door Manchester City dat uit vier wedstrijden de maximale winst van acht punten haalde. De laatste wedstrijd, uit tegen Leicester City, werd met 1-0 gewonnen. Gary Owen benutte een straf schop. Newcastle kende dit seizoen veel pech en had dit ook in Leeds. Verdediger David Barton werd per draagbaar van het veld gedragen na een overtreding van de eens door Ajax gewilde Joe Jordan. De Schotse spits werd voor de zevende keer dit siezoen met een officiële waarschuwing gecon fronteerd. Manchester United baarde ook weer opzien door de thuiswedstrijd tegen Birmingham City met 1-2 te verliezen. Uitslagen: Arsenal-Ipswich 1-0, Aston Villa-Queens Park Rangers 1-1, Chelsea- West Bromwich 2-2, Derby-Coventry 4-2, Leeds-Newcastle 0-2, Leicester-Manches ter City 0-1, Liverpool-Middlesbrough 2-0, Manchester United-Birmingham 1-2, Nor wich-West Ham U. 2-2, Nottingham Forest- Everton 1-1, Wolverhampton Wanderers- Bristol City 0-0. Stand aan kop: 1. Nottingham Forest 24- 37, 2. Everton 24-32, 3. Liverpool 24-32, 4 Arsenal 24-31, 5. Manchester City 24-30, 6 West Bromwich 24-28, 7. Coventry 24-28 8. Norwich City 24-28, 9. Leeds 24-26, 10 Derby 24-25. Charly George benutte voor Derby County eveneens een strafschop en legde met nog twee treffers, alvorens gebles seerd van het veld te lopen, de basis voor de winst met 4-2 op Coventry. De verras sing van de dag was de overwinning van het onder de rode degradatiestreep ge klasseerde Newcastle United bij Leeds United: 0-2. Een en ander doet aan de eigenlijke werkwijze echter niets af. De samenstel ling van de begeleiding van de kernploeg blijft onveranderd met Egbert van ’t Oe ver, Tjaard Kloosterboer en Ad Meyering. Het dagelijks bestuur van de KNSB heeft aan de overeenkomst tussen het trio zijn goedkeuring gehecht. OSLO (ANP). Vladimir Lobanov uit de Sovjet-Unie heeft gisteren in Oslo tij dens de traditionele Nieuwjaarswedstrij- den het Bislet-baanrecord op de 500 meter verbeterd. Lobanov liet een tijd van 38,6 afdrukken. Op de 500 meter voor all rounders heersten de rijders uit de Sovjet- Unie. Zij bezetten de eerste vier plaatsen. Sten Stensen was op de vijfde plaats de eerste Noor met een tijd van 39.4. Bij de sprinters werd winnaar de Noor Frode Rönning in 39 seconden rond. De Europese kampioen Jan-Egil Storholt verbeterde in het tweede nummer bij de sprinters, de 1000 meter, het Noorse record met een tijd van 1.17,14. Storholt leidt na twee afstan den met 77.590 punten voor Stenshjemmet, met 78.030 punten. Bij de all-rounders won Sten Stensen de 5000 meter in het nieuwe baanrecordtijd van 7.13,99. De Rus Martsjoek die 7.14,80 noteerde heeft na twee afstanden een geringe voorsprong op de Noor: 82.781 punten tegen 82.799. Cees Bregman gaat niet naar FC VVV. Gisteren kon geen overeenstemming wor den bereikt tussen de Limburgse ploeg en de Nederlandse libero van de Bundesliga- club MSV Duisburg, die in West-Duitsland een lange schorsing moet uitzitten. De per soonlijke eisen van Bregman en de trans fersom voor MSV Duisburg vormden sa men een te hoog bedrag voor VVV. Jan Wagenaar heeft voor de elfde keer in zijn loopbaan beslag gelegd op de pro fessionele rijderstitel in de drafsport. Hij behaalde, ondanks het feit dat hij in de maand december wegens een blessure slechts een gering aantal keren op de sulky klom, 118 overwinningen in 1977. Harrie Pools eindigde op de tweede plaats met 85 overwinningen. - Het grootste probleem voor het voet balblad was dat de verschillende elftal len geen gelijk aantal wedstrijden speel den. waardoor het klassement moeilijk te realiseren was. Het klassement luidt als volgt: Na een korte winterpauze zal zondag a.s. de voetbalcompetitie weer worden voortgezet en de strijd om de punten ontbranden. PSV werd de winterkampi oen en er zal veel moeten gebeuren om deze ploeg van de plaats, die zij nu inneemt af te halen. Toch is het een bekend verschijnsel dat een winterstop niet altijd een heilzame uitwerking heeft. Wel voor de geblesseerden, die drie weken rust hebben toegespeeld ge kregen zonder dat zij daar een wedstrijd voor hebben moeten missen. 3-0 1-0 76-77 0-3 3-0 De meest voorgekomen uitslag is 2-1 22 keer. Daarna volgen 1-1 (20x) en 2-0 (17x). De grootste uitslag viel bij FC Amster- dam-A.Z.’67: 2-9. tip 1 3 1 1 1 3 1 1 3 3 1 1 1 'as de haar 'sloot, s Ilse ïoede verde 3oom ;leef- aeens NOTTINGHAM (ANP). Een benutte strafschop vier minuten voor het einde heeft verhinderd dat Nottingham Forest een nog grotere voorsprong nam in de derland er een biljartschandaal bij. Rini van Bracht wil daar nu niet meer over praten. „Die affaire is vervelend genoeg. Voor mij is de zaak afgedaan. Ik zeg er niet meer over”. Wat niet wegneemt dat de partij Popeyus-Van Bracht in Beekber gen door iedereen gretig gevolgd zal worden MADONNA DI CAMPIGLIO (ANP). Egbert van ’t Oever en Tjaard Klooster boer zijn na onderling overleg overeenge komen dat de eindverantwoordelijkheid voor het wel en wee van de kernploeg geheel bij Egbert van ’t Oever komt te liggen. Tjaard Kloosterboer kan gezien zijn positie bij het CIOS te Heerenveen niet op elk moment bij de ploeg aanwezig zijn en meent derhalve dat hij voor be langrijke beslissingen de verantwoorde lijkheid niet kan dragen. 1-0 0-0 1-1 4-0 0-2 2- 1 3- 3 0-1 4-1 1- 0 2- 1 2-2 5-1 1- 3 3-0 2- 1 0-0 1- 2 0-3 1-1 2- 0 1-1 2- 4 3- 2 1-3 0-3 0-4 1-2 1-1 0-1 ;nde nten sgen Sert alle- t 9-0 erin lering een in maar d-Hol- iratief Moord at van ns- en' veer- aatste 'P tijd 0-0 1-1 Ajax FC Utrecht Vitesse N.A.C. Feyenoord Roda JC GA Eagles Telstar Volendam FC Groningen Heerenveen FC Den Bosch Eindhoven wen elij- mse in ;ede ond het :ers- ïende insen/ Boer (Heij- en J. i, ver- >uten. i der egen king twee s en I ne- lorst i ge- k en van lend rust >gte: 1 het van ong. t 5-4 6-4 (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Oud-FC Den Haag-voor- zitter Herman Choufoer is op verzoek van contractspeler Lex Schoenmaker bereid gevonden om te bemiddelen teneinde Den Haags enige profclub weer gezond te krij gen. Deze week vindt er een gesprek plaats tussen voorzitter Arons, de terug getreden onbezoldigd manager Van Hal en Choufoer. I noen op noen ilftal ■dam is uit loog- De laatste speelt met de gedachte om Van Hal voor te stellen om slechts als vice- voorzitter op te treden en Eddy Hartman, mits de eveneens deze week uit te brengen uitslag van een medisch onderzoek posi tief uitvalt, een gedeelte van de managers- werkzaamheden op te dragen. Inmiddels informeerde voorzitter Arons telefonisch bij Piet de Visser naar diens bereidheid de Tsjech Malatinsky op te volgen en voerde Arons op oudejaar al een gesprek met Rob Baan, momenteel trainer van VVV. Derde kandidaat is Pim van de Meent. Rini van Bracht start donderdag in Beekbergen als eenogige biljarter. Hij heeft zich mentaal en fysiek goed hersteld na het auto-ongeluk, vijf maanden gele den, maar met zijn beschadigde rechter oog ziet hij niet meer. Half februari gaat hij voor een laatste, uitvoerig onderzoek terug naar het ziekenhuis in Den Bosch. „Ik hoop dat ze dan zeggen: over twee of drie maanden opereren”. Aan die vage illusie klampt de Brabander eens Ne derlands grootste talent in het kleine we reldje van driebandspelers zich vast. Voorlopig is hij allang blij dat hij er weer bijhoort. Is Rini van Bracht niet bang voor een afgang? Kan je met één oog eigenlijk wel biljarten? Ja, dat kan. Vijfentwintig jaar geleden tikte Jan Breekhuizen twee natio nale titels bijeen; hij beschikte slechts in één oog over volledig zicht. De aanleiding van het nieuwe conflict tussen de belangenorganisaties en de KNVB is het reclamecontract, dat de voet balbond met het bemiddelingsbureau In ter Football heeft afgesloten. Bij de tot standkoming van dat contract heeft de KNVB geen overleg gepleegd met de be langenorganisaties. Dat was voor George Knobel, afgevaardigde van de WON in het sectiebestuur betaald voetbal, een van de redenen om op te stappen. Jaap van der Leek, secretaris-generaal van de WON: „Toen de KNVB vorig jaar de overheid om subsidie vroeg voor de instandhouding van het betaald voetbal, heeft de toenmalige minister van CRM een aantal voorwaarden gesteld. Die subsidie is door de minister inmiddels toegezegd, maar de KNVB houdt zich niet aan de voorwaarden”. Een van dé voorwaarden was, dat de KNVB zich niet zou inlaten met organisa ties, die zich bezighouden met arbeidsbe middeling. Van der Leek: „Het contract met Inter Football had er dus nooit mogen komen. Die overeenkomst is volledig in strijd met de afspraak, die destijds tussen de KNVB, de belangenorganisaties en de overheid zijn gemaakt”. BEEKBERGEN-WAALWIJK. Rini van Bracht heeft het Nederlands kampi oenschap driebanden al „gewonnen" voordat het is begonnen. „Voor mij kan het niet meer misgaan. Het voornaamste is dat ik er bij ben”, zegt de Waalwijker. „Ik had ook al een vergeten man kunnen zijn”. Prin- idag- zaal- team iaar- n uit De wedstrijd tussen de nummers één en twee van de ranglijst was overigens een zeer teleurstellende. Er werd hard en slecht gespeeld. De partij stond bol van de Engelse eerste divisie. Door het rake elf- vrije schoppen en het was helemaal niet meterschot van Trevor Ross eindigde het Engelse topduel Nottingham Forest-Ever ton onbeslist in 1-1. Het doelpunt, ■waar mee Forest in de 24ste minuut van de eerste helft de leiding nam, werd (door Robertson) eveneens uit een strafschop gescoord. rechter, beschadigde, pupil overgenomen. Rini van Bracht: „Ik heb zelfs het idee dat ik nu scherper zie. De rest moet ik compen seren met inzet en wilskracht”. Dat zal hij hard nodig hebben in dit kampioenschap dat eigenlijk een Brabant se titelstrijd is met Rini van Bracht, Her man Popeyus, Jan Dogge, Christ van der Smissen, Tiest Brosens en Henny de Ruy ter. De enige vreemde eenden in de bijt zijn de Zuidhollanders Piet de Jong en Joop de Wilde. Rini van Bracht is nog om een andere reden middelpunt van het komende toer nooi. Zijn vijandschap met Herman Pope yus blijft niet verborgen onder het groene laken. Sinds Van Bracht de titelhouder van de laatste twee jaren openlijk heeft beticht van overmatig alcoholgebruik, heeft Ne- Van dit gelijke spel profiteerden de nummers drie en vier, Liverpool en Arse nal. Beide clubs wonnen. Liverpool ver sloeg Middlesbrough met 2-0 en staat nog slechts een doelpunt op stadgenoot Ever ton achter. David Johnson scoorde met een fraaie kopbal uit een voorzet van Heighway in de 29ste minuut. Elf minuten voor het einde zorgde Heighway met een „vliegend” schot zelf voor 2-0. Voor de vijfde keer in tien jaar is het voetbalelftal van West-Duitsland giste- 'de lijst ren door het Franse voetbalblad „Fran- ce-Football” gekozen tot „beste elftal" van het jaar. Doordat de Westduitsers zowel in Europa als in Zuid-Amerika tot goede resultaten kwamen en Nederland slechts uitkwam in duels in Europa moesten de Nederlanders - waar het 1977 betreft met een tweede plaats genoegen nemen. reldkampioenschap voetbal. Tweede op van L,Équipe was wielrenner Bernard Hinault. Tafeltennisser Jacques Secretin en voetballer Marius Tresor (Marseille) delen de derde plaats. A.Z.’67 Haarlem FC Twente P.S.V. Sparta FC Den Haag N.E.C. FC VVV FC Amsterdam FC Vlaardingen PEC (Z) Excelsior Wageningen De eredivisie na 17 competitie-dagen of 153 wedstrijden. In deze periode werden 475 goals ge scoord. (Het vorig seizoen 479). De thuisclubs namen er 276 voor hun rekening, de uitspelende 199. Van de 153 wedstrijden wonnen de thuisclubs er 78, de uitspelende 38. 37 Duels eindigden onbeslist. De achttien clubs „versleten” 33 doel- verdedigers. Er werden 12 eigen goals gefabri ceerd. De buitenlanders in de eredivisie maakten 76 goals. Totaal werden 334 spelers ingezet van wie er Slechts 34 alle wedstrijden volledig uitspeelden. What’s in a game? Sporie United heeft in Engeland trots beslag gelegd op de titel „slechtste elftal van het jaar 1977”. Andere clubteams mogen al hun compe titiewedstrijden verloren hebben, geen enkel elftal kon tippen aan het nega tieve doelsaldo dat Sporie United in zestien wedstrijden opbouwde. De 14-jarige doelman Jeffrey Nurse werd 289 maal gepasseerd. De grootste nederlaag in 1977 liep in de veertig doel punten: 0-43. De voorhoede van Sporie United was door de geringe aanvoer ma tig op dreef. Alleen de middenvoor had het druk. Zegge en schrijve werd er in zestien wedstrijden één keer gescoord. ZEIST. Nog deze week zullen de be langenorganisaties VVCS (spelers) en WON (oefenmeesters) de hulp van de overheid inroepen om daadwerkelijke in spraak binnen de voetbalbond te krijgen. In een brief aan de ministers van CRM en socialé zaken zullen de belangenorganisa ties uit de doeken doen op welke wijze de KNVB de rechten van de VVCS en de WON negeert. Giacinto Facchetti, aanvoerder van de ploeg van Internazionale uit Milaan en van het nationale elftal, heeft giste ren gezegd dat volgens hem op de we reldkampioenschappen in Argentinië de ploegen van Brazilië en van de Bondsre publiek de grote favorieten zullen zijn, en dat de Braziliaanse ploeg nog een tikje beter was dan de Westduitse. Hij vond dat de Braziliaanse ploeg over een paar natuurtalenten beschikte, waar op sterk kon worden vertrouwd, zoals Zico. Hij verwachtte niet dat Nederland zou winnen „omdat de verzwakking van die ploeg, alhoewel goed gecamoufleerd, me teen al na de finale van München in 1974 was begonnen. De grote vraag zal dan ook zijn hoe iedere ploeg uit deze rustperiode tevoor schijn zal komen. Aanpassing aan het wedstrijdritme zal nodig zijn en dat gaat bij de één nu eenmaal sneller dan bij de ander. Toch een facet om rekening mee te houden en het zal verrassingen met zich mee kunnen brengen. De toto wordt nu daarom weer gevuld met wedstrijden van eigen bodem, waardoor de inzet weer een stijging zal ondergaan. Het is direct een moeilijke opgave, die al begint bij de eerste wedstrijd van het formulier, AZ’67-Ajax. In de Meer verloren de Alk- maarders kort voor tijd door een onge lukkige strafschop. De komende wed strijd spitst zich geheel toe op de strijd om de 2de plaats achter PSV. AZ’67 is op eigen veld erg veel mans, maar heeft de laatste tijd veel problemen met sco ren. De Amsterdammers vallen van de ene verrassing in de andere en spelen telkens geheel verschillende wedstrijden. Vijf keer verloor AZ’67 op eigen terrein en iedere keer kwam het in een verloren wedstrijd niet tot scoren. Toch gaat de voorkeur uit naar de thuisclub, evenals bij FC Twente-Vitesse, een oostelijke derby, die de Twentenaren moeten win nen om eveneens bij de strijd om de tweede plaats betrokken te blijven. PSV kan door winst op NAC rustig doordrij ven. De laatste dertien seizoenen kwa men de Bredanaars tot slechts vier gelij ke spelen in Eindhoven, iets wat nu niet haalbaar lijkt. In Rotterdam heeft Spar ta nu eindelijk de kans om (voorlopig) Feyenoord van zich af te schudden. De 1. West-Duitsland 7 gewonnen 3 gelijk en 1 verloren 2. Nederland 5 10 3. Spanje 4 1 1 4. Oostenrijk 5 3 0 en Frankrijk 3 3 1 6. Hongarije 9 3 3 Uit een onderzoek van het Franse sportdagblad L'Équipe is Michel Platini te voorschijn gekomen als Frans sport man van 1977. De 22-jarige middenvelder van Nancy speelde de hoofdrol in het nationale voetbalelftal dat zich ten koste van Bulgarije heeft geplaatst voor de eindronde van het toernooi om het we- bewoners van de Kuip kunnen na de blamerende nederlaag in de bekerstrijd in Veendam alleen nog maar hopen op internationaal voetbal door bij de eerste drie te eindigen. De Spartanen spelen de sterren van de hemel en zullen tot het uiterste gaan om hun rivaal in de hoek te drukken. Haarlem krijgt een steeds beter draaiend FC Utrecht op visite. In Utrecht was Haarlem met 3-0 kansloos, maar op eigen veld levert de confrontatie met de ploeg van Han Berger meestal punten op. FC Den Haag-Roda JC en FC Amster- dam-Volendam zijn gelijke spelen wed strijden. Winstkansen zijn in het uiterste geval aan de thuisclubs toe te denken. In Nijmegen ontvangt NEC God Ahead Eagles. De Deventenaren hebben in de ere-divisie nog nooit een competitie-wed- strijd in de „Goffert” gewonnen en zullen ook nu aan het kortste eind trekken. Telstar gaat de verre reis naar FC VVV maken om er na de winterstop alles aan te doen wat punten te verzamelen. De Venloënaren zijn door het uitvallen van hun volledige voorhoede eveneens in de versukkeling geraakt en de vraag blijft wie van deze geblesseerden zal spelen. Ondanks dat blijft het een enorm lastige opgave om in de „Koel” de FC VVV te bestrijden. De eerste divisie staat volledig in het teken van de strijd om de derde periode- titel. Alleen Groningen en PEC zijn be trokken bij de kampioensstrijd, maar hebben beiede wel een periode-titel ach ter de hand om in het uiterste geval dit Achterdeurtje te gebruiken om naar de eredivisie door te drukken. Opvallend is dat in alle wedstrijden, die FC Vlaardin gen en FC Groningen tegen elkaar speel den de verliezende ploeg nooit tot sco ren kwam. Ook heeft de minister gesteld, dat over arbeidsvoorwaarden alleen met de belan genorganisaties overleg gepleegd mag worden. In het reclamecontract met Inter Football worden echter ook arbeidsvoor waarden gesteld. Van der Leek: „Van de mocratisering binnen de voetbalbond is in wezen nog niets terechtgekomen. De rijks- subsidje voor het betaald voetbal loopt daardoor gevaar”. De belangenorganisaties beraden zich vandaag over de inhoud van de brief aan de bewindslieden. Van der Leek: „Onze brief zal aansluiten aan die van de FNV, die de overheid onlangs heeft gewezen op het beleid van de KNVB. De voetbalbond krijgt een uitkering van 13 miljoen gulden uit de opbrengst van toto en lotto. De FNV heeft gevraagt dat bedrag niet uit te betalen, voordat de KNVB zich houdt aan de gemaakte afspraken met betrekking tot het democratiseringsproces”. Ger Slot KEULEN. Ger Slot uit Alkmaar is met zijn Westduitse koppelgenoot Bruno Zollfrank winnaar geworden van de toe- komstzesdaagse van Keulen. Het duo won met drie ronden voorsprong de zesde en laatste rit en werd met grote overmacht eerste in het eindklassement. Het volledig Nederlandse koppel Barend Huveneers/Martin Schoen eindigde op de derde plaats. Het Westduitse koppel Wilfried Peffgen en Günther Albert Fritz heeft de „grote” zesdaagse van Keulen gewonnen. In de zelfde ronde eindige het eveneens West duitse duo Braun/Tschan als tweede. De Nederlands/Westduitse combinatie René Pijnen/Günther Haritz eindigde met een ronde achterstand op de derde plaats.

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 17