Water- BRIEFWISSELING MET gebrek PINOCHET UITGELEKT beschuldiging tegen Ethiopisch leger gebruikte napalm Na verkiezing Indira Gandhi tot „partijvoorzitter Sacharov eist INDIASE CONGRESPARTIJ GESPLITST Sjaron tweede man delegatie Israel voor revisie proces vliegtuigkapers op Sicilië Bondsregering spreekt „Jeruzalem” Callaghan wil uitstel verkiezingen tot 1979 ■O Ld iet ies en uk Inzake manifest Oostduitse dissidenten In Bad Godesberg: Frei on ng eili- iem 'en. ;en- aar pen ien de aat- ng irtij eto- iOU- lin- het ian- be- ng ng HELIKOPTER de OOM TOMS HUT AMBASSADE EGYPTE „ONTSNAPT” AAN TWEE TIJDBOMMEN Bedenkingen LOGICA 3 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND JANUARI 3 I N S D A G door Nico Scheepmaker van 99 DSt NEW DELHI (AFP/UPI). Nu zij zich gisteren door haar getrou wen heeft laten kiezen tot „partij voorzitter”, heeft oud-premier In dira Gandhi het officieus al be staande schisma in de Indiase Congrespartij onherroepelijk ge maakt. Mevrouw Gandhi staat nu aan het hoofd van wat in feite een nieuwe partij is, het „Indira Con gres”. I SANTIAGO (UPI/AFP). Uit een geheime briefwisseling tussen president Augusto Pinochet en leden van de viermans-junta in Santia go, is gisteren gebleken dat men in de schoot van de junta zeer verdeeld is over de wijsheid van het besluit om het referendum te organiseren. Inwoners Palermo wachten op hun beurt bij een tankwagen die is ingezet voor drinkwater- distributie. Op H Sicilië heerst zo’n waterschaarste i dat drinkwater I van elders moet I worden aange- i voerd. I Chileense junta intern verdeeld over referendum 9 9 I Derde zin: „Hieruit blijkt duidelijk dat er in Nederland een justitie is voor de armen en een justitie voor de rijken”. Tweede zin: „Deze veroordeling kon al leen tot stand komen dank zij de getuige nissen van de plaatselijke bevolking in Polen en de Oekraïne”. Merino en generaal Gustavo Leigh van de Chileense luchtmacht, trekken in hun brieven aan de president de wijsheid en rechtsgeldigheid van de volksraadpleging in twijfel. Leigh schreef dat het noodzakelijk was dat men het aanzien van de krijgsmacht behoedde in een proces dat door diezelfde krijgsmacht wordt gecontroleerd, dat on geacht het resultaat van het referendum, daar in het buitenland schamper over zou worden gedaan, dat de andere leden van Pinochets junta niet door hem werden geraadpleegd toen hij tot de volksraadple ging besloot en dat de organisatie ervan „strijdig is met de fundamentele beginse len van de wet”. Merino nam in zijn brief minder egards in acht en hij schreef aan de president dat deze de eigenschappen van de junta had „geschonden”, met voeten had getreden en had gescheiden van de belangrijkste poli tieke beslissingen van de laatste paar jaar. In het eveneens uitgelekte antwoord van Admiraal Jose T. Merino, een lid van de junta, wees Pinochet er in een brief, waar van de inhoud is uitgelekt, op dat hij met zijn volksraadpleging de natie in een situ atie heeft gebracht waarin onverwachte dingen zouden kunnen gebeuren, die men niet in de hand zou weten te houden. Pinochet wijst de beschuldiging als zou het referendum de institutionele normen van de organiserende regering zelf schen den, van de hand en zegt dat hij het recht had het te organiseren omdat hij het hoofd is van de uitvoerende macht., Pinochet aan de opstandige juntaleden, stond dat het aanzien van de krijgsmacht geenszins gecompromitteerd zou worden en dat hij de volksraadpleging niet zou hebben uitgeschreven als dit gevaar aan wezig zou zijn geweest. „Twijfels en ver denkingen” omtrent het resultaat van het referendum in het buitenland zijn volgens Pinochet „nu eenmaal onvermijdelijk”, maar „eer en waardigheid van de strijd krachten zullen door de stem van het volk worden geschraagd”. Volgens de oud-president - wiens bewind voorafging aan dat van Salvador Allende - is de hele raadplegingsprocedure in han den van de overheid en is de raadpleging als zodanig zelfs in strijd met de grondwet- telijke voorzieningen van de militaire rege ring zelf. De „Generale Controle”, het or gaan in Chili dat toezicht houdt op wetten en decreten, heeft gisteravond zijn goed keuring aan het referendum van 4 januari gehecht. Het hoofd van de GC, Sergio Fernandez, had het desbetreffende de creet van president Pinochet in eerste in stantie afgewezen als zijnde „niet conform aan de wet”. Op een persconferentie die hij gisteren hield in Santiago, zei Frei dat de volks raadpleging wordt gehouden op een ogen blik „waarop de staat van beleg nog steeds van kracht is, de vrijheden van het indivi du beperkt en echte vrijheid van menings uiting of vergadering niet bestaat”. Op deze manier, zei Frei, is er geen enkele garantie dat het referendum uit drukking geeft aan de „onomstreden, lega le en soevereine wil van het volk”. Na haar verpletterende verkiezingsne derlaag, die de Janata-partij aan het be wind bracht en de Congrespartij na 30 jaar naar de oppositiebanken verwees, raakte mevrouw Gandhi verwikkeld in een felle strijd om het leiderschap. Zij trok daarbij aan het kortste eind, toen Brahmananda De leidster van de Conservatieven, Margareth Thatcher, was er in haar boodschap van overtuigd dat 1978 het jaar zal worden waarin de Britten voor eens en voor altijd het socialistische juk van zich af zullen schudden. Ze zei dat in de afgelopen maanden duizenden Britten die de Labourpartij hadden be schouwd als de beschermer van hun belangen, nu tot de conclusie waren gekomen dat zij „de dupe waren geworden van politieke fraude”. ROME/NAIROBI (Reuter, UPI). Het Eritrese volksbevrij dingsfront (EPLF) heeft gisteren in Rome verklaard dat de Ethiopische luchtmacht de stad Keren en enkele omliggende dorpen heeft aangevallen met napalm. Alle plaatsen zijn bezet door het front. Reddy tot partijvoorzitter werd gekozen. Mevrouw Gandhi, die zich nog moet ver antwoorden wegens excessen tijdens de door haar afgekondigde noodtoestand, legde zich niet bij haar nederlaag neer en probeerde met alle mogelijke middelen het leiderschap te heroveren. Volgens de woordvoerder van het EPLF was het de eerste maal sinds 1975 dat de Ethiopische strijdkrachten napalm hadden gebruikt tegen de guerrillero’s. De aanvallen werden op 31 december en 1 januari uitgevoerd. Keren heeft volgens de zegs man, Ermias Debesai, 40.000 inwoners en ligt ongeveer 90 kilome ter ten noorden van de provinciale hoofdstad Asmara. Het stadje werd in juli ingenomen door het EPLF. De bomaanval viel samen met een poging van Ethiopische militairen om stellingen van het EPLF ten noorden van Asmara te Reddy wijst die bewering als „belache lijk” van de hand en zegt dat nog geen 30 Het conservatieve parlementslid Peter Walker (hij werd onlangs door Margareth Thatcher teruggezet uit de eerste rangen van de partij) wees er echter op dat de Conservatieven, als zij aan de macht hopten te komen, een doeltreffend antwoord moeten heb ben op de naar zijn mening zeven belangrijkste problemen van Engeland. Hij voorspelde dat de prijzen in 1978 tegen het eind van het jaar sneller zullen stijgen dan in het begin; dat de Britse industrie minder zal produceren dan vijf jaar geleden; de werkloosheid tot bijna twee miljoen zal stijgen en dat de Britse import de export zal overtreffen. Verder zei hij dat de Britse staalindustrie zal wegkwijnen met verliezen van meer dan 4‘/z miljoen gulden per dag; dat de salarissen voor de ambtena ren bijna drie keer zoveel zullen zijn dan de inkom- Volgens Harich is de spreektrant in het manifest „zowel inhoudelijk als stilistisch, niet die van communisten en helemaal niet die van hoge en iets lagere functionaris sen, ook niet als deze een fractie of iets dergelijks vormen. Het geheel is daarom volledig ongeloofwaardig”. De Oostduitse filosoof Wolfgang Harich heeft het manifest in een vraaggesprek met de Westduitse televisie bestempeld als „volledig ongeloofwaardig”. procent van de hoofdbestuursleden aan Gandhi’s convocatie gevolg heeft gegeven. Dit alles heeft tot gevolg dat er nu twee „Congrespartijen” bestaan een van Gand hi en een van Reddy die om het hardst beweren dat zij het „ware” zijn. Mevrouw Gandhi kondigde aan dat zij het voorzit terschap van het „Indira-Congres” slechts korte tijd zal bekleden totdat de basis een nieuw kembestuur heeft gekozen. Zij bedankte op 13 december voor het huidige, 21 leden tellende kembestuur en twee we ken later legden haar zeven getrouwen in dat beleidsbepalende lichaam eveneens hun funkties neer. Het schisma was daar mee eigenlijk al een feit, dat met Indira’s „conventie” alleen maar werd bekrach tigd. Voorzitter Reddy is ervan overtuigd dat de grote achterban zijn Congrespartij als sten uit de Noordzee-oliebronnen en tenslotte dat de woningnood, de werkloosheid en de misdaad hand over hand zullen toenemen. Bovendien vreest deze groep dat wanneer Labour de algemene verkiezingen verliest, de Liberalen in de ondergang zullen worden meegesleurd. aar ern ies- af- len. oge >ten een au- lim itis 176, de vas de on- zes- n is ge lijk ens ele- iter de ieel a. ales een imi- oor mr. 1 de ren ngs de Oo- ios- in- mij- Ma- t de oor het P- !ali- önt- isen lak- i de tste tge- tna ion- s de aar 1 in 887 529 van van een □m- ;en- Ook uit de meest recente grappen die in Praag de ronde doen, komt Husak niet als een geliefde figuur te voorschijn. Van wei nig piëteit getuigt bijvoorbeeld de volgen de, die gebaseerd is op het feit dat Husaks vrouw is omgekomen toen een legerheli- kopter waarin zij meevloog, neerstortte. Een journalist die de begrafenis bijwoon de (nu begint dus de mop), zag dat Husak steeds ja knikte als hem de hand geschud werd door een vrouw, maar steeds nee schudde als een man hem condoleerde. Nieuwsgierig geworden, wist de journalist na afloop van de begrafenis toch even tot Husak door te dringen, en hij vroeg hem waarom hij op alles wat de vrouwen tegen hem zeiden, ja had geknikt, en op alles wat de mannen hadden gezegd, nee had ge schud. Husak bleek in een goed humeur en wilde het hem wel vertellen. „De vrouwen zeiden allemaal dat het een groot verlies voor me was, en dan knikte ik van ja, en de mannen vroegen me allemaal of ze die legerhelikopter niet eens een keer moch ten lenen, en dan schudde ik nee”. ijks tap, van alte i de •am oor itse ber :on- alte Haar laatste tegenzet was het uitschrij ven van een „nationale conventie” voor het voltallige hoofdbestuur van de partij, het „All India Congress Committee”. Dit li chaam heeft 637 leden. Mevrouw Gandhi beweert dat er op haar tweedaagse con ventie een meerderheid van de leden aan wezig was. :on- de a in :en- rle- isis- van trijfel TEL AVIV (AFP/UPI). De Israëlische minister van Landbouw en held van de Israëlische tegenaanval over het Suezka- naal in de Oktoberoorlog van 1973, ex- generaal-majoor Ariel („Arik”) Sjaron, wordt de tweede man in de Israëlische delegatie bij het later deze maand in Jeru zalem beginnende commissie-overleg met Egypte. Dit heeft de Israëlische televisie gisteravond bekendgemaakt. Sjaron wordt tweede man onder minis ter van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan, omdat hij verantwoordelijk is voor de joodse nederzettingen aan gene zijde van de zogenoemde groene lijn, die Israels grensen van vóór de juni-oorlog van 1967 aangaf. In Jeruzalem zullen door de Israelisch- Egyptische commissie die door de confe rentie van Ismailia tussen Sadat en pre mier Begin van Israel werd ingesteld, poli tieke zaken worden besproken. De Haagse Post bestaat 65 jaar en viert dat met een jubileumnummer met een extra bijvoegsel, waarin op het oude ver trouwde, naar het rose neigende krantepa- pier artikelen uit het verleden zijn opgeno men. Daarbij is ook een artikel getiteld „Op bezoek bij Tito” (Door Een Speciale Reporter), dat in de HP van 18 januari 1950 verscheen. Tito heeft dan al met de Russen gebroken, „en daarom zijn uitge breide maatregelen ter beveiliging van zijn persoon genomen. Hij heeft zes huizen in en vlak bij Belgrado, en niemand behalve de mensen uit zijn onmiddellijke omge ving weet ooit met zekerheid te zeggen, waar hij zich op een bepaald ogenblik ophoudt”. Vervolgens meldt de reporter dat Tito’s meest geliefde residentie toch een grote villa in de buitenwijk Dedinje blijft, op de top van een heuvel gelegen, met reusachti ge kazernes eromheen. De Engelsen blij ken deze villa „Uncle Tom’s Cabin” te noemen, waarschijnlijk omdat de buiten landse diplomaten dikwijls „Titom” op de muren zien geschreven, wat eenvoudig „voor Tito” betekent. De villa in de Uzicka-ulica 15 in de wijk Dedinje gebruikt Tito nog steeds wanneer hij in Belgrado is, maar hij zit tegenwoor dig vaker op het eiland Brioni. Uit de dagelijkse berichten over zijn handel en wandel krijg je niet de indruk dat hij nu, ruim een kwart eeuw later, nog stuivertje wisselen speelt met die zes huizen. Ook de Oostduitse president Honecker heeft een vaste woon- en verblijfplaats die door de Oostberlijners kan worden aangewezen. Hij leeft daar weliswaar zwaar bewaakt en afgeschermd, maar de plek is bekend en heeft ook een eigen naam gekregen: „Vol- vograd”, omdat Honecker de enige is die zich een Volvo kan veroorloven. Maar niemand in Praag weet waar Husak woont, of beter gezegd: zich schuil houdt. Vrienden van ons zijn pas in Praag ge weest, een triest bezoek, rijen voor de winkels (Tsjechoslowaken vertelden hun dat ze niet meer van „shopping” spraken, maar van „Hunting”; er wordt dus niet meer gewinkeld, alleen nog maar „ge jaagd”), en het ene murw makende ver haal na het andere. Toen ze vroegen waar Husak nu eigenlijk verblijf hield, bleek dat niemand dat wist. Het Catshuis, het Witte Huis, het 10 Downing Street, het Elysée, het Brioni, het „Volvograd” van Husak is niet bekend. Daarom spreekt men ook van „volksrepubliek” de „echte” zal erkennen en Gandhi’s aan spraken zal logenstraffen. Uiteraard beweert mevrouw Gandhi precies het omgekeerde. Volgens haar zal een meerderheid van de Congrespartij zich uiteindelijk in het Indira-kamp mel den. Haar groep heeft als dagorder „voor waarts, op weg naar het socialisme” geko zen en acht mevrouw Gandhi de enige figuur die zich effectief teweer kan stel len tegen de „anti-volkse” politiek van Janata-premier Morarji Desai. Op de dag dat deze overleg pleegde met de Amerikaanse president Jimmy Carter, zette mevrouw Gandhi, die zelf een sterk pro-Russische koers aanhield, zich nog eens stevig tegen Washington af. Zonder de Verenigde Staten met name te noemen, zei de oud-premier dat Desai’s regering „zich in de vreemdste bochten wringt om het een bepaald land naar de zin te maken”. De redactie van het weekblad heeft gis teren verklaard dat het manifest echt is en niet is ontsproten aan het brein van een BND-functionaris. Namens de redactie zei hoofdredacteur Erich Böhme dat het weekblad ervaring heeft met echte en on echte documenten en dat na veel controle ren was gebleken dat het manifest echt is. In het centrum van Santiago hebben zich al betogingen tegen de regering voor gedaan. Er werden leuzen geroepen en vlugschriften uitgedeeld. De politie pa trouilleert sindsdien intensief. De christen-democratische oud-presi- dent van Chili, Eduardo Frei, heeft zich uitgesproken tegen de volksraadpleging van 4 januari over de vraag of het Chi leense volk het met de Verenigde Naties eens is, dat zijn regering de mensenrech ten schendt. BONN (Reuter, UPI). De Westduitse regering heeft gisteren de Oostduitse beschul diging tegengesproken dat een onlangs in de Bondsrepubliek gepubliceerd manifest van dissidente Oostduitsers geproduceerd zou zijn door de Westduitse inlichtingen dienst (BND). Het Oostduitse persbureau ADN verklaarde zondag dat de BND de Westduitse media gebruikte voor activiteiten die de DDR vijandig zijn. doorbreken op 31 december. Deze poging mislukte, aldus Debesai. Wat betreft de toestand in Massawa, dat voor een groot deel al is ingenomen door het EPLF, zei hij dat het front de resterende Ethiopische bolwerken in de stad nog niet heeft kunnen innemen. De Ethiopische troepen bezetten in Massawa de commerciële haven en het belangrijkste zakendistrict, evenals een marineba sis. Deze laatste is slechts te bereiken via een smalle strook land. De Somalische radio meldde gisteren dat Ethiopische oorlogs- vliegtuigen op 30 december de grensplaats Togwajele hebben aangevallen, waarbij dertien mensen omkwamen en 35 gewond raakten. Togwajele werd vier maanden geleden ingenomen door Somalische troepen toen deze hun offensief in de Ethiopische streek Ogaden inzetten. De tijdontsteking van de bommen, met een springlading van elk een kilo gram, werd om twee minuten voor twaalf bij de kelder ontdekt door een employé. De beide tijdontstekers wa ren ingesteld om 12 uur precies. „Het hele gebouw zou eraan zijn gegaan”, verklaarde een woordvoer der, „we zijn door het oog van de naald gekropen”. De springladingen bestonden uit tien pakjes tnt van. op grond van de codetekens, waarschijnlijk Russische herkomst. Er zijn nog geen aanwijzingen over de identiteit van de daders. Over het motief is evenmin iets bekend, maar aangenomen mag worden dat de mis lukte aanslag verband houdt met de Egyptische vredesinitiatieven die hebben geleid tot rechtstreekse on- derhandelingen met Israel. BONN (Reuter/UPI). De Egypti sche ambassade in Bad Godesberg bij Bonn is gisteren op het nippertje ontkomen aan twee tijdbommen die waren geplaatst bij de stooko lietanks. Regeringswoordvoerder Armin Grüne wald zei gisteren in Bonn dat dit niet waar is. Wèl waar is het volgens zijn zeggen dat de regering in Bonn probeert „de betrek kingen met de Duitse Democratische Re publiek in 1978 verder te verbeteren”. In het manifest, dat werd gepubliceerd door het weekblad „Der Spiegel”, vragen de ondertekenaars om de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Duits land (West- en Oost-), daarbij de Russische inbegrepen. Ook zetten zij zich af tegen de Russische hegemonie in het Oostblok en roepen zij op tot de instelling van een democratie in heel Duitsland. De onderte kenaars zeggen te zijn verenigd in de con federatie van democratische communisten in Duitsland. Volgens „Der Spiegel” bestaat de confe deratie uit hooggeplaatste en middenka- derleden van de Oostduitse communisti sche partij. Het mogelijke afvallen van de Liberalen kan de Labourpartij in het parlement inderdaad duur ko men te staan. De meeste liberale parlementariërs hebben ernstige bedenkingen tegen een voortzet ting van het monsterverbond, omdat zij van me ning zijn dat de partij er een brok van haar identi teit mee verloren heeft. MOSKOU (AFP). Nobelprijswinnaar Andrej Sacharov heeft gisteren aange klopt bij het Kremlin om revisie te eisen van het proces tegen Eduard Koeznetsov en negen andere Russische burgers, hoofdzakelijk joden, die in 1970 werden veroordeeld nadat zij hadden geprobeerd een vliegtuig te kapen. De dissidente na tuurkundige formuleerde zijn eis in een aan partijleider/president Leonid Brezn- jev geadresseerd telegram. De echtgenote van Sacharov, een tante van Koeznetsov, heeft het telegram mede- ondertekend. „Kaping” kon hen indertijd niet ten laste worden gelegd, omdat de Russische straf wet een dergelijk misdrijf nog niet kende. Die maas in het wetboek van strafrecht werd in 1973 gedicht. (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, - Henk Leffelaar) LONDEN. In zijn traditionele nieuwjaarsbood schap aan de Labourpartij heeft premier James Callaghan laten doorschemeren dat hij hoopt de algemene verkiezingen tot 1979 uit te stellen, zelfs wanneer ’t verbond tussen Labour en de Liberalen door de laatsten wordt beëindigd. Inmiddels is het vrijwel zeker geworden dat de Liberalen, op een op 21 januari speciaal te beleggen partijcongres, inderdaad zullen besluiteh de samen werking met Labour op te zeggen, ook al heeft hun leider, David Steel, daartegen gepleit. Callaghan had in zijn boodschap dan ook speciale waardering voor Steel en zei dat hij geen bittere gevoelens zou koesteren wanneer de Liberalen inderdaad beslui ten zich los te maken. Twee Nederlandse namen bleken ruim- schpots bekend in Tsjecho-Slowakije: Rid derkerk en Menten. De Tsjechoslovaakse vrienden van mijn vrienden bleken niet goed te weten wat ze nu van die affaire- Ridderkerk moesten denken, daar zaten toch merkwaardige kantjes aan, vonden ze. Bijvoorbeeld dat die kinderen zonder schoenen aan mee waren genomen naar het politiebureau, dat hadden ze toch niet van ons verwacht. Maar aan de andere kant was het gebruikelijke en in de loop der jaren ingeroeste wantrouwen tegen de officiële berichtgeving natuurlijk toch ge bleven. In ieder geval hadden ze aan het geval-Menten kunnen toetsen dat de hetze tegen Neder land, de regering-Den Uyl en minister Van der Stoel: u zult zich die namen nog herinneren, vooral die, van „Nederland”) niet altijd even stevig onder- heid was. Het bericht over Mentens ver oordeling werd als volgt op de Tsjechoslo- waakse televisie gebracht: Eerste zin: „De Nederlandse oorlogsmis dadiger Pieter Menten is in Amsterdam tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld”. Evenals de optimistische geluiden van zijn minis ter van Financiën Denis Healey, voorspelde Callag han voor Engeland „een jaar van herstel”. Toch zijn de meeste financiële en economische experts het er over eens dat dit herstel niet veel langer zal duren dan de eerste zes maanden van dit jaar en dat daarna opnieuw inflatie en een grote werkloosheid dreigen.

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 3