SANTPOORTER ZIET WAT IN ECHT FRANSE SPORT voor commercie i Wachten is nu stad in het kort op goedkeuring rijksoverheid Gereedschap uit auto gestolen Gegevens uit de burgerlijke stand niet meer andere plaats in Bloemendaal? Menselijk bot gevonden I d I ©li 41 1 ER Slibprobleem Kennismaking -- m (DINSDAG J 5 SANTPOORT. Als het aan B. J. M. Claase uit Santpoort ligt, is er in Kennemerland binnenkort een „Jeu de boules”-vereniging. De Santpoorter vindt het een fantastische sport, die hij graag in de directe omgeving wil beoefenen. Zelf speelt hij het spel al een groot aantal jaren tijdens de vakanties, die traditiegetrouw in Frankrijk worden doorgebracht, gaan de boules mee en meet de heer Claase zijn krachten met de Fransen op de camping. VELSEN-NOORD. De Papierfabriek van Van Gelder in Velsen- Noord is klaar om zijn afvalwater te zuiveren. De mogelijkheden van zuivering, de benodigde grootte van een installatie en de plaats waar die installatie kan komen zijn in principe bepaald. Het wachten is nu op de rijksoverheid. Zodra Rijkswaterstaat met de opzet akkoord gaat en er een rijksbijdrage voor de bouw van een zuiveringsinstallatie be- schikbaar komt, kunnen de plannen uitgewerkt worden en kan men de 1 installatie gaan maken. De directie van Van Gelder verwacht, dat die rijksbijdrage in 1980 kan afkomen. L I ^ii x Initiatief voor het oprichten van Jeu de Boules-club in Kennemerland I I Rijkswaterstaat bedrijven verplicht om zuiveringsinstal laties te bouwen, beginnend in Zuid- en Oost-Nederland. Het Noordzeekanaalge- bied komt als een van de laatste gebieden den. Het feest begint om 20 uur in het clubhuis aan de Belgiëlaan. nen we misschien meteen tot oprichting van een club komen”. Mensen, die nog meer informatie willen, kunnen terecht bij de heer Claase, Roos en Beeklaan 59 in Santpoort, tel. 023-377093. Dat het Jeu de Boule niet alleen een sport voor oude mannen is be wijst deze foto van de nationale kam pioenschappen in Amsterdam. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In het afgelopen week einde werd voor vierduizend gulden ge reedschap uit de auto van een aannemer gestolen. Uit de bestelwagen, die in de Leeghwaterstraat stond geparkeerd, ver dwenen een elektrische compressor, een schiethamer en een slijpschijf. Uit een geldkistje in een uitzendbureau aan de Lange Herenstraat werd 383 gul den weggenomen. Men verschafte zich toe gang tot het kantoor na het vernielen van een ruit. Personeelsleden van een winkel in ge luidsapparatuur aan de Kruisweg hielden maandagmiddag een 19-jarige inwoner van Leiden in de winkel aan. Hij wilde gr vandoor gaan met een casettedeck (ter waarde van bijna duizend gulden) zonder te betalen. Op deze luchtfoto van het bedrijf van Van Gelder Papier in Velsen-Noord is de uitstroming van het afvalwater goed te zien. Op het hoekje bij de afvoerpijpen naast de aanlegplaats van de pont, zou de sing door hogere milieu-eisen in het ene land ten opzichte van het andere land te voorkomen. Bij het hele zuiveringsplan voor de fa briek in Velsen-Noord is een punt nog niet geregeld. In de zuiveringsinstallatie wordt het zwevende vuil opgevangen en het an dere vuil door bacteriën bestreden. Dat levert een grote hoeveelheid afval op, naar schatting zo’n honderd kubieke meter per dag. Voor dit „droge” vuil moet nog een bestemming gevonden worden. Het be drijf moet het ergens kwijt kunnen. Vroe ger werd dit slib wel gebruikt voor bemes ting van landbouwgronden, maar doordat er telkens nieuwe zuiveringsinstallaties komen, komt er veel meer slib vrij dan er behoefte aan is. Waar men met het slib heen moet, weet men nog niet. Een ver brandingsinstallatie zou nog eens zo’n 2'k miljoen gulden extra vergen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De gemeente Haarlem zal vanaf volgend jaar geen gegevens uit de burgerlijke stand meer verstrekken voor commerciële doeleinden, als de ge meenteraad zich in een voorstel van het college van B. en W. kan vinden. De heren J. de Bruin (PvdA), P. Platt (PPR), drs. B. Evers (PSP) en CPN-raadslid mevrouw H.M. Spakman-Wentink gaven maandag een positief advies aan het college van B. en W. tijdens de vergadering van de raads commissie Algemene Zaken. VVD-er P.C. van Houten zag de noodzaak van deze maatregel niet in, terwijl CDA-er W.F. van Straten onder voorbehoud dit ook niet noodzakelijk achtte. „We juichen een goed milieubeleid toe,” zegt de heer Bakker. „Maar als je op de bedrijfstoer denkt, dan moet je proberen het bedrijf in stand te houden om niet alleen het milieu te beschermen, maar om ook de werkgelegenheid te kunnen blijven verzekeren.” Hij vindt daarom dat de mi lieubescherming Europees aangepakt zou moeten worden om concurrentieverval- De heer Claase roept liefhebbers van deze bij uitstek Franse, maar meer en meer internationaal wordende sport op, om zich aan te melden. Zaterdagmiddag is er voor liefhebbers, die wel iets voor een clubverband voelen, gelegenheid om in Zaal Zomerlust in Santpoort kennis te komen maken. Om twee uur kan iedereen er terecht en dan zal er zoveel mogelijk informatie over de sport in al zijn facetten gegeven worden. Zoals bekend hebben gedeputeerde Sta ten geweigerd een verklaring van geen bezwaar te geven voor de nieuwbouwplan- nen van de Stichting Medisch Kleuterdag verblijf Margriet op het terrein Randhoeve in Aerdenhout. In de begeleidende brief aan onder meer het gemeentebestuur van Bloemendaal werden de betrokkenen uit genodigd voor een gesprek op 3 maart. Daar zou naar een oplossing kunnen wor den gezocht. De wethouder zei niet te ver wachten dat verder nog gepraat kan wor den over Randhoeve als bouwlocatie. „Maar ook bij het bepalen van een alterna tieve bouwplaats zullen we op bezwaren stuiten. Je komt altijd in strijd met andere belangen”, aldus een pessimistische wet houder Ebeli. i inte- werk- J; ndaal- 023- aan de beurt en Van Gelder verwacht, dat het rond 1980 zo ver zal zijn. Adjunctsirecteur Th. J. Bakker en mi lieudeskundige dr. H, Rathman van Van Gelder Papier zijn het er zonder meer over eens, dat er iets aan waterzuivering ge daan moet worden. Toch kunnen ze de papierfabriek niet als een gevaarlijke ver vuiler zien. Er is wel veel vervuiling en soms zelfs duidelijk zichtbaar in het water van het kanaal, maar het gaat om prak tisch allemaal afbreekbare stoffen. „We zijn geen bedrijf dat gevaarlijke gifstoffen in het water afvoert. Onze kleurstoffen zijn allemaal gifvrij en bevatten geen ge vaarlijke zware metalen als cadmium of chroom”, zegt de heer Rathman. Het grootste deel van de vervuiling van de papierfabriek komt van de vezelstof fen, die met het afvalwater verdwijnen. Dat het daarbij om forse hoeveelheden gaat blijkt wel uit de cijfers. Onge veer 1,2 percent van de produktie van houtstof gaat in het afvalwater verloren, zo'n 20 tot 25 ton per week. Een van de eerste maatregelen, die het bedrijf al neemt, is het terugdringen van deze ver liezen aan bruikbaar materiaal. De heer Bakker zegt: „Het terugwinnen van vezels is voor het bedrijf economisch ook aantrekkelijk, als het rendabel te ma- - ken is. Hoever je daarmee kan gaan, is een kwestie van economie. Je moet investeren in allerlei apparatuur, filters, leidingen enzovoort. En daartegenover staat dan minder verlies van grondstoffen voor de papierproductie.” Er is bij het bedrijf al een programma om op de kritieke punten het stofverlies tot een minimum te beper ken. Door betere apparatuur wordt het overlopen van kuipen vóórkomen, worden pompen en leidingen beter plicht gemaakt en is er zoveel mogelijk een gesloten sy steem, waarbij vezelhoudend afvalwater hergebruikt wordt bij de papierproduktie. Het voorbereidend werk is voor de papierfabriek in Velsen-Noord inmiddels afgerond. Er is gekeken in hoeverre maat regelen binnen het bedrijf minder vuil water op kunnen leveren, hoeveel vuil in een zuivering opgevangen kan worden en wat er uiteindelijk nog wordt afgevoerd. Als plaats voor een zuiveringsinstallatie heeft men gekozen voor het gebied tussen de Pontweg, het Noordzeekanaal en de bebouwing van Van Gelder, dus op het punt waar de pont afmeert. Het moet een forse installatie worden, die praktisch schoon water op het Noordzeekanaal zal afvoeren. De bouw van de waterzuivering zal zeker zo’n vijftien miljoen gulden vergen. In het verleden is de hoeveelheid „verlo ren” papiervezel zeker 60 tot 80 percent hoger geweest dan nu. Het verbeterings- programma werpt dus al duidelijk vruch ten af. „Het is de bedoeling om het verlies, dat we nu hebben, nog verder te bestrij den, zodat we op een halvering daarvan uitkomen”, aldus de heer Rathman. De heer Bakker voegt eraan toe, dat een com plete „recycling”, waarbij al het afvalwa ter hergebruikt blijft worden, niet moge- Plattelandsvrouwen. De dames van de afdeling Heemstede van de Neder landse Bond van Platte landsvrouwen houden don derdag 5 januari een nieuw j aarskoffieochtend bij de voorzitster mevrouw A. van Unen. Zij woont aan de dr. Schaepmanlaan 77. Om half elf staat voor de leden van de Bond de kof fie klaar. Sociaal Centrum. De stichting Christelijk Maat schappelijk Werk en het bureau voor Levens- en Ge zinsvragen hebben een ge meenschappelijk aanloop- spreekuur op het bureau Nassauplein 2, beter be kend onder de naam „soci aal centrum”. Vanaf giste ren zijn de tijden van het spreekuur gewijzigd. Ze zijn nu als volgt: maandag tot en met vrijdag van 14 tot 17 uur en donderdag ook nog van 19 tot 20 uur. Inlichtingen kimt u krijgen door te bellen naar tel.nr. 310350. naast de deur te halen zijn, waardoor ze al goedkoper kunnen werken. In die landen zijn de eisen op het gebied van afvalwater veel en veel minder streng. In Velsen- Noord gaat de zuivering jaarlijks bijna drie miljoen gulden kosten en ook dat bedrag zal op de papierprijs drukken. De concurrentiepositie zal daardoor nog moeilijker worden. DCO. In het DCO-club- huis wordt zaterdag 7 janu ari een medewerkersavond gehouden. Alle DCO-mede- werkers worden uitgeno digd om met het bestuur het nieuwe jaar in te lui- Moeilijk is het spel niet. Het is de bedoe- ling om met een boule, een metalen bal van ruim zeven centimeter doorsnede en een gewicht van ongeveer zeven ons, zo dicht mogelijk bij een klein houten balletje, het varkentje genoemd, te gooien. Daarbij mo gen de boules van tegenstanders wegge speeld worden. Duur is de sport volgens de heer Claase niet. „Het is zelfs verdraaid goedkoop en haalbaar voor iedereen. Bou les heb. je al drie voor 40,- en de echte wedstrijdboules kosten zo’n 120 de drie. De varkentjes heb je met een zak vol voor een paar gulden. Het petanque of jeu de boules wordt steeds meer een internationale sport. In 1976 zijn in Frankrijk al internationale kampioenschappen gehouden, waaraan twaalf landen hebben deelgenomen, waaronder de Verenigde Staten, Canada en onze zuiderburen, de Belgen. De Neder landse Jeu de boulesbond is ook van start gegaan en zoekt nu aansluiting bij de Nederlandse Sport Federatie en bij de Internationale Jeu de boules-federatie om ook aan internationale wedstrijden mee te kunnen doen. De heer Claase heeft in Santpoort het initiatief genomen om te kijken of er ook in Kennemerland plaats voor een vereni ging is. „Hoe het uit gaat groeien, weet ik niet”, zegt hij. „Ik ben erg benieuwd of er zaterdag veel belangstelling is. Dan kun- Wat de heer Claase in het jeu de boules, in Frankrijk officieel „petanque” gehe ten, aantrekt is het feit, dat jong en oud het spel kunnen spelen. Aparte banen zijn ook niet nodig. Elk terreintje of landje is al geschikt. „Het is een spel, dat iedereen van acht tot tachtig kan spelen”, vertelt hij enthousiast. „Er zijn mensen, die zeg gen dat het een oude-mannensport is. In zekere zin is dat waar, maar het is juist prettig, dat ook oudere mensen nog een behendigheidssport kunnen spelen”. Het idee om te proberen in Santpoort een Jeu de boulesclub op te richten kreeg de heer Claase vorig jaar. Hij zag toen bij het Museumplein in Amsterdam de eerste nationale kampioenschappen in Neder land. „Het viel mij op, dat er een heel grote belangstelling voor was en ik heb toen contact met de Nederlandse Jeu de boules bond gezocht. Eigenlijk wist ik daarvoor niet dat er hier een bond was. Omdat ze me daar vertelden, dat men tot regionale afde lingen wilde komen, dacht ik: laat ik eens proberen om voor Kennemerland ook zo’n club van de grond te. krijgen”. Huisvrouwen. De afde ling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen start het nieuwe jaar met „consumentenwinkel” in het Eigen Huis aan de Boe- kenrodestraat 9 op donder dag 5 januari. Van tien tot twaalf ’s ochtends is daar mevrouw L. Wefers-Be- ttink om de dames iets te vertellen over consumen tenzaken. ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiii) Als de regeling door de gemeenteraad wordt aangenomen betekent dat, dat er geen abonnementen meer mogelijk zullen zijn op de gegevens van de burgerlijke stand. Volgens het hoofd van de afdeling bevolking dient een uitzondering te wor den gemaakt voor het Haarlems Dagblad, omdat de vermelding van de burgerlijke stand in de krant niet commercieel is en bovendien veel wordt gelezen. Het voorstel om de huidige verordening te wijzigen zal worden gedaan, omdat een landelijke regeling zolang op zich laat wachten. „In 1974 hebben de hoofen van de afdelingen bevolking over het algemeen gedacht dat op een lartdelijke regeling gewacht moest worden, maar die komt er nu nog niet. Op de duur zeker wel”, aldus de heer Hekket. Hij maakte de commis sieleden erop attent dat er een merkwaar dig verschil is tussen behandeling van ge gevens uit het bevolkingsregister en die van de burgerlijke-stand. Sedert 1968 is het verboden gegevens uit het bevolkings register (vestiging, vertrek en verhuizing in een gemeente) te verstrekken, als het niet om met name genoemde personen gaat, maar om categorieën, bijvoorbeeld in verband met commerciële doeleinden. De heer Hekket merkte op dat het wel wat merkwaardig is dat de burgerlijke standgegevens (geboorte, huwelijk, over lijden) nu nog wel verstrekt mogen wor den. „Als iemand gegevens over een speci aal persoon wil hebben, nemen we altijd eerst contact op met de betrokkene en vragen diens toestemming”, zo lichtte hij de werkwijze van de afdeling bevolking toe. De wijziging in de verordening die maandag tijdens de commissievergade ring aan de orde kwam is bedoeld om de privacy van mensen te beschermen. (Van onze stadsredactie) BLOEMENDAAL. „Het uitgangs punt voor het gesprek met de provincie, het bestuur van de Stichting Medisch Kleuterdagverblijf Margriet en de ge meente Haarlem zal waarschijnlijk zijn dat we naar een andere locatie binnen Bloemendaal moeten gaan zoeken voor de nieuwbouw”. Dit zei wethouder ir. G.C. Ebeli van ruimtelijke ordening van Bloe mendaal gisteren in de vergadering van de Commissie voor ruimtelijke ordening en woningwetzaken. lijk is, omdat er dan te grote kans op verstoppingen van leidingen en machine- storingen ontstaan. Wat er aan niet her te gebruiken stof overblijft, moet met andere watervervui lingen in de zuiveringsinstallatie opgevan gen en verwijderd worden. Op het ogen blik loost Van Gelder in Velsen-Noord 125.000 inwoner-equivalenten, hetgeen in houdt ongeveer evenveel als 125.000 men sen aan vuil produceren. Als alle maatre gelen genomen zijn en de zuivering draait, zullen dat nog maar 6000 inwoner-equiva lenten zijn, dus nog geen vijf percent van wat er nu in het kanaalwater verdwijnt. Een van de grote zorgen van de directie is, wat de zo noodzakelijke zuivering voor de papierprijs betekent. Het Van Gelder- concern ondervindt nu al veel concurren tie van met name de Scandinavische pa pierfabrieken, waar de grondstoffen Orchideeën. De kring Haarlem van de Neder landse Orchideeën Vereni ging houdt vanavond (dins dag) een bijeenkomst in het EHBO-gebouw achter het Kerkplein aan de Heren weg 88 in Heemstede. De bijeenkomst begint om 20 uur. J. Lodewijks houdt een voordracht met dia’s en er wordt een nieuw be stuur gekozen. U wordt vriéndelijk verzocht papier en potlood mee te nemen, dan kunt u deskundige ad viezen van de heer Lode wijks noteren. Kruisvereniging. Huis aan huis is in Haarlem een brochure van de Kruisver eniging Haarlem bezorgd. Hierin wordt uiteengezet welke diensten men ver leent en hoe deze kunnen worden verkregen. Ook worden de leden uitgeno digd de komende jaarver gadering te bezoeken en kan men wensen en opmer kingen via een antwoord kaart aan het bestuur ken baar maken. Haarlemmers die deze brochure niet heb ben ontvangen kunnen er alsnog een aanvragen bij de Kruisvereniging, tele foon 319190. Van Gelder Papier heeft plannen voor afvalwaterzuivering rond Rijkswaterstaat heeft een heel w zuiveringsplan voor Nederland opgesteld, waarbij ook een tijdsindeling is gemaakt. Streek voor streek worden gemeenten en HEEMSKERKZBEVERWIJK. Een meisje uit Heemskerk, dat op J nieuwjaarsdag op het strand van Wijk I I aan Zee wandelde, vond in het zand bij de noorderpier een bot, dat na onder- J zoek door dokter Bakker te Heemskerk het rechterbovenarmbot van een mens bleek te zijn. WEGMEG. De eerste soosbijeenkomst in het nieuwe jaar van de Werk groep Emancipatie Gehan dicapte Mens En Gemeen schap heeft plaats op don derdag 5 januari om 20 uur in Centrum 111 aan de Her enweg 111 in Heemstede. Op deze bijeenkomst wordt onder meer het program ma voor de komende maanden besproken. Bodil en Jacob Blokker geven graag meer informatie en ook regelen zij zonodig ver voer. U kunt bellen naar tel. 285114. t .a- ■- ’’A

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 7