WETHOUDER A. THUIS Jeugd bracht twaalfduizend kerstbomen op brandplaatsen Actiegroepen Zeker weten Dagboek van een weekje uit in Epe RAADSLID FUYKSCHOT TIJDELIJK VERVANGER I Haarlemmers op nieuwjaarsreceptie mensen en dingen Wijkraad Parkwijk vergadert vandaag I i Commissie Algemene Zaken over vriendschap met Angers Osnabrück i f W- I 'Mw V» 9 STAD JANUARI 19 7 8 3 DINSDAG - mm ii ills HAARLEM. De meeste leden van de raadscommissie voor Alge mene Zaken hebben maandagmiddag de wens uitgesproken dat de huidige gemeenteraad nog een beslissing neemt over de gang van zaken rond de jumelage met het Franse Angers. Hogelijk verbaasd toonden de commissieleden zich over het feit dat wethouder L. D. van de Berg twee jaar geleden in Angers een oorkonde had getekend, waarin hij de jumelage tot 1979 bezegelde, zoals vorige /week bekend werd. De meerderheid van de gemeenteraad sprak zich tijdens de begrotingsbehandeling in oktober uit voor het verbreken van de banden met de Franse stad. i» V -r Deze raad moet jumelage ■i (Van onze stadsredactie) i Door Henk Schol doch van de politieke partijen is, zal het in elk geval geen gewone raadscommissie worden. HAARLEM. De traditionele kerst boomverbranding is ook dit jaar zon der problemen verlopen. Maandaga vond brachten duizenden kinderen cir ca 12.000 bomen naar de negentien brandplaatsen, verspreid over de stad. De grootste bergen gingen in de fik bij ’t Schalkererf en speeltuin Floragaar- de aan de Van Oosten de Bruynstraat. De groep reisde dinsdag 22 december met de bus van Haarlem naar Epe. In Hoevelaken werd even uitgestapt voor koffie met gebak. In de middag arriveerde het gezelschap in ’tWisselse Veld. Mevrouw van Gelder noteerde: „En dat was zo leuk: de kerstboom brandde en binnen ook. Toen werden de kamers afgeroepen en lakens en slopen uitgedeeld. Daarna ging de bel voor het eten wat ons allen heel erg smaakte. Na het eten weer spelletjes en kaarten. En toen was het wagentje met de fleschjes wie nog dorst had en daarna gingen we onze slaapplaats opzoeken. En het wekkertje opgedraaid op 7 uur.” „Woensdag. Toen wij aan het ontbijt kwamen heeft mevrouw De Jong wat voorgelezen uit een dagboek wat heel toepasselijk was voor de komende dagen. Toen kwam de bus voor om met ze allen naar de markt te gaan om cadeaus te kopen voor het kienen. Twee dames bleven thuis. En daarna viel er een dame van de trap. Het was onbegrijpelijk hoe dat gegaan is. Een beetje verstuikt. Toen ze thuis kwamen van de markt: even bijkomen van de drukte en toen ging de bel voor de lunch en dat smaakte wel weer. Verder wachtten wij weer op de thee en gingen weer allerlei spellen doen en zo ging de middag om tot etenstijd. Wat hebben wij weer heerlijk gegeten. En toen zaten wij weer af te wachten voor de kien en dat was voor elkaar hoor, gezellig en toen kwam het wagentje met de fleschjes en dat ging er nog graag in.” „Donderdag, ’s Ochtends werden wij wakker en het was niet zo mooi als woensdag maar een beetje regen moet er ook zijn. Want dat is voor de groei van het voorjaar. Als wij dan weer komen is alles volop groen. Daar kwam de bus en stapten wij weer in om te gaan toeren. En het ging op naar Hoenderlo richting Elspeet. Bij Udel in het Kroondomein kregen wij een seintje van Toni (de reisleider) dat er een lucht van houtskool naar binnnen kon dringen. Nou dat viel nog al mede. Einde lijk hoorde ik in de bus dat ze aan het zingen waren. En toen zegt Toni: wie zou er trek hebben in koffie of thee? zich gaan verleden en toen kwamen wij weer binnen, de een zoo, de ander zoo. Toen klonk de bel om aan het diner te gaan. Dat was bijzonder heerlijk. Wij waren er niet over uitgepraat. En voor wij aan tafel zouden gaan werden we voor de tweede keer gefilmd en toen we aan tafel zaten nam hij ons voor de derde keer. Dat vonden wij toch geweldig. Want, dames en heren, het valt niet mee. Ik wordt niet jonger maar ouder. Maar, morgen avond lees ik het wel voor en als ik het niet helemaal gedaan krijg dan vraag ik het wel aan mevrouw de Jong en dan valt die wel in. Het laatste wat ik heel mooi vond dat was dat tante Mientje vroeg of wij wilden zingen „Wil u ook God mijn dank betalen.” En dat werd grif ingezet.” „Maandag. Er was onverwacht bezoek door mevrouw en meneer Bisschop en oma Dorsman, wat wij heel prettig vonden. Mevrouw Bisschop las het kerstverhaal en dat heette „advent” door C. M. van Hille Gaerst. Wij kregen een dienst van dominee Eveleens. Het werd verder een rustige middag.Er werden spelletjes ge speeld en er waren er die hun koffers al in orde maakten.” „Dinsdag. Met de bus terug. Als mevrouw De Jong en mevrouw Kuipers ons afgeleverd hadden kwam de taxi af en aan totdat de laatste was ingestapt. De laatste avond was afgesloten met een slaapspreuk: „Terstond zal ik gaan slapen, de dag is weer voorbij. O Goede Lieve Heertje, denk dan even aan mij. U spaarde mij het leven, spijs en drank. Voor al uw goede gaven, breng ik u blijde dank”. Het versje is afkomstig van mevrouw J. van der Goes.” Tot zover het dagboek van mevrouw van Gelder. We konden niet alles plaatsen, maar deze bloemlezing be wijst wel dat zij en haar mede-vakantiegangers zich prima hebben vermaakt. Wellicht komt ook u een keer in de gelegenheid om dit reisje te maken. De dienst Sport- en Jeugdzaken organiseert een en ander. Als u interesse hebt kunt u bellen naar telefoonnummer 319353 en vragen naar de heer Honhof (toestel 18). HAARLEM. Ir. J. J. Fuykschot, raadslid voor de VVD zal, als het aan de raadscommissie Algemene Zaken ligt, ge durende ongeveer twee maanden de VVD- wethouder A. Thuis van Volkshuisves ting in het college van B en W vervangen. De heer Thuis moet in het ziekenhuis worden opgenomen voor een operatie. Jongerencentrum DAC aan de Rip- perdastraat 13-A in Haarlem is een instelling die naast activiteiten op amu sements- en vormingsgebied en creatief bezig zijn ook iets probeert te doen aan de belangen van jongeren. De leiding van het centrum wordt vaak gecon fronteerd met aktiegroepen en jonge mensen die ondanks alle goede bedoe lingen en een grote dosis energie slechts matig aan de bak komen. Veel van de zaken die hen bewegen zijn wellicht ook van belang voor de bezoekers en leden van het centrum. Het college van B en W vergadert van daag over de vervanging van de heer Thuis. De gemeenteraad zal over een voor stel in die richting dan nog moeten be slissen. De nieuwe quiz van de KRO-radio „zeker weten” komt vrijdag 6 januari uit het raadhuis van Heemstede. Pre sentator Hans van Willigenburg onder vraagt in de rechtstreekse uitzending een kandidaat uit dat dorp over actuele zaken in Heemstede, muziek en een onderwerp uit de KRO-programma- gids. Pas op de ochtend van de uitzending hoort de kandidaat dat hij of zij mee kan doen. Het spel wordt gespeeld in drie ronden. De eerste ronde om 12 uur, de tweede om 12.50 uur en de laatste om 13.15 uur. De kandidaat verdient met elk goed antwoord een geldbedrag. Is het antwoord op de allerlaatste vraag juist dan wordt het tot dat moment verdiende bedrag verdubbeld. De kan didaat krijgt een assistentie) die tijdens de uitzending uit het publiek wordt gekozen. De quiz wordt uitgezonden in het programma „Hans van Willigen burg” op Hilversum drie. Daarom wil de leiding graag meer ho ren van de plannen en activiteiten van bovengenoemde groepen en indivi duen. Opzet van de leiding van het DAC is te inventariseren wat er door de diverse actiegroepen in Haarlem wordt gedaan en zo mogelijk een stuk begeleiding aan te bieden. Dat zou kunnen gaan in de vorm van hulp bij het opzetten van activiteiten, publiciteit en assistentie bij het functioneren van de groepen. Het gaat vooral om mensen die bezig zijn of aan de slag willen met zaken die voor jongeren van belang zijn. Ook met mensen die daar indirect mee bezig zijn wil het DAC graag in contact komen. De vrijwillige brandweer had de han den vol aan de bestrijding van zoge noemd vliegvuur. Brandende naalden vlogen door de wind in het rond. De jeugd mocht het vuur helpen blussen met de nevelspuit. In totaal hielpen zo’n tweehonderd vrijwilligers uit de Haar lemse speeltuinwereld en de gezamen lijke ongevallen organisaties mee om de verbranding vlekkeloos te laten ver lopen. De honderden stickers, die be schikbaar waren gesteld voor kinderen die een boom brachten, vonden gretig aftrek. ■•MS’ Bel dus op naar Joep de Rooij van het DAC, tel. 310503 of schrijf een briefje naar DAC, Ripperdastraat 13-A in Haarlem, eveneens ter attentie van Joep de Rooij. derop en erbij? Ik zei: maak hem. Dat zou hutspot worden, dus deed hij het maar niet.” „Vrijdag. Deze eerste nacht hebben wij heerlijk gesla pen. Met zijn vijven. Vandaag wordt een rustige dag voor ons allemaal, ’s Avonds kwam de film die heette „bruiloft op immerhof”. De dames en Heeren hebben genoten. En toen kwamen de fleschjes tevoorschijn en bij tijd naar bed.” „Zaterdag. Mevrouw de Jong heeft weer een mooi stuk uit haar dagboek voorgelezen bij het ontbijt. Dat vond ik heel prettig. De meesten zijn gaan wandelen en hebben heel wat takken op de grond gevonden, maar de storm is weer gezakt. Er kwam een heer en die maakte een film van ons om kwart voor vijf wat erg leuk was. Er is een dame hard ziek geworden. En die kwam niet naar beneden voor het eten. Verder hebben we een heel gezellige avond gehad. De mis ging niet door. Er waren te weinig menschen om te kijken en dus gingen wij allemaal maar naar bed. Een dame speelde nog piano en een dame las een gedicht voor.” „Zondag. Eerste kerstdag. Er ging een hoeraatje op toen mevrouw Schaap weer in ons midden kwam. Ze was weer beter. We hadden een heerlijke koffietafel die ons heel goed het smaken. Na theetijd zijn de meesten Nou daar ging een hoera op van ons allemaal. En daar kwam het restaurant in zicht. Eerst allemaal koffie of thee en daarna 1 consumptie voor ons eigen rekening. De ober haalde een geintje uit. Ik vroeg of hij zo vriendelijk wilde wezen om de koffie in mijn beker te gooien. En hij deed het. Maar toen zei hij: alles derin en Elk jaar houdt een groot aantal Haarlemse bejaarden een weekje vakantie in ’t Wisselse Veld in Epe. Dat is een ontspanningsoord van de gemeente Haarlem, waar ook conferenties kunnen worden gehouden en scholen hun werkweken hebben. Mevrouw G. H. van Gelder-Deelen uit de Prins Berhardlaan maakte deel uit van de groep oudere Haarlemmers die rond de kerstdagen in Epe was. Haar belevenissen heeft ze vastgelegd in een dagboek. Iedere dag hield ze trouw bij wat de groep ondernam en noteerde ze de leuke voorvallen. Dat dagboek laten we in deze rubriek aan het woord. Een vervanger moet bovendien ingewerkt worden”, aldus burgemeester drs. J. Ree horst maandag tijdens de vergadering van de commissie. WD-er P. C. van Houten zette uiteen dat zijn fractie toch meer voor een vervanger voelt: „Wij vinden dat gewenst omdat we een college van VVD, PvdA en CDA heb ben. Bovendien is Fuykschot geen vreem de in Jeruzalem waar het volkshuisvesting betreft”. (Fuykschot was destijds direc teur van de Dienst Openbare Werken en is bovendien lid van de raadscommissie volkshuisvesting, red.). PvdA-er J. de Bruin kon zich wel inden ken dat de WD graag een eigen vertegen woordiging in het college wil houden. „Maar wat ons betreft mag het college het best onderling regelen”. W. F. van Straaten (CDA) kon de be weegredenen van de WD om een vervan ger in het college te willen hebben wel begrijpen, doch was het .met de argumen tatie van de liberalen niet eens. „Juist omdat er een collegeprogram is, zou het volgens ons niet nodig zijn dat er een vervanger komt. Er zijn toch afspraken gemaakt en ik denk dat de andere wethou ders die toch loyaal zullen nakomen”. PSP-er drs. B. Evers en P. Platt (PPR) vonden beiden dat dit een zaak is die de drie coalitiepartijen aangaat. „Ik ben ge neigd me neer te leggen bij de gang van zaken, mits die geen al te enorme finan ciële consequenties heeft. Mevrouw H. M. Spakman-Wentink (CPN) merkte op dat er wat volkshuisves ting betreft vaak plotseling beslissingen genomen dienen te worden, hetgeen vol gens haar wel pleitte voor een vervanger. Burgemeester Reehorst gaat op 20, 21 en 22 januari in Osnabrück praten over de jumelage. De raadsleden mevrouw H. C. Niemeijer-Toet (PvdA.), J. Post (VVD) en W. F. van Straaten (CDA) vergezellen hem. De heren drs. J. J. Overbeek en W. F. van Straaten (CDA) J. de Bruin en H. B. Bruijn (PvdA), mr. J. F. M. M. Brons en E. Ver geer (WD), drs. B. Evers (PSP) en PPR- raadslid P. Platt zullen een werkgroep Berufsverbote vormen. Samen met leden van de Osnabrückse raad zullen zij de problematiek rond de Beurfsverbote be spreken. Mevrouw H. M. Spakman-Wentink (CPN) weet nog niet of zij aan de groep zal deelnemen. Dat hangt af van de doelstel ling van de groep. Tijdens de eerste verga dering, die het communistische raadslid als waarnemer zal bij wonen, wordt daar over gesproken. Bovendien komt dan aan de orde of het om een werkgroep of een commissie gaat en welke status die com missie dan zal krijgen. Aangezien ervan uitgegaan wordt dat het Berufsverbot niet zozeer een zaak van de gemeenteraad, zou worden. Haarlemmers zijn evenwel erg disciplinair. Om half negen begon de zaal vol te stromen, rond kwart over tien drukte burgemeester Reehorst de laatste handen. De nieuwjaarsreceptie werd opgeluisterd door twee carnavalsverenigingen, afvaardi gingen van de Scheve Schaats en van de Parkpiepers. De laatsten staan op de foto, samen met de heer Reehorst. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De wijkraad van Park wijk vergadert vanavond in het wijkcen trum aan de Berlagelaan 45. De vergade ring is openbaar en na afloop geeft de wijkraad een nieuwjaarsreceptie. Op de agenda staan ondermeer de her- bestratingsplannen voor het Herman Kruyderplein en een evaluatie van de werkgroepen in de wijk. imet zusterstad af ronden „De heer Thuis heeft nogal een flinke portefeuille. Zijn vervanger is wethouder Mensink (financiën) en die heeft zelf ook veel werk. Omdat er maar één WD-wet- houder in het college van B en W zitting heeft, kunnen we ons best voorstellen dat de WD-fractie graag een vervanger wil tijdens Thuis’ afwezigheid. Maar het colle ge zelf voelt er wat meer voor de werk zaamheden van de wethouder te verdelen. Mevrouw van Gel der oogstte veel succes met haar dagboek. Al haar medereizigers wa ren bijzonder ent housiast over de door haar op schrift gestelde belevenissen van de groep. Burgemeester drs. J. Reehorst stelde maandagmiddag voor dat hij binnenkort een bezoek aan Angers brengt, maar deel de mee dat het huidige college van B. en W. niet van plan is met een voorstel in de gemeentraad te komen wat de ontbinding van de jumelage betreft, omdat Haarlem tot 1979 moreel is gebonden aan Angers. „We zullen dat dan met de nieuwe raad en het nieuwe college (op 31 mei hebben de gemeenteraadsverkiezingen plaats, red.) bekijken. „We hebben al lang geleden aangekon- digd dat we over de jumelage van Angers zouden praten. En we moeten in deze wél j de hand in eigen boezem steken”, aldus PvdA-er J. de Bruin. „Het gaat mij te ver om te zeggen dat de nieuwe raad de zaak moet bekijken. De raad heeft geen beslis sing genomen, maar alleen een intentie uitgesproken. De burgemeester moet die intentie in Angers overbrengen”, aldus De Bruin. CDA-er W. F. van Straaten achtte het noodzakelijk dat er duidelijkheid komt over wat er strakts met de jumelage gaat gebeuren, terwijl WD-er P. C. van Houten verklaarde dat de gemeente moreel is ge bonden en die binding op loyale wijze moet nakomen. „De gemeenteraad heeft besloten dat het contact met Angers wordt gestopt. En on danks het „contract” dat in 1974 is geslo ten, kan één van de „partijen” vinden dat de zaak anders is gelopen dan verwacht. De oorkonde die is getekend is geen door slaggevend argument, gezien de uitspra ken van de raad”, zo betoogde PPR.-raads- lid P. Platt. Hij vond, evenals PSP-er drs. S. Evers, dat deze raad de zaak dient af te wikkelen. „Het feit dat er nu pas gegevens boven tafel komen, wijst er al op hoe weinig de jumelage leeft. Het is nogal wat om in een verloren moment een handtekening te zet ten waarmee je de hele raad en de gemeen te voor vijf jaar bindt”, zo bekritiseerde de PSP-er de handelswijze van wethouder Van de Berg. „Ach, dat is gebeurd in een feestelijke toestand, toen er geen vuiltje aan de lucht was. We kunnen de wethouder niets ver wijten. De „renouvellement” (ver nieuwing, red.) van de jumelage was ge dekt door de achtergrond. Ik denk dat ik er ook ingelopen zou zijn”, zo legde burge meester Reehorst de handelwijze van de wethouder uit. „Nu ben ik een gewaar schuwd man. Ik zet nu geen handtekening, goed voor vijf jaar”. De hele gang van zaken rond de jumela ge met Angers begint langzamerhand uit te groeien tot een komische en tegelijker tijd pijnlijke affaire. Dat het merendeel van de raad, zo blijkt wel uit de uitspraken van de raadscommissie, voet bij stuk wil houden, is duidelijk, ondanks pogingen van de voorstanders van de jumelage om de raadsleden van die beslissing te weer houden. Het meest merkwaardige daarbij is, dat niet alleen in Haarlem geen af schrift van de ondertekende oorkonde is te bekennen, doch wat wethouder Van den Berg en zijn collega Thuis, die destijds het bezoek aan Angers brachten, de hele zaak waren vergeten. Temeer daar wethouder Van den Berg een voorstander van de jumelage is. ■-< Honderden Haarlemmers hebben gisteren de gelegenheid benut om Haarlems burgemeester drs. J. Reehorst en diens vrouw een voorspoedig nieuwjaar te wensen. En elkaar. Dat hoort erbij als Haarlemmers geduldig schuivelend door de stijlvolle Gravenzaal op de eerste burger afgaan. Ook nu lag het in de bedoeling en ook nu mislukte dit, net als vorig jaar dat er geen rij gevormd nen (bij □I; n-Leur.

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 9