Fusie voortgezette afdelingen van Wim van der Jogt- en Jozefschool PROTESTANTS EN KATHOLIEK ONDERWIJS IN EEN SCHOOL Commissies voor uitbreiding Mooie Nel richting Vondelweg Inbraak in Schalkererf COMMERCIËLE BEWEIDING DIJKLAND VAN DE BAAN DONDERDAG 2 6 JANUARI 19 7 8 STAD IB Visie soMMurmwIlann hmirllmn maat 9** mode vonden brook Reiskosten voor 2 personen binnen Nederland bij aankoop volledig betaald! Ui i verschillende zuilen samengaan) in een vergevorderd stadium ge komen. De fusie zal leiden tot op richting van een school voor voortgezet buitengewoon onder wijs (v.b.o.) aan moeilijk lerende kinderen waar ongeveer honderd leerlingen terecht kunnen, ijs en weder dienende vanaf het ko mend schooljaar. gesp' I ROTTERDAM Karei Doormanstraat 358 Tel 010 - 127546 zaterdag Open: maandag t.m zaterdag 9-18 uur. vrijdag tot 21 uur AMSTERDAM l let op het juiste nr. ARNHEM EINDHOVEN ROTTERDAM (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het is zo goed als zeker, dat de gemeente Haar lem kiest voor uitbreiding van de Mooie Nel in noord-westelijke richting. Dat wil dus zeggen, dat het weidegebied tussen de Von delweg en Spaarndam geheel of gedeeltelijk onder water zou ko men te staan. De commissies re creatie en ruimtelijke ordening spraken zich woensdagmorgen voor deze oplossing uit. Wethou der P. W. Voskuilen, ook voor stander, gaf daarop de dienst hout en plantsoenen en de dienst open- bare werken opdracht met nader uitgewerkte plannen te komen. Het plassengebied zou een onder deel gaan vormen van het recrea tiegebied Spaarnwoude. L t icnF5lANPjSi 00" (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Ouders van leer lingen van de afdelingen voor voortgezet buitengewoon onder wijs van de katholieke Sint Jozef school en de protestants-christe lijke Wim van der Jagtschool heb ben woensdagavond groen licht gegeven voor een fusie van beide afdelingen. Daarmee zijn de plan nen van de Stichting Katholiek Buitengewoon Onderwijs en de Vereniging voor Protestant- Christelijk Buitengewoon Onder wijs te Haarlem en Omstreken voor de eerste Haarlemse samenwerkingsschool (waarin W s^powaïnio? BI» (ADVERTENTIE) gen. cronféstraat 96-102 en winkelcentrum schalkwijk-haarlem 4 JN 4 9-18 uur, vrijdag tot 21 uur Behalve in Amsterdam zijn alle zaken op maandagmorgen t.m. 13 uur gesloten vreesd wordt ook, dat automobilisten de wegen als sluiproutes gaan gebruiken. Officieel is het recreatieschap nog voor stander van uitbreiding van de Mooie Nel in oostelijke richting, maar men begint in te zien, vertelde de wethouder, dat aan een dergelijke vergroting veel bezwaren kleven. Probleem is de ontsluiting van het oostelijke deel van de eventueel uit te breiden Mooie Nel. Er moeten wegen wor den aangelegd en dat betekent een aantas ting van het ongerepte landschap. Ge- t In dit gebouw. de huidige Jozefschool wordt de nieuwe school ondergebracht. De kinderen van de kemafdeling van de Jo zefschool verhuizen naar de Gedempte deelte van het recreatiegebied Spaarn- woude dat ligt tussen de Hoge Spaarndam- merdijk, de spoorlijn Amsterdam-Haar- len, de Kerkweg, die Spaarnwoude met Penningsveer verbindt en het industriege bied van Haarlem. Oök de Veerpolder hoort bij Dijkland. Het gaat om weiden, die tot nu toe door boeren werden geëx ploiteerd. Het is de bedoeling, dat het recreatieschap het beheer overneemt en op milieu-vriendelijke wijze veeteelt gaat bedrijven. Ook wordt gedacht aan een kaasmakerij. Oorspronkelijk wilde men het gebied bebossen, maar van dat idee is men afge stapt, Vanuit de boerenbevolking is'geop- perd het gebied in particuliere handen te laten, maar daar willen het recreatieschap en - zo bleek - de commissies niet aan. De boeren zullen wel als eersten in aanmer- straat, waar de meisjes zijn gehuisvest, onderdak zal gaan bieden aan de protes- tants-christelijke school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden De Poort. kemafdeling (lager onderwijs) te kampen hadden. Tijdens de niet drukbezochte ouderver- gaderingen in de Wim van der Jagt- en de Sint Jozefschool, waar de ouders van de fusieplannen in kennis werden gesteld, bleek dat geen van de ouders erg veel moeite had met het voorstel tot samenwer king. De ouders van leerlingen van de Jozefschool bleken met name geïnteres seerd in dé' mogelijkheden die de nieuwe school voor de ontplooiing van de kinde ren kan bieden, terwijl op de Wim van der Jagtschool onder andere het vervoerspro bleem aan de orde werd gesteld. Levensbeschouwelijke bezwaren tegen de fusie had geen van de ouders. „Of het Onze Vader gewoon of omgekeerd gebe den wordt, maakt mij niets uit, ik weet dat het ’t Onze Vader is”, aldus voorzitter Niehot van de oudervereniging van de Sint Jozefschool. Oude Gracht, zij krijgen onderdak in het gebouw van de Paus Johannesschool die 9-18 uur. donderdag tot 21 uur aast 5-318 sr in -tief. 1-327 met wer- iwer (81- ne- rdt bij t is ler en tcie tak Dis t is 19, zou mt, Er iro- eld ten >ok dat na- eg- w»» en- nn- dat i te ien roe It.” in e is ien rer- sek 1 is zan teft zit en uct ien 1 is tar- slle md het een De j. in wet tua- tird- ieel ie - uit- ig - van mpt gooi earn Lich- 388 it 'm 1, nu iom- 5 en men out. t; ir d s- '9 n tt e- ?r ti n mee, tijdens een vergadering van ouders van de Jozefschool. Mevrouw Van Son en hoofd J. F. Stof fels van de Sint Jozefschool lichtten toe dat het langzamerhand erg moeilijk wordt de 26 leerlingen die de afdeling voortgezet buitengewoon onderwijs telt, nog op ver antwoorde wijze les te geven. ,,Met twee leerkrachten kun je niet zoveel doen. Als we met meer leerkrachten en meer groe pen zijn kunnen we ook de lessen buiten de school uitbreiden", aldus Stoffels. Hij doelde daarmee op de lessen die de leerlin gen van de v.b.o.-afdeling van de Jozef school volgen aan de Petrusschool, een Lt s. en Mons Aurea, een school voor lager huishoudelijk en nijverheidsonderwijs. ter te zien is. In tegenstelling tot Hout en Plantsoenen denkt Openbare Werken aan een brede verkeersweg dwars door de pol der heen. Een weg die aan de noordkant zou aansluiten op Rijksweg 6 en aan de zuidkant zou aanhaken op de Haarlem merweg. De drie schetsen zijn puur infor matief bedoeld. De gemeente heeft zich er nog niet definitief over uitgesproken, hoe wel de verwachting is dat Haarlem zal kiezen voor uitbreiding van de Mooie Nel in de richting van de Vondelweg school aan de Nicolaas van der Laan- straat. De leerlingen van de kernafdeling (lager onderwijs) van die school, krijgen dan onderdak in de Paus Johannesschool aan de Gedempte Oude Gracht, die eind van dit schooljaar wordt opgeheven. De meisjes van de voortgezette afdeling van de Wim van der Jagtschool zijn nu nog gehuisvest in de voormalige Prinses Marijs keschool aan de Dinkelstraat, terwijl de jongens van die afdeling nu nog zijn on- dërgebracht in een pand aan de Herensin gel. De afdeling voortgezet buitengewoon onderwijs van de Wim van der Jagtschool telt momenteel zo’n zestig leerlingen, ter wijl er zes leerkrachten en een vakleer kracht aan de afdeling zijn verbonden. Samen met twee onderwijzers van de Sint Jozefschool gaan zij het team voor de nieuwe school vormen. Wie de leiding over de nieuwe school krijgt is nog niet bekend. Overigens wordt wel verwacht dat de sa menwerkingsschool spoedig zo ongeveer honderd leerlingen zal tellen. Indien de Mooie Nel wordt vergroot zo als Haarlem wil speelt het verkeerspro bleem niet zo. De Vondelweg ligt er al Deze zou doorgetrokken kunnen worden naar de Rijksweg 6, die Amstelveen met Velsen verbindt. Ook recreanten uit Am sterdam zouden het nieuwe plassengebied. dat bestemd is voor de „kleine" water sport. dan gemakkelijk kunnen bereiken. Over de verlenging van de weg deden de commissies overigens nog geen uitspraak Eerst gaat een ambtelijke werkgroep de materie nog eens terdege bestuderen, waarbij regelmatig contact zal worden ge zocht met het recreatieschap. In de oorspronkelijke plannen voor het recreatiegebied Spaarnwoude, dat aan de De Wim van der Jagtschool kampt mo menteel nog niet met ruimteproblemen, maar binnen afzienbare tijd moet het pand aan de Herensingel worden verlaten, ter wijl het schoolgebouw aan de Dinkel- „De beslissing om samen te gaan is geen principiële, het is pure noodzaak”, aldus voorzitter Bosker van het bestuur van de protestants-christelijke school. Evenals mevrouw Van Son was hij echter van mening dat de zaak gemakkelijker werd gemaakt doordat beide scholen eenzelfde visie op het onderwijs aan moeilijk lerende kinderen hebben. „De kinderen moeten toch eens de maatschappij in en dat kan al tijdens de schooltijd gebeuren”, aldus me vrouw Van Son. „De lessen op de l.t.s. en de lagere huishoud- en nijverheidsschool worden gezien als een stapje de maat schappij in”. «WW» Ml'" Een gebrek aan leerlingen bij de Sint Jozefschool en een gebrek aan ruimte bij de Wim van der Jagtschool hebben geleid tot de plannen voor de fusie, waarmee de leerkrachten van beide scholen akkoord gegaan zijn, zo deelde secretaris me vrouw H. C. J. van Son-van Beek van het katholieke schoolbestuur woensdagavond HAARLEM. Uit het Schalkererf in Schalkwijk is de afgelopen nacht voor 2100 aan sterke drank en huishoudelijke Toen die fusie tot stand kwam sprak het schoolbestuur al de hoop uit dat er een aparte school voor de leerlingen vanaf twaalf jaar zou kunnen worden opgericht. De wettelijke mogelijkheid voor zo’n school bestaat pas sedert 1 januari 1978. 7 Keizersgracht 510 Tel 020-262693 Open: maandag t m. zaterdag h 9-18 uur, donderdag tot V 21 30 uur Te bereiken met tram 1 en 2 510 king komen om als beheerders in dienst te treden bij het recreatieschap. Het gebied zal evenwel niet langer op commerciële basis worden geëxploiteerd. Over de aan leg van ontsluitingswegen deed de com missie nog geen uitspraak. Of er nieuwe wegen moeten komen hangt af van wat er met de Mooie Nel gebeurt. Wordt deze in oostelijke richting uitgebreid dan zal de nieuwe plas aan Dijkland grenzen. Zo niet, dan zien de zaken er heel anders uit. Ook over de bestemming van de Veer polder - Haarlems grondgebied - spraken de commissies zich nog niet uit. Volgens de plannen zou 45 hactare gebruikt gaan wor den voor het fokken van moederdieren, koeien dus die als „taak” krijgen kalveren ter wereld te brengen. De commissies hielden een slag om de arm, omdat nog een bestemmingsplan voor de Veerpolder wordt uitgewerkt. Tijdens de inspraakpro cedure is overigens gesuggeerd de Veer polder onder water te zetten teneinde de Mooie Nel uit te breiden. Deze gedachte lijkt evenwel kansloos. artikelen gestolen. De daders kwamen bin nen door een ruit te forceren. Uit een woning in de Burretstraat is voor enkele honderden guldens aan film- en radio-apparatuur weggenomen. Verder wordt een hangklok en een casetterecor- der vermist. Uit een geparkeerde auto in dè Zijlstraat is gisteren een attachékoffer gestolen ter waarde met 600. Ir J P van Mui|lwi|kstraat 60 Hooghuisstraat 2 Tel 085 - 42 2970 Tel 040 - 44 56 53 Open: maandag t.m zaterdag Open maandag t m zaterdag Jonker Fransstraat 128 A Tei 010 - 138065 Open maandag t.m. 9-18 uur, vrijdag tot 21 uur Momenteel gaan de meisjes van de v.b.o.-afdeling tweemaal per week naar Mons Aurea, ferwijl de jongens even zo veel keren qaar de Petrus-l.t.s. gaan. De bedoeling is dat de leerlingen van de nieuwe school, van twaalf tot zeventien jaar oud, dertien uur per week op de andere scholen doorbrengen om daar vak onderwijs te volgen. De nieuwe school, die zal gaan vallen onder een nog op te richten stichting, waarin protestants-christelijk en katho liek onderwijs gelijk vertegenwoordigd zijn, wordt gehuisvest in de Sint Jozef- (ADVERTENTIE) zuidkant begrensd wordt door Rijksweg 5 (de weg tussen Haarlem en Amsterdam) en aan de noordkant door het Noordzeeka- naal, staat uitbreiding van de Mooie Nel in oostelijke richting aangegeven. De plan- ney zijn inmiddels tien jaar oud; de om standigheden zijn veranderd. Vandaar, dat het recreatieschap niet kost wat kost wenst vast te houden aan vergroting in oostelijke richting. Tijdens de inspraak over plannen is ook van diverse zijden gepleit voor een plas bij de Vondelweg. Met name de watersporters (kanovaarders, zeilers) zien een recrea tiewater pal bij Haarlem helemaal zitten. Aanleg van de plas bij de Vondelweg heeft ook het voordeel, dat de openheid van het landschap niet meer kan worden aange tast door bijvoorbeeld woningbouw. Het karakteristieke silhouet van Spaarn dam zou te eeuwigen dage behouden blij ven, evenals het weidse uitzicht. De oplos sing zou ook goedkoper zijn, omdat er niet met dure dijken gewerkt hoeft te worden. De sloten in het gebied staan nu reeds in directe verbinding met het Noorder Buiten Spaarne. Kostenbesparend werkt ook het achterwege blijven van wegaanleg en het bouwen van bruggen. Tevens kunnen de ontsierende bunkers uit de Eerste Wereld oorlog nabij Spaarndam weggewerkt worden. Hoe de uitbreiding van de Mooie Nel in de richting van de Vondelweg er nu pre cies uit zou moeten zien valt nog niet te zeggen. De dienst Hout en Plantsoenen heeft twee varianten getekend; de dienst Openbare Werken een. In de eerste variant van de „groenvoorzieners” is een kleine plas, grenzend aan Spaarndam opgeno men. In de tweede variant dringt bet water verder in de richting van de Vondelweg op. Op beide tekeningen is de Vondelweg doorgetrokken naar de Rijksweg 6. Het plan van Openbare Werken lijkt op vari ant een van Hout en Plantsoenen. Verschil is, dat openbare werken het water in de nieuwe plas op polderpeil wil zien. Dit wil zeggen: lager gelegen dan het water in het Noorder Buiten Spaarne en de Mooie Nel. De nieuwe en de bestaande waterpartijen zouden middels een sluis met elkaar ver bonden kunnen worden. Ook heeft Openbare Werken een weg getekend dwars door de polder heen, ten oosten van de Vondelweg, in tegenstelling tot wat Hout en Plantsoenen heeft gedaan: de Vondelweg doorgetrokken naar Rijks weg 6. De weg die Openbare Werken heeft aangewezen zou kunnen dienen om de Waarderpolder te ontsluiten. Hij loopt na- melijk vanaf Rijksweg 6 naar het zuiden door via het industrieterrein naar de Haar lemmerweg. Als de weg er komt zouden de bewoners van de Vondelweg minder ge luidsoverlast krijgen dan wanneer - en daaraan wordt ook gedacht - de Vondel weg vier rijbanen zou krijgen. Zou de weg. zoals hij door openbare werken is gete kend, worden aangelegd, dan moet er over het Spaarne bij Sehoteroog een nieuwe brug komen. De wegenproblematiek komt nog aan de orde in de nadere uitwerking van de plannen. De commissies praatten ook over het zogenoemde deelgebied Dijkland, het ge eind van dit schooljaar wordt opgeheven. De Paus Johannesschool valt onder de Stichting Interparochieel Schoolbestuur, in feite hetzelfde bestuur als de Stichting Katholiek Buitengewoon Onderwijs. rr Voor de protestants-christelijke Wim van der Jagtschool is het de tweede keer in korte tijd dat er een fusie wordt aange gaan. Met ingang van het schooljaar 1977- 1978 ging de school samen met de Prinses Marijke school, eveneens een protestant- christelijke school voor moeilijk lerende kinderen. Dat gebeurde omdat beide scho len met ccn gebrek aan leerlingen voorde Op deze tekening is te zien, hoe de Mooie Nel zou kunnen worden vergroot in de richting van de Vondelweg. Deze weg loopt links op de tekening. Hier gaat het om variant twee van de dienst Hout en Plantsoenen. Vrijwel het gehele polderge bied tussen Haarlem en Spaarndam is onder water gezet. Hout en Plantsoenen heeft ook een schets gemaakt waarop al leen naast Spaarndam water is gedacht. Deze schets lijkt op die van de dienst Openbare Werken, waarop ook weinig wa- te'

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 7