Afghanistan ESTEL A Conferentie Belfast begint met conflict II Nog geen besluit over VN-sancties naar aardwarmte Onenigheid over agenda Amsterdammer doodgeschoten Drie agenten in Brazilië levert Leverantie van Milaan vermoord Irak kernenergie twee korvetten voor rechter Ziekte droeg bij VVD’er somber over toekomst tot tekort van Minister zwakt kabinet-Van Agt Ac. Ziekenhuis Vier miljoen voor onderzoek uitspraak over Antillen af Aanklacht tegen organisatoren van Paralympics Ambtenaren op vijf mei vrij Uitbreidingsplan Krasnapolsky nu bij gemeente CPN-vragen over nieuwjaarsrede hoofdcommissaris NAVO blijft bij modernisering Haarlems Dagblad Ongeval Mexico eist 21 levens "i V DINSDAG 8 JANUARI 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 4 D 1 I Br C I I I I t i i Hi zij pi. va ke zie jat m; mi m; Ni he er wi bt aa ja; Je he he i (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/NEW YORK. De ayatollah Khomeini heeft vandaag besloten zich eind de ze week in volledige afzonde ring terug te trekken. Het bu reau van de religieuze leider verklaarde dat Khomeini ver moeid is en met ingang van zaterdag de deuren van zijn woning in de heilige stad Qom gedurende twee weken voor alle bezoekers gesloten zal houden. Intussen heeft de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties gisteravond een besluit over economische sancties te gen Iran uitgesteld en duren de binnenlandse onlusten in dat land voort. Khomeini gaat twee weken rust houden U I I da I 155,00 l i I i, AMSTERDAM (ANP). Krasnapolsky heeft bij de gemeente Amsterdam de defi nitieve uitbreidingsplannen voor het hotel aan de hoofdstedelijke Dam ter goedkeu ring ingediend. Met de bouw zal worden begonnen, als Amsterdam met de plan nen, die het aantal bedden van 530 op 700 zal brengen, akkoord gaat. Verwacht wordt dat de nieuwe vleugel van het hotel in 1982 in gebruik wordt genomen. Met de plannen (exclusief de inrichting) is ruim tien miljoen gulden gemoeid. Ten aanzien van de gekraakte panden van Krasnapolsky aan de achter het hotel gelegen Oudezijds Voorburgwal, die niet in het uitbreidingsplan zijn begrepen, zal in overleg met de gemeente naar een pas sende oplossing worden gezocht. ROME (DPA.) In de Italiaanse stad Milaan zijn vanmorgen drie leden van de veiligheidspolitie doodgeschoten. De da ders hadden een hinderlaag gelegd en wisten in een auto te ontkomen. De slacht offers zaten in een rijdende auto die onder vuur werd genomen. (Van onze redactie buitenland) BELFAST. In de Noordierse hoofdstad Belfast is gisteren met een scherp conflict het overleg over de toekomst van Noord-Ierland begon nen tussen drie van de vier Noordier se politieke partijen. Vanmorgen is het gesprek voortgezet, in een poging alsnog dichter tot elkaar te komen. derspartij, staat er echter op, dat beide kwesties worden aangesneden. De conferentie is belegd door de Britse regering. Doel is een gesprek op gang te brengen over herstel van de Noordierse autonomie welke in 1974 vanwege de ge- weldadigheden werd opgeschort. Drie stoelen in de zaal bleven demonstratief leeg. Zij waren bestemd voor de vertegen woordigers van de officiële Unionisten, de grootste protestantse groepering welke van mening is dat dit gesprek een eerste stap is in de richting van een aansluiting bij de Ierse Republiek. ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 17.30- 19.30 uur 11.30- 13.30 uur BUREAU: Redactie en administratie: Oudeweg 12-14, Haarlem telefoon 023-319053 postbus 507, 2003 PA Haarlem postgiro: 273107 telex: 41866 BIJKANTOREN: Haarlem: tel. 023-31 90 53 Gedempte Oude Gracht 82 Centrum Floresstraat 1 Noord Californiëplein 17 Schalkwijk Heemstede tel 023-28 77 54 Raadhuisstraat 60 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije D< van dan rede aanl mor mee gaat A; toek acht tenz plex gepl doel Vt L Lisi spo wie leg een het het lert met mal gort ke gro< I Kr de coi KI me zit Ne die gei co< of lid l zie dir ma hoi ka< vin got Oprechte Haarlemsche Courant van 1656 1 de de eei he bn bu wc me sai jae ba Zu tei Ni va an 1 me Nc tei hij toe bij kit ho kv we dr to< lee I lai ste kr mi vo de Ve vo VO zij be je; lei AMSTERDAM (UNP). Het Acade misch Ziekenhuis bij de universiteit van Amsterdam (Wilhelmina Gasthuis en Bin nengasthuis) heeft vorig jaar afgesloten met een exploitatietekort dat voor een belangrijk deel het gevolg was van het hoge ziektepercentage bij het personeel. Dit bedroeg 15 procent. Hierdoor moesten veel uitzendkrachten worden aangetrokken, hetgeen een tekort van ruim vier miljoen veroorzaakte. Ver der ontstond door de verhuizing van de afdelingen psychiatrie en kinderpsychia trie naar de nieuwbouw in de Bullenwijk (nabij de Bijlmermeer) een nadelig saldo van drie miljoen gulden. Dit heeft direc- tie-voorzitter drs. T. K. B. de Bel gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak tot het perso neel meegedeeld. Hij typeerde 1979 als een moeilijk jaar voor het ziekenhuis, dat be staat uit het Wilhelminagasthuis en Bin nengasthuis. i DEN HAAG (ANP). Het overheids personeel zal op 5 mei vrijaf krijgen in verband met de lustrumviering van de bevrijding. Dit heeft minister Wiegel van Binnenlandse Zaken als hoogste baas van de ambtenaren in een brief aan de minis teries en gemeentebesturen meegedeeld. Ambtenaren die op 5 mei moeten wer ken zullen daarvoor compensatie krijgen. Enige tijd geleden hebben werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid zich uitgesproken ten gunste van een vrije dag op de vijfde mei, in het bedrijfsleven. MEXICO CITY (AP). Zeventien kin deren en vier volwassenen zijn gisteren in een plaatsje nabij Mexico-Stad omgeko men toen een vrachtauto met defecte rem men van een heuvel reed. Bovendien wer den 34 kinderen met ernstige verwondin gen in een ziekenhuis opgenomen. De slachtoffers behoorden tot een groep scholieren die met hun onderwijzers een uitstapje hield. BRUSSEL (AFP/AP). De vaste verte genwoordigers van de lidstaten van de NAVO, die gisteren in Brussel vergader den, hebben in een communiqué meege deeld. dat het besluit tot stationering van 572 nieuwe kernwapens voor middellange afstand in West-Europa niet zal worden teruggenomen. De Sovjet-Unie liet in het afgelopen weekeinde weten niet te willen onderhan delen over deze categorie wapens, omdat de NAVO bij het onderhandelingsvoorstel tevens dit moderniseringsbesluit nam. Volgens de NAVO-vertegenwoordigers blijft het voorstel, dat besprekingen in houdt ter voorbereiding van een derde verdrag over beperking van de strategi sche bewapening (SALT-3) van kracht. WILLEMSTAD (ANP). Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft gisteren zijn uitspraak, dat hij ervan uitgaat dat de Nederlandse Antillen als een eenheid onafhankelijk zullen worden, enigszins afgezwakt. Deze uitspraak had op de Antillen hefti ge reacties opgeroepen en leidde onder meer tot een protesttelegram van MEP- leider Betico Croes die, voorstander is van afscheiding van het eiland Aruba. Van der Klaauw zei gistermiddag in een gesprek met premier Don Martina, dat de toekomstige structuur van de Antillen on derwerp van gesprek blijft. Ook zei de bewindsman veel belang te hechten aan deelname van de Antilliaanse regering aan het gesprek tussen Venezuela en Shell over deelname van dit land in de Shell- raffinaderij op Curasao. AMSTERDAM (ANP). Het Amster damse CPN-raadslid Walraven heeft bur gemeester Polak schriftelijk gevraagd welke raadsleden hoofdcommissaris San ders bedoelde toen deze in zijn nieuw jaarsrede sprak van „sommige volksver tegenwoordigers” die door het stellen van „uiterst suggestieve vragen het vertrou wen van de burgerij in de politie trachten te ondermijnen”. Walraven wijst er daarbij op dat behal ve hijzelf nog vier raadsleden vragen had den gesteld over de gebeurtenissen in de Van Baerlestraat, waarbij onlangs twee bankovervallers werden doodgeschoten. Als de opmerking van de hoofdcommissa ris niet op raadsleden mocht slaan, wil Walraven weten welke Tweede-Kamerle- den dan worden bedoeld. landse Zaken, Christopher, gezegd dat zijn ministerie over aanwijzingen be schikt dat zich onder de bezetters van de ambassade ook Palestijnen bevinden. Ook gisteren vonden er betogingen plaats in diverse Iraanse steden. Tiendui zenden aanhangers van de ayatollah Sja- riat Madari waren op de been in Tabriz, waar brand werd gesticht in de kantoren van het revolutionaire comité van Kho meini. Ook in de havenstad Bandar Lang- heh en in de provincie Baloedjistan was het onrustig. DEN HAAG (ANP). Minister Van Aardenne van Economische Zaken heeft besloten een nationaal onderzoek naar aardwarmte te laten uitvoeren. Hij heeft daarvoor in eerste instantie bijna vieren- eenkwart miljoen gulden beschikbaar ge steld. Algemene doelstelling van het pro gramma is het inventariseren van moge lijkheden in Nederland van toepassing van aardwarmte en de grootschalige op slag van warmte in de diepere ondergrond en na te gaan of dit technisch en econo misch te verwezenlijken is. Het onlangs aangekondigde stadsver- warmingsproject in Spijkenisse maakt onderdeel uit van het programma. Verder worden studies gedaan naar de mogelijke omvang van de aardwarmte, de meest in aanmerking komende lokaties en de mo gelijkheden voor opslag en terugwinning van warmte. Coördinatie en beheer van het programma zijn in handen van TNO, dat wordt bijgestaan door een commissie van deskundigen. In de eerder verschenen nota Energie beleid wordt opgemerkt dat op een diepte van 2000 3000 meter watervoerende ge- steentelagen aanwezig zijn met een tem peratuur van 80 tot 120 graden Celsius. Die warmte is in principe te benutten voor stadsverwarming, industriële processen en verwarming van grote tuinbouw centra. In Sanadaj, de provinciehoofdstad van Koerdistan is de voornaamste vertegen woordiger van Khomeini, Shahvessi, af getreden. Hij deed dit uit protest tegen de voortdurende aanwezigheid van Khomei ni’s revolutionaire gardisten. Dit ontslag is hem echter door de regering geweigerd. De regering van het Middenamerikaan- se Panama heeft gisteren alle middelbare scholen gesloten naar aanleiding van nieuwe gewelddadige betogingen tegen de aanwezigheid van de ex-sjah van Iran in dat land. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De rechtbank in Den Haag zal op 21 februari uitspraak doen in het proces, dat door onder andere de Democratische Republiek Oost-Timor en de Timorese bevrijdingsbeweging Fretilin is aangespannen tegen de Nederlandse staat, inzake de levering van twee korvet ten aan Indonesië. De eisers, in totaal zeventien internatio nale groeperingen en particulieren, willen dat de Nederlandse regering de export vergunning voor de leverantie van de ma rineschepen onmiddellijk intrekt. Volgens hen is deze exportvergunning in strijd met het beleid van de regering geen wapens uit te voeren naar landen die betrokken zijn bij een gewapend conflict of waar gevaar bestaat voor het gebruik van het wapenmateriaal voor de onder drukking van de eigen bevolking. De ei sende partij stelt, dat Indonesië sinds de inval in Oost-Timor in 1975 dit land op bloedige wijze heeft onderdrukt. De landsadvocaat, E. Drooglever For- tuijn, hield de president van de rechtbank voor, dat de regering zich niet heeft schul dig gemaakt aan een onrechtmatige daad en dat de rechtszaal daarom niet de juiste plaats is voor het aanvechten van haar beleid. Het gaat om een kwestie van bui tenlands beleid en daarvoor is de regering alleen verantwoording schuldig aan het parlement, betoogde hij. BRASILIA (AP). Brazilië en Irak heb ben in het afgelopen weekeinde een overeenkomst gesloten, die voorziet in de levering van uranium en kernreactoren aan Irak. Volgens beide landen zal men zich ge heel houden aan de beginselen van de beperking van de verspreiding van atoomwapens, de zogenoemde non-proli- feratie. Brazilië heeft het non-proliferatie- verdrag nooit bekrachtigd. Vijf jaar gele den sloot dit land een contract met West- Duitsland, waarmee de kernenergie zijn intrede deed in Brazilië. De delegaties botsten gisteren met el kaar over de vraag of op de conferentie zou kunnen worden gesproken over de ling van de macht tussen rooms-katholie- ken en protestanten en over nauwere ban den met de Ierse Republiek. De protes tantse dominee Ian Paisley weigerde ook maar iets te bespreken dat zou kunnen worden uitgelegd als een poging Ulster los te maken van Engeland en een toenade ring tot de republiek. Hij zei ook, dat een deling van de macht, wat wil zeggen het opnemen van katholie ke ministers in een toekomstig Noordiers kabinet, niet aan de orde kon zijn. Zijn voornaamste tegenspeler op de conferen tie, John Hume, leider van de overwegend katholieke sociaal-democratische arbei- (Vervolg van voorpagina) Het Russische persbureau TASS meld de gisteren, dat op Afghaanse verzetstrij ders naar schatting 20.000 westerse en Chinese wapens zijn buitgemaakt door Russische militairen. Volgens TASS heeft de Amerikaanse inlichtingendienst CIA dertig trainingsba- ses voor de „bandietenbenden” ingericht op Pakistaans grondgebied, in de onmid dellijke omgeving van de Afghaanse grens. Washington liet gisteren weten in Af ghanistan een langdurige aanwezigheid van de Russische interventiemacht te ver wachten. In de Chinese hoofdstad Peking concludeerden de Amerikaanse minister van Defensie, Harold Brown en de Chine se vice-premier Geng Biao gisteren na een dag van besprekingen dat „dringend ver zet nodig is” tegen de Russische inter ventie. Uit Afghanistan zelf komen berichten dat de Russische troepen langzaam maar zeker succes boeken bij hun offensief tegen de islamitische opstandelingen. Af ghaanse mohammedaanse leiders die naar India zijn uitgeweken, hebben ver klaard dat de Russische troepen in Afgha nistan op grote schaal represailles nemen tegen familieleden van opstandelingen en Afghaanse militairen die zich verzetten. „Men zegt dat Afghanistan het Vietnam van de Russen wordt, maar wij vrezen dat het een tweede Cambodja wordt”, aldus een van de uitgewekenen. De Afghaanse vluchtelingen vertelden over bloedbaden die de Russen aanrichtten nadat zij door Afghanen waren aangevallen. Zo werd melding gemaakt van een actie 40 kilome ter ten noorden van de hoofdstad Kaboel, waar Afghaanse opstandelingen met een paar geweren een Russisch konvooi aan vielen, vijftien Russen sneuvelden hierbij. De .Russische militairen hadden volgens de vluchtelingen daarop in het dorp van de opstandelingen honderden onschuldi- gen gedood. Voorts zouden in de Pansjirvallei, in bergachtige gebieden ten noorden van de hoofdstad, honderden Afghanen met na palm en bommen hebben gedood, nadat sluipschutters Russische patrouilles be stookten. 15,90 45,85 60.00 180,70 233,00 0,80 AMSTERDAM (ANP). Bij een schiet partij in Amsterdam is gisteravond de 21- jarige Amsterdammer J. A. J. Draaisma doodgeschoten. Drie personen raakten ge wond. De politie heeft een 43-jarige man aangehouden. Aanleiding tot de schietpartij was een ruzie die op de Amsterdamse Van Wou- straat ontstond tussen twee buitenlanders en een groepje van vier Nederlanders. Na een hevige scheldpartij trok een van de Nederlanders een luchtdrukpistool en schoot hiermee op de twee mannen. Hier bij raakte één van hen gewond. De andere buitenlander vluchtte een koffiehuis binnen, greep een vuurwapen en schoot dwars door de ruit op Draai sma. Deze zakte later op straat in elkaar. i i i. Nadat secretaris-generaal Waldheim verslag had uitgebracht van zijn reis naar Iran, ging de raad na besloten beraadsla gingen van anderhalf uur uiteen zonder een nieuw tijdstip vast te stellen voor een verdere bespreking van de situatie. De Amerikaanse VN-ambassadeur McHenry zei echter later dat dit donderdag zal gebeuren. Waldheim deelde in zijn verslag onder meer mee dat de revolutionaire raad voelt voor het denkbeeld van een internationaal onderzoek naar vermeende misdaden van de sjah. De Verenigde Saten zijn voor een dergelijk onderzoek, maar pas nadat de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade zijn vrijgelaten. De Iraanse regering wei gert aan deze voorwaarde te voldoen. President Carter zei in een televisie- interview met de Amerikaanse televisie maatschappij NBC, dat hij bereid is over te gaan tot actie „die zeer nare gevolgen voor Iran zal hebben”, als de gijzelaars in Teheran terecht zouden moeten staan. De Republikeinse presidentskandidaat Philip Crane heeft, na een geheim onder houd met de onderminister van Buiten- (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De president van de Zuidafrikaanse sportorganisa tie voor gehandicapten, Menzo Bar- rish, heeft gisteren aangekondigd dat hij een klacht zal indienen tegen de organisatoren van de Olympische Spe len voor Gehandicapten (Paralympics) die deze zomer in en bij Arnhem wor den gehouden. Tevens kondigde hij aan, dat in elk geval een sportploeg naar Nederland zal vertrekken. Het Zuidafrikaanse dagblad Rand Daily Mail, bekend om zijn kritiek op de apartheid, heeft de Nederlandse houding gisteren veroordeeld als „ver achtelijk”. Volgens het blad geeft juist de Zuidafrikaanse invalidensport een goed voorbeeld van een organisatie zonder rassenscheiding. GROENTJES, gerubriceerde adverten ties. uitsluitend telefoon 023-319272 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van uitsluitend telefoon: 023-32 43 41 Damiate Pers Vervolg van de voorpagina. Hoewel Hoogovens IJmuiden nu met een positief resultaat werkt, werd het af gelopen jaar voor het gehele ESTEL-con- cem niet met winst afgesloten. De verlie zen van het concern zijn echter beduidend afgenomen in vergelijking met 1977. Voor de jaren tachtig heeft ESTEL een strategie uitgestippeld. Een onderdeel van dat programma is het bewaren van de positie van IJmuiden als een van de met lage kosten werkende (low-cost procu- cers) producenten van staal. Andere pun ten uit het kernprogramma zijn onder meer een herstructurering in die produkt- groepen van ESTEL waar sprake is van een overcapaciteit. Ondanks het barre winterweer, waar door de produktie aanvankelijk sterk werd beïnvloed, kon het geplande jaarni- veau voor Hoogovens van 5,4 miljoen ton ruimschoots gehaald worden. Evenals in vorige jaren, toen Hoogovens IJmuiden een aantal incidentele orders kon boeken, kon het IJmuidense bedrijf voor dit jaar reeds een aantal Amerika-orders boeken terwijl de positie als een van de „lowest- cost” producenten van Europa bevestigd kon worden door het slagen van het struk- turele konstenverlagingsprogramma. Bo vendien is een toenemende stijging waar te nemen bij de afzet van halffabrikaten, voor IJmuiden bedroeg die stijging zelfs een kwart. Er zijn speciaal voor Hoog ovens echter ook een aantal negatieve aspecten te vermelden, zoals de sterke prijsstijging van de energieprijzen en het chronische tekort aan produktieperso- neel. Voor de jaren tachtig zag Hooglandt vooral toekomst in het verder verkennen van de markt van kennisintensieve activi teiten. Een van de belangrijkste oorzaken daarvoor is de niet onbelangrijke ver schuiving in de posities van de traditione le industriegebieden Amerika, Europa en Japan ten opzichte van de in opkomst zijnde landen in Azië en Latijns-Amerika. Hooglandt sprak de verwachting uit dat voor de komende jaren eenzelfde groei als in de tweede helft van de jaren zeventig (ruim drie procent per jaar,red.) niet haal baar zal zjjn. „Ik baseer deze verwachting onder meer op recente voorspellingen van de OESO) Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) naar aanleiding van de bijeenkomst van de OPEC-landen in Venezuela, waarin zelfs nog geen rekening is gehouden met solo- acties op prijsgebied van een aantal olie producerende landen,” aldus Hooglandt in zijn nieuwjaarstoespraak. (Van onze redactie binnenland) GOES. „We moeten ernstig rekening houden met een mogelijk vallen van het kabinet-Van Agt-Wiegel. Dat zal dan waarschijnlijk opgevolgd worden door een zich progressief noemend kabinet. Het is niet ondenkbaar dat we dan Engel se toestanden zullen krijgen, met de zoge naamde slingerbeweging: ieder volgend kabinet zal terugdraaien wat het vorige heeft bereikt”. Dit zei het WD-Tweede- Kamerlid J. D. de Voogd gisteravond tij dens een partijbijeenkomst in Goes. Hij toonde zich in een toespraak somber gestemd over de overlevingskansen van de huidige regering. De Voogd vroeg zich onder meer af of het einde van het kabi- net-Van Agt-Wiegel in zicht is. Hij bena drukte dat „de politieke instabiliteit” voor de regering iedere ferme ingreep tot een fikse zelfmoordpoging maakt. „Er is wei nig ruimte voor saneringsmaatregelen”, aldus het Tweede-Kamerlid, die er aan toevoegde dat de WD ook dit jaar bereid is regeringsverantwoordelijkheid te dragen. .:.£>.s:.-.-. .-. >-::z-;- <:>-.- >•-..-; V, v Aanhangers van de ayatollah Sjariat Madari bestormden gisteren het hoofdkwartier van Khomeini's revolutionaire comité in Tabriz. - -Y

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 4