Sterke start Leiden in kwartfinale Europa-Cup Basketbalploeg Den Bosch 1 Bestuur Amersfoort g dient af te treden van Voorbereiding op Spelen zware belasting voor spelers FR Geen problemen voor Borg en McEnroe De schilder^ kreeg luchtt- Ni geen moeite met Partizan asiviiEfe Record Heiden niet erkend Advies commissie I Vrieskoop als vierde geplaatst wijze mannen" I Contacten Onkostenvergoeding i IlLi T q i 23 DONDERDAG 10 JANUARI 1980 SPORT _22 )ll uw o o 2 deurs. Kanon Foutenlast Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of -spray helpen u snel. Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. Onmacht i (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) MER1X finales. HOCKEYMOElliOBMiimANJETEAM (Van onze sportredactie) André Bolhuis: wellicht niet naar Olympische Spelen De assistent-coach van Leiden, Hennie Blom, Han Wallaart, had zijn lesje goed geleerd, want na één keer Caen aan het werk gezien te hebben, wist hij al met grote zekerheid te melden dat het team helemaal afhankelijk is van hun enige, 2.08 meter lange, Amerikaan Bob Miller. De Franse center is overigens geen onbe kende voor de pupillen van Blom, want hij kwam vorig jaar nog uit voor Badelo- na, de ploeg die Leiden vorig jaar uit schakelde voor de Europa Cup 1. Een imposant programma, dat even indrukwekkend lijkt als de hoogste, besneeuwde berg in Oostenrijk, waarnaar het merendeel der spelers snakt. De Hockey- moeheid is binnengeslopen en met name de zieke Venlo- naar Geert van Eijk overweegt het zaalseizoen maar een jaartje te laten voor wat het is. Een heel ander aspect is: hoe kunen ze het financieel doen? Zeven van de zestien geselecteerden werken, van wie André Bolhuis, Ties Kruize, Maarten Sikking en Wout Leefers min of meer zelfstandig. De 33-jarige Utrechtse tandarts André Bolhuis is we tenschappelijk medewerker aan de universiteit en werkt tevens in een groepspraktijk. Hij kampt met het volgende probleem. „Laat ik voorop stellen dat Johan van der Haar van de Nederlandse Sport Federatie onze proble men zo goed mogelijk wil opvangen, maar de financiële steun die we van de Nederlandse Sport Federatie ontvan gen, staat in geen verhouding tot de loonderving. Ik moet zorgen dat er tijdens mijn absentie een vervanger komt op de universiteit. Daar zit ik echt mee in de maag. In mijn eigen praktijk staan de zaken en dus mijn inkom sten stil als ik weg ben naar trainingen of toernooien. Daar staat tegenover dat de kosten, zoals assistente, afschrijving, huur, etc. normaal door gaan”. „Nou krijg ik wel een bepaalde loonderving, maar die is verre van toereikend, hoewel ik begrijp dat de NSF ook niet verder kan gaan. Maar, ik kan dus zeggen dat hockey mij een flinke bom duiten kost. Goed, er staat veel tegenover, maar het houdt me wel danig bezig. Ik heb nog geen idee hoe ik die problemen moet oplossen en KARATSJI. Wie het programma dat het Neder lands hockeyteam tot de Olympische Spelen van Mos kou die op 19 juli beginnen moet afwerken, bekijkt, kan zich afvragen of er full-professionals of amateurs in Oranje rondlopen. Tussen het toernooi om de Champi ons Trophy in Karatsji en de Spelen in Moskou moeten zo'n dertig officiële interlandwedstrijden worden afge werkt, terwijl de spelers gemiddeld tweemaal per week bijeen komen voor centrale trainingen op de poligras- velden van Kampong in Utrecht of HGC in Wassenaar. Daar tussendoor gaat atletiektrainer Kees Koppelaar schaven aan de fysieke conditie. NEW YORK. Björn Borg en John McEnroe hebben in bun eerste wedstrij den in het masterstoernooi, waarin de acht beste spelers ter wereld 400.000 dol lar onderling verdelen, geen misstappen begaan. Borg versloeg in 59 minuten de linkshandige Roscoe Tanner met twee maal 6-3 zonder daarbij een moment in gevaar te komen. McEnroe had nog niet zijn beste vorm te pakken, maar toonde zich ondanks een groot aantal missers sterker dan Harold Solomon: 6-3, 7-5. In de middaguren had den Jimmy Connors (6-3, 6-0 tegen Higue ras) en Guillermo Vilas (6-4, 6-7, 6-3 tegen Gerulaitis) het toernooi geopend. ik heb er zelfs aan gedacht Moskou dan maar te laten schieten”. Het sectiebestuur betaald voetbal heeft het advies overgenomen en de commissie van wijze mannen verzocht door te gaan met het onderzoek. Het stichtingsbestuur van SC Amersfoort werd hier gisteravond van in kennis gesteld. De commissie zal op korte termijn proberen een nieuw stich tingsbestuur te vormen. Tot dan zal het dagelijks bestuur, bestaande uit de heren Sprangers, Stapel en Beeris, de functies blijven uitoefenen. AMERSFOORT (ANP). Een commis sie van wijze mannen heeft in een tussen tijds rapport aan het sectiebestuur be taald voetbal van de KNVB bekendge maakt dat het stichtingsbestuur van de SC Amersfoort moet aftreden. Alleen dan kan het betaalde voetbal in Amers foort een betere toekomst tegemoet gaan. SK Roeselare, dat in de Belgische com petitie uitkomt in de derde klasse, heeft voor een sensatie gezorgd door Cercle Brugge uit te schakelen in de strijd om de Belgische voetbalbeker. Roeselare won de uitwedstrijd met 2-1. Beerschot, voor de eerste keer dit seizoen onder leiding van George Knobel, verloor op eigen terrein met 0-1 van Club Brugge. Waterschei plaatste zich voor de kwartfinales door met 2-0 te zegevieren over Olympisch Montignies. Reservedoelman Pierre Hermans, onlangs afgestu deerd aan het NOIB te Breukelen en werkzaam in Amsterdam: „Ik heb onbetaald verlof. De NSF betaalt loonderving. Toen ik studeerde en in een auto van tweeduizend gulden reed, kwam ik best uit. Nu niet meer, maar de drijfveer is het plezier in de hobby. We zijn toch in wezen allemaal een beetje egotrippers. We vinden het toch prachtig, spelen in Oranje. Nou dan”. Anderlecht, Beveren, Waterschei en Club Brugge (alle eerste klas), Kortrijk en Ton geren (beide tweede klas) en Roeselaere (derde klas). 0 4 2 Naafvin* 00— Na 210 minuten voetbal heeft Totten ham Hotspur Manchester United versla gen in het toernooi om de Engelse Voet balbeker (FA-cup). De eerste wedstrijd tussen beide ploegen, die afgelopen zater dag werd gespeeld, leverde een gelijkspel van 1-1 op. In Manchester was gister avond een verlenging nodig om de beslis sing te brengen. In de extra tijd, nadat na negentig minuten 0-0 op het scorebord stond, maakte Ardiles voor Tottenham het verlossende doelpunt. In de vierde ronde komen de Spurs uit tegen Swindon Town. Voorts versloeg Oriënt Altrincham met 2-1 en speelden Portsmouth en Midd lesbrough met 1-1 gelijk. Voor dat toch nog royale verschil was in de tweede helft met name Kees Akerboom verantwoordelijk. Zijn kanon stond op scherp en hij voegde 21 punten toe aan zijn 6 van de eerste 20 minuten. Scores Den Bosch: Kropman 6, Dekker 6, Cra mer 4, Faber 10, Akerboom 27, Van Essen 7, Kerkland 14 en Lister 17. Topscorers Partizan: Dalipagic 21 en Marie 16. auto niet rijden. Toch klaag ik niet, want de hockeybond heeft deze zaken nog nooit zo goed geregeld als momen teel”. De Britse spelers, die in Karatsji optreden, behoeven zich ook al geen zorgen te maken. Ze zijn nagenoeg allen onderwijzer of gymnastiekleraar. De Britse hockeybond heeft het voor elkaar gekregen dat ze betaald verlof krijgen van hun werkgevers, maar buiten een normale onkostenvergoeding zit er voor hen geen premie vast aan het spelen. Met andere woorden, het kost hen niets, maar verdienen doen ze evenmin aan hun sport. Van de Nederlandse spelers maken de studenten zich weinig zorgen, hoewel Tom van 't Hek, Tim Steens, Ewout van Asbeck en Roderik Bouwman zichzelf tot taak hebben gesteld ook in Karatsji minimaal vier uur per dag te studeren. Dan gaan de kamerdeuren op slot en zijn ze onbereikbaar. De Venlose gymnastiekleraar Geert van Eijk kampt met een heel apart probleem. „Ik moet op school voor een vervanger zorgen. Aangezien er veel MO’ers werkloos zijn, vormt dat zelden een probleem, zodat ik, wat betreft de continuïteit van de lessen geen zorgen heb. Die af spraak heb ik met de schoolleiding gemaakt toen ik me weer beschikbaar stelde voor Oranje. Maar mijn zorg is meer het verlies in tijd. Als we met Koppelaar in Overveen trainen moet ik 's morgens om zeven uur van huis, kom er 's middags in, moet dan 's avonds zaalhoc- keyen en 's zondags hebben we vaak een oefenwedstrijd. Tel uit je winst... Ach, ik doe het graag, maar van een onkostenvergoeding van 26 cent per kilometer, kan mijn oSy‘Vln' Ties Kruize, die mededirecteur is van een BV en Wout Leefers, de afgestudeerde Haagse econoom, die bezig is een in- en exportfirma op te bouwen, praten nauwelijks over geld. „Bij ons ligt de derving aan inkomsten anders. Het zou best kunnen dat we hier in Karatsji zakelijke contacten leggen. Dat zou dan pure winst, zeg maar inkomsten, opleveren. Het enige nadeel dat we ondervin den is, dat onze inbreng in de zaak stilstaat als we er niet zijn, maar dat kan gecompenseerd worden als we in de plaats waar we spelen contacten worden gelegd. Per slot van rekening is dit onze hobby”. Ties: „Een postzegelver zamelaar heeft ook kosten, wij ook aan onze hobby. En, laten we eerlijk zijn, zakelijk gezien is spelen in Oranje geen onvoordelige zaak”. Maarten Sikking, assuradeur, klaagt in het geheel niet. „Alles is goed geregeld en een hobby mag geld kosten. Ik ontvang een symbolisch bedrag aan loonderving, maar heb eigenlijk geen idee of dat in een redelijke verhouding staat tot het eigenlijke verlies. Ook al kreeg ik niets, dan zou ik het nog doen”. (Van onze sportredactie) DEN BOSCH/LEIDEN. Nationaal basketbalkampioen Nashua/Den Bosch heeft gisteravond precies gedaan wat no dig was om enigszins in de race te blijven in het Europa-Cup-l-toernooi voor lands kampioenen: winnen in eigen hal. Het ontstellend zwakke Partizan Belgrado werd zeer simpel verslagen (91-65) door een Bossche ploeg, die ver onder zijn kunnen speelde. Parker/Leiden voldeed in de eerste poule-ontmoeting in de kwartfinales van het Europese toernooi voor bekerwinnaars volledig aan de ver wachtingen. In de eigen „5-mei-hal” werd het Franse Caen BC met duidelijke cij fers: 106-77 teruggewezen. Ook in de tweede rondgang bleven de Leidenaars onverminderd doorgaan en omdat Caen-coach Jager zijn basisvijftal vrijwel geen rust gunde en Blom dat wel deed, gaf de conditie de doorslag. Alleen bij een 86-58 voorsprong kwam Caen nog even terug (88-69). Maar dat was vooma- NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING MERCK In de slotminuten leidden enkele slordi ge aanvallen van Caen uiteindelijk tot de ruime 106-77 overwinning, waaruit Leiden de nodige moed moet kunnen putten voor de eerstvolgende twee uitwedstrijden te gen het Griekse Panathinaikos en titelver dediger Gabetti Cantu. Topscorers Lei den: Kruidhof 25, Bruinsma 24, Plaat 20 en Woudstra 19. Topscorers Caen: Miller 32 en Riley 17. De overige uitslagen van de gister avond gespeelde basketbalwedstrijden in de toernooien om de Europese bekers zijn: Dames (landskampioenen): Praag: Sparta Praag (Tsjj-Rode Ster Belgrado (Joe) 76-54 (ruststand 36-23). In tegenstelling tot Bolhuis’ probleem, zitten de West- duitse collega’s rijkelijk op fluweel. Zij ontvangen van de „Deutsche Sporthilfe” een maandelijke toelage van tus sen de tweehonderd en driehonderd mark, maar ontvan gen tevens een premie van zo’n zevenhonderd tot duizend mark als ze een redelijk sterk bezet toernooi winnend afsluiten of goed presteren. De Duitse dames, die op de wereldkampioenschappen in Vancouver met 4-1 door Nederland werden verslagen, ontvingen bij thuiskomst een nettobedrag van 2400 mark, afgezien van hun maan delijkse toelage, terwijl bij het merendeel der speelsters de werkgever het maandsalaris normaal doorbetaalde. DAVOS/OSLO. De tijd van 1 minuut en 14,37 seconden, die Eric Heiden enkele weken geleden in West-Allis reed, zal niet als werel drecord op de 1000 meter worden erkend. De wedstrijden in West-Allis waren niet officieel bij de internati onale schaatsunie (ISU) aange vraagd. Volgens Beat Haessler, se- cretaris-generaal van de ISU, zullen om dezelfde reden ook de wereldre cords van de Russin Katsjoek (3000 m in 4.27.02) en Tarasova (sprintvier- kamp met 165.500 punten) niet wor den erkend. De acht deelnemers zijn verdeeld over twee groepen. Van elke poule plaatsen de twee beste spelers zich voor de halve j boot naar de Engelse badplaats, een trip BRIGHTON. Bettine Vriesekoop is door het organisatiecomité van de open Engelse tafeltenniskampioenschappen, die morgen in Brighton beginnen, als vierde geplaatst. Titelhoudster Jill Ham- mersley voert de ranglijst aan, gevolgd door twee Tsjechische speelsters: Ilona Uhlikova en Blanka Silhanova. Bij de heren is de Brit Desmond Douglas als eerste geplaats. Overigens wordt aan het toernooi niet deelgenomen door Aziati sche, Hongaarse, Zweedse en Joegoslavi sche spelers. Bij de heren ontbreekt ook Milan Orlowski. De Tsjech bleef thuis, omdat hij het volstrekt oneens was met de wijze van vervoer naar Brighton. Uit economische overwegingen reisde de Tsjechische afvaardiging met trein en t™ - die ruim dertig uur in beslag nam. Tot de kwartfinales zijn de volgende clubs doorgedrongen: Standard Luik, In Oslo won Noorwegen de drielan- denwedstrijden. De Noorse formatie, sprinters en allrounders, verzamelde 155,5 punten. De Sovjet-Unie werd tweede met 109,5 punten en de Ver enigde Staten eindigde op de derde plaats met 95 punten. Erick Heiden liet zich in Oslo zeer nadrukkelijk gelden. Bij de allrounders legde de veelvoudige Amerikaanse wereld kampioen beslag op de eerste plaats op vier afstanden. Na overwinningen dinsdag op de 500 en 3000 meter zege vierde Heiden ook op de 1500 (1 mi nuut en 59,85 seconden) en 5000 meter (7 minuten en 21,40 seconden). Bij de sprinters won de Noor Frode Roen- ning, evenals dinsdag, de 500 meter. Zijn tijd was 38,96 seconden. De ere plaatsen op de 1000 meter bij de sprinters werden ingenomen door drie Noren. Terje Andersen won deze afstand in 1 minuut 19,01 seconden, Frode Roenning werd tweede (1.19.49) en Kay Arne Engelstad der de (1.19.68). Op de tweede dag van internatio nale schaatswedstrijden om de drie- banentrofee te Innsbruck heeft de Canadees Gaetan Boucher de 1500 meter voor de heren allrounders ge wonnen in een tijd van 2.00,23. Bij de dames won de Oostduitse Christa Ro- thenburger de 1000 meter in 1.28,14, nadat ze dinsdag al de 500 meter op haar naam had gebracht. Op de tienduizend meter triomfeer de de Japanner Shimizu, gevolgd door zijn landgenoot Yamamoto. Bei de rijders kwamen tot een tijd onder de vijftien minuten en dertig secon den. Bij de dames zegevierde de Noorse Lillehagen op de 3000 meter. Eerder had ze al de 1500 meter ge wonnen. Voor de strijd om het wereldkam pioenschap schaatsenrijden (dames), die zaterdag en zondag in Hamar wordt gehouden, is de Russische ploeg als volgt samengesteld: Natalia Koerova (17), Natalia Petroesova (24), Galina Stepanskaja (30) en Valentina Lalenkova (22). Niet alleen Ina Steenbruggen en Joke van Rijssel krijgen op 25, 26 en 27 januari de kans zich waar te ma ken om toch nog te kunnen deelna men aan de Olympische Spelen, ook Ineke Kooiman-Homoet zal op die dagen in Davos rijden. Ineke Kooi man, b- en marathonkampioene van 1979, eindigde het afgelopen week einde tijdens het toernooi om de nati onale schaatstitels te Den Haag op de 3000 meter op de derde plaats achter Ria Visser en Ina Steenbruggen. Die prestatie was in de ogen van de KNSB voldoende om Kooiman als nog in Davos te laten starten. Alleen in de eerste minuten heeft Den Bosch even achter gestaan. Door een slecht schot (1 op 5) kon Partizan uitlopen naar 2-6, maar na een time-out van coach Ton Boot trok Den Bosch de zaak snel recht. Razendsnel bleek de onmacht van de voormalige Joegoslavische kampioen, die nu hopeloos onderaan staat in de nationale competitie. Drazan Dalipagic, de enige speler van naam, deed zijn werk, maar kreeg geen enkele steun, waardoor de wedstrijd eigenlijk bij de rust gespeeld was: 39-24. Het was duidelijk een tegenvaller voor de 1400 toeschouwers in de Vinkenkamp, dat er geen sprake was van een echte wedstrijd. Een conclusie kan echter wel zijn, dat de komende wedstrijden onge twijfeld beter worden, want Partizan is zonder meer de zwakste ploeg van het zestal. In de tweede helft bleef het verschil lang rond de 15 punten hangen. Plotseling kwam Den Bosch over het dode punt heen. Nadat de zeer strenge arbiters Mai- nini en Heath het huisorkest het zwijgen hadden opgelegd, ging het publiek zich vocaal weren en in een orkaan van lawaai sprong Den Bosch weg. Tussen de tiende en vijftiende minuut was de score 24-2. Ontredderd hees Partizan toen definitief de witte vlag en kon Den Bosch de eerste zege bijschrijven: 91-65. melijk te wijten aan het feit dat er bij Leiden toen vier spelers (Bruinsma, Plaat, Giddings en Washington) vier persoonlij ke fouten achter hun naam hadden staan. Aan de andere kant was bij Miller ook voorzichtigheid geboden omdat hij even eens zo’n grote foutenlast had. 10 29- 7 8 22-17 16- 6 17- 16 8- 1 11-22 9- 22 De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden: West-Duitsland-India 4-3. Spanje-Australië 2-2, Pakistan-Groot- Brittannië 6-1. 1. Pakistan 2. West-Duitsland 3. Australië 4. Nederland 5. Spanje 6. India 7. Groot-Brittannië Buffy Kirkland (Den Bosch) heeft een doorbraak geforceerd in de afweer van Partizan en gaat een van zijn veertien treffers maken. Zijn ploeggenoot Dan Cramer kijkt met bewondering toe. De voorgenomen toernee in de V.S. van een voetbalploeg uit de Sovjet-Unie gaat niet door. Aldus is gisteren meegedeeld door een woordvoerder van de club die het bezoek had georganiseerd, de Tulsa Roughnecks. Uitgenodigd was het eerste elftal van CSKA, uit Moskou. „Wij waren van mening dat, gezien de huidige toestand in de Sovjet-Unie en bij ons, het niet raadzaam was de tocht te laten doorgaan en hebben daarom de uit nodiging ingetrokken,” aldus een woord voerder. Ook in de 5 mei-hal was hij weer uitste kend op dreef. Met zijn 32 punten nam hij het leeuwedeel van Caens produktie voor zijn rekening. Omdat de Caen-coach Ben no Jager alleen in hem en in mindere mate Robert Riley en Didier Dobbels spelers van enig Europees formaat heeft, konden de Fransen het de vice-kampioen niet echt moeilijk maken. Geen enkel moment is Leidens voorsprong in gevaar geweest. Onder aanvoering van de uitblinkende Mitchell Plaat bouwde de Blom-equipe geleidelijk (14-7, 26-17, 36-28 en 50-34) aan naar een ideale ruststand: 56-36. 5 5 ...,5 4 0 1 ....5 2 2 1 6 ....4 2 0 2 4 ....5 12 2 4 ....5 0 2 3 2 ....5 0 0 5 0 X: ■ii

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 23