Na aanbieden van petitie Negen percent meer vrouwen studeert Winter in Italië bussen in Amsterdam achtergrond Meer trams, minder Mexico begint aan „tweede leven I Aan universiteiten Manifestatie van slechthorende Brussel leent tegen 11 procent Socioloog hekelt Mexicaanse Meerjarennota openbaar vervoer: gevangenissen jongeren id politiek voeren ,,VS gaan andere inzake M.-Oosten” I in Libische leider Khadaffi: en ■en een is voor over ?ken is ijke I egen, 'ij de !t ider als u eens ireren een en- Ned., e) I is t- 2t (Van onze redacteur in Indonesië, Bob Mantiri) JAKARTA. In Indonesië is grote deining ontstaan over een opmerking van de Russische ambassadeur Ivan F. Sphedko. In een discussie met Indonesische studentenleiders die een petitie kwamen aanbieden, waarin de Russische inval in Afghanistan werd veroordeeld en de onmiddellijke terugtrekking van de troepen werd geëist, had Sphedko gezegd dat de „situatie in Indonesië nog chaotischer is dan in Afghanistan” en dat „Indo nesië liever vrienden moet blijven met de Sovjet-Unie, aan wie Indonesië zijn onafhankelijkheid heeft te danken”. 41 Deining in Indonesië om Russische ambassadeur jan op uw 505 Indonesië behoort tot het neutrale blok. In conflicten, waarbij de supermogendhe den betrokken zijn, onthoudt het zich van scherpe verklaringen. In deze neutrale houding schijnt nu een ommekeer te zijn Akhbar Tanjung, leider van het Komite Nasional Pemuda Indonesia (KNPI), de overkoepelende door de regering opge richte jongerenorganisatie, in wiens aan wezigheid ambassadeur Sphedko zijn op merking maakte, vond de Russische uitla ting een „belediging voor het Indonesi sche volk” en rapporteerde dat onmiddel lijk aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Ook in Soerabaja (Oost-Java) en Medan (Sumatra) hebben studenten betoogd voor de Russische consultaten en de terugtrek king geëist van de troepen uit Afghanis tan. Er is inmiddels een volkssolidariteits- comité Indonesië-Afghanistan opgericht, de vice-voorzitter van het islamitische we reldcongres heeft om een bijzondere ver gadering gevraagd van het congres en er hebben zich al vrijwilligers gemeld om in Afghanistan tegen de Russen te vechten. Tevens wordt overwogen om de Olympi sche Spelen te boycotten. gekomen. President Soeharto verraste be gin deze week zijn gehoor in het parle ment door de Russische inval in Afghanis tan scherp te veroordelen. Hij zei tijdens de presentatie van de ontwerpbegroting dat „de wereldvrede in gevaar is gebracht en dat inbreuk is gemaakt op het principe van vreedzame coëxistentie en wederzijds respect”. Het is voor het eerst dat het Indonesi sche staatshoofd op ondubbelzinnige wij ze zich tegen een supermogendheid uit spreekt. Ook ten aanzien van de ontwik kelingen in Iran was de president duide lijk. President Soeharto verklaarde dat „Indonesië de aspiraties van het Iraanse volk begrijpt, maar zich toch wenst te scharen bij de andere landen, die oproe pen tot de vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden op humanitaire gronden en uit respect voor het internationaal recht en de normen ten aanzien van diplomatie ke missies”. Indonesië heeft zich in het conflict tus sen Iran en de Verenigde Staten altijd heel voorzichtig opgesteld. Zowel Iran als de Verenigde Staten zijn belangrijk voor Indonesië’s belangen: Iran vanwege zijn islamitische gemeenschap en zijn lidmaat schap van de OPEC en de Verenigde Staten omdat zij lid zijn van de IGGI, de donorlanden die de Indonesische opbouw financieren. Op nationaal en internationaal niveau is Mexico naar een beleid aan het zoeken om de risico’s van deze „wedergeboorte” zoveel mogelijk te beperken en tegelij kertijd zoveel mogelijk voordeel eruit te putten, niet alleen op economisch, maar ook op sociaal terrein. Twaalf miljoen Mexicanen leven in de ergste armoede; zeventig procent daar van leeft in een huis met slechts één kamer zonder voorzieningen als stro mend water. Vijfendertig procent van de Mexicaanse bevolking kan lezen noch schrijven en bijna twee miljoen Mexi caanse kinderen gaan niet naar school. In november vorig jaar bedroegen de bewezen reserves 45,8 miljard vaten, de vermoedelijke reserves 45 miljard en de mogelijke reserves 192,8 miljard vaten. De eerste tekenen van het herstel wer den in oktober vorig jaar zichtbaar. Mexico bleek in staat te zijn aan zijn verplichtingen te voeldoen voordat de looptijden van de leningen waren afgelo pen. Drie jaar daarvoor had het land zich aan het Internationale Monetaire Fonds (IMF) gebonden voor een econo misch hulpprogramma. De economische groei van zeven procent per jaar kwam weer terug; voor 1981 wordt gemikt op acht procent. Officieel heet het dat de „inflatoire recessie” is vervangen door een „inflatoire groei”. De invloed van de olie is op allerlei terreinen merkbaar. Er wordt bijvoor beeld voortdurend minder geïnvesteerd in de agrarische sector; dat geld wordt dan gestoken in de olie-industrie. Offi ciële schattingen gewagen van een per centage van 52,7 als het gaat om dat deel van de buitenlandse leningen dat in deze industrietak is gestoken. Van het geld dat in omloop is is 79 procent afkomstig uit de opbrengsten van de olie. Halver wege vorig jaar nam de olie 45 tot 49 procent in beslag van de Mexicaanse export. Was dit niet zo, dan zou het tekort op de Mexicaanse handelsbalans 73,8 procent groter zijn geweest. De economen zijn voortdurend bezig met wijzigingen in de cijfers vwn de olie- industrie. Aanvankelijk dacht men dat Mexico in 1982 1,25 miljoen vaten olie per dag zou uitvoeren. Nu blijkt dat dit halverwege dit jaar mogelijk is. Hier door komen financiële moeilijkheden om de hoek kijken. Er was voorzien in investeringen van in totaal 13,4 miljard dollar in de periode van 1977 tot en met 1982. De schuld aan het buitenland zou in die tijd stijgen tot 1,48 miljard dollar en ’s lands inkomsten tot 41,2 miljard. Deze cijfers presenteren zich echter al dit jaar, zonder dat er een samenhan gend beleid is uitgestippeld om de gevol gen daarvan op te vangen. In de genoemde periode nemen de DEN HAAG (ANP). Negen percent meer vrouwelijke en twee percent meer mannelijke studenten dan een jaar geleden zitten er op de universiteiten en hogescholen. Samen zorgden ze voor een groei van vier percent tot in totaal 147.500 studenten die zich op een academisch examen voorbereiden. zijn, terwijl ook de westelijke tak van de Ringweg Noord dan voltooid moet zijn. In de nota staat verder, dat regelmaat en betrouwbaarheid, dienstverlening en comfort grote aandacht zullen krijgen. Het aantal abri’s (wachthuisjes) zal wor den uitgebreid en zij zullen steeds meer worden gemaakt van onbreekbare mate rialen om vandalisme tegen te gaan. De kosten van de wijzigingen in het bus- en tramlijnennet en de aanleg van vrije ba nen worden voor de periode 1981-1985 geraamd op bjjna 425 miljoen gulden. de de De universiteit van Amsterdam (UVA) heeft als eerste universiteit in Nederland de grens van 25.000 studenten bereikt. De rijksuniversiteit in Utrecht volgt met 23.000 ingeschreven studenten als goede tweede. Dit heeft de dienst voorlichting van de UVA gisteren bekendgemaakt. Opmerkelijk is de laatste jaren de vrij sterke groei van vrouwelijke studenten. Vrouwen vormen momenteel eenderde van de studentenbevolking van de univer siteit van Amsterdam. Vooral bij de facul teit der letteren en die der sociale weten schappen was een forse toeneming van vrouwelijke studenten waar te nemen, na melijk 10 percent alleen al in het afgelo pen jaar. „Letteren” is met 5942 studenten de grootste faculteit van de Universiteit van Amsterdam, op de voet gevolgd door de sociale wetenschappen met 5922 studen ten. De grens van 20.000 studenten werd op de UVA gehaald in november 1976, de 15.000 in februari 1968 en de 10.000 in november 1963. Op het ministerie van Buitenlandse Za ken wordt scherpe kritiek geleverd, om dat het in de Verenigde Naties zich niet heeft geschaard achter de landen die om een zitting van de veiligheidsraad hebben verzocht. Nassaruddin Hard van de rege rende Golkarpartij vroeg de minister, dr. Mochtar Kusumaatmadja, om uitleg. Het is naar zijn mening een vanzelfsprekende en logische zaak dat Indonesië de Russi sche inval veroordeelt, omdat hier sprake is van ernstige schending van het Hand vest van de Verenigde Naties. De Rus, door het ministerie op het matje geroepen, gaf echter een andere versie. Hij zei dat de „chaotische situatie niet sloeg op de toestand in Indonesië, maar op de demonstrerende studenten voor de am bassade”. Over de Russische steun aan de Indonesische vrijheidsstrijd verklaarde Sphedko, volgens het ministerie, dat „ge durende de strijd tegen het imperialisme en kolonialisme, met name tijdens de Tweede Wereldoorlog, de Sovjet-Unie mil joenen soldaten heeft verloren. En ieder een weet dat niet één Russische soldaat hier was toen Indonesië voor zijn vrijheid vocht”, zo had de Rus op het ministerie gezegd. Van de zijde van het Witte Huis werd later meegedeeld dat Carter zich, di rect noch indirect, verplicht heef tot wijziging van de Amerikaanse politiek tegenover het Midden-Oosten. Carter, zo zei een hoge functionaris van het Witte Huis, heeft Khadaffi alleen in kennis gesteld van zijn „belangstel ling” voor een verbetering in de betrek kingen tussen de VS en Libië. Om binnenlandse politieke reden wil de militaire regering in Jakarta niets te ma ken hebben met de islam-opleving in Iran, die een stimulans zou kunnen betekenen voor de aspiraties van de Indonesische islamieten om van Indonesië een islam- staat te maken. Wat Indonesië’s houding ten opzichte van Moskou betreft, Jakarta beschouwde dat land als een tegenwicht tegen China, dat door de militairen meer wordt ge vreesd dan de Sovjet-Unie. De verklarin gen van Soeharto ten aanzien van Iran en Afghanistan betekenen, volgens diploma tieke waarnemers, dat er een eind is geko men aan de dilemma’s in het buitenlandse beleid van de republiek. Indonesië heeft nu duidelijk stelling genomen tegen de Sovjet-Unie en van een neutrale koers in de toekomst zal waarschijnlijk geen spra ke meer zijn. De Mexicaanse olie-industrie ligt twee jaar voor op haar schema. Het is de bedoeling dat Mexico rond 1985 2,25 miljoen vaten (van 159 liter) ruwe olie per dag produceert, waarvan de helft is bestemd voor de export. Op het ogenblik voert het land per dag ongeveer 800.000 vaten uit, hoofdzakelijk naar de Ver enigde Staten, zo meldt IPS, het persbu reau dat zich bezighoudt met de bericht geving betreffende landen in de derde wereld. Met enkele cijfers kan worden duide lijk gemaakt dat olie niet een middel is voor alle economische kwalen van Mexi co, maar dat de afgrond hierdoor wel een stuk verder verwijderd raakt. De Mexicaanse bevolking telt zeventig mil joen zielen. De beroepsbevolking wordt gevormd door 35 miljoen mensen, waar van er 18,6 miljoen nauwelijks of hele maal geen werk hebben. De welvaart valt ongeveer een half miljoen gezinnen ten deel, die met elkaar profiteren van een kwart van het nationaal inkomen. Het beste af is nog de vrij kleine groep van industriëlen, financiers en andere /fa//é werd deze week geconfronteerd met winters weer. Van de Alpen tot Sicilië ligt sneeuw Deze foto werd 50 kilometer ten noorden van Milaan genomen. (Van onze redactie buitenland) MEXICO. Drie jaar geleden devalueerde Mexico zijn munteen heid met bijna vijftig procent en stond het eigenlijk aan de rand van de afgrond. Nu begint het land aan een „tweede leven”, namelijk als grote olieëxporteur. Het incident op de ambassade - dat nog lang niet is afgesloten - heeft geleid tot een toenemende anti-Russische stemming. Voor de ambassade is woensdag voor de derde keer binnen een week gedemon streerd. Studenten waren zelfs uit Ban doeng gekomen om kracht bij te zetten aan hun eis dat de ambassadeur zijn op merking terugneemt. Zij hebben met ac ties gedreigd als de Rus dat zou weigeren. Dé sterke stijging van het aantal vrou welijke studenten blijkt uit de gegevens van een tussentijdse telling per 1 decem ber vorig jaar, gepubliceerd door het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het percentage vrouwen steeg in een jaar met ruim een punt tot bijna dertig. Van de eerstejaars is ruim 34 percent vrouw. Het totale aantal eerstejaars kwam op bijna 22.400, wat een stijging inhoudt van ruim twee percent vergele ken bij het voorgaande jaar. Opmerkelijk is, dat deze stijging geheel voor rekening komt van de vrouwelijke eerstejaars. Per studierichting zijn er bij de eerste jaars ook grote verschillen. Voor land bouwwetenschappen werd een toename geregistreerd van twaalf percent. Meer dan vijf percent toename was er ook bij: diergeneeskunde, economische weten schappen, tandheelkunde en letteren. Een flinke daling vertonen aardrijkskunde met 22 percent en sociaal-culturele weten schappen met negen percent, aldus het CBS. MEXICO. De Mexicaanse socioloog Enrique Garfias heeft de omstandigheden waaronder de 600.000 gevangenen in Mexico worden vastgehouden veroor deeld. Garfias, die directeur is van een bureau voor sociaal werk in gevangenis sen, vergeleek de Mexicaanse gedetineer den met „dieren in een kooi”. De gevangenen leven in vernederende omstandigehden. De autoriteiten moeten begrijpen dat het om mensen gaat, aldus Garfias. Hij waarschuwde er voor dat de slechte omstandigheden in de gevangenis sen kunnen leiden tot opstanden en mas sale vluchtpogingen. De socioloog wil daf het Mexicaanse Wetboek van strafrecht wordt gewijzigd, zodat gevangenen voor hun werk een re delijke vergoeding krijgen. Op het ogen blik verdient een gedetineerde in Mexico omgerekend ongeveer een stuiver per dag. Tot 1976 kende Mexico een economi sche groei van zes zeven procent per jaar. Daarna ging het een stuk slechter; toen de groei met de helft was teruggelo pen, kreeg de pas benoemde president, Jose Lopez Portillo, het „gezag over een crisis” in de schoot geworpen. In 1977 werden de mogelijkheden van de olie ontdekt. Daarvoor was Mexico een olie- importerend land, ’s Lands reserves wérden voortdurend groter en de Mexi caanse regering besloot de voordelen ervan te plukken en „voor eens en altijd uit het economische dal te kruipen”. zakenmensen, die onderling een mono poliepositie te verdelen heeft en de Mexi caanse economie volledig beheerst. (Van onze redactie binnenland) SOESTERBERG. De Slecht Horende Jongeren Organisatie (SHJO) houdt mor gen een manifestatie in Soesterberg. Op die dag wordt onder meer het „zwar te boekje” gepubliceerd. In dit boekje wordt aandacht gevraagd voor de moei lijkheden die slechthorende jongeren in het maatschappelijk leven ondervinden. Het blijkt, aldus het boekje, dat weinig rekening wordt gehouden met de slech thorende mens. Omroepinstallaties in wachtkamers en op stations, telefooncel len zonder versterker, slechte geuidsin- stallaties bij congressen en in theaters en ook het feit dat veel mensen niet duidelijk spreken of de slechthorende niet aankij ken tijdens een gesprek, dringen de slech thorende in een isolement. Schattingen over het aantal slechtho rende jongeren van 15 tot en met 30 jaar in Nederland lopen uiteen van 30.000 tot 100.000. De SHJO wil deze slechthorende jongeren integreren in de maatschappij van goed horenden; vooral wat betreft vrije tijd, onderwijs en werk. Met andere organisaties voor doven en slechthorende speelde de SHJO een rol bij het tot stand komen van het journaal voor doven en slechthorenden. Tijdens de manifestatie van morgen be gint de SHJO ook met een „gelekaarten- actie”. Slechthorenden jongeren kunnen die kaarten aanvragen en uitdelen aan mensen die geen rekening houden met hun handicap. Op die kaarten staan aan wijzingen hoe men het beste kan commu niceren met een slechthorende. Tijdens de manifestatie worden speciale gele kaarten uitgereikt aan vertegenwoordigers van FNV, VNO en Tweede Kamer. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Het tramnet in de buitenwijken van Amsterdam zal worden uitgebreid. Daardoor kan het aantal bussen in de binnenstad wor den beperkt, omdat de trams de bui tenwijken rechtstreeks gaan verbin den met het centrum. Dit staat in de Meeijarennota openbaar vervoer 1981-1985, die B. en W. van Amster dam gisteren hebben uitgebracht. Vergeleken met eind vorig jaar toen het verkeerscirculatieplan werd vastgesteld, zal het tramnet in 1985 met ongeveer een derde zijn uitgebreid. Het aantal kilome ters dat dan door trams wordt gereden zal dan met 44 procent gestegen zijn. Het aantal trams zal stijgen tot 315; 75 meer dan in 1978, terwijl er 67 bussen minder komen (in totaal nog 334). De nota is een daadwerkelijke uitvoe ring van het Verkeerscirculatieplan van 1978. In de plannen is rekening gehouden met de voltooiing van nog in uitvoering zijnde werken. Zo zal in 1981 de metro doorgetrokken zijn tot aan het Centraal Station. Nu loopt die nog slechts tot het Weesperplein. In 1982, zo wordt verwacht, kan de Schiphollijn naar Leiden en Den Haag in gebruik worden genomen, terwijl ook het Amsterdamse tracé verlengd zal zijn tot aan de RAI. In datzelfde jaar moet het gedeelte van de Ringweg Europabou- levard-Utrechtseweg voltooid zijn. In 1984 tenslotte moet de Hemspoorlijn met een tweede NS-station in Sloterdijk gereed BRUSSEL (ANP). Het Belgische mi nisterie van Financiën heeft besloten de staatslening uit te geven met een record rente van elf procent. De lening zal negen jaar lopen en de inschrijving zal op 24 januari worden opengesteld. Tot de uit zonderlijk hoge rente op deze lening is besloten nadat advies was ingewonnen bij banken en spaarbanken. De opbrengst van de lening wordt ge raamd op vijftig tot zestig miljard Belgi sche ftanken, dat wil zeggen ongeveer 3,4 tot 4 miljard gulden. Een consortium van Belgische banken zou daarvan vijftig mil jard franken vast ovememen. Verwacht wordt dat de hoge rente van elf procent in België invloed zal uitoefe nen op de ande rentetarieven. Wat de werkelijke opbrengst van de coupons zal zijn is nog niet bekend, dat de uitgifteprijs nog niet is vastgesteld. Verwacht wordt overigens dat die dicht bij de honderd procent zal liggen. WASHINGTON (AFP). De Libi sche leider Khadaffi heeft in een vraaggesprek met journalisten ver klaard, dat president Carter beloofd heeft „de Amerikaanse politiek tegeno ver het Midden-Oosten radicaal te wij zigen”. „In dit interview, gisteren gepubli ceerd door de Washington Post, zegt Khadaffi dat hij als gevolg hiervan een minder felle anti-Amerikaanse hou ding zal aannemen. Maar, aldus de Libische leider, het gaat hier ook om de „laatste kans” voor Washington om niet te maken te krijgen met een ver bod op de verkoop van Libische olie. Khadaffi zei voorts dat hij aan Carter de voorkeur geeft boven alle andere kandidaten voor het Amerikaanse pre sidentschap. „Maar wat er ook mocht gebeuren, iedere Amerikaanse presi dent staat onder invloed van het zio nisme”. inkomsten van de industrie toe tot onge veer ruim 6,8 miljard dollar per jaar. Dat is meer dan de waarde van de totale Mexicaanse export in 1977. In bankkrin- gen noemt men de gevolgen van de „ont dekking van de olie” zowel gunstig als bedreigend. Gunstig doordat Mexico economisch wat makkelijker komt te zitten, bedreigend doordat plotseling welvaart voor sociale onrust kan zorgen. In november vorig jaar is bijna de hele agrarische industrie ineengestort. Dit leidde tot enorme import van voedsel- produkten; er werd 87 procent meer melk en maar liefst 360 procent meer tarwe ingevoerd dan normaal. De han delsbalans over de eerste tien maanden toonden al een tekort van 2,3 miljard dollar, 34,2 procent meer dan het tekort over dezelfde periode van 1978. Het is duidelijk dat de regering van Mexico er alles aan moet doen om de inkomsten uit de olie in de juiste banen te leiden zodat alle sectoren in de econo mie er baat bij hebben. Niet alleen moet de agrarische sector een forse duw in de rug krijgen, maar ook moet de weg wor den gebaand voor industrialisatie. Bovenal dienen de sociale spanningen te worden opgeheven. In de olierijke staat Tabasco bijvoorbeeld staat de boel springen. De regering verwacht veel van plannen voor de ontwikkeling van industrie die op stapel staan. Ze heeft veel vertrouwen in de ideeën voor het herstel van de landbouw en veeteelt. Er zijn al ambitieuze regeringsprogram ma’s opgesteld voor de bouw van huizen om de bevolking te herhuisvesten en om de economische bedrijvigheid in het hele land te stimuleren. De ambtstermijn van Lopes Portillo loopt in 1982 af; zijn op volger zal zich geplaatst zien voor een grote druk, niet alleen vanuit het binnen land, maar ook vanuit het buitenland. :>c%

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 29