Ten schoolkantines Inbraak levert Zeven ton schade na stad in het kort brand in vuilsorteerder al e Over pleegleraren reserve-docenten Wie is er nou expert in Amerika-reizen? Wie geeft u een goed advies over betrouwbare zakennieuws rijke buit op Haarlems DagbladW s r"TTil 59 75 19 19 79 59 18 >9 ?9 19 59 l9 29 59 95 55 99 I 95 55 Plaksters opgepakt Oud-directeur M. Branse Mr. Bruch- school overleden Vijftien procent van lesuren valt gemiddeld uit s ux IS I 9! Vrijwillig ^Elke dag voor U op streek! fel Europawijk vergadert over nieuwe activiteiten Kantine 15 DINSDAG 22 JANUARI 1980 STAD 1 I ME Cateringbedrijf Kruisstraat Wagons-lits Reizen, Ki Verzuim RALEIGH Fa. E. de Graaff K Wagons-lits Reizen natuurlijk! (30 reisbureaus in Nederland). Wij weten veel, regelen alles en boeken alles. Wagons-lits Reizen, Kruisweg 51, Haarlem, Tel. 023-319505. t. p Wagons-lits Reizen natuurlijk! (30 reisbureaus in Nederland). IcIZcIIm Vyij weten veel, regelen alles en boeken alles. ruïsweg 51, Haarlem, Tel. 023-319505. L HAARLEM. „Door fysieke maar ook door psychische oorzaken blijkt een aantal werknemers bij het onderwijs niet goed meer te kunnen functioneren. De reden daarvoor zal zeker gezocht moeten worden in een zwaarder wordende belasting en een grotere inzet en deskundigheid die gevraagd wordt door de elkaar snel opvolgende ontwikkelingen en zich wijzigende omstandigheden in het onderwijs.” „Niet alleen door ziekte, maar door allerlei omstandigheden vallen in het voortgezët gemiddeld ongeveer 15% van de lessen uit. Dit betekent dat in feite slechts gemiddeld zo’n 35 weken per jaar effectief wordt lesgegeven”, aldus de raamnota onderwijs, een beleidsstuk over het openbaar onderwijs in Haarlem dat de gemeenteraad vorig jaar met enkele wijzigingen aannam. door Maria Schlichting Schaakmat Tussenuur i 5 2 J Tl' LA ■MF* jen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) •av (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De brand die gisteren woedde in de vuilsorteerder op het terrein van de gemeentereinigingsdienst heeft een schade opgeleverd van zevenhonderdduizend gulden. Door snel ingrijpen van de brandweer kon worden voorkomen dat ijzeren delen van de apparatuur ontwricht zouden raken door de hoge temperatuur. De schade bleef beperkt tot de drie transportbanden. De brand is ontstaan toen tijdens laswerkzaamheden boven een transportband het vuilnis dat daarop lag vlam vatte. HAARLEM. Ledigheid is des duivels oorkussen, zo luidt een bekend spreek woord. En al is de inhoud van het begrip ledigheid door de eeuwen heen veran derd, dat het een slechte zaak is wordt door slechts weinigen bestreden. Ook in heid te voorkomen. In dit geval gaat het dan om het uitvallen van lesuren. Elke Wie beseft hoeveel lessen er niet worden gegeven om de een of andere reden, zal school heeft zo haar eigen oplossing ge vonden voor dit probleem. Want, of een leraar nu ziek is of om andere reden niet aanwezig kan zijn, er dient toch iets te gebeuren met de klas. Werken in het overblijflokaal, de pleegleraar, de reser vedocent zijn enkele van die oplossingen. Voor de stadsredactie interessant genoeg om de zaak eens nader te beschouwen. Via mededelingen op dit bord kunnen leerlingen van de Spaarnescholengemeen- schap te weten komen bij wie ze zich dienen te vervoegen bij uitval van een lesuur. De brand van de rubberen transportbanden ging gepaard met een grote rookontwik keling. Daardoor raakte een man onwel. Na behandeling in het ziekenhuis kon hij naar huis terugkeren. De brandweer bestreed de brand met een ladderwagen en twee autospuiten. Om de spuitgasten in de sorteerder van frisse lucht te voorzien werd ook een persluchtinstallatie ingezet. Om kwart voor twee kon na een uur blussen het sein brand meester worden gegeven. Het nablussen duurde nog tot drie uur. De vuilsorteerder is sinds 1 januari eigendom van de Esmil, een dochteronderneming van Hoogovens en Hoeghst. Het bedrijf houdt zich bezig met onderzoek naar de mogelijkheden om afgewerkt huisafval voor industriële doeleinden .geschikt te maken. Met de vuilsorteerder op het terrein van de reiniging worden proeven genomen om afval te recyclen (opnieuw te gebruiken). Alles wat erin gaat wordt gebruikt. Hoewel de financiële schade groot is, verwacht de Esmil dat de proefnemingen niet langer dan twee weken stilliggen. Henstra, wiens opzet het wel is de leerlin gen in het gebouw te houden. HAARLEM. In de Kruisstraat 18 heeft zich catering party service Chefs Broodjes gevestigd. Het bedrijf levert broodjes aan kantoor en huis tot ’s nachts twaalf uur. Bovendien kan het zorgen voor party service en heeft zaalaccommo- datie voor maximaal zestig mensen be schikbaar. Bij bediening aan huis of be drijf komt een keukenwagen mee, terwijl ook stoelen, tafels, glaswerk, schalen be schikbaar zijn. TOUR-TRIM-RACF RIJWIELEN Koninginneweg 44 Tel. 314275 - Haarlem I I tel.: 023' ur. I thans meer dan vóór 1968 omstandighe- draaien dat de leerlingen in plaats daar van een eerste of laatste uur vrij hebben. Ook spelen de vele docentenvergaderin gen een rol bij het uitvallen van lessen. Het is gebruikelijk dat die vergaderingen voor de helft tijdens de lesuren en voor de helft daarbuiten worden gehouden. Maar ook de helft van véél vergaderuren is nog een heleboel. Voor de overgangsvergade- ringen bestaat weer een andere regeling. Heeft de school vijfhonderd leerlingen, dan wordt de laatste week van het school jaar besteed aan het houden van die ver gaderingen. Hoe groter de school, hoe meer dagen er ter beschikking van de docenten staan om te vergaderen. De maximumperiode is tien dagen. De pro blemen, zo blijkt uit zjjn brief, worden door de staatssecretaris wel onderkend, maar toch heeft hij het voornemen uitge sproken richtlijnen in het leven te roepen om de uitval van lesuren terug te dringen. Die richtlijnen worden besproken in geor ganiseerd overleg en in afwachting ervan doet de bewindsman een dringend beroep Voor de duif in de handen van deze agente werd het allemaal te veel. De rook in de vuilsorteerder verdreef hem van zijn stek. Duidelijk onder de indruk werd hij afgevoerd naar het vogelrampenfonds. Tevens zal de positie van het opbouw werk ter sprake komen en gaan de wijk- raadsleden praten over de eventuele aan stelling van een wijkkunstenaar. De voor zitter opent om acht uur de vergadering. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Twee Haarlemse vrou wen van 21 jaar zijn in de afgelopen nacht door de politie aangehouden. Zij waren bezig met het aanplakken van affi ches op de Grote Markt. De aanplakbiljetten met de tekst Vrou wen tegen porno en met een oproep voor de landelijke demonstratie zaterdag in Utrecht zijn in beslag genomen. De vrou wen hebben een proces-verbaal gekregen. Men is het pand binnengedrongen door forcering van de keukendeur. Er worden twee bontjassen, een vossenkraag, een roodvosmantel en een suède jack vermist. Verder zijn een kleuren TV, een videore corder, een stereomeubel, een isofoon (een automatische telefoonnummerkie- zer), sieraden, een draagbare kleurentele visie en 1100 Engelse ponden gestolen. sen, krijgen nu de kans daar iets aan te doen. Het dienstencentrum aan de Laan van Berlijn I in Schalkwijk begint op donderdag 24 januari een lipleesoefen- groep. De oefening in het begrijpen van de lippenleestaal duurt van 14.30 uur tot 15.30 uur. Opgeven (liefst schriftelijk) kan bij: mevrouw G. Kooiman-Hasselaar, Spoelderstraat 7 in Haarlem. aatmate- het onderwijs wordt gepoogd die ledig- t 35 ir (HPS el. 023. Praatgroepen De stichting Diensten centra Haarlem-Heemstede heeft ge merkt, dat ouderen vaak de mogelijkheid ontbreekt om met leeftijdgenoten van ge dachten te wisselen over allerlei persoone lijke vragen. Daarom heeft de stichting het plan opgevat een serie van vijf ge sprekken te organiseren voor oudere al leenstaanden en echtparen. Het onder werp luidt: Samen zijn op latere leeftijd. Wie meer wil weten over de gesprekken kan zich opgeven bij de stichting Dien stencentra door een ongefrankeerd brief je te sturen aan antwoordnummer 165, Haarlem. U krijgt dan een uitnodiging voor een informatieve bijeenkomst. tussen versc’Jk. resentatie*0»1*" ^^^rieden kc SANTPOORT-NOORD. Het afgelo pen weekend is in een woonhuis aan de Broekbergenlaan in Santpoort-Noord voor 30.000 gulden aan goederen gestolen. op de schoolleiders om het uitvallen van lessen tot een minimum te beperken. „Als er een docent ziek is, moet je maar net opvang hebben, er moet maar net een vervanger aanwezig zijn. Er bestaat wel een waamemingsregeling. Is de docent langer dan veertien dagen ziek, dan kan er een waarnemer worden aangetrokken”, aldus inspecteur drs. D. C. Monté voor voorbereidende wetenschappelijk onder wijs gymnasium en atheneum), havo en mavo. Hij tekent daarbij aan dat de zaak er heel wat ingewikkelder op is ge worden nu in hogere klassen leerlingen niet alles in klasseverband doen, maar een eigen vakkenpakket hebben. Bovendien komt ook de kwestie van de rechtspositie van de docent aan de orde. „Met docenten is er op vrijwillige basis een waamemingsregeling gemaakt. Elk lesuur zitten er twee of drie docenten als het ware in de wachtkamer. De zieke docent wordt geacht werk op te geven zodat de waarnemer uit de voeten kan”, aldus rector Jacques van Steen van de rooms-katholieke scholengemeenschap Sancta Maria. Op die school worden ook door de vaksecties (alle leraren die het zelfde vak geven) algemene programma’s gemaakt, die altijd met de leerlingen be handeld kunnen worden. „De problemen ontstaan bij ons pas als er bijvoorbeeld zes lessen tegelijk uitvallen”, aldus Van Steen. Hij twijfelt er niet aan of de rege ling is in strijd mat de rechtspositie van de leraar. „Maar, dat heb ik tijdens een do centenvergadering ook gezegd en ik heb me beroepen op het belang van het onder wijs”, aldus Van Steen. „Een grote meer derheid van docenten wilde er toen niet verder over praten, die was het ermee eens.” De schoolleider schat dat het aantal uitgevallen lessen dat niet werd waarge nomen het vorige schooljaar tussen de vier en vijf procent bedroeg. ■’"'i speciale relatie heeft, waar de leerlingen dan bij in de klas gaan zitten. Ze kunnen proberen de les te volgen of huiswerk maken.” De Spaamescholengemeen- schap heeft bovendien de mogelijkheid leerlingen als het om grote groepen gaat in de aula neer te zetten, terwijl er in het gebouw ook nissen zijn waar de scholie ren kunnen werken. Voor de oudere leerlingen worden die laatstemethoden vaker toegepast. „Het gaat om de kleineren, die raken anders op drift”, aldus Kraamwinkel. Zijn er lera renvergaderingen die voor de helft in schooltijd plaatshebben, dan worden op de Spaamescholengemeenschappen de lesuren ingekort tot een half uur, zodat alle vakken toch aan bod komen. Wat betreft leerlingen die buiten de va kantieperiode weg willen wordt ook op het Spaame een stevig beleid gevoerd. „Ik verwijs de mensen altijd naar het bureau leerplicht’, aldus Kraamwinkel. „Moeten mensen in de winter op vakantie omdat zij daar ’s zomers geen gelegenheid toe heb ben, dan kan dat.” (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De wijkraad van de Eu ropawijk vergadert woensdagavond in het dienstencentrum aan de Luxem- burgstraat. Op de agenda staan onder meer de plannen voor de manifestatie Wijk In Beweging. Maar het probleem van de uitvallende lessen is niet specifiek Haarlems, noch kenmerkend voor het openbaar onder wijs. „Een toenemend aantal klachten van ouders over het uitvallen van lessen, dat mij hetzij rechtstreeks hetzij via de in spectie bereikt, is voor mij reden mij met een dringend beroep tot u te wenden”, schreef staatssecretaris K. de Jong Ozn van Onderwijs en Wetenschappen op 8 juni 1979 in een brief aan de besturen van gemeentelijke en bijzondere dagscholen c.q. scholengemeenschappen voor vwo, havo, mavo, lbo en mbo. „Hoewel moet worden erkend, dat er zich allicht afvragen waarom de leer krachten wèl en de leerlingen niet afwezig kunnen zijn. In de eerste plaats geldt voor de meeste leerlingen de leerplichtwet, ze moeten naar school. „Als mensen door overmacht niet tijdens de schoolvakanties met vakantie kunnen, dan moeten ze maar iets anders regelen. We zijn hier absoluut rechtlijnig in”, aldus Van Steen. „Kunnen mensen door seizoenwerk niet weg tijdens de schoolvakanties, dan raad ik ze aan om eerst eens te proberen met een collega he ruilen. Gaat dat niet, dan moet de zaak nog maar eens worden beke ken”, aldus de schoolleider. De openbare Spaamescholengemeen- schap heeft een andere oplossing gevon den voor de uitvallende lessen. Rector drs. D. Kraamwinkel is van mening dat er vooral bij de jongere leerlingen proble men zouden kunnen rijzen, vandaar dat de regeling in opvang voor de eerste- en tweedeklassers voorziet. „Als er een les uitvalt gaan de leerlingen in groepjes van twee naar een zogeheten pleegleraar. Dat is een docent met wie de leerling een (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Op 69-jarige leeftijd is in Haarlem overleden de heer M. J. O. Bran se, tot 1976 hoofd van de Mr. A. Bruch- scholengemeenschap in Haarlem. Op ver zoek van de overledene heeft de crematie inmiddels in stilte plaats gehad. Maurits. Jacob Otto Branse was van 1959 tot zijn pensionering directeur van de Bruch- school, begonnen als mulo, nu toonaange vend als Leao en Lavo. Branse werd in 1910 in Haarlem geboren. Een belangrijk deel van zijn leven verbleef hij als militair in het voormalige Nederlands Indië. In de oorlog was Branse actief in het verzet. Branse was drager van verschillende on derscheidingen. den in de scholen aanwezig zijn (men denke bijvoorbeeld aan vernieuwingsacti viteiten of de schoolorganisatorische pro blemen in zeer grote scholen bij het begin en vooral aan het einde van een school jaar e.d.) die het rechtvaardigen dat er roosterlessen moeten uitvallen, kan ik mij toch gezien de inhoud en de veelheid van klachten niet aan de indruk ont trekken, dat het uitvallen van lessen bij sommige scholen excessieve uitzon derlijke, red.) vormen begint aan te ne men”, aldus de staatssecretaris. Het eerste probleem bij de uitval van lessen geeft de bewindsman in zijn brief zelf al aan. Een rooster van een grote school is zo gecompliceerd dat het haast ondoenlijk is om, als bijvoorbeeld een „We staan min of meer schaakmat”, aldus directeur Th. Delleman van de scho lengemeenschap Ds. W. J. van Elden voor mavo, lager economisch en administratief onderwijs en lager algemeen voortgezet onderwijs. „Is een leerkracht wat langer ziek, dan wijzigen we het rooster zo, dat de leerlingen geen tussenuren hebben die uitvallen. Is dat echter wel zo, dan kunnen ze in het overblijflokaal huiswerk maken. Maar daar maakt maar vijftien procent van de leerlingen gebruik van. De rest neemt vrij”, aldus Delleman. „En we heb ben geen geld om er iemand bij te zetten die oppast.” Het systeem van de reserveleerkracht kan op de protestants-christelijke scho lengemeenschap niet worden ingevoerd. De school heeft weliswaar ruim vierhon derd leerlingen en dus een niet al te klein docentenkorps, maar is gevestigd in twee ver van elkaar liggende gebouwen. „Nee, voor zo’n systeem is ons schooltje te klein”, aldus Delleman. De uitvallende lesuren, zo is zijn ervaring, worden ook door veel ouders als een probleem gezien. „Het is hier voortdurend aan de orde. Bovendien is het beroepsonderwijs ver plicht drie dagen per jaar in regionale vergaderingen bijeen te komen, maar dat is gelukkig dit jaar voor het laatst. Op die dagen moeten we de school gewoon sluiten.” 59 derde lesuur uitvalt, het rooster zo te Weer anders is de oplossing die de pro testants-christelijke Mamix van Sint Al- degonde scholengemeenschap heeft. „Als we het rooster maken, zorgen we dat iedere leraar twee tussenuren (uren dat hij geen les geeft, red.) heeft. Op die manier is schuiven altijd mogelijk”, aldus waarnemend rector J. de Jong. Moeilijk wordt het, zo voegt hij eraan toe, bij de hogere klassen omdat daar differentiatie is in de vakkenpakketten. De Jong ziet overigens geen verband tussen de uitval van lesuren enerzijds en verzoeken van ouders om kinderen vrij te geven anderzijds. „Willen ouders de kin deren om legale redenen een dagje thuis houden, dan zjjn we er niet zo moeilijk mee”, aldus De Jong. Wel heeft hij ouders verzocht kinderen niet voor het eind van het schooljaar mee op vakantie te nemen. Op het Triniteitslyceum worden de leer lingen uit de lagere klassen naar de kanti ne verwezen als het niet anders kan. Rec tor drs. W. L. Helwig is van mening dat vooral door ziekte van leerkrachten veel uren uitvallen. „Maar een bot percentage zegt me niks”, aldus de leider van deze rooms-katholieke scholengemeenschap. „Kijk, die éne les, dat is niet zo erg. Het is erger dat het ritme wordt doorbroken”, aldus Helwig. Is een docent langere tijd ziek, dan wordt het rooster op deze school omgezet en worden de uren verdeeld over de andere leraren die hetzelfde vak geven. Het Triniteitslyceum is wel bezig met de ontwikkeling van een systeem waarbij er voor een vervanger altijd werk klaar ligt. Bij kleinere vergaderingen is het de gewoonte dat die pas na het zesde lesuur beginnen slechts enkele klassen hebben een zevende uur terwijl bij grote lera renvergaderingen de lessen na het vijfde uur stoppen. Directeur J. Henstra van de Klaas de Vriesmavo „verdeelt” de leerlingen bij een uitgevallen les over de rest van de school, als er tenminste niet vier of vijf leerkrachten tegelijk ziek zijn. „Bij de brugklassers doen we dat altijd, maar de vierdeklassers kunnen bijvoorbeeld in le ge klassen gaan zitten werken”, aldus Film. Spanning, humor en sensatie. Dat staat kinderen vanaf 9 jaar te wachten, wanneer zij vanavond in het clubhuis het Trefpunt van de speeltuin Burcht ter Cleeff gaan kijken naar de film „Geheim Agent Flint”. De voorstelling begint om 18.45 uur. Leden betalen 1,25. Niet-leden meoten 2, betalen. Hatha Yoga. Hatha Yoga is geen won dermiddel, waardoor de conditie in één klap weer op peil wordt gebracht. Maar het blijft zeker niet zonder resultaat. Dat schrijft de leiding van het Kerkelijk Cen trum aan de Ramplaan 108. Het Centrum start vanavond met een cursus Hatha Yo ga, waarin aandacht wordt besteed aan lichaamshoudingen, aan ademhalings- technieken en aan ontspanningshoudin- gen. De cursus bestaat uit tien lessen van één uur en kost 75,- Informatie is ver krijgbaar onder telefoonnummer 315296. Liplezen. Slechthorenden en doven, die de kunst van het liplezen nog niet beheer- Het huisvuil wordt over transportbanden vervoerd om gesorteerd te worden. De trans portbanden zijn volledig verwoest. Op de foto: een van de doorgebrande banden. Een wand van een van de kamers in de Spaarnescholengemeenschap wordt over de gehele breedte in beslag genomen door het uiterst gecompliceerde rooster F s

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 15