- 155 mij echter voor de veronderstelling van hen, die den oorsprong van dit ornament zoeken in den twaalfden reserve-speler, die om koude voeten te vermijden en zich toch den volke te kunnen vertoonen, vlug langs het lijntje heen- en weer stapte en om goed in 't oog te vallen een clubvlag omhoog strekte. Hoe 't ook zij, uit de praktijk blijkt, dat het verschil tusschen een grensrechter en een twaalfden medespeler uiterst gering is. Immers, waar bestaan heden ten dage des grensrechters voornaamste functiën en bekwaamheden uit 1°. Geen bepaald tenue te dragen. Somtijds zijn zij gekleed in voetbalcostuum met overjas (Sparta), wellicht de oudste dracht. Bij Z.F.C. zag ik keurig colbert korte broek met bloote kuiten, een eigenaardige, aantrekkelijke combinatie. Ook boorde- De droom van een H. F. C.'ertje. looze heeren met openhangende vesten komen voor, in sportief uiterlijk volslagen gelijkende onzen tegenwoordigen groundman. 2°. Scherpe kennis van de toepassing der off-sideregelsverwacht, ja vereischt van een behoorlijk grensrechter wordt, dat hij eiken gevaarlijken uitval der tegenpartij door heftig en verontwaardigd vlaggen onderbreke. 3°. Een riskant schot op eigen doel van de lijn af, door tijdig out te geven voorkomen. 4°. Een zeer nauwkeurig werkende chronometer bij zich dragen, welke al naar gelang van voorsprong of achterstand vlugger of langzamer dan des scheidsrechters uurwerk „tijd aanwijstin noodgevallen op grond dezer chronische afwijking laten protesteeren. 5°. (Belangrijk!) Geen sportief geweten er op na houden. Velen dezer functionarissen vereenigen alle goede eigenschappen in zich, sommigen specialiseeren zich (bij den Spartaan Nos. 2 en 3, Nos. 2, 3. 4 bij den Z. F. C. er). No. 5 is het grootste gemeene veelvoud. Episode uit de schitterende film van Dick Laan.

Jubileumboeken HFC | 1924 | | pagina 159