41 niet in korten tijd bereikbaar, bovendien moet het steeds bijgehouden worden, men zal zich daartoe heel veel geduld moeten opleggen. Nu is het een feit, dat jongelui in het algemeen weinig geduld bezitten, vooral voor dingen, die gemakkelijk schijnen, maar die bij uitvoering toch niet vlug gelukken en daarom is het zoo goed en zoo noodig, dat er altijd aanwezig is een betrouwbaar vakman, die juist daarvan het onmiskenbare nut inziet en die nooit ophoudt en regelmatig klaar staat om met de spelers de oefeningen te doen, nog eens te doen en tot in het oneindige te herhalen om tot resultaten te komen. Het spreekt vanzelf, dat, waar er zooveel nuttige oefeningen zijn, hij voor voldoende afwisseling zal zorgen, tevens zal hij zijn geduld overbrengen op de jongeren door hen met tact oefeningen te laten doen, waaruit meer en meer hunne vorderingen blijken. Met het oog op de spelpeildaling is, evenals met de snel naderende Olympiade in het nabije verschiet, een trainer dringend gewenscht. Men vergete niet, dat de jongelui tegenwoordig veel meer liefhebberijen hebben dan vroeger. Vroeger gaf men al zijn vrijen tijd aan voetbal, vandaar de goede resultaten, maar thans is dat veranderd en geeft men zich voor ons spel maar weinig tijd. In een korter tijd moet dus evenveel of meer bereikt worden, hetgeen dan juist ook een reden is om zich daarvoor de hulp van een trainer te verzekeren. Echter de ervaring heeft geleerd, dat zelfs de beste trainers, wanneer ze aan hun lot worden overgelaten, achteruitgaan in hunne hoedanig heden. Om dus van een trainer zooveel mogelijk nut te hebben is het noodig, dat het bestuur of een aparte trainer s-commissie in overleg met hem een werkprogramma samen stelt en hem in de uitvoering daarvan geregeld daadwerkelijk steunt en volledig controleert. Men moet van den trainer geen „groundman" maken of twee posten in zijn persoon vereenigen. Het een lijdt door het ander en zijn prestige als oefenmeester wordt geschaad hij moet door de spelers met respect en als vreemdeling, d. w. z. als gast behandeld worden, men moet hem niet maken tot loop- of ballenjongen. Doet hem niet en nooit gevoelen, als zou hij een knecht zijn, b.v. voor het schoonmaken of onderhouden van schoenen en dergelijk werk, men moet dat zelf doen. Geef den trainer de waarde, die hij verdient, dat behoort, dan is hij het meest nuttig. Tenslotte verrichten trainers in ge vallen, waar dit noodig is, zeer nuttige massagediensten. Neef Karei heeft mij verzocht een kort stukje te schrijven over het „Nut van een trainer"; hierboven heb ik getracht aan zijn verzoek te voldoen. Onder gelijke omstan digheden, d. w. z. met medewerking, geestdrift en achting van de leden, met voorlichting en krachtigen steun van het bestuur staat het nut van een trainer voor voetbal gelijk met het nut van een oefenmeester op welk gebied ook. Men kan even zeker van de de resultaten zijn als van die van het schot en van den kopbal van Mannes Francken. Dordrecht, 21-1 -'25. D. LOTSY. /P 0 O

Jubileumboeken HFC | 1924 | | pagina 45