Deze waardeering kan des te guller zijn, omdat elkeen, die met de historie van onze voetbalsport door den loop der jaren heen, op de hoogte is, toch zeker zal moeten bevestigen, dat, wat door de ongewisse omstandigheden ook veranderd is, de goede, voortreffelijke geest van de H. F. C. ongerept bleef, gebleven is, zooals ze was, toen uit de blauw-witte kleuren de beoefening van het Soccer haren zegetocht door ons land begon. Wij, in de provincie, hebben niet al te vaak gelegenheid gehad, in onze eigen omgeving kennis te maken met de spelcapaciteiten, die door H(olland's) F(ijnste) C(ombinatie) in diverse hoogtij-seizoenen werden tentoongespreid, vele harer verrich tingen zijn ons echter bekend, als 't ware, alsof we zelf langs de lijn gestaan hebben. Daarbij komen ons groote namen voor den geest van H. F. C.'ers, die in het Nederlandsch Elftal tot de sterren behoorden: van Mannes Francken, van Stom, Nico Bouvy, Jan van Breda Kolff, Frits Kuipers en van den waardigen opvolger van onzen Just Göbel, den tegenwoordigen doelman Gejus van der Meulen. Velen onzer herinneren zich vlot den kamp om den hoogsten eeretitel tusschen de jubilaresse van vandaag en H. V.V., ten tijde dat Ferry van der Vinne uit dat bekende Oostelijke Voetbalgeslacht, zijn triomfen vierde. Natuurlijk hebben ook wij het van harte betreurd, toen het bittere moment kwam, dat aan de Spanjaardslaan alle tegenstand glad gebroken scheen en de magere jaren voor de club van Muiier en de zijnen waren gekomen. Doch wat hebben ook wij niet met intense voldoening den harden, emotievollen strijd gevolgd, toen over H. F. C. de geest weer vaardig werd en plots, aangewakkerd door het bezielende vuur van jongere krachten, deze paladijnen van onze mooie sport het zoowaar gingen presteeren, het verloren terrein voetje voor voetje glansrijk te herwinnen. Dat was inderdaad een bewonderenswaardige krachttoer, welke nadien ten lichtend voorbeeld kon worden gesteld aan andere vereenigingen, die het noodig hadden, een riem onder het hart gestoken te krijgen. Zoo treft men in de eerbiedwaardige historie van onze gouden feestelinge herhaaldelijk interessante en opmerkelijke feiten aan, die aan de provincie niet zijn voorbijgegaan die daar werden medegeleefd en waaraan ook daar vreugde werd ervaren. H. F. C. bezit in de geografische regionen, waarvan schrijver dezes zich thans de tolk mag wanen, aller waardeering, aller respect, aller sympathieën. Vooral sympathie, niet het minst, omdat wij allen beseffen, dat in de gezonde sfeer, welke H. F. C. zelve in haar bestaan tot groote daden in staat deed stellen, idealen zijn aan te treffen, die in den loop der jaren van onschatbare beteekenis zijn geweest voor velen, doch welken niet minder waarde mogen worden aangerekend voor de toekomst. Het is ons niet onbekend, dat juist in H. F. C. zooveel bijzondere aandacht wordt besteed aan jeugdvorminghoe kan het trouwens haast anders met een paedagoog aan het hoofd als Dr. Spoelder, wiens meening en oordeel voor velen op dit gebied toonaangevend is. Maatschappelijke opvoeding van de jongeren, van onze spes patriae, bijkans spelenderwijs, in de omgeving, waar zij in de sport hare gezonde afleiding zoekt en weet aan te treffen, vinden wij van onze voetbalbeoefening haast nog van meer beteekenis dan de voordeelen, die daarvan in den vorm van lichaamsontwikkeling worden genoten. Ik behoef het niet onder stoelen of banken te steken ongetwijfeld kan overdreven sport-beoefening tot maatschappelijke mislukking voeren, dat is echter

Jubileumboeken HFC | 1929 | | pagina 188