193 dat men zelf het spel der spelers moest ontleden en zich een juist beeld moest vormen van de sterke en zwakke punten in hun spel. Er zal wel geen vereeniging aan te wijzen zijn, wier sportieve loopbaan als een voortdurend succes is aan te merken; ook H. F. C. heeft die tijden van een dalende lijn en van neergang meegemaakt. Doch ik geloof, dat, nu alles achter den rug is, zij niet anders dan met voldoening ook op dien tijd kan terug zien. Wil men een persoon juist beoordeelen, dan dient men te weten niet alleen, hoe hij was in een periode van voorspoed, doch beter nog leert men hem kennen door te letten op zijne houding in een tijd, dat alles tegenliep. Met vereenigingen gaat het net zoo. Na de tijden van tegenspoed doorgemaakt te hebben, is voor H. F. C. een betere tijd aangebroken. Ondanks het feit, dat door de ontwikkelingsphasen van de spelbeoefening in ons land het voor vereenigingen van het karakter van H. F. C. uiterst moeilijk werd zich te handhaven, neemt zij wederom een zeer eervolle plaats in onder de beste voetbal-vereenigingen in ons land. Met dit overzichtje in vogelvlucht heb ik willen aanduiden, hoe ik in den loop der jaren gelegenheid had H. F. C. en haar optreden onder de meest verschillende gezichtshoeken te beschouwen en te volgen. Van jongen af tot iemand, die heel wat voetbaljaartjes achter den rug heeftH. F. C. in voorspoed en tegenspoed op het groene veld, in tijden dat het voortbestaan als leidende vereeniging als vanzelfsprekend verzekerd scheen en in een tijd, dat het verzorgen van den ledenaanwas uit het milieu, waarin H. F. C. zich gewoon was te bewegen, zijne eigenaardige moeilijkheden meebracht, onder al die omstandigheden mocht ik H. F. C. waarnemen en volgen. En dan herhaal ik, wat ik boven reeds zeide uit een zuiver sportief oogpunt is mijn sympathie voor H. F. C. gestegen en tevens meer intens geworden. Op dit ondermaansche is nu eenmaal niets volmaakt, doch houdt men dit in het oog, dan aarzel ik niet het tegenwoordige H. F. C. te noemen als een model van een voetbalvereeniging en ik ben zeker daarbij te spreken uit naam van velen, die het geloof in het idealisme, dat in sport zit, niet verloren hebben, ondanks veel leelijks, dat zoo nu en dan bij sommige sportverhoudingen om den hoek kijkt. Ondanks de vele moeilijkheden, die eraan verbonden zijn en welke ieder, die goed in de voetbalwereld thuis is, kent, is het H. F. C. gelukt zijn eigen karakter, zijn eigen sfeer te bewaren en te handhaven. Dit karakter is er een van zuivere en reine sportiviteit. Hiermede bedoel i niet zoozeer, dat, bij het bespreken van afwijkingen van zuivere amateuristische opvattingen, men er nooit toekomt daarbij maar een oogenblik aan H. F. C. te denken, doch bij deze club vindt men op een gelukkige wijze belichaamd de gedachte sport alleen om het genoegen, dat de sport verschaft. Van dichtbij bezien mogen sommige sportbelangen van uiterst belangrijken aard zijn, men dient nooit te vergeten, dat vanuit een breedere levensbeschouwing voetbal niet de eenige zaak is, waarom de wereld draait. Als een kleine illustratie hiervan moge ik aanhalen H. F. C. s gewoonte om nooit te protesteeren tegen scheidsrechterlijke beslissingen. Er spreekt uit een geest van levenswijsheid, dat zoolang het ras scheidsrechters mocht blijven voortleven, het blootstaat aan vergissingen en fouten, die elkaar op den duur neutraliseeren, omdat zij nu eens in het voordeel, dan weer in het nadeel zijn. Er spreekt tevens uit een zekere geest van levensbeheersching door de overweging, dat van hoe groot oogenblikkelijk

Jubileumboeken HFC | 1929 | | pagina 197