- 217 Nu moet ik eensklaps denken aan een tochtgenoot op m n eersten kampeertocht. 's Mans naam zal ik niet noemen, aangezien hij thans een zeer achtenswaardig mensch is, ingenieur en bezitter van een soort auto. Maar dit daargelaten. Op zekeren dag dan zou hij met Wim de Kamper, destijds captain van het beroemde derde met Nico en Mollerus als cracks, Duitschland intrekken. Nu was het kort na den oorlog en de grenscontrole dus heel streng. De Duitsche douanier ziet daar op een gegeven oogenblik twee individuen voor zich, waarvan de kleinste er nu niet bepaald op z'n voordeeligst uitziet. Een week vagebondeeren had op het jasje van den goeien man, toen nog Delftsch student, zijn sporen wel achtergelaten, terwijl zijn schoenen (het waren zijn eenige) eigenlijk op staanden voet gerepareerd moesten worden. De zolen hingen er bij „Wat willen jullie" vroeg hij onzen twee kampgenooten. De kleine man, zooals nu nog, niet op zijn mondje gevallen, beweerde, dat zij Delftsche studenten waren en een kijkje wilden nemen op Duitsch grondgebied. De douanier, zoo'n echte met een bierbuik voor twee, begint me daar te lachen, dat zijn dikke buik er van schudt. Het was hem eenvoudig niet aan het verstand te brengen, dat hij werkelijk twee studenten voor zich had en de vrienden konden onverrichterzake terugkeeren de kleinste vooral was diep gebelgd, dat men hem, in z'n gewone doen steeds een zéér gedistingeerd jongmensch (vandaar ook zijn bijnaam, dien ik eveneens maar niet noemen zal), voor een landlooper, strooper of iets dergelijks had durven aanzien. Ja, avonturen beleefden wij vele en velerlei. Zoo gebeurde het eens in Haaksbergen, dat een onzer zich even moest afzonderen - U begrijpt wel. Nu, dat ging heel gewoon achter een boschje, een eind het zandpad op. Laat nu plotseling een boerin het in haar hoofd krijgen met een paar koeien hetzelfde weggetje in te slaan. De wanhopige gebaren van den verrasten kampgenoot (ik heb het helaas zelf niet kunnen zien) moeten om nooit te vergeten zijn geweest. Voor muzikale ontspanning werd, indien mogelijk, ook gezorgd, hoewel dat moeilijker was. Je kunt de menschen nu eenmaal niet muzikaal maken. Een van onze beste musici was indertijd Louis de Block, een waar virtuoos op de mandoline, hoewel minder hardnekkig dan P. van Bueren, die de gewoonte had ons allen in slaap te mandolineeren. Bij hem moest de kwantiteit de kwaliteit wel eenigszins vergoeden Rob Schroder was een groot kunstenaar op de mondharmonicaik herinner me idyllische water tochten in den maneschijn op een vlot over het Staalberg-ven, door zijn liefelijke muziek opgeluisterd. Dan niet te vergeten Bertus Dijkhuizen's vioolprestaties, die hij zelfs in een van Zutphen's wereldsche cabarets ten beste gaf, na het gezellige feestdiner evenwel niet volkomen vlekkeloos. Moge dit kampeerpraatje en deze kampherinneringen, dank zij de hulp van enkelen mijner reisgenooten uit de vergetelheid opgediept, U en vooral de jongeren onder U nopen zich ook eens aan deze sport te wagen. Mits van te voren behoorlijk voorbereid, kan ik U volledig succes waarborgen, indien U slechts zorgt voor een goed humeur en weet te geven en te nemen. JALHAY.

Jubileumboeken HFC | 1929 | | pagina 221