42 gold de Haarlemsche paedagogie uit de tachtiger jaren als van onaantastbare waarde; vermoedelijk heeft het deze reputatie daarom in deze eeuw voortgezet. Hoe-dan-ook, in mijn aankomende jeugd, onweten schappelijk aangeduid als „vlegeljaren", maakte ik t in het ouderlijk huis zóó bont, dat ik „uit huis" moest worden gedaan. De Haagsche lucht deugde toén nog niet voor mijn caprioleerenden aardde Amsterdam- sche sfeer zou mij eerst later in zich opnemen als maatschappelijk-gevestigde. Daar had je Haarlem als tusschen-station. Ik kwam dus in Haarlem terecht. Gedomicilieerd in de buurt van Wilsons-plein en Wilhelmina-straat. Als huis-genoot bij een deftige en hartelijke familie, waar meer „onevenwichtige" jongens van m'n lastig slag gefatsoeneerd moesten worden. Ik werd Haarlemmer, zoo goed en kwaad als 't ging. Ik werd H. B. S.-er onder het strenge oog van Dr. Brongersma, school-gaand op het klassieke Prinsen hof. En ik werd junior-lid van H. F. C„ omdat mijn jeugdige uitbundigheid behoefte had aan sport- verzetook omdat de clubgeest van H. F. C. reeds in die jaren een hoopvolle belofte inhield, dat lastige kwa jongens in den toenmaligen Koe-Kamp hun dosis discipline ook buiten het schoolverband zouden kunnen opdoen Zoo was ik dus én Haarlemmer èn H. F. C.'er En nu kan ik, achteraf, bij het terugroepen van herinneringen van omstreeks 18851890, bij het herleven van m'n jongenstijd tusschen 12 en 15 jaar, het een niet meer losmaken van het ander. Voor mij is Haarlem één geworden met H, F. C. En H. F. C. belichaamt voor mij Haarlem 1 In mijn nieuwe „tehuis" stoeide ik met mede-H. F. C.'ers op „school" zat ik tusschen andere H. F. C.'ers op de „vrije" sportmiddagen trok ik naar het voetbalveld met co-H. F. C.'ers. Mijn hoogste jongens-geluk was het debuteeren in het H. F. C.-elftal. (Dat we toen zelfs eenige jaren ongeslagen club-kampioen werden, heeft pas veel later eenigen indruk op me gemaakt). Mijn idool was de captain van ons „eerste", de onovertreffelijke sport-paedagoog „meneer" Muiier, later verkameraadschappelijkt tot den meer familiaren 'n lastige huis- en trapgenoot. Sport-spurt, of spurt-sport. Haarlemsche stormloop op de vijandelijke veste.

Jubileumboeken HFC | 1929 | | pagina 46