I, haar traditie wilde zij niet verloochenen, met het onvermijdelijk gevolg, dat ze in het tweede gelid teruggedrongen werd. En de invloed van H. F. C. in de huidige voetbalwereld? Wanneer ze nog meetelt, dan is dat zeker niet uit eerbied voor haar ouderdom en afstamming. Wie bespeelt de grootste stadia, wie beurt de meeste inkomsten, wie draagt de grootste schuldenlast, wie demonstreert de meest durvende brutaliteit, ziedaar factoien, die thans invloed verschaffen in de politieke tinnengieterij van belangenvereenigingen, federatie's of hoe dergelijke kongsies zich plegen te noemen. Ook ten deze heeft de H. F. C. zich, en thans maar al te gaarne, naar de achtergrond laten dringen. Hoe groot het verschil tusschen thans en tien jaar geleden, dat ik in deze enkele woorden aanstip, in wezen is, beseffen slechts de meer ingewijden, hoe weinig H. F. C. zich hiervan aantrekt, doch tracht van haar aard en traditie te behouden, wat er te behouden valt en met de ernstige wil bezield is, evolutie en revolutie ten spijt, zichzelve te blijven, mocht, Godlof, op onze laatste algemeene vergadering en het „seniorenconvent" daaraan voorafgaande duidelijk blijken. Aan dit streven evenwel om niet te transigeeren zijn groote gevaren ver bonden. De geest des tijds is een machtige stroom, die niet te keeren valt en, wie hiertegen zich schrap zet, is als een dwaze dwerg, die zich een reus waant en wordt onherroepelijk omvergeworpen, meegesleurd en verdwijnt. Wil H. F. C. blijven bestaan, dan zal het moeten meebuigen, in geen geval als eenling frondeeren en het is een netelige zaak van bestuursbeleid, dat men de juiste maat betracht, niet meer dan noodzakelijk is, meegeeft en bovenal met handhaving van eigen karakter. Dooreen dergelijke wijze aanpassing zal H. F. C. ook in de voetbalmaatschappij van heden een eigen, gewaardeerde plaats blijven behouden, een plaats dus niet berustend op geldmacht of politieke gewiekstheid, maar op simpele eerlijkheid en traditioneele eenvoud. Thans de spelers! Van hen waarlijk vergt het compromis der tijden, door mij geschilderd, heel wat minder tact en zorg. Als zij maar niet van het waanidee bezeten zijn, dat slapheid, egoïsme, gemis aan opofferingsgezindheid kenmerken der vroegere tijden waren, die zij thans moeten handhaven! Steeds zijn vechtlust, zich inspanning getroosten, klaar staan voor elftal en club, toewijding vereischten voor goed voetbal geweest en waren bij uitnemendheid de eigenschappen onzer groote elftallen; spelers, volgt hen slechts na en gij zult, wat ook de tijden brengen, uwer voorgangers niet onwaardig blijken! Zeker, jullie hebt met een ander soort tegen standers te doen dan de H. F. C.'ers uit vroegeren tijd, toen, aanvankelijk uit sluitend, later overwegend sportbeoefening plaats vond tusschen jongelieden van dezelfde standing, doch het is juist de H. F. C. geweest, begunstigster van het volks voetbal van den beginne af, die niet schroomde voor haar standpunt uit te komen, 12 I

Jubileumboeken HFC | 1939 | | pagina 16