die tweeëntwintig klosjesschoenen zoo daadwerkelijk weten aan te richten (wat jij, ArieI). Maar dat nietige ventje bleek niet zoo mak te zijn, als hij er wel uitzag. Hij maakte het den adspirantjes op gepeperde wijze duidelijk, dat ze beter deden met honderdman tegen honderd te spelen dan hem een tweeden bal te komen vragen. Zijn gezag onder hen was dan ook spoedig gevestigd. De oudere leden, die na een inspannenden strijd zich door een warm stortbad hoopten te verkwikken, werden zoowel letterlijk als figuurlijk op een koude douche onthaald. Ook bij deze lieden had onze ,,groundman" er snel den wind onder. En wat de velden aangaat dit kereltje met pet en pruim stampte, dat het een lust was. Elk eigenwijs grassprietje viel ten prooi aan het beukend geweld van die trappelende spillebeentjes en het resultaat was, dat tegen het einde der week de velden effen gelijk een biljard- laken waren. Nadat hij aldus zijn regime gevestigd had, bleek Heesterbeek ook voor liberaler opvattingen niet ontoegankelijk te zijn en waar hem dit goeddunkte, maakte dictatuur plaats voor soepeler optreden. De jeugd kreeg in ruimere mate de beschik king over het vereischte voetbalmateriaal, een verzoek om de douche aan te zetten bood de mogelijkheid om te poedelen in, was het dan al niet warm, dan toch in ieder geval lauw water. Daarnaast bezat Heesterbeek een aantal charmante eigen schappen, die hem ieders hart deden winnen. Hij praatte van ,,Spoelder" en ,,VAN Lennep", sprak een kruiïge taal en legde een even groote eerlijkheid als clubliefde aan den dag. Wie herinnert zich niet de spontane vreugdedans met onzen voorzitter op den avond, dat wij het eersteklasseschap heroverden? Zijn koopmansgeest vierde hij bot in het oprichten van een waar arsenaal van voetbalingrediënten. In dat hokje, grenzend aan de kleedkamers, vonden de afgedankte voetbalschoen en het voorname cricketbat elkaar. Daarin kregen handdoeken, veters, scoringnummers, telefoon, watten, ballen, enz. enz. een liefderijk onderdak. Zelfs vrouwelijke be zoeksters, die om den sleutel" kwamen vragen, keken dit allegaartje met verbazing aan alvorens zich elders heen te spoeden. Zoo omgaf Heesterbeek zich met een sfeer, die de H. F. C. lief werd. Men voelde, dat bij dezen toegewijden clubdienaar de terreinbelangen in goede handen waren. Mocht bij tijd en wijle een minder vriendelijk woord de tabak-gebruinde tanden ontvlieden, dan nam men dat gaarne, omdat men wist, dat onder deze stugge houding een gouden hart schuilging. Zelf uiterst bescheiden van aard, deed zich zelden de gelegenheid voor om dezen schutspatroon van de Spanjaardslaan den lof toe te zwaaien, die zijn veel omvattenden arbeid verdiende. Veelomvattend, inderdaad. Want slechts weinigen is het gegeven om in zich te vereenigen de speurzin, die verdwaalde ballen uit slooten en bosschen peurt, en de reinheid, die voorwaarde is voor een bloeiende handdoekennering; het meesteroog, dat lijnen en cirkels ter juister plaatse weet te trekken, en het wiskunstig genie, dat zorgt voor volmaakte 171

Jubileumboeken HFC | 1939 | | pagina 175