ZONDAGOCHTEND VOETBAL De overlevering verhaalt en ook thans nog actieve veteranen-historici vertellen, dat vóór enkele laren, zoo van 1925 tot '30, de H. F. C. prat ging op de kracht van haar lagere elftallen. Ook al nemen wij de daverende dingen dezer dagen zooals ze ons bijvoorbeeld verhaald worden door iemand als J. Faber altijd met een korreltje zont, dan blijven toch nog de onloochenbare feiten over. Steeds telde de H. F. G. gedurende deze periode 2 of 3 Eerste Klassers, doch ook evenveel Tweede Klassers in de H. V. B. Vanwaar kwam deze superioriteit van H. F. C. 3—45— 6— i 1 De oplos sing is niet zoo moeilijk te vinden. In die dagen was voetbal nog niet zoo populair bij de massa; er waren bijvoorbeeld heel wat minder vereenigingen aangesloten bij den Haarlemschen Voetbalbond dan thans. En dan, het was een groote uitzonde ring wanneer een Vereeniging de beschikking had over een trainer. Was het een wonder dat de H. F. C.'ers, studiemenschen, die het voetbal als het ware „weten schappelijk" beoefenden, in die dagen bijna altijd korte metten maakten met hun ,,kick-and-rush-tegenstanders" en overal een gevreesde tegenpartij waren? Een enkel voorbeeld van zoo'n match. In mijn prille jeugd was ik een vurig bewonderaar en aanhanger van een plaatselijke voetbalvereeniging uitkomende in de Iste klasse H. V. B. Steeds werd gewonnen en de club gold dan ook als onverslaanbaar op eigen terrein, totdat H. F. G. 4 op bezoek kwam. Met eenige minachting nam ik dien Zondag dit H. F. C.-team op, er deden verscheidene „oudere" Heeren mee. Maar hoe geheel anders was het verloop van den wedstrijd, dan ik gedacht had. Wel nam de thuisclub de leiding en deed een vreeselijk hard schot den duim van den H. F. C.-keeper Carel van Lennep uit het lid slaan, maar toen was het ook uit en het wonder voltrok zich voor mijn verbaasde oogen, dat een elftal bestaande uit krachtige jonge kerels, die over een geweldige „Ausdauer beschikten, met 4—1 verloor van een team dat physiek verreweg in de minderheid was. Dit kwam alleen omdat H. F. C. 4 de techniek volkomen onder de knie had dank zij de lessen van Bob en tóen reeds begrip had van voetbal (driehoeksspel, shortpassing, etc.). De brute kracht had het verloren van de „brains". Zoo'n wedstrijd was heusch niet een unicum, neen, steeds weer kan men 86

Jubileumboeken HFC | 1939 | | pagina 90