Wisselingen van het lot to H.F.C.-ers zijn ras-echte amateurs. Daar is geen enkel verschil van mening over. Zij zouden met anders willen. Wat hen betreft speel je voetbal voor je plezier of je speelt het niet. Tot dat plezier behoort en waarom niet, meer dan een snuifje eerzucht en een ruim te meten tikkeltje ijdelheid. Maar dat is met het zuivere amateurisme en het plezier volkomen te verenigen en zelfs niet ongewenst tot op zekere hoogte. Voetballen louter voor je genoegen behoeft echter geenszins te betekenen, dat het je dan ook volkomen koud moet laten, of je in de vierde of in de eerste klasse speelt met de keurploeg van je club. Nog geheel daargelaten of in materiële zin een club met een groot ledental als de H.F.C. bestaan kan als vierde klasser, is er de primaire omstandigheid, dat voetbal een wedstrijdsport bij uitnemendheid is en daarom is het alleen maar een gezond streven van een vierde klasser om hogerop te willen en het eerste-klasseschap via een zo kort stondig mogelijk verblijf in de derde en tweede klasse als het ideaal te zien. Het Engelse woord competition betekent niet voor niets, letterlijk vertaald, concurrentie. Sterker zijn of worden dan anderen, dezen voor bijstreven om het hoogste te bereiken, dat is het alpha en omega van een sport als voetbal, zonder dat is de grootste attractie er af. Vandaar ook bij de zuivere amateurclub als de H.F.C. stemming in mineur als het niet goed lukt, recht streeks droefenis bij degradatie en omgekeerd vreugde als het goed gaat en feeststemming bij promotie. De H.F.C. heeft in haar langdurige geschiedenis van beide gemoedstoestanden de volle maat gekregen, zoals iedereen, die dit gedenkboek nauwkeurig doorleest kan ervaren. Maar op dit erg nauwkeurige ver trouwen wij nu niet zo volkomen en daarom lijkt het ons goed nog eens hieronder een lijst te geven van de lotswisselingen van onze club, gedurende 7 3 seizoenen en vereenzelvigd met de lotgevallen van het eerste elftal Zo is het toegegaan: 1 893/1 896 Degradatie naar tweede klasse 1897/1898 Promotie eerste klasse 1899/1900 Degradatie 1900/1901 Promotie 1919/1920 Degradatie 1920/1921 Degradatie 1921/1922 Promotie 1922/1923 Promotie 1931/1932 Degradatie 1932/1933 Promotie 1933/r936 Degradatie 1940/1941 Degradatie 1949/1930 Promotie tweede klasse eerste klasse overgangsklasse (automatisch) tweede klasse overgangsklasse eerste klasse tweede klasse eerste klasse tweede klasse derde klasse tweede klasse Dat is bij elkaar nogal wat. Dertien keer degradatie of promotie. Men kan dit, zoals zo vele dingen, van twee kanten bezien. Men kan zeggen: dat is toch niet zo best, al die onbestendigheid, geen vaste krachtvertoning, een demonstratie van onzekerheid. Men kan het ook heel anders bezien, door te zeggen: nu zie je eens welk een vitaliteit de H.F.C. telkens weer heeft getoond, wat een verbeten volhouden om telkens opnieuw, in korte tijd meestal, het verloren terrein te herwinnen. Dat is toch een club waar veerkracht en fut in zit. In beide standpunten zit iets, maar wij houden het op het tweede, want het is al zo vaak en bij zo ve e clubs bewezen, dat het terugwinnen een zeer zware opgave is. Dat is trouwens geenszins alleen bij voetbal, of bij sport in het algemeen, het geval. De vraag hoe het verder zal gaan, of er meer van die geregelde ups en downs zullen komen, ligt in (ie schoot der toekomst. Er zijn mensen die redeneren: laten wij nu maar liever een goede of matige tweede-klasser blijven, an via een uiterste krachtsinspanning in een enkel fortuinlijk seizoen weer een min of meer tobbende eerste- klasser worden. Anderen beweren, dat het hun weinig kan schelen als het maar gezellig blijft bij de H.F.C. De derde categorie blijft zich steeds het eerste-klasseschap als het grote doel voor ogen stellen. Dit laatste is m.i. het logische standpunt, want dat is, zoals al eerder gezegd, de essentie van de voetbalsport. Verder moeten wij, al strevende naar het beste, maar afwachten wat er van komen kan in ongebroken 1 1 I..L P- trouw aan de oude club. 137

Jubileumboeken HFC | 1954 | | pagina 141