OP EN NEER met Hollands Fijnste Combinatie Hoewel dit een 'tussen'-boek is, menen wij niet met de traditie te moeten breken en op enkele punten toch even terug te grijpen op gebeurtenissen, die voor het 75-jarig bestaan plaatsvonden. Het boek 1879- 1954 is nog te koop. Voor de nieuwe lichting en geïnteresseerde ouders, die ons daar om hebben gevraagd, volgen hier toch enkele mijlpalen om enige inhoud" te geven aan de geschiedenis van Nederlands oudste voetbalclub sinds de oprichting in september 1879. De verrichtingen zijn wel erg op en neer gegaan. Het aantal promoties na verloren gegaan terrein is indrukwekkend. Laat ons hopen, dat de degradatie van enkele jaren geleden met inzet van alle krachten moge resulteren in een herovering van een plaatsje in de le klas amateurs. Aardig is een grafiek in een ouder boek, waaruit blijkt, dat de H.F.C. drie maal in de oer-geschiedenis bovenaan de ranglijst is geëindigd, doch slechts in het laatste geval kan men van een 'officieus' kampioenschap van Nederland spreken, daar in de beide andere gevallen, de kleine competities laat begonnen en (dikwijls) niet eens werden uitgespeeld. Een ander feit van belang voor een club is hun vertegenwoordiging in het Nederlands elftal. Dr. A. Y. van der Meulen (54 x, waarvan 13 x aanvoerder), H. J. M. Francken (22 x) en B. W. J. Verwey (11 x) droegen het oranjeshirt als H.F.C.'er het meest. Zeer vele H.F.C.'ers kwamen in de loop van deze negentig jaren in vertegenwoordigende elftallen uit. Op enkele uitzonderingen na, heeft onze club nooit erg uitgeblonken in het leveren van scheidsrechters of bestuurs- en commissieleden van de (K.)N.V.B. ten bate van het algemeen Nederlands voetbalbelang. In sommige opzichten is dat toch wel jammer. Over de oprichting zelf vertelt W. J. H. Muiier in ons eerste gedenkboek o.a.: Ik besprak met m'n Haarlemsche schoolvrienden de oprichting van zoo'n voetbalclubje en vertelde hen van dien fameuzen grooten bal. Maar ik kon er geen toonen. Men schudde het hoofd Eindelijk zag ik bij De Gruyter in de Leidsestraat zoo'n mij welbekende bal, spik, nee maar spiksplinternieuw. Hei-geel met 'n oranje geel leertje! Een paradijs aan een touwtje. Ik wou hem dadelijk mee hebben, maar had geen crediet. Den volgenden dag had ik het bedrag mee in m'n zak en ik kocht m'n bal, dolgelukkig!" Het duurde tot 1886, alvorens er van officiële wedstrijden sprake was. Eerst op 8 december 1889 werd de N.V.B. (veel later kwam de K. er voor) opgericht in Den Haag. Van de oprichters zijn nog slechts H.V.V. (3e klas, Z.H.) en onze "Good old Kon. H.F.C. in leven. Een zeer opmerkelijke omstandigheid, die tot dankbaarheid stemt aan allen, die er op hun wijze toe hebben meegewerkt, dat de H.F.C. zich bij haar negentig jarig bestaan kenmerkt als springlevende club met een grote jeugd achter zich. Op 27 maart 1892 speelde H.F.C. in de le klas voor het eerst tegen Haarlem en won met 3-0 (dat kunnen zij ons nooit meer afnemen). In het seizoen 1894/1895 werd dan het boven aangeduide kampioenschap van Nederland behaald met 16 punten uit 10 wedstrijden, V-T: 40-18 en 3 punten voorsprong op nummer 2, Sparta uit Rotterdam. Aan het einde van het seizoen 1896/ 1897 werd ons ononderbroken eersteklasseschap na een verloren degradatiewedstrijd helaas beëindigd. In de komende jaren gaat de grafiek sterk op en neer. In 1897/1898 volgde onmiddellijk promotie naar de le klas. Het verblijf was van korte duur. Degradatie in het eeuwwisselings-seizoen 1899/1900. Maar wederom het volgende jaar 1900/1901 terug na gewonnen promotiewedstrijden tegen Sparta. De H.F.C. kwam met vereende krachten een zeer moeilijke phase in haar geschiedenis te boven. Voor een lange tijd zouden wij eersteklasser blijven. In die periode werd enige malen de Holdert- (voorloper van de K.N.V.B.-) beker gewonnen en wel in het seizoen 1903/1904 voor de eerste keer. Zonder kampioenschappen te bereiken, kreeg H.F.C. toch de reputatie Hollands Fijnste Combinatie. De H.F.C.-voorhoede was de sterkste van Nederland, in 1906/1907 werden liefst vijf van onze voorspelers in het Nederlands elftal gekozen. In de periode voor de Eerste Wereldoorlog speelde H.F.C. thuis en uit (diverse tours werden gemaakt) tegen sterke buitenlandse tegenstanders. Tevens speelde het Nederlands elftal enkele keren op ons terrein aan de Spanjaardslaan. Automatische degradatie bracht ons in 1919/1920 in de Overgangsklas. Het jaar 1921 bracht ons 47

Jubileumboeken HFC | 1969 | | pagina 51