le 100 jaar Het lijkt er op, dat het wel en wee van HFC in de jaren 1900-1925 steeds afhing van de inzet en inspi ratie van een 'sterke man'. Immers na het aftreden van de onvolprezen Loosjes ging het met de club weer bergafwaarts. Zodanig zelfs, dat het eerste twee seizoenen achtereen de gradeerde. In 1920 van de le naar de overgangsklasse en in 1921 van de overgangsklasse naar de 2e klas se. Tijd dus voor de volgende krachtfi guur om op te staan: Karei J. J. Lotsy. Het geheime wapen van Lotsy waren de fameuze brieven met pep talk, die hij twee maal wekelijks aan de eerste elftalspelers toezond. Een meester in de psychologische bena dering. En het hielp. Even snel als men uit de le klasse was verdwe nen, keerde het keurkorps er in te rug. Twee opeenvolgende promoties in 1922 en 1923 (topscorer Arie van Beekum met 23 goals) en Lotsy had zijn doel bereikt. Terug in de le klasse met clubs als Ajax, Feye- noord en Sparta. Het zou tot in de jaren '80 van deze eeuw duren voordat het huzarenstukje van twee opeenvolgende promoties herhaald werd. De volgende periode zou het tijd perk Spoelder genoemd kunnen worden. Dr. C. Spoelder, in het da gelijks leven rector van het Stedelijk Gymnasium, zou van 1925 tot 1942 de voorzittershamer hanteren. Ge durende die gehele periode bevond zich aan zijn zijde de secretaris Jhr. Dr. J. C. Mollerus, die deze functie maar liefst 37 jaar uitoefende. In de periode Spoelder behoorde HFC met 25 elftallen kwantitatief tot de top van Nederland. Ook was er de nodige kwaliteit in huis. Denk aan Gejus van der Meulen die 54 maal als keeper in het Nederlands elftal acteerde. Toch kon men zich in de le klasse niet handhaven. Na de klassieke reflex van degradatie gevolgd door promotie in 1932 en 1933 (promotiewedstrijd tegen Blauw Wit in het Olympisch Stadion voor 24.000 toeschouwers!) daalde het eerste in 1936 wederom af naar de 2e klasse en nam daarmee voor 23 jaar afscheid van de le klasse (cracks uit die tijd: de gebroeders Jongeneel, Gejus v.d. Meulen, Andre van Baasbank, Dorsman, Van Riemsdijk, Denijs, Koper, Hagenaar, Lamp en Chapon). Erevoorzitter K.J.J. Lotsy.

Jubileumboeken HFC | 1989 | | pagina 10