De eerste honderd jaar in vogelvlucht Op de omslag van de kleine HFC-er staat te lezen: 15 september 1989, 110 jaar voetbal in Nederland. Dat klinkt parmantig, maar is wel waar. Immers met de oprichting van de Haarlemsche Football Club „H.F.C." werd op 15 september 1879 de voetbalsport in Nederland geïntroduceerd. HFC was een privé initiatief van de legendarische Willem Johan Her man 'Pim' Muiier (1865-1954). Mu iier was in zijn tijd een veelzijdig en uniek sportman. Hij deed niet alleen aan voetbal maar ook aan atletiek, cricket, kaatsen, tennis, schaatsen, hockey, bandy, skiën, jagen en vis sen. Een bezienswaardigheid is zijn prijzenkast, 'het kastje van Muiier', dat zich thans onder beheer van onze clubarchivaris Cees Timmer man bevindt. Belangrijker nog dan Muiiers kwali teiten als sportman waren die als groot animator en organisator van allerlei takken van sport, die ons land vanuit Engeland in de jaren 1880-1890 bereikten. Die periode was voor jonge mensen een tijd van nieuwe ideeën en mogelijkheden. En Muiier gaf daar vorm aan. Hij introduceerde hockey, bandy (het latere ijshockey) en richtte de eerste tennisclub op. Verder stond hij aan de wieg van de atletiekver eniging De Damiaatjes en heeft hij het initiatief genomen tot de organi satie van de Friese elfstedentocht, die hij zelf meerdere malen heeft uitgereden. Zijn belangrijkste wapenfeit is ech ter de introductie van de voetbal sport en - voor ons HFC-ers - de oprichting van onze vereniging. In het jubileumboek van 1919 (on der redactie van een andere groot heid: Karei J. J. Lotsy) beschrijft Muiier - in het dagelijks leven o.m. journalist - op levendige en gede tailleerde wijze de oprichting en de 'oertijd' van HFC. Als jongen van een jaar of 10 had Muiier tijdens va kanties in het buitenland 'Engel- schen' het voetbalspel zien beoefe nen. Zwaar onder de indruk nam hij de bewegende beelden in zijn herin nering mee naar huis. Het duurde vervolgens enkele jaren, om precies te zijn tot 1879, voordat Muiier de hand wist te leggen op een echte le ren voetbal. „Een paradijs aan een touwtje", noemde hij het speeltuig. Een poëtische omschrijving die voor het amateurvoetbal nog steeds op gaat, hoewel het touwtje inmiddels in de geschiedenis verdwenen is. Zodra hij een bal had volgde Muiier zijn natuurlijke instincten en ging hij - op 14-jarige leeftijd - over tot het oprichten van, in dit geval, een voetbalclub: HFC. Schoolmakkers van Muiier en oerleden van de jonge vereniging droegen namen als Van Lennep, Peltenburg en Schiff. Aan vankelijk beperkten de activiteiten zich tot onderlinge partijtjes, die il legaal gehouden werden in de diver se weilanden rond de Haarlemmer Hout. Grootste vijand van de jonge vereniging was boswachter Kolderie (en niet Kollerie, zoals ten onrechte in het 100 jaar jubileum-boek ver meld staat). Kolderie is nog immer Oprichter cn erevoorzitter W.J.H. Muiier.

Jubileumboeken HFC | 1989 | | pagina 8