V een bekende naam binnen de ver eniging, maar dan in positieve zin. Nog in het jaar van oprichting trad HFC uit de illegaliteit en nam met goedkeuring van de toenmalige bur gemeester Jordens het terrein de Koekamp, ter plekke van het huidi ge Sportfondsenbad, als voetbalveld in gebruik. Naar de heer Jordens is vanwege deze geste een straat ver noemd. Voor HFC betekende de Koekamp het begin van matches te gen andere verenigingen. Die mat ches werden ad hoe georganiseerd en hadden vaak een propagandis tisch karakter: Muiier nodigde groepjes uit andere steden uit om ze op de Koekamp met de fijne kneep jes van de nieuwe sport kennis te laten maken. Zo ontstond een soort wilde compe titie die een eind nam op 8 decem ber 1889 toen de Nederlandschen Voetbal- en Athletiek Bond werd op gericht. En wie stond aan de wieg van wat thans de KNVB is? Wie an ders dan de heer Muiier zelve. Met de oprichting van de Bond ging met ingang van het seizoen 1888- 1889 een centraal geleide reguliere competitie van start. Wie nu denkt, dat HFC in dit competitie-voetbal domineerde, heeft het mis. Welis- waar eindigde 'Holland's Fijnste Combinatie' in de periode 1888- 1895 driemaal op de bovenste plaats in de le klasse, maar daarna was het afgelopen met de succes sen. In 1896 vertrok Pim Muiier naar het voormalig Nederlands-Indië en met zijn vertrek verloor de vereniging veel van haar elan. In 1897 volgde degradatie naar de 2e klasse. Zoals we in het vervolg wel meer zullen zien, werd meteen daarop weer ge promoveerd, maar het bleef de tweede helft van de jaren '90 sukke len. Zo lamlendig was de situatie, dat er zelfs gesproken werd over li quidatie of een fusie met FC Haar lem!!). Je moet er niet aan denken. De man die de club in die deprime rende fase gered heeft, is het erelid Martinus Loosjes. Loosjes werd in 1899 secretaris-penningmeester en blies de vereniging met zijn enthou siasme en inzet nieuw leven in. Hij werd hierbij geholpen door het feit, dat de club in 1900 verhuisde naar het mooie terrein gelegen „aan onze Spanjaardslaan". (Spelersnamen om te onthouden: de gebroeders Van Waveren en Menten.) Wellicht verhoogde ook de invoering in 1902 van het huidige gedistin geerde HFC-tenue het zelfbewust zijn. In ieder geval sprak HFC onder de impulsen van Loosjes vanaf 1900 langzaam aan weer een woordje mee. Fameus waren de jaarlijkse door duizenden toeschouwers be zochte wedstrijden tegen FC Haar lem met als inzet De Gouden Ruit, die HFC in 1906 definitief in de prij- zenkast mocht hangen. Gouden his torie. Kijk maar eens goed als U weer in het clubhuis bent. Ook ge noemd dient te worden het winnen van de Holdertbeker (de huidige KNVB-beker) in 1904. Grootste crack in die jaren was Mannes Francken, een HFC-er die in totaal 22 maal in het Nederlands elftal zou uitkomen. Ook toen: de gro ten uit het verle den, samen langs de lijn. Links Mannes Francken en rechts Jan de Breuk. Erelid M. Loosjes.

Jubileumboeken HFC | 1989 | | pagina 9