KONINKLIJK VERENIGD veld aan de Spanjaardslaan in 1898 kon dat niet goed maken, in 1899 leek de club ten dode opgeschreven. 1899: Loosjes grijpt in, HFC naar de Spanjaardslaan Op de jaarvergadering van september 1899 stond de opheffing van HFC op de agenda. De durf van de uitgever/boekhandelaar Martinus Loosjes heeft de club toen gered, hoewel er aanvankelijk maar een half eerste elftal beschikbaar was. Loosjes huurde er een stuk grond aan de Spanjaardslaan bij, liet daar een echt wedstrijdveld inrichten en stelde ook financieel orde op zaken. En hij wist leden te behouden en te winnen. Op 29 oktober 1899 (onthoud die datum!) kon het nieuwe veld in gebruik worden genomen, helaas met een nederlaag van 0-3 tegen het nu nog in ASC voortlevende Ajax Leiden. Ook al eindigde HFC dat seizoen onderaan, de club was toch uit de as herrezen. Door toedoen van Loosjes was het zelfs gelukt meteen al met een tweede en een derde elftal aan te treden in de in 1899 opgerichte Haarlemsche Voetbal Bond. Het veld lag in die tijd net als nu, van noord naar zuid. In 1903 werd het veld gedraaid en kreeg het de ligging die zou voortduren tot 1975, na de tribunebrand van 1974. Na de intrede van Loosjes in het bestuur als secretaris-penningmeester in 1899, was de revival van HFC al snel op alle fronten merkbaar. Na de degrada tie in 1900 volgde meteen alweer promotie naar de eerste klasse. De Holdert-beker (nu KNVB-beker) werd gewonnen in 1904 en ook nog eens in 1913 en 1915. De finales van de Holdert-beker werden in 1901 en 1902 aan de Spanjaardslaan gespeeld, wat ook wel iets zegt over de herwonnen status van onze club. Aanvankelijk was er geen kleedlokaal, later wel iets van een kleedhok (zonder water en wat dies meer zij). Kwam het er wat meer op aan, dan werd voor het verkleden gebruik gemaakt van Hotel Scholten. Dat hotel, pas na de oorlog als Hotel Den Hout verdwe nen, stond op de plaats waar nu de grote VSB bank gevestigd is, naast Dreefzicht. Dus nog een aardig stukje lopen van het veld! Toch was het een vrij gunstig punt. Vlak bij eindigde de paardentram, tot 1913 de vorm van Haarlems stadsvervoer. En ook stopte er de elektrische ceintuurbaan van de tram, die vanaf het station rondom de stad liep. Het nieuwe veld aan de Spanjaardslaan lag overigens in de gemeente Heemstede. Dat zou zo blij ven tot het op 1 mei 1927 door annexatie overging naar de gemeente Haarlem. Tot die datum lag de grens tussen Haarlem en Heemstede dwars door de Hout, van oost naar west vanaf het Spaarne tussen de Mariastichting en huize Spaar en Hout langs de Meester Lottelaan, de Schouwtjeslaan en de Pijlslaan tot de spoorlijn naar Den Haag. Haarlem-zuid en het hele Bosch en Vaart-kwartier behoorden tot 1927 bij Heemstede. Bij die grote annexatie van 1927 werd ook de gemeente Schoten, die al dicht achter het station begon, opgeheven en bij Haarlem gevoegd. In 1907 kregen we onze eerste overdekte tribune, vooral door toedoen van ons latere erelid, de houthandelaar Peltenburg. Dat maakte mogelijk dat met extra tribunes op Hemelvaartsdag 9 mei 1907 op ons veld Nederland-België werd gespeeld, met in ons nationale team de HFC'ers Adé van Gogh en Pieter Boelmans ter Spill. Uitslag 1-2, aantal toeschouwers 10.000! Luttele dagen later, op 12 mei, speelde Chelsea op ons veld. De Londenaren wonnen met 3-7 en er waren weer 10.000 toeschouwers. Op 10 april 1910 hadden we opnieuw een Nederland-België aan de Spanjaardslaan, deze keer werd het 7-0, met drie goals van Mannes Francken. Nu waren er zelfs 11.000 toeschouwers. Memorabele wedstrijden uit die tijd waren natuurlijk onder meer de derbies tegen Haarlem. Maar ook werd in 1908 een drukbezochte wedstrijd gespeeld tussen Everton en Chelsea (3-0). Verder vonden in juni 1908 gedurende drie dagen de 'Vooroefeningen voor de Olympische Spelen' plaats, de generale repetitie voor de Nederlandse deelnemers aan de Spelen van Londen in dat jaar. Op het programma stonden hoog springen, steenwerpen, schermen, gewichtheffen, pols stokhoogspringen, de marathon (die natuurlijk deels buiten ons complex) en verder bij de HLTC tennis, ook toen een Olympische sport. Het onderhoud van het veld kreeg veel aandacht, vooral door toedoen van onze Engelse trai ner/groundsman Julian. In dat kader werd voor het maaien van het gras en ander werk in 1909 door HFC zelfs een eigen paard aangeschaft, dat pas in 1917 met dank voor de bewezen diensten weer werd verkocht. De overdekte tribune van 1907 was niet groot, er was plaats voor ongeveer 300 mensen. In 1912 werd dan ook een grote nieuwe tribune opgetrok ken, met ruimte voor 810 toeschouwers. Dat is de tribune die stand hield tot de brand van 1974. Bouw kosten exclusief schilderwerk en kleedkamers (die pas De Koekamp in de vorige eeuw.

Jubileumboeken HFC | 1994 | | pagina 7