...de mogelijkheid de weilanden van Leeuw en Hooft te huren... is er sprake van Betlehem of 't Vosje. De laatste naam blijft in zwang tot Benjamin Dutrie de herberg in 1711 opkoopt. Hij laat daar de 'hofstede Uittenbosch van outs genaemt het Vosje' bouwen. Vlakbij, ook al in 1600 aanwezig, het 'Dronckenhuisje' aan het het einde van de Spanjaardslaan en aan de overzijde van de Wagenweg. Vanaf 1685 is er een 'Nieuw Dronckenhuis', gelegen ten noorden van het oude. Beide herbergen hebben een nauwe band met de later gebouwde hofstede 'Eindenhout', waarvan de bewoners deels mede-eigenaar werden. 'De Blauwe Engel' is aan de Zuiderhoutlaan gelegen, vlakbij het kruispunt Dreef/Spanjaardslaan. De herberg heeft maar kort bestaan en is in 1705 door de eigenaar van de Buitenplaats Zuiderhout opgekocht en afgebro ken. Bij de Blauwe brug in het buurtschap Crayenest lagen de herbergen 'Roomen', 'Jeruzalem' en het eerder genoemde 'Huis Emaus'. Op een kaart uit 1635 van de goederen van het 'Elisabettengast-huyse' zijn de drie herbergen al terug te vinden11. In de loop van de 17de en 18de eeuw bouwen steeds meer rijke stede lingen hun hofstedes en buitenverblijven in de buurt van het recreatiebos de Haarlemmerhout en aan het Zuider Buiten Spaarne. En maar liefst zes buitenverblijven omringen de bovengenoemde weilanden. Daarvan zijn het huis 'Middellaan' in 1805, 'Zuiderhout' in 1909 en 'Leeuw en Hooft' in 1923 afgebroken. Daarentegen zijn de gebouwen van Einden- hout, Uyt den Bosch en Vredenhof bewaard gebleven. De grond van het Elisabeth's Gasthuis wordt in de loop van de eeuwen - met behoud van servituut - ondermeer aan de nieuwbakken eigenaren van de buitenver blijven, verkocht. Vanaf 1899 krijgt HFC de mogelijkheid de weilanden van Leeuw en Hooft te huren. De eerste huurbetalingen aan de heren Antonie en Gij- bertus van der Beek, grondeigenaren, die samen met hun zuster Johanna en nog een broer Adrianus het terrein van de dames L.V. en H.A. van Heukelom, eigenaresses van Leeuw en Hooft kochten, zijn in de vroeg ste kasboeken van HFC veelvuldig terug te vinden. De onduidelijkheid over de geldigheid van de servituten speelt HFC aanvankelijk parten bij de uitvoering van de bouw van tribune en clubhuis. Zo wensen de gebroeders Polman-Mooy van Vredenhof blijvend vrij uitzicht te hou den en beroepen zich op dit servituut12. Vanaf 1916 huurt de club van de gemeente Heemstede en vanaf 1927 is de gemeente Haarlem de officiële verhuurder. De gronden van het sportcomplex hebben, ondanks hun Heemsteedse oorsprong, van oudsher een duidelijk Haarlems tintje. Met de kennis van de historische achtergrond van de terreinen, zoals boven kort weergegeven, moet het des te meer voldoening geven om op en rond de velden te recreëren. Gezicht op de Gasthuislaan met rechts de huidige HFC-velden, Zuiderhout (L) en achter de weilanden ligt Leeuw en Hooft, W. Horstink (1789).

Jubileumboeken HFC | 1999 | | pagina 14