w b j m De Heer op de van de Koninklijke door Aryan van der Leij 130 De velden van de Koninklijke HFC zijn onderwerp van sportieve, historische, landschappelijke en in een enkel geval ook politieke be schouwingen geweest. Dat ze ook een rol hebben gespeeld op het artis tieke vlak ligt op het eerste gezicht minder voor de hand. Toch is ook dat gebeurd. Het best laat zich dat illustreren door een toneelfiguur die voor het eerst gesignaleerd werd op 15 september 1989 in de Haarlemse stads schouwburg, ook al een onderwerp van vele soorten beschouwingen. Om ongeveer drie minuten voor half negen trad hij uit de coulissen. Sindsdien is hij in de vijfjaarlijkse musical niet meer weg te denken geweest. In 1994 was hij er weer en in oktober 1999 hoopt hij zijn derde entree te maken, ongetwijfeld tot groot genoegen van de zaal. Zijn naam is De Heer. Dat hij zo heet, heeft geen diepere betekenis, al veroorlooft hij zich af en toe een zeker woordspel op de rand van blasfe mie. Wanneer dokter Houdt - een conservatief HFC-lid van het zuiver ste water - hem vraagt: Moet u ons hebben Wat kunt u ons in 's hemels naam te vertellen hebbenantwoordt hij onverdroten: 'Hé sjors, haal die aardappel effe uit je strot voordat je tegen mijn spreekt. Mijn naam is De Heer dus de hemel kent mijn'. Bang uitgevallen is hij niet, noch op zijn mond gevallen. Daaruit vloeit het soort Haarlems voort dat vroeger alleen de loodgieter sprak maar tegenwoordig de gehele middelbare schooljeugd. Wat kan zo'n figuur nu voor relatie met HFC hebben? Laat ik, alvo rens dat uit te leggen, nog wat details geven over de wijze waarop hij in de wereld - en vooral in Haarlem - staat. Zo is in zijn jargon zijn tante nadrukkelijk aanwezig, die hij bij zijn eerste optreden te pas en te onpas gebruikte om de tegenspelers op het verkeerde been te zetten. Een korte woordenwisseling tussen hem (in zijn rol van ober) en dokter Houdt en majoor Naegel - ook al zo'n brok behoudzucht - illustreert dat: De Heer: sloft op met de klare)..mijn tante heeft een klerezaak Een klerezaak? Ja het is meer een comestibeleswinkel, maar ze zegt altijd die klerezaak ken mijn rug op. En als u de rug van mijn tante zou kennen... Duurt het nog lang? Lang? Nee, maar wel zo breed (af) Houdt: De Heer: Naegel: De Heer: Die tante is echter zo langzamerhand uit zijn jargon gesleten, wellicht ten teken van enige geestelijke groei. Niet verdwenen is Kickse, die onlosmakelijk verbonden is gebleven met De Heer. Is De Heer een zeur die het altijd beter weet, Kickse ziet alles veel te positief. Vreemd genoeg is hij in zijn vrije tijd - andere tijd heeft hij overigens niet - doodgraver. v I am Zijn naam is De Heer.

Jubileumboeken HFC | 1999 | | pagina 150