J HI ...blijf met je vuile rot-poten van ons vuile rot-HFC af... 132 jaardslaan, jij gaat toch niet bij ons vandaan', heeft u nog te goed. Zakdoeken meenemen! De verknochtheid van Kickse met de club en de velden is dus duide lijk, maar wat heeft die zanik van De Heer, je zou haast zeggen in 's hemelsnaam, nou met de HFC-velden te maken? Het is beter om die vraag om te draaien: wat hebben de HFC-velden en alles wat zich daar op afspeelt met De Heer te maken? Alles wil ik beweren. Zoals Kraantje Lek met zijn pannenkoek, Brinkmann met zijn Wiener Mélange en de Haarlemmer Hout met zijn mogelijkheden voor de eerste seksuele han delingen, hoort ook HFC bij het culturele erfgoed van 'tout' Haarlem. Nou is De Heer bepaald niet 'tout' Haarlem, maar slechts het platte gedeelte daarvan. Toch hoort HFC daar ook bij. Hoog-Haarlem hoort immers ook bij plat-Haarlem en omgekeerd, al hebben degenen die tot het eerste behoren vaak hun tenten opgeslagen in de omringende gemeenten ten westen, zuid-westen en zuiden van Haarlem, waar de slappe was wat ruimer aan de lijn hangt terwijl de plat-Haarlemmers hoogstens noordelijk, oostelijk of zuidoostelijk zijn verhuisd om hun duiven te voeren. Toch komt dat allemaal samen op HFC omdat voetbal zich nou eenmaal niets aantrekt van sociale lagen, in tegenstelling tot hockey waar je De Heer dan ook nooit zult aantreffen. Het is jammer dat de wedstrijden van het Eerste tegenwoordig zo slecht bezocht wor den, anders was er vaker te genieten van deze merkwaardige symbiose van hoog en plat die er in vroeger dagen zo regelmatig was. Nu moet men het doen met de aanhang van lokale tegenstanders die na de wed strijd in het clubhuis blijft hangen vanwege de lage prijzen - al is er géén patat - en met de wedstrijd op 1 januari waar de modale plat- Haarlemmer zijn kater nog wel eens wil uitlaten. Ondenkbaar (wat er ook aan je waslijn wappert) dat je aan het einde van de Hout iets anders zou aantreffen dan de velden van de Koninklijke. HFC hoort daar op die plek: blijf met je vuile rot-poten van ons vuile rot-HFC af! Maar wat heeft De Heer zelf, in engere zin, betekend voor de velden? In realiteit zou ik daar geen antwoord op weten, maar fictief is zijn rol nauwelijks op waarde te schatten. In 1910 maakte hij bijvoorbeeld de weg vrij voor het bouwen van het clubhuis met de historische woorden: De Heer: Als mijn oom wat van der wil, gaat mijn tante altijd in de alkoof leggen slapen. Houdt: Wat heeft dat ermee te maken? De Heer: Laat me uitpraten. Kak bij de kilo maar manieren nog geen ons.

Jubileumboeken HFC | 1999 | | pagina 152