't Draait altijd om de bal (HLTC aan de Spanjaardslaan) door Jan Egter van Wissekerke Ik wandelde onlangs met mijn hondje door de Haarlemmerhout. Plotseling hoorde ik vanuit het struikgewas een bekend deuntje klinken. Het deed me sterk denken aan een liedje van Jaap Fischer uit de jaren zestig: 't Draait altijd om de bal 't draait altijd om de bal en wie het niet geloven kan die gaat maar naar de Spanjaardslaan opdat hij weten zal 't draait altijd om de bal.' Benieuwd naar wie de zanger van dit schone lied was, worstelde ik me door het dichte kreupelhout en ontwaarde de gebogen gestalte van een op een bankje gezeten grijsaard. Hoewel heren die zich in hun eentje in de Hout ophouden tegenwoordig enigszins verdacht zijn, was zijn voorkomen dermate sympathiek dat ik mijn wantrouwen overwon en op hem toeliep. Blij verrast keek hij op en onmiddellijk herkende ik hem uit de beschrijving van mr. M.C. Wijt die in het gedenkboek '75 jaar HLTC' een ontmoeting met de oude heer beschreef: de Houtgeest! Ken nelijk had hij mij verwacht, want nadat hij mij had uitgenodigd naast hem op de bank te komen zitten, stak hij meteen van wal. Een kleine veertig jaar geleden, vlak voordat de driehonderd jaar oude linden wer den gekapt had hij nog een voorganger van mij gesproken, zo vertelde hij mij. Maar sindsdien had hij zich niet meer gewaagd in de omgeving van de Spanjaardslaan waar na het kappen van die eeuwenoude bomen niets meer deed herinneren aan het beeld dat door Potgieters onsterfelij ke dichtregels wordt opgeroepen: 'Wat genot hier rond te dolen voor den middaggloed verscholen in de koele Spanjaardslaan.' 'Maar nu, nu de nieuwe aanplant weer enige schaduw geeft', zei de oude man, 'ben ik toch de zuidelijke grenzen van mijn territorium maar weer eens gaan opzoeken. Ruim vierhonderd jaar geschiedenis kun je nu eenmaal niet zomaar uit je geheugen wissen. Een geschiedenis die eigen lijk begon ten tijde van het beleg van Haarlem, toen Kenau en ik nog jong waren. Een tijd zo treffend beschreven in de 'Lofzang op de Haar lemmerhout' van achttiende eeuwer Tijsens':

Jubileumboeken HFC | 1999 | | pagina 46