'De beste wensen. 'insgelijks! .weer of geen weer, op nieuwjaarsdag wordt er gespeeld... door Eildert Stuut In het begin van de jaren twintig degradeerde HFC tweemaal achter elkaar. Commissaris voetbalzaken Karei Lotsy stelde alles in het werk om zijn club terug te brengen in de Eerste Klasse. Het leek hem zinvol om HFC uit te laten komen tegen een team van oud-spelers van het Nederlands elftal. De Oranjeveteranen moesten zijn 'kerels' maar eens leren hoe het spel werkelijk gespeeld diende te worden en op 1 januari 1923 vond op het terrein aan de Spanjaardslaan de eerste ontmoeting plaats tussen HFC en de Old Internationals. Lotsy's initiatief wierp vruchten af, want hetzelfde seizoen nog werd HFC kampioen van de Overgangsklasse en mocht de 'Good Old' zijn glorieuze rentree maken in de hoogste afdeling van de Nederlandse Voetbalbond. Die nieuwjaarsmatch had iets magisch en zo werd 'HFC-Old Inter nationals' een jaarlijks terugkerende traditie. Sinds 1923 voerde HFC het midwinterspektakel zesenzestig keer op. Tijdens de Tweede Wereldoor log werd er vier keer niet gespeeld. Eenmaal liet de spelersorganisatie van Oud-Oranje het afweten en zesmaal ging het feest niet door wegens extreem slechte weersomstandigheden. 'Weer of geen weer, op nieuwjaarsdag wordt er gespeeld' is niettemin de lijfspreuk van de 1 januaricommissie en elk jaar staat er een leger van vrijwilligers klaar om het veld bespeelbaar te maken. Tijdens het oliebol- lenbakken, pleegt de voorzitter een laatste telefoontje met meteo- Schiphol. Alleen als de voorspellingen werkelijk catastrofaal zijn, laat hij zich doorverbinden, niet met De Bilt voor een second opinion, maar met Apeldoorn. Enige weken voor de jaarwisseling van '50-51 vroor het dat het kraakte en na Kerstmis viel er een formidabel pak sneeuw. Op nieuwjaarsochtend belde terreinknecht Ravensberg voorzitter Piet van Houten uit zijn bed: 'De beste wensen... Je kunt het wel verge ten. De hele zaak ligt onder en de hal zit diep in de grond.' Het was die nacht laat geworden en Van Houten begreep uit zijn woorden dat de complete vloot van de Holland-Amerika Lijn op oude jaarsnacht naar de kelder was gegaan. Al zijn kapiteins bezopen natuur lijk... Het duurde even voordat Van Houten doorhad dat het niet om de Rotterdamse H.A.L. ging, maar om de Haarlemse permafrost onder de grasmat van het hoofdveld. 'Raaf, verwijder de rotzooi! De wedstrijd gaat door!' Het korps vrijwilligers kwam in beweging en begon dadelijk met sneeuwruimen. Fred Groot, denkend aan de oliebollen van de vori ge avond, kneedde er een van sneeuw en rolde die voort over de witte vlakte. Velen volgden zijn voorbeeld. Hun ballen werden groot, maar echt opschieten deed het niet. Openbare Werken gebeld: of ze niet ergens een gemotoriseerde sneeuwschuiver hadden staan. Binnen een uur arriveerde een vrachtwagentje van de stadsreiniging. Aan de achter-

Jubileumboeken HFC | 1999 | | pagina 62