Voorwoord Dit boek is een ode. Een ode aan het verzamelbegrip 'Spanjaardslaan', in vroeger tijden aangeduid als het weiland te Heemstede gelegen tus- schen het buitenverblijf Leeuw en Hooft' (op de huidige plek van St. Jacob in de Hout) en de Spanjaardslaan. Een ode aan de grond die ooit een oerbos was en die een eeuw gele den, om precies te zijn vanaf 5 november 1899, een nieuw bestaan inging als sportcomplex. Eerst alleen voor voetbal, later ook voor tennis en cricket. De verhalen in dit boek gaan over de velden aan de Spanjaardslaan, de opstallen en alles wat zich daar aan lief en leed heeft afgespeeld. Pro zaïsch en poëtisch wordt die binding vanuit de meest uiteenlopende in valshoeken beschreven. Het resultaat is een veelkleurig geheel geworden. Hoogtepunten en dieptepunten gaan hand in hand. Wij danken alle schrijvers en fotografen voor hun zeer persoonlijke bijdragen. Eén schrijfster willen we met name noemen en dat is me vrouw A.H.M. Schoots-Timmerman, zuster van de in 1997 overleden Cees Timmerman. Als een waardig eerbetoon aan Cees (die jarenlang de HFC-archieven beheerd heeft) heeft zij de cultuurhistorische achter grond van de Spanjaardslaanvelden vormgegeven en daarmee dit boek van een bijzondere dimensie voorzien. Waar in de tekst de velden en belevenissen op die velden centraal staan, hebben wij in de visuele uitwerking niet alleen de geschiedenis maar ook de toekomst, in de vorm van de jeugd, een grote plaats toebe deeld. Nergens in Nederland zijn op dit moment zoveel jeugdvoetbal- ler(tje)s in de weer als op de velden van de Spanjaardslaan. Ieder week end is het op de dichtbevolkte velden een waar feest. De onbevangen heid van de jeugd inspireert. En ook dat hebben wij, niet toevallig, in het 'hart' van het boek willen vastleggen. Dit alles in de hoop, dat de geschiedenis zich nog lang mag herhalen en dat er steeds nieuwe generaties zullen opstaan die eenzelfde binding met de 'Spanjaardslaan' hebben. De redactie: Hugo Bettink Frits Darlang Jan Domhoff Willem Padt Haarlem, 1999

Jubileumboeken HFC | 1999 | | pagina 7