Yisschery. Uit de Gemeente. Scheepvaart. Ingezonden moeilijkheden tot het verkrijgen van een uitvaartvergunning ovenwonnen en worden dagelijks een groot aantal dier vergunningsbewijzen uitgereikt. Voor visscherijschepen met een in houd van meer dan 125 Ms, wordt evenals voor koopvaardijschepen een belangrijke garantie gevorderd. VELSEN. Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde P. P. stuur man alhier, wegens diefstal tot f 20 boete of 20 dagen hechtenisA. de M., matroos alhier, wegens over treding scheepvaartwet bij appél tot f 25 of 10 dagen en f 5 boete of 2 dagen hechtenis; N. v. d. W. werkman alhier, wegens diefstal tot 7 dagen gevangenisstraf. Ringvergadering. In de Woens dag alhier gehouden vergadering van den ring Kennemerland van het Ned. Jongelingsverbond heeft het bestuur zich als volgt geconstiteerdG. Voet, Velseroord, voorzitter; J. Hoogland, Beverwijk, secretaris en Tj. Klijnstra, IJmuiden, penning meester. Philadelphia. De Chr. Jong. Ver, „Philadelphia" alhier hoopt eerst daags haar 25-jarjg bestaan te her denken. Ter gelegenheid daarvan zal de provinciale Noord-Hollandschp Bondsdag van het Nederlandsche Jongeiings Verbond, waarvan de Vereeniging een afdeeling is, op 24 April (Tweede Paaschdag) alhier worden gehouden. Des morgens te 10 uur heeft in de Heiv. Kerk een Wijdingssamenkomst plaats, waar bij Ds. H. W. Creutzberg van IJmui den hoopt voor te gaan. Na de koffietafel in het Gebouw voor Chr. Belangen wordt een samenkomst van bestuürders gehouden, waarna de Algemeene Vergadering van 2-5 uur plaats heeft in Hotel „De Prins Sprekers zijn de heeren C. Tabak, agent van het Ned. Jong. Verbond te Amsterdam, onderwerp: „Een vrucht der Chr. Jong. Vereeniging" en H. A. de Boer Az. van Amster dam, voorzitter der Prov. N. Holl. Commissie, onderwerp: „Het voor naamste" Mej. Annie van Geelen van hier zal eenige liederen zingen begeleid door den heer P. H. Daudey van Haarlem. Den avond van 25 April viert „Philadelphia" feest met oudleden, genoodigden en begunstigers in het Gebouw voor Chr. Belangen. Feest redenaar is Ds. J. J. van Noort, voorzitter van het Ned. Jong. Ver bond uit Amsterdam, die za. spreken over „Een merkwaardige dag". Ter gelegenheid van dezen Bonds dag en dit feest is een Eere-Comité gevormd, waarin zitting hebben ge nomen Mr. Dr. H. ver Loren van Themaat, Burgemeester, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van HogelandenDs. J. Ph. Eggink en J. E. Sluiters, Eore-lid van „Philadelphia". -De regelingscommissie bestaat uit de heeren L. Broeze, voorzitterG. Voet, secretaris; D. Pel, penning meester; J. Deinum, M. van Geelen, C. Sluiters en Th. Dijkstra. Duurtetoeslag. Naar aanleiding der door de Minister beloofde toe slagen tegen 1 April heeft een be ambte van den Rijks Waterstaat het dichtvuur in zijne aderen voe len ontvonken en de volgende cou pletten gezongen: RAMPEN EN SLAGEN. Rampen of slagen, Kan niemand' behagen, Want slagen zijn rampen. En rampen z(jn slagen. De rampen die zijn er, De slagen, die komen. Men hoopt met April, Laat gelooven die wil. Slaagt, men met slagen, Dan moeten zy slaan Over de tijden der rampen Vóór maanden en dagen. Om rampen door slagen, Te lenigen, mij dunkt, Dat niemand z(jn buurman Die slagen misgunt. Zoo moeten wij kampen. Nog steeds tegen rampen. Moet eindigen het klagen, Kom spoedig met slagen. Vrouwenkiesrecht. Maandag avond hield de afd. Beverwijk van de Vereeniging voor Vrouwenkies recht iu Hotêl „De Prins een open bare vergadering, waarin Mevr. Thiel—Wehrbein van Haarlem, het onderwerp behandelde „Kinderwet ten en Kinderrechtbanken" De voorzitster deelde bü de ope ning der vergadering mede dat door de afd. Beverwijk 2 pogingen waren aangewend tot het oprichten van afdeelingen n.l. te IJmuiden en te 'Uitgeest. In laatstgenoemde plaats was reeds een bestuur gekozen. De spreekster meende, dat een onderwerp als dit in eene j vereeni ging waarin vrouwen en moeders waren, wel belangstelling zou vinden De tegenwoordige minister Cort van dor Lindon de vader der kinder wetten, heeft in zijn ontwerp voor grondwetsherziening vrij wat in de richting van het doel der vereen, beloofd. Over de verwaarloosde en de misdadige jeugd hebben al heel wat personen, waaronder bekende grootheden als Mr. Asscher, Mr Levie en anderen, veel geschreven. De door Mr. Cort van der Linden gemaakte kinderwetten hebben heel wat verbetering gebracht. Thans kan zich niet meer voordoen dat een rechter een kind van 9 jaar tot 7 jaar gevangenisstraf veroor deelt. Dat de gevangenis de kinde ren bederft, heeft Brusse in zijn „Boefje" reeds aangetoond. Er zijn helaas ouders, die hunne kinderen tot slechte dingen aanspo ren. Dat kan door de tegenwoor dige kinderwetten niet meer. De rechter heeft de bevoegdheid den ouders de ouderlijke macht te ont nemen en de kinderen door afde- ren een goede opvoeding te laten geven. Door de kinderwetten zijn veran deringen aangebracht moeten wer den in het B. W. en in het Wet boek voer Strafrecht. Een rechter kan tegenwoordig een kind straffen met eene beris ping als 1ste straf. Als 2e straf boeten, de bedoeling is, dat het kind de boeten betaalt uit zijn eigen verdiende geld, maar dat zal veelal wel door de ouders betaald moeten worden. Als 8e straf bestaat de veroor deeling tot de tuchtschool waardoor dus de eerste schrede gezet wordt op den weg Daar de vrijheidsbe neming. De tuchtschool wordt toe gepast op kinderen van 14 tot 18 jaar. Er zijn 4 tuchtscholen voor jongens, en voor meisjes. De rech ter heefG ook de bevoegdheid tct voorwaardelijke veroordeeling tot de tuchtschool terwijl het kind dan gedurende zekeren tijd onder poli tietoezicht staat. De rechter kan ook bepalen dat het kind ter beschikking der regee ring wordt gesteld en dan kan het kind gezinsverpleging krijgen of in de gestichten worden opgenomen, 3 voor jongens en 1 voor meisjes. Een kinderrechtzaak kan ook tegen woordig met gesloten deuren be handeld worden, eene gewichtige verbetering terwijl ook direct een advocaat in deze zaak kan optreden. De belangrijkste nieuwigheid in het B. W. is, dat een einde gemaakt is aan de onschendbaarheid dei- ouderlijke macht. Er kan ontheffing en ontzetting der ouderlijke macht plaats hebben, welk geschiedt op aanvrage van verwanten tot den off. van justitie of den voogdijraad. In iedere hoofdstad van ieder ar rondissement is een voogdijraad. Ieder lid doet zijn werk voorniets, uitgezonderd de secretaris. Een andere nieuwigheid' is de vervroeging der meerderjarigheids verklaring van 23 op 21 jaar. Dit is een verbetering voor kinderen van slechte ouders. Thans gaf de spreekster een meer uitgebreid overzicht van de werking van den voogdijraad en wees er op, dat ieder uit het publiek zich tot hem kan wenden, wanneer een geval van erger,ijke mishandeling bekend wordt. Jammer, dat er nog geen kinder rechtbanken bestaan zcoals in Colo rado zegt spreekster. Voor 1905 bestond er nog maar alleen vader lijke macht thans bestaat er reeds ouderlijke, dus er is eenige vooruit gang in de erkenning der vrouwe lijke, hier moederlijke, rechten. Nog meer voorbeelden worden door spreekster aaDgehaald, dat met de rechten der vrouwen in ,deze zaken al meer rekening gehouden wxordt en ze eindigt met de opwekking, dat ieder zal meewerken om te ko men tot grondwettelijker gelijkstel ling van mannen en vrouwen. Na de pauze gaf eene opmerking van Mej. Opzomer én van den heer P. H. Majoor de spreekster nog aan leiding een paar toelichtingen en uitbreidingen te geven, waarna de Voorzitster na een woord van dank aan de spreekster de vergadering sloot. VELSEROORD. Evangelisatie. Tot dusver werd in het Evangelisatiegebouw altijd des avonds dienst gehouden en in de wintermaanden ook des morgens. Met ingang van heden komen nu de avondbeurten te vervallen en zal alleen 's morgens dienst worden gehouden. DRIEHUIS. Westerveld. In de Dinsdag te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeel houders, in de N. V. Begraafplaats Westerveld, werden de balans en de winst- en verliesrekening goed gekeurd. Overeenkomstig het voorstel van het bestuur werd besloten de netto winst gedeeltelijk voor afschrijving aan te wenden en voorts op de inkomsten-obligatiën een eerste uit- keering van 3 pet. te doen. De heer M. G, van Hoorn werd als bestuurder herkozen. SANTPOORT. Personalia. Bij ministerieele beschikking is aan den benoemden Inspecteur vóór het S'aatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigen gestichten Dr. W. M. van der Scheer op zijn verzoek Leiden als stand plaats aangewezen. De Hervormde Kerk. Naar de „Stads Ed." bericht zal een com missie vai gegoede ingezetenen trachten bijdragen te verkr'jgen voor den wederopbouw der afgebrandde Hervormde Kerk en zal de heer J T. Cremer daarvan als voorzitter optreden. Onderwijs. Dezen zomer zal in den Haag het Koloniaal Onderwijs- congres worden gehouden. In het Eere-Comité heeft o. a. zitting ge nomen de heer J. T. Cremer alhier, oud-Minister van Koloniën. Het Gasbedrijf. Verschenen is het verslag van het gemeente- gasbedrijf over ,1915. Hoewel de gasprijs, aan de ge meente Haarlem in het afgeloopen jaar is gebleven, zooals hij was zoo staat er o.m. in t9 lezen in de laatste helft van 't jaar 1914, n.l. 4 5/6 cent per kub. M., d.i. 1/3 cent per kub. M. hooger dan in de eerste maanden van dit jaar en de aanschaffingskosten van benoodigde artikelen zooveel hooger, en de on derhoudskosten van benoodigde artikelen zooveel hooger, en de onderhoudskosten aan den oudeD gaszinker enorm veel grooter waren dan in het vorige jaar, kunnen de fipancieele resultaten toch zeer be vredigend genoemd worden. Het gebruik van licht-, kook- en muntgas nam nog steeds toe. De van de Gemeente Haarlem betrokken hoeveelheid gas, bedroeg 1.332.311 kub. M. tegen 1.120.883 kub. M. in 1914, zijnde eene ver meerdering van 211.428 kub. M. of 18 862 pet. Het aantal gasmeters bestond op 1 Januari 1915 uit: 354 gewone en 2203 muntmeters. Op 1 Ja nuari 1916 uit 400 gewone- en 2597 muntmeters. Op 31 December 1915 waren van de perceelen, die van een muntgasinstallatie zijn voorzien, er 146, waarin door de tegenwoordige bewoners geen gas wordt gebruikt of welke onbewoond waren, zijnde ongeveer 6 pCt. Het gemiddeld gebruik over een gewone meter bedroeg 712 kub. M. tegen 664 kub. M. in 1914. Het gemiddelde gebruik over een meter, bedroeg 543 M. tegen 445 M. in 1914. De onderhandeling met de Ge meente Haarlem is neg Diet geëin digd, hetgeen zijn oorzaak vindt in de bijzondere tijdsomstandigheden. Met Mei a.s. is vermoedelijk prijs- hooging van 1 cent per kub. van het door Haarlem te leveren gaste verwachten, tengevolge van de bui tengewoon hooge kolenprijzen. Het zal hierdoor zeer de vraag zijn, of op den duur de nu geldende gas- prijzen voor verbruikers kunnen gehandhaafd worden. Hoefijzerverbond. Ingezameld werd te Velsen, Santpoort, Velser oord en IJmuiden f 227.18. Mooie uitkomsten. De reizen van onze stoomtrawlers naar IJs land geven tot heden gelukkig mooie uitkomsten. Besomde de Her cules ruim f 30.000, de Anna, Woens dag en Donderdag aan de markt, be somde ruimf 34.500 naar we ver nemen. De Etty. De Raad voor Scheep vaart te Amsterdam heeft een on derzoek ingesteld naar de stranding van den stoomtreiler Ettij IJM 22, reederij Ned. Stoomvisscherij Mij. te IJmuiden, schipper S. v. d. Zee, te Wierum. De stranding had plaats op 4 Maart, op de buitengronden van Terschelling. Het onderzoek liep ook over de vraag, of het on geval is te wijten aan een daad of nalatigheid van den schipper. Deze verklaarde dat de Etty met 11 koppen bemand was. Den 25sten Febr. was hij van IJmuiden ver trokken. Hij is gaan visschen op 55 gr. 35 min. N.B. en 5. gr. 40 min. O.L., en heeft toen op 4 Mrt. des morgens koers gezet Z. half Z.W. nog niet bezuiden naar IJmuiden. Het stuurcompas bad Vs streek dëviatie. Hij heeft zonshoogte 35 34 genomen, en toen onmiddellijk 24 vaam gelood; daarha is geregeld gelood, Om 7 uur is men gaan schaften. Toen de schipper aan bakboord Z.Z.O. een schijnsel zag, een weerkaatsing van licht tegen den hemel, heeft hij begrepen dat daar land was. Als de stuurman verklaart dat zij eenige lichten ge zien hebben, en er nog over ge sproken hebben dat dit schokkers waren, is dit onjuist. Toen is men gaan schaften, werd er wacht ge daan door één man, hoewel er een schijnsel gezien werd, waaruit op te maken was dat het schip dicht onder de kust was. De eerste ma chinist, die in de machinekamer wacht had, was ook gaan schaften, zoodat ia de machinekamer alleen een 20-jarige stoker bleef. Na onge veer 20 minuten, is de schipper naar boven gegaan om de koerste veranderen in Z.W. ten W. De wachtsman kwam hem toen tege moet, maar voordat de schipper op de brug was, stootte het schip. De schipper zette onmiddellijk de tele graaf op volle kracht achteruit, maar de machine is niet direct achteruit gaan slaan. De stoot kwam voor den schipper geheel onverwacht. Door vooruit en abhleruit slaan is het schip weder in diep water ge komen het heeft het roer verloren, én is daarom voor anker gegaan. Onmiddellijk heeft de schipper ge- stakeld, waarop de Brandaris is gekomen, die weer weg is gestoomd en den volgenden dag een sleepboot heeft gestuurd. Deze heeft de Etty naar IJmuiden gesleept. Zij had wel met een noodroer met eigen kracht IJmuiden kunnen bereiken, maar hiertegen heeft het scheepsvolk, vooral de stuurman, zich verzet. Dit was de tweede reis van v. d. Zee als schipper. Vroeger: had hij zich eigenlijk nooit met de vaart, alleen met de visscherij bemoeid. Dé matroos Jongeling; die bij het ongeval op de brifg heeft gestaan, had als koers opgekregen Z Z.W. Vs W. De schipper heeft eerst ge- ruimen tijd bij hem gestaan, is toen naar beneden gegaan, daarna nog even op de brug geweest en ver volgens zich weer omlaag begeven. Op getuige's wacht (van halfvijf tot zeven uur) heeft de schipper 'drie maal gelood. Toen de schipper den laatsten keer wegging, was aan stuurboord zoowel als aan bakboord een licht zichtbaar. Later verklaart getuige da.t hij over deze lichtjes heeft gesproken met den stuurman op een oogenblik dat deze ook op de brug stond. Verondersteld werd dat het schokkers waren maar de stuurman merkte op dat dat niet kon, omdat het Zaterdagavond was. Het laatste half- uur heeft getuige Z. ten W. gestuurdhiertoe had de schipper, alvorens omlaag te gaan, opdracht gegeven. Op een gegeven oogenblik hoorde getuige een geruisch hij wilde den schipper waarschuwen, maar voor dat deze op de brug was, stootte het schip. De schipper zegt eerst, den ge tuige geen opdracht te hebben ge geven Z.Z.W. te sturen; daarna herneemt hij zich echter. De inspecteur vestigde er de aan dacht op, dat de schipper blijk heeft gegeven van weinig zeemanschap, door, terwijl er land in zicht was, de wacht aan één man over te laten, terwijl deze bovendien order had, om iys streek land in te sturen. De inspecteur achtte daarom schor sing van deD schipper gewenscht. De Raad zal later uitspraak doen. Examens. De commissie voor de visscherij-examens (machinist stokers en machinisten) zal, Aan vangende 18 April, zitting houden te Amsterdam. De aanvragen om tot die examens te worden toege laten moeten den voorzitter der commissie, den heer J. W. van Aalst, in Den Haag, vóór 8 April hebben bereikt. (Voor bijzonderheden zie men de St.ct. n°. 75.) HaringvisscherijIn het jaar verslag van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvis scherij, uitgebracht in de algemeene vergadering op 24 dezer, komt de mededeeling voor, dat het verzoek om uitzending van twee schepen met geneeskundige hulp aan boord, door de Nederl. regeering niet in gewilligd is. Naar men aan de N. R. Ct. meldt, is deze mededeeling minder juist. Er zijn pogingen iu het werk gesteld,4 om, evenals in 1914, een vaartuig uit te zenden, maar daarvan is afgezien moeten worden, omdat het bleek, dat de militaire departementen geen artsen in de gelegenheid konden stellen, aan boord van dat vaartuig als geneesheer dienst te doen, terwijl geen geschikte particuliere genees- heeren daartoe bereid gevonden wer den. Zeillogger Maatschappij Noord- HollandDe „St. Crt." behelst de statuten dezer maatschappij. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt dertigduizend gulden, verdeeld in vijf-en-twintig aandeelen, elk groot duizend gulden, in tien aandeelen elk groot vijfhonderd gulden. Statuten De St. Ct. bevat wij zigingen in de statuten der naam- looze vennootschap Stoomboot Mij. „Texel" te IJmuiden, gemeente Velsen. Onder Amerikaansche vlag. Dinsdagavond is het tweede door de „Koninklijke Wes.t-Indische Maildienst" naar Amerika verkochte stoomschip Ecuador onder Ameri kaansche vlag met Hollandsche be manning naar San Francisco, de plaats der bestemming vertrokken. Greta. De Zweedsche bark Greta in 't begin van dit jaar bier wegens storm binnengekomen en in 't laatst van Februari weer vertrokken, is na S2 dagen reis te Lysekil (Zw.) aangekomen. VELSEN. Aangekomen 30 MaartEendracht st. Rouaan, ledig, MaasHuelva, zwavelerts. Cargadoors van Gelder Zonen, papierfabriek. Buiten v erantwoordelijkheid van de Redactie Velsen, 31 Maart 1916. Geachte Redactie Beleefd verzoeken wij U onder- slaande regelen in Uw veelgelezen blad op te nemen, bij voorbaat onzen dank. 'tr Verslag in Uw blad van den wedstrijd AmstelKinheim is op een onkieschen toon gesteld en doet dadelijk vermoeden, dat hier een ras echte Stormvogelschauvinist aan den gang is. Ja, wat van dezen wedstrijd te zeggen? Hierop zullen wij U ant woorden. Momenteel zijn op 1 na alle lste Kinheimspelers in militairen dienst, waarover de vereeniging Stormvogels desgewenscht nader in gelicht kan worden. Daar eenige dier militairen aan de grens liggen en anderen de wacht hadden, konden er slechts 4 mee naar Amstel, zoodat de overige spelers uit het 2e elftal aan gevuld moesten worden. In aanmer king nemende dat ook hieronder ver scheidene militairen zijn, waren wij genoodzaakt zelfs leden uit het 3e in het elftal op te nemen. Zooals het helaas méér geschiedt bij de veree niging Kinheim bleven eenige leden zonder kennisgeving weg, zoodat

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2