De stem der Liefde. FEUILLETON. Uit de Uemeeüte. YI8SCHER1J. Ingezonden Staatsvisschershavenbedrijf. In gediend is een wetsontwerp om de begrooting 1915 voor genoemd bedrijf te verhoogen wat de uitgaven betreft met /f 8000, o.a. wegens ver vanging en versterking van perso neel, een en ander grootendeels ten gevolge van de huidige mobilisatie en van de groote toeneming van het visscherij-bedrijf in 1915 en met f 48,000 voor meerdere explotatie- kosten der haveninrichtingen. Ten opzichte van de inkomsten kan worden medegedeeld, dat, een winstsaldo kan worden verwacht. Wegens retributie voor den verkoop van visch is o.a. een beduidend hooger cijfer te verwachten dan werd geraamd, zoodat de thans voorge stelde verhoogingen ruimschoots door de meerdere inkomsten zullen worden gedekt. Nieuw type visscherijschepen. Door de N.V. Stoomvisscherij en Reederij Maatschappij „Zaanstroom Vil" alhier is bij de Amhem- sche stoomsleephelling Maatschappij de bouw opgedragen van een groot model stoomtrawler, grooter dan eenige stoomtrawler van de IJmuider stoom ti awler vloot, met n.l. een lengte in de kiel van 150 voet en met een vermogen van ruim 600 I. P. K., welke trawler uitsluitend bestemd zal worden om zoowel des zomers als des winters te visschen bij IJsland, bij Groenland en in de Witte Zee. Ook door de N. V. Stoom visscherij Maatschappij „Praxis" te IJmuiden is bij bovengenoemde Arnhemsche industrie een groot model stoomtrawler besteld uitslui tend bestemd voor de IJslandsche Visscherij. VELSEN. Geref. Kerk. Na eenige jaren vacant te zijn geweest, heext de Geref. Kerk Zondag weer een nieu wen leeraar gekregen in Ds. A. B. W. M. Kok. Theol. Doctorandus te Rotterdam. Deze werd des morgens tot zijn dienstwerk ingeleid door Ds. H. C. v. d. Brink te Dieren, voordien te Rotterdam, en wel met de bede uit 2 Thess. 3:1 „Broeders, bidt voor ons". Na de predikatie sprak Ds. v. d. Brink den nieuwen leeraar toe en zong de gemeente Psalm 134:8. „Dat 's Heeren zegen op u daal". Des avonds deed Ds. Kok zijn in trede. Als tekstwoord had deze 1 Petrus 2:4 en 5, naar aanleiding waarvan een schoone predikatie werd ontwikkeld. Veivolgens hield de nieuwe predikant de gebruikelijke toespraken» Allereerst dankte hij zijnen bevestiger en oud-leermeester, Ds. v. d. Brink, vervolgens den ker- keraad en in 't bijzonder den heer P. Vermeulen, die de gemeente in de laatste jaren zoo dikwijls is Naar het Engelsch door Paul Urquhart. (21) Hij wilde antwoorden, doch zij trok zachtjes haar hand terug en verdween in het huis. Weedom bleef achter en voelde zich een weinig ontmoedigd. Zijn geheele reis had geen ander resul taat gehad, dan dat hij dienst had gedaan als waarschuwende bood schapper. Opgeven zou hij nooit. Hij voelde in zich, de alles over- heerschende stem der liefde en moest ten koste van alles, de dame terugvinden. Hij had van zijn vrien delijken medereiziger vernomen, dat er een goed hotel in het dorp was, en besloot er heen tö gaan. Het was een prachtige avond, en nadat hij zich in de verschillende lokalen van het hotel verveeld hadgiDghij naar buiten. Als vanzelf richtten zijn schre den zich naar het huis tusschen de heuvels. In de hoop daar de Indische aan te treffen, liep hij langs de achterzijde. Onder 't loopen hoorde hü rumoer van stemmen. Hij wilde doorloopen, doch in één der stem men was iets, dat zijn aandacht trok, hoewel hij niet kon verstaan wat er gesproken werd. Plotseling besloot hij, om door het hek naar binnen te gaan. Hij sloop voorzichtig voort tot in den tuin. „Je bent vervallen tot ongevoelig heid en wreedheid," zei de stem op voorgegaan. Daarna richtte de lee raar zich tot den consultent, Ds. F. Kramer te Beverwijk, tot de andere aanwezige predikanten, tot de ver tegenwoordigers van het gemeente bestuur, de heerep F. P. Vermeu len, wethouder en J. Kostelijk, waarnemend gemeente-secretaris (ook de gemeente-ontvanger de heer L. Natte was aanwezig, de Burge meester was verhinderd). Tenslotte sprak Ds. Kok zijn gemeente toe. De heer P.Vermeulen sprak woor den van dank voor de tot hem gerichte woorden en sprak daarna namens de gemeente, wie hij verzocht haren nieuwen .'eeraar toe te zingen Psalm 121:4. „De Heer zal u steeds gadeslaan" Was des morgens het kerkgebouw geheel gevuld, des avonds kon het de aanwezigen, waaronder zeer velen uit IJmuideD, Velseroord en Bever wijk, bijkans niet bevatten. Aan het Post- en Telegraaf kantoor is met ingang van 1 April aangesteld als Kantoorbediende Mej. M. H. Rensen te wijkeroog. Waterleiding. Bij de gemeente lijke W aterleiding alhier is tot 1ste machinist benoemd de heer J. W. van der Heijden te Velseroord. Aapbesteding. Ten raadhuize werd Vrijdagmiddag aanbesteed het verbouwen van de vroegere onder wijzers woning aan het Willemsplein te IJmuiden tot een gebouw voor algemeepen dienst. Ingekomen 3 biljetten. F. A. Zeilmaker, Schoten f5944, P. Rings jr., Santpoort f5390; P. van't Veer, Velsen f 4989. Twee billjetten waren te laat ingekomen. Gunning aangehouden. Belgen aan twerk. Bij de Naam- looze Vennootschap Hollandsche Plaatwellerij voorheen J. D. B. Olie en' Gonnermann zijn een viertal Belgische geïnterneerde militairen uit het kamp bij Zeist in dienst genomen als metaalbewerkers. Voorloopig zijn ze gehuisvest te Wijkeroog. Later zullen ze onder gebracht worden in een gebouw te Haarlem, waar ook zulken in dienst zijn. Aldaar wordt een leeggekomen schoolgebouw voor hen in gereed heid gebracht. De fatriek heeft in den laatsten tijd nog al veel werk gekregen waar haast bij was, o.a. voor pomp- leidingen ten behoeye der droog legging der overstroomde streken in Noord-Holland. Nieuwe halte In het café van den heer H. Hamers, hoek Melklaan en Koningsweg ligt ter teekening een adres aan de Directie der H. IJ. S. M., waarin verzocht wordt eene halte te vestigen in wachtpost 11a, tusschen de stations Velsen en Beverwijk. In dit adres, dat reeds door tal van bewoners van Wijker- zachten toon. „Er bestaat voortaan tusschen ons beiden geen gemeen schap meer. Je hebt iederen aan spraak op onze loyaliteit verloren. Als je me er toe wilt dwingen, zal ik je verraden. Ga heen, en laat me nooit meer je gelaat zien." Door een beweging geraakte Wee- dom's jas vast tusschen de struiken. Toen hij die losmaakte, stoote zijn hand op iets hards. Het was de revolver, die Frentice hem gegeven had. „Jewilt ons verraden, trouwe- looze!" zei een mannenstem. Dandan Weedom wachtte niet om meer te hooren, doch baande zich een weg door de struiken. Woedend Sprong een man naar hem toe, doch hij schrok terug toen hij keek in den loop van Weedom's revolver HOOFDSTUK XXVI. „Ga terug, tot je in het licht staat en verroer je niet, of ik schiet je neer," riep Weedom. De man gehoorzaamde zwijgend. „Wanneer een van je medeplichti gen een aanval op mij doet, schiet ik je eveneeüs dood," zei Weedom luid, om hen, die misschien nog ver borgen waren, af te schrikken. Hij had plaats genomen tegen een fontein en was dus behoed voor eventueele schoten, die van dien kant zouden kunnen komen. „En nu mijnheer de Scotland- Yard detective, zal ik wat meer van U moeten weten. U moet me eenige vragen beantwoorden en wanueer dat eerlijk gedaan wordt zal ik zien wat beter is. U aan de oog onderteekend is, wordt de groote behoefte aan zoodanige halte heel duidelijk aangetoond. Voor de Watersnoodlijdenden. Wij maken onzen lezers attent op een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin het Hervormd Kon. van Beverwijk, directeur de heer M. van Geelen van hier, een uitvoerig aankondigt van Schiller's „Lied van de Klok" op a.s. Zater dagavond in Concordia. Wij hebben de uitvoering te Beverwijk bijge woond en de groote Hervormde Kerk "daar was bijkans- geheel bezet. Het koor zong met lof de bekende com positie, de Soliste, vooral Mej. A5- nie van Geelen, gaf veel te genieten. Het strijkorkest uit Haarlem ver hoogde de schoonheid van het geheel. En het doel: de slachtoffers van den watersnood. Die steun is nog niet overbodig, nu al de ellende daarvan aan dén dag komt. Personalia. Dezer dagen is een Vereeniging opgericht vanlande;ge- naren in de Purmer. Als voorzitter is opgetreden de Heer W. Baron van Tuyli van Serooskerken alhier. Papierfabrieken van Gelder Zonen. Volgens het op 27 Maart aan de algemeene vergadering van aandeel houders uit gebrachte verslag der N. V. Vereenigde Koninklijke Pa pierfabrieken der firma van Gelder Zonen te Amsterdam, bracht het afgeloopen jaar, vooral wat betreft den aanvoer der grondstoffen, die grootendeels uit het buitenland worden betrokken, vele en groote moeilijkheden. In vele gevallen wer den vroeger door de N. V. gesloten contracten op grond van force ma jeure niet uitgevoerd en zag de directie zich genoodzaakt, die grond-- stoffen, soms zelfs in geheel ande ren vorm, van elders te betrekken. Het gevolg hiervan was, dat de houtstof- en cellulose fabrieken niet op volle productie konden worden gehouden. De papierproductie was vrijwel normaal, terwijl de papierprijzen in het tweede halfjaar langzamerhand de stijging der gronpstofprijzen volgden. Na voldoende afschrijving wordt voorgesteld een dividend uit te keeren van 8 pet. op de gewone en 6.4 pet. op de preferente aan- deelen. Van de toekomst laat zich voor het bedrijf weinig zeggen, daar veel afhangt van den geregelden aan voer der grondstoffen. De papierprijzen zijn echter overal sfijgende en daardoor wordt aan de verhoogde productiekosten tegemoet gekomen. Het oude en het nieuwe reservefonds zijn beide voor 5 pet. rente gecrediteerd, waardoor deze fondsen ongerekend de statutaire politie over te leveren, of U te laten gaan. De man lachte zacht. „Ik geloof, dat U mij, om het zoo eens uit te drukken, overvallen hebt, U behoeft niet zoo naar mijn handen te kijken, ik zal geen wapen uit mijn zak haleu. Integendeel, ik zal zeer vereerd zijn wanneer ik U van dienst kan zijn, door Uw vragen te beantwoorden." De man sprak met een ironie, die men van ae deftige Leverington niet ver wacht zou hebben. „Ik ben geheel tot Uwe beschik king", besloot de man met een cynisch lachje. Doch voor Weedom zijn eerste vraag kon stellen, gebeurde er iets zonderlings. Zijn aandacht was ge heel in beslag genomen en hij had niet bemerkt, dat de dame, die hij aan de stem herkend had als me vrouw Marcelle naar huis gesneld was. Nu hoorde hij plotseliüg een opgewonden gefluister achter zicht Met een wilde beweging sprong eensklaps de Indische naar voren, tusschen Weedom en Leverington. Een schot, dat Weedom zou lossen, had haar moeten dooden. „Goeden avond dokter Bemoeial," riep de man met een sarcastisch lachje." U zult zelf de waarheid wel ontdekken." Hij sprong door de struiken en wipte met weinig moeite over het lage muurtje. De Indische liep naar het huis terug, toen de man ontsnapt was, voordat Weedom iets kon zeggen, Mevrouw Marcelle stond bjj de deur, waardoor de Indische was ver dwenen. dotatie ad f95,047 aan het nieuwe reservefonds respectievelijk met f 522.122 en f384.216 op de baians voorkomen. Het batig saldo der éxploitatie- rekening bedraagt f 1,648,470. VELSEROORD. Zwarte lijst. Onder de 26 firma's op de z.g. zwarte lijst der Engelsche regeering, waarmede voor Britsche onderdanen het handeldrijven ver boden is, komt ook voor de firma Meijer en Co., Stationsweg E 99 alhier. Wat voor een firma dit is en waarin zij handel drijft, zal wel niemand op Velseroord weten. De naam is echter juist, want op dit nummer woont eene F. H. Meijer. Onze dokter. Wij vernemen dat onze geneesheer, Dr. J. M. O' Breen, zich met Mei a.s, in Haarlem gaat vestigen. Dit zal velen teleur stellen, want Dr. O' Breen. heeft zich in den korten tijd. dat hij hier is, door zijn humanen omgang be mind weten te maken. SANTPOORT. Be bollenvelden. De bloembollen beginnen hier zachtjes aan in vollen bloei te staan. De vroege tulpen-, hyacinten- >en narcissen velden bieden verrassende gezichten aan. Eene wandeling in de omstreken alhier zal, als het weder daartoe uitlokt a.s. Zondag wel de moeite loonen. Villageveüd. Donderdag had in het café Rozenstein aan den Rijks straatweg de gerechttelijke verkoop van de villa „Rozenstein". plaats. Kooper werd de heer v. d. Bogaard, te Vel seroord, voor f7500. Kerkbouw. Op een der laatste dagen werd de kerkru'ine bezocht door de kerkvoogden, den voorzit ter van het college van notabelen, den predikant en den voorzitter van de financieels commissie van bij stand, den heer J. T. Cremer, ver gezeld door de heeren Mulder en Van Asdonk, architecten. Doordat gebleken is, dat ook de muren in een niet al tebesten staat verkeeren, om weder eeh kap met toren te torsen, schijnen er twee plannen naar voren te zijn gekomen. Het eerste plan is meldt de „Stads- Ed. om over te gaan tot den ver koop van de ruïne en dan een nieuw kerkgebouw op een histo rische plek gronds te stichten, en het tweede, de bestaande ruïne weder tot kerk op te bouwen. DRIEHUIS. Crematorium. Maandag had op Wester veld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. A. Hardeman, Oud-Indisch Hoofdambtenaar, wonende te 's-Gra- venhage. Weedom liep op haar toe en vroeg nijdig: „Waarom hebt U de vlucht van dien schurk in de hand gewerkt? Ik kwam U voor hem waarschuwen en heb U voor hem behoed. U stuurt die zwarte om zijn aftocht te dekken. Ik zou op die manier willen, dat ik thuisgebleven was." „Waarom maakt ge het Uzelf zoo lastig?" vroeg de oude dame sarcastisch. „Raakt het U tenslotte?" „Die man is een schurk en ik geloof, dat het de maatschappij ten goede zou komen, wanneer ik hem aan de politie overleverde. Hij heeft mij bedrogen, door zich onder valschen naam in mijn zaken te men gen, en dat is strafbaar „Als het een persoonlijke kwestie betreft, moet ge natuurlijk zelf weten hoe verder te handelen," aantwoordde zij. „Alleen wilde ik voorkomen dat ge Uzelf voor ons in verdere moeilijkheden brengt." „Dat wil zeggen, dat ik, nu ik U gediend heb overbodig geworden ben?" De woorden waren nauwelijks geuit of hij had er spijt van. „Ik had dat niet moeten zeggen," zei hij, zijn hoed afnemend, terwijl mevrouw Marcelle zich trotsch op richtte. „Maar U begrijpt, dat ik sedert dagen in een soort overspan ning leef en ik meende daarom wat meer vertrouwen te mogen ver wachten. Ten slotte nog deze vraag „Zal juffrouw Fritzgerald nog verder gevaar bedreigen?" „Ik heb U reeds gezegd, dat zij in veilgheid is" antwoordde mevrouw Marcelle. „Dat wil zeggen: het zijn Uw laatste informaties, doch vergeet Woningbouwvereeniging. Men bericht ons dat door de Algemeene Coöperatieve Arbeiders Woning bouwvereeniging in de gemeente Velsen de volgende vergaderingen zijn belegd14 dezer bij den heer Bakker te Velseroord, 17 dezer in Hotel De Prins te V eisen, 20 dezer bij den heer Enzerink te Santpoort en 27 dezer bij den Klauwers te Jan Gijzenvaart. Prov. Staten. De Centrale Ant. Rev. KiesvereenigiDg in deze ge meente heeft den heer P. Vermeulen (a.-r.) aftr. opnieuw gecandideerd. Nieuwe Loggers. Alhier zijn aangekomen üe voor diverse reeders gebouwde zeilloggers Willempje, IJM 16, Arentje IJM 246, en Catha- rina Louise, IJM 245, welke gereed zullen worden gemaakt voor de komeDde haringvisscherij. Buiten Terantwoordelijkheid vau de Redactie Aan, heeren Directeuren van Stoomvaart- en Visscherij- Maatschappijenen eigenaars van schepen. Mijne Heeren, Het zal U wel niet onbekend zijn, dat onze organisatie herhaalde malen de aandacht heeft gevestigd op den minder goeden- en dikwijls slechten toestand der verblijfplaat sen op de schepen voor de opva renden, speciaal voor de schepelin gen beneden den rang van stuur man en machinist. Wij wijzen in dit verband op het door onzen Bond in November 1911 uitgegeven „Rap port over de volkshuisvesting aan boord van Nederlandsche koopvaar dijschepen en zeevisschersvaartui- gen". Wanneer wij spreken over den minder goeden toestand der ver blijfplaatsen, dan bedoelen wij daar mede zoowel de plaats waar deze gevestigd zijn, als de inrichting, ruimte, verwarming, verlichting, het onderhoud enz. Hoewel wij gaarne willen erken nen, dat de laatste jaren meer aandacht aan de huisvesting aan boord is geschonken dan voordien, vooral op de1 nieuw in de vaart ge brachte schepen, valt het toch niet te ontkennen, dat het op een groot aantal schepen nog treurig gesteld is. Blijkbaar wordt er nog veel te weinig aan gedacht, dat de hutten en logiezen het tehuis zijn voor een zeeman, waarin hij een groot deel van zijn leven moet doorbrengen. Een verblijfplaats echter, bijna tiit- niet, dat ge in het geval van haar zusters dood ook bedrogen waart". „Nu ben ik niet bedrogen. Ik kan U verzekeren, dat juffrouw Fritzge rald absoluut veilig is en moet U verzoeken, daarmede genoegen te nemen. Nogmaals, wees er van over tuigd dat wij zoo handelen, omdat het moet en laat mij U uit het diepst van mijn hart danken voor wat ge voor ons gedaan hebt." Zij boog statig en ging naar bin nen, terwijl ze de deur sloot, voor dat Weedom haar kon volgen. Aan het hotel, waarheen Wee dom zich begeven had, werd heui een briefje overhandigd, dat was achtergelaten door een heer. die waarschijnlijk naar het station ge gaan was. Verwonderd opende Wee dom het briefje. Op een blaadje uit een zakboekje las hij de volgende woorden, die in haast geschreven schenen. „Zijt ge overtuigd, dat ge U be moeit met dingen die ge toch niet oegrijpt? Ge hebt vele waarschu. wingen gehad, doch laat deze vol doende zijn, stop met uw pogingen. Ge deed er niemand goed mede. Ze kunnen slechts ontdekkingen ten gevolge hebben, die het leven onverdragelijk maken." Een onderteekening ontbrak. Weedom twijfelde geen oogenblik, of dit schrijven kwam van den pseudo-Leverington. Dit en de handelwijzen der vrou wen zou ieder gewoon mensch voldoende zijn om op te houden, doch Weedom was geen gewoon mensch. Iedere tegenstand deed zijn strijdlust slechts groeien. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2