ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 48. Zaterdag 15 April 1916. Ie Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ADVERTENTIPjN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets.- per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is nitslnitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. E. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij v. Til burg, Willebrordstr. S3. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Mcurs, Boekhandel. Kohier Plaatselijk Nieuws. VELSEN. Uit de Gemeente. Gemeenteraad. I IJMUIDER COURANT ABNNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland fl. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en hij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. v.d. Hoofdelijken Omslag, Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen maken bekend, dat een afschrift van bet 3e aan vullingskohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1915, gedurende vijf maanden ter Ge meentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Velsen, den 11 April 1916 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. vbb LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris. J. KOSTELIJK. (L. S.) IJMUIDEN. Deensch stoomschip op een mijn geloopen. Woensdagavond werden door den stoomtrawler Johanna Bertha alhier aangebracht 14 schip breukelingen, zijnde de- geheele bemanning van het nieuwe Deen- sche stoomschip Dorotheadat op reis van Methii naar Esbjerg met een lading steenkolen Maandagmid dag te 3 uur ongeveer op een mijn liep en in enkele minuten in de diepte wegzonk. De bemanning waarvan 2 kwet suren hadden bekomen, waaronder de Kapitein, de heer J. Jessen, vrij ernstige, kon zich in tweescheeps- .booten redden en werden na daarin 21 uur te hebben rondgedreven dpor de Johanna Bertha opgepikt en natuurlijk liefderijk verzorgd, zooals onze zeelieden zulks gewend zyn. De kapitein werd bij aankomst in het Witte Kruisgebouw opgeno men ter verpleging en de overige bemanning vond onderdak in het Konings Willemshuis. Onder de be manning waren 2 Nederlanders, n.l. 1 van IJmuiden en 1 van Vlissingen. Het s.s. Dorothea was een nieuw te Dordrecht gebouwd stoomschip, dat nog niet in Lloyds register ver meld stond. Het behoorde aan de reederij Lauritzen te Esbjerg, voor welke reederij nog een stoomschip te Dordrecht wordt aangebouwd. De kapitein is er ernstiger aan toe, dan eerst gedacht werd. Hij is naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd, verzwakt door bloedver lies, met gebroken schouder en ernstig gekneusd been. De overige 13 op varenden zijn, na van nieuwe klee ding voorzien te zijn, Donderdag middag over land naar Denemar ken vertrokken. Zij lieten bij hun vertrek een schriftelijke dankbetui ging achter. Geen Engelsche Steenkolen voor visch naar Duitschland.Ingevolge het Britsche Consulaat 'kunnen de reeders van stoomtrawlers, die tot heden nog met Engelsche steenkolen visschen, geen Engelsche steenkolen meer bekomen dau na toezegging dat de met bunue trawlers gevan gen visch, niet naar een der landen met het Britsche rijk in oorlog, uitgevoerd zal worden. "Zooals be kend zijn er slechts enkele reeders, die tevens vischandelaar zijn, zoodat de vischexport meest plaats heeft onafhankelijk van de reederijten. Deze konden dus bovengevraagde toezegging niet doen, waarop zij de reeds geladen Engelsche steenkolen uit de bunkers hebben laten balen en doen vervaügen door Duitsehe kolen. Wat de Britsche regeeriDg met dezen maatregel beoogt is ons een raadsel. Duitschland zal er geen kop visch minder om krijgen; inte gendeel zijn afzetgebied van steen kolen zien toenemen. Wat er even tueel met de trawlers zou gebeuren, die zonder gevraagde belofte te doeD, toch met Engelsche kolen zouden blijven visschen is ook niet bekend gemaakt. Drankbestrijding. De Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding alhier is, op voorstel van het be stuur, ontbonden. Na afloop der vergadering, waarin dit besluit werd genomen, is een nieuwe afdeeling opgericht, welke zich plaatst op het standpunt van geheel-onthouding. Als bestuursleden werden gekozen de heeren J. Feitsma, J. van de Steen en S. Klein. Posterijen. Met ingang van 16 April worden verplaatst de commie zen-titulair C. Sehwarze (o.v.), van IJmuiden naar Haarlem (bijkantoor „Plein"; en P. van de Polder, van Haariem (bijkantoor „Plein") naar IJmuiden. Tegen mijnengevaar. Heden Zaterdagavond zal de heer J. W. van Hille van Maassluis met zijn reeds in de dagbladen vermelde nieuwe uitvinding, een acyteleen lantaarn, welke het licht 10U Meter vooruitwerpt een proef nemen. De bedoeling van deze uitvinding is, alles waar te kunnen nfimen, dus ook mijnen, wat op 100 Meter afstand van het schip zich in de netten bevindt. Bij aanvaringen zijn deze draaiende lantaarns ook zeer geschikt om op te kunnen nemen, welk schip de aanvaring heeft ver oorzaakt. De proefneming zal plaats hebben op een der loggers in de Visschers- haven heden avond ten 8 ure. Na afloop der proefneming zal de Heer Hille in het Hotel „Augusta" gaarne alle gewenschte inlichtingen ver strekken. Rijioiel gestolen. Uit het pakhuis van den Heer M. Scheepmaker a'hier is een rijwiei gestolen. Aanhouding. Door de politie alhier is aangehouden en gevanke lijk naar Amsterdam overgebracht zekere A. T., gesignaleerd in het politieblad, wegens verduistering. Een bekende van de Justitie en die zeker met geen goede bedoelingen naar hier was gekomen. Hij was hier niet onbekend. Goederenvervoer tusschen Nederland en Belgie en Frankrijk. Bij den vischhandel is de navol gen aanschrijving ontvangen. Met ingang van heden 12 April moeten, volgens van Esschen ont vangen bericht uit Nederland voor Belgie bestemde goederen die langs dat station worden vervoerd, ver gezeld zijn van eene „Einfuhr- genehmigung", afgegeven door den verwaltungcbef beim General Gou vernement fur Belgian jn Brussel, abteilung fur Handel und Gewerhe. Als bewijs, dat die vergunning ver kregen is, moeten de vrachtbrieven voorzien zijn van een stempel van bo- vengenoemden verwaltungchef. De afzenders moeten daarvoor zorgen; zij kunnen de stempeling bijv. door tusschenkomst der geadresseerden doen geschieden en deze uitnoodigen hun de vrachtbrieven daarna terug te zenden om de goederen te kun nen verzenden. Goederen, die te Esschen aanko men zonder voormelde toestemming worden aidaar opgehouden tot de Eiufuhrgenehmigung" verkregen is. Licht bederfelijke goederen kun nen de EERSTE DAGEN nog zonder die vergunning verzonden worden; Zijn de zendingen niet van de „Einfuhrgenehmigung" voorzien, dan mag de aanneming ten vervoer om dieVeden niet worden geweigerd, maar moeten de afzenders er op worden gewezen, dat de zendingen te Esschen zullen worden opgehou den tot de „Einfuhrgenehmigung" daar ontvangen is. Verkochte smokkelwaar. De on langs door de activiteit der douanen aangehouden 26 manden plantenvet, cacaoboter en kaarsen, die door den Amsterdamschen vischhandelaar Van Dijk in de motorboot Soezie Markie waren ingeladen om paar België te smokkelen zijn Id pubiieke veiling gebracht en brachten f 1286 op Ned. Industrie. Aan de Naam- looze Vennootschap Holiandsche Plaatwellerjj en Pijpenfabriek alhier is opgedragen eene compleete buis leiding installatie voor de staatsmij nen „Emma" „Hendrik" en „Wii- helmiua" te Heerlen. Opdracht. Aan de firma "Wed. P. van Heyst alhier is door de N. V. „De elf provinciën" opgedra gen de bouw van een pakhuis te IJmuiden voor een bedrag van f21.580. De architect is de beer C. de Groot Jzn. te Hilversum. Veroordeeld. De Kantonrech ter te Haarlem veroordeelde J. D. en 3 anderen alhier wegens over treding der Melkverordening tot f25 boete of 10 dagen en f2 boete of 2 dagen hechtenis. Goedkoop vet. Uit een gesprek, dat ik dezer dagen met een arbeider voerde, bleek me, dat er nog steeds menschen zijn, die öf keelemaal geen courant lezen öf de advertentie kolommen niet nauwkeurig genoeg nagaan. Deze arbeider klaagde over de duurte natuurlijk eu vond het o.a. vreeselijk, dat hij voor een pond vet, een noodzakelijk voedingsartikel 65 cents moest betalen. Tot zijne verbazing hoorde hij, dat bij den winkelier Kuiper te Wijkeroog voor 40 cent een pond heel goed regee- rings-kcevet verkrijgbaar was.. Hier viel het al heel gemakkelijk te bewijzen, dat lezen nuttig en in dit geval heel voordeelig was. Jongelingsverbond. Gelijk we vroegèr reeds meldden zal op 24 April a,s. de Provinciale Noord- Hollaodsohe Bondsdag van het Ned. Jongelings Verbond alhier gehouden worden, ter gelegenheidheid van het 25 jarig jubileum der Christe lijke Jongelings Vereeniging Phila delphia alhier. Voor die gelegenheid is door den Secretaris der Regelings-Commissie, den heer G. Voet te Velseroord, een feestgids samengesteld. Deze gids bevat niet alleen het programma voor do beide dagen, maar daarin vinden we ook eenige grepen uit de historie van Velsen, terwijl eenige kiekjes vau de Hervormde kerk, den huize Waterland, de Papier fabrieken enz. den tekst versiereu. Dat de historische bijzonderheden voor de vreemdelingen in ons dorp nieuw zijn, valt gemakkelijk te be grijpen, maar we gaan er ook zeker in, dat tal van plaatsgenooten er nieuws in zullen vinden. Of zou het iedereen hier bekend zijn, dat de Corvérslaan genoemd is naar den heer Gerrit Corver, heer van Velzen enz. kolonel en schepen te Amster dam, die hier het prachtige buiten goed Watervliet bewoonde, een lustslot, zooals in heel Kennemerland en wellicht in heel ons land niet te vinden was? We doen er maar eens een g'eepje uit. Vuor hen, die meer m,et de Ver eeniging Philadelphia leven of ge leefd hebben zal het laatste gedeel te van het boekje meer aantrekke lijks hebben,, waarin de samensteller de geschiedenis van de 25. jaar bestaande vereeniging behandelt. Volledig kon hp hier niet zijn, omdat niet alle notulenboeken door de secretarissen zuinig bewaard zyn. SANTPOORT. Bloembollen. Hoewel het Zon dag 1.1. de eerste zoogenaamde bloemendag was, kon het bezoek in deze omgeving vergeleken bij andere jaren, niet levendig genoemd worden hetgeen zeker toe te schrijven was aan het minder gunstige voorjaars weer. Men hoopt a.s. Zondag op zacht lenteweder, De bloemen zullen alsdan nog niet veel van hare frischheid. verloren hebben. Door het niet uitzenden en daardoor niet afsnijden der bloemen kan men er hier laDger van genieten. Bevestiging. Aanstaanden Zon dag zal m de school van Mevrouw Wüste op Spaarnberg de bevesti ging plaats vinden van een veertig tal nieuwe lidmaten der N.H. Kerk uit Haarlem door Dr. G. A. v. d. Bergb van Eijsinga. Voor eene groote opkomst heeft men de ruimte weten te vinden eu daartoe in te richten. De straatverlich'ing. In het verslag der K. E. M. lezen wij dat zoodra na den ooilog de materiaal- prijzen weer eenigzins normaal zijn, de netten in verschillende plaatsen, o.a. ook in Velsen, zullen worden omgebouwd, zóó, dat normaal 3 phase stroom 380/220 volts gele verd kan worden, omdat met het verouderd stroomsysteem steeds meer moeilijkheden worden ondervonden. De netgedeelten van de bevolkte centra in IJmuiden en den Rijks straatweg door VelseD en Wijkeroog moeten dan ondergfondsch gemaakt wordeü. Besmettelijke ziekten. In da week van 511 April is in deze gemeente 1 geval van diphtheritis voorgekomen. Personalia. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden alhier is door de 3 Vrijz. Kiesvereenigingen te Haarlem opnieuw candidaat ge steld voor de a.s. Statenverkiezingen. Vergadering op 13 April 1916 Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Schilling, Pol derman en Sant. De Voorzitter doét mededeeling van de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten, houdende toezending van goedge keurde raadsbesluiten. Rapporten van den Keuringsdienst. Rapport van den Accountafit J. C. Post, dat door hem de financieöle administratie van het bijdrijf Open bare Werken is nagezien en accoord bevonden. Een schrijven van het Bestuur der Vereeniging van kleine stedelijke en plattelands-gemeenten, waarbij in overweging wordt gegeven als lid toe te treden. Proces-verbaal der op 31 Maart j.l. gedane opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Een adres der Woningbouw ver eeniging Velsen om een voorschot van f 360.000 voor den bouw van 115 woningen te Wijkeroog. In han den van B. en W. gesteld. Verslag van de schoolvergadering van school A zal gedrukt worden. De heer Van T u y 11 klaagt over de late zending der raads stukken. De Voorzitter zegt dat hij voor deze gang van zaken verant woordelijk is. Echter is hij overtuigd dat het zoo niet kan blij ven en zegt verbetering toe. In behandeling komt het adres van het Bestuur der Woningbouw vereeniging Velsen om een voorschot en verkrijging van grond in erf pacht.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1