PAPIERHANDEL PUNAISES J. MUIJS. Een flinke Vuurwerker GROOTE jonge Trekhond Te koop of te huur Frankestraat 33-35 AANBEVELEND, i- Telef. 1723. Speciaal adres voor Wederverkoopers De heer Van T u y 11 vraagt of het kan toegelaten worden dat bij de woningen 6 winkels worden ge bouwd. De voorzitter zegt, dat toe gelaten worden die winkels, welke in zulk een complex noodig zijn. De heer Sluiters zegt met genoegen zijn stem aan dit voorstel te zullen geven, doch spreker vraagt van den Voorzitter de verzekering of de financieële basis op een goeden grondslag berust. Dan vraagt spreker toezicht op den bouw van B. en W., opdat later niet veel reparaties een strop zullen geven. De Voorzitter antwoordt dat de financieële opzet zuiver is. Een onzekere factor blijkt echter steeds het aantal huizen dat onverhuurd blijft. De heer V o o r e n heeft zoowel de woningen te Velseroord als te IJmuiden bezichtigd. Die te Velseroord vond spreker beroerd. Met dit type moeten wij breken, want het is beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Spreker treedt in finesses en oefent critiek op deze woningen uit. De woningen zouden f 2.85 en 3.45 huur doen, doch niet een is daarvoor ver huurd. Men maakt wat te krijgen is. Er zijn 5 winkels gebouwd, waar voor geen toestemming is verleend. Is de laatste woning nog niet be trokken, de eerste bewoners zijn er reeds uit. Spreker zegt dat men van dezen verkeerden weg terug moet komen, om later niet een strop te hebben. De heer Brink zegt, gezien den huidigen woningnood, zich te ver heugen over deze aanvraag, waar aan hij gaarne zijn stem zal geven. Waar de heer Vooren echter ernstige bezwaren heeft te berde gebracht, meent spreker dat een ernstig onderzoek naar deze woningen dient te worden ingesteld en dat de raad spoedig daarover dient te worden ingelicht. De Voorzitter zegt dat de ver schillende typen huizen vaste huur prijzen hebben. Alleen waren er enkele hoekhuizen en huizen met wat meer grond, waarvoor een iets hoogere huurprijs bedongen, werd. De heer V ermeulen zegt indertijd als ideaal zich te hebben voorgesteld een groote Woningbouwvereeniging, die de woningvoorziening voor de geheele gemeente ter hand nam Ook hierom, wijl een mogelijk deficit van het eene complex door het andere kan gedekt worden. Echtej is spreker nooit tegen steun aan kleinere vereenigingen geweest. Wat de critiek op de afwerking der woningen betreft, de heer Vooren heeft de woorden van den heer Slui ters meer geaccentueerd en de meening van het publiek meer weergegeven. De heer Vooren zal toch echter niet nu dadelijk gaan willen breken met dit type woningen, waardoor verschillende typen-com plexen zouden ontstaan. Wat yerschillende onderdeelen betreft, dit is een vorm van appre ciatie. De heer Vermeulen zegt dat B. en W. een onderzoek in deze woningen hebben doen instellen, hetwelk echter nog niet geëindigd is. Voor een volgende bouw meent spreker dat een opzichter zou kun nen worden aangesteld. Dat zal er nog wel af kunnen en de zuinigheid mag niet de wijsheid bedriegen. Na nog in verschillende onder deelen getreden te zjj n, raadt spreker tenslotte aan het voorstel "aan te nemen, omdat de woningnood zoo groot is en de particuliere bouw bijkans geheel stil staat. De heer Van Tuyll vraagt een pertinent antwoord op de vraag of de financiëele opzet goed is. De Voorzitter z;gt dit ant woord reeds gegeven te hebben. De heer Netscher zegt te weten, door zijn stem aan dit voorstel de geven, te helpen de gemeente een financieel waagstuk op den hals te schuiven. Toch zal spreker voor stemmen, omdat hij meent, dat bij pogingen tot verbetering der volks huisvesting financiëel wel wat toege legd mag worden. Spreker gelooft dat dit later wel het geval zal zijn. De Voorzitter geeft op ver zoek van den heer Netscher in 't kort de voornaamste bepalingen uit raadsstuk 45 weer. De heer Gerritsen zegt toeh eerst zekerheid te willen hebben hoe de gemeente tegenover den financieelen opzet staat. De Voorzitter zegt dat er natuurlijk risico aan verbonden is, doch is het met den heer Netscher eens dat er desnoods wat bij gelegd wordt. Dit is overal, ook in 't buiten land, het geval. De heer Vooren blijft ernstige critiek oefenen op de bestaande woningen en meent dat voor arbei ders woningen geen huizen van f 3000 behoeven te worden gebouwd. De heer Brink bespreekt ook nog verschillende vragen. Hij meent dat de volkshuisvesting de huren juist omlaag zal drukken en daarom gaat bet niet aan dat de huurprijzen ook voor deze woningen verhoogd worden. Spreker is ook voor een groote woningbouwvereeniging maar dan een vereeniging van belangheb benden en niet van belangstellenden, die het doen uit een beetje philam tropische liefhebberij en die daarom de lakens uitdeelen. De heer Vermeulen beantwoordt de sprekers. In het belang der volkshuisvesting zal spreker vóór het voorstel stemmen, echter met de vooropgezette uitspraak, dat hij niet mee wil werken om het erf- pachtsrecht van het eerste complex met dit tweede te wijzigen. De heer De Boer vraagt de discussies te sluiten. De heer Vooren stelt een amen dement voor om de winkelhuizen te doen vervangen door gewone arbeiderswoningen. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat. Het voorstel om het voorschot te verleenen wordt met 11 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Vooren, Sluiters en Van Tuyll. De wijziging der overeenkomst met de gemeente Haarlem omtrent de gaslevering kan nog niet be handeld worden. Goedgekeurd worden de wijziging der verordening regelende de samen stelling en werking der Commissie van Bijstand in het beheer der Openbare Werken en wijziging dei- verordening tot regeling van het Grondbedrijfaankoop van grond voor uitbreiding van het terrein der Visscherijschool; regeling der bezoldiging van den Concierge-bode in het gemeentehuis. De vaststelling instructie voor den Verificateur der Gemeente- financiën wordt aangehouden. Inzake het adres van K. L. G. Mollqvanger inzake de weigering eener bouwvergunning voeren de heeren v. Tuvll, Brink, Vooren en Sluiters gronden aan, waarop dit maal het verzoek wel kon worden toegestaan. De heer Vermeulen zegt dat B. en W. geen bevoegdheid hebben het verzoek van den heer Mollevan- ger toe te staan en ook de raad niet. De heer de Boer bevestigt dit en zegt dit te betreuren. Immers zullen slechtte toestanden in IJmui den daardoor bestendigd blijven. Nu wil spreker een voorstel doen, wel een heel gek voorstel, n,l. om on wettig te worden. Spreker zou wil len dat uit den raad een voorstel kwam om voortaan verzoeken toe te staan, die onder de komende nieuwe bouwverordening goedge keurd zouden worden, zooals met het aangevraagde. De Voorzitter zegt dat tit een moeilijk geval is. Als zulk een voorstel werd aangenomen, zou spreker het besluit ter vernietiging moeten voordragen. Wanneerderaad echter zulk een besluit zou nemen, zou spreker er wat op moeten zien te vinden. De heer Vooren noemt een paar gevallen waarin men aan de bouwverordening ontkomen was. De heer Vermeulen zegt dat als de heer Vooren deze dingen wist, hij als raadslid deze had moe ten bekend maken en niet, zooals in het tweede geval, zelfs den raad tot ontkoming aan te geven. Als dit waar is, noemt spreker dit een schande en met zulke schurkerijen zou de heer Vooren zijn eerlijke naam als raadslid weg gooien. Dat hij 't zelf niet geloofc. is hierom bewijs, dat hij 't anders niet ge zegd zou hebben. Ook de heer de Boer valt spreker tegen. Als een voorstel werd aan genomen en de Voorzitter dit aan Gedep. Saten ter vernietiging moest voordragen, zouden deze dit natuur lijk doen. De heer de Boer zegt zijn voor stel eeriijk gemeend te hebben. Het ifioge juridisch dan niet juist zijn, de nieuwe wet is daar en volgens deze zou het worden toegestaan. Waarom aan die bureaucratische pietluttigheid vast te houden? Als er meerdere zulke aanvragen kwa men, zou spreker deze in het college steunen. De heer Vooren zegt dat als den heer Vermeulen ontgaan is, dat de verordening ontdoken werd, deze geen goed Wethouder is. De heer van Tuyll v< rzoekt sluiting der discussies. Het voorstel van B. en W. om afwijzend op het verzoek van den heer Mollevanger te beschikken, wordt aangenomen. Tegen de heeren Vooren en van Tuyll. Tot lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim wordt benoemd de heer P. Pool, tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heer E. W. de Boer. Bij de benoeming van een onder wijzer aan school D vraagt de heer van Tuyll een geheime zitting. Eerst wordt nu' de rondvraag ge houden, de heer H u ij g informeert naar het maken van afrasteringen aan de Jan Gijsenvaart, de heer Brink klaagt over de slechte bestrating na het leggen, der buizen te IJmuiden, de heer Netscher heeft het over rooilijnen te Velsen en over de houten drukkerij te Santpoort, de heer Handgraaf klaagt over woonwagens, waarvan de paarden 't land worden ingejaagd, de heer van Tuyll brengt hulde aan de nieuwe Commissie voor de Vischvoorziening. Na de geheime zitting wordt tot onderwijzer aan school D benoemd de heer L. van Hameien te Paters- wolde, no. 1 der voordracht, met 6 van de 10 uitgebrachte stemmen. A.s. Maandag zal een begin worden gemaakt met den verkoop van Re geerings- harde en zachte (bak) bokking. Als verkooper zal optreden P. van Stralen, Burgemeester Weerts- straat no. 48 te Wijkeroog. De verkoop heeft plaats op: Maandag te Velseroord Dinsdag te Wijkeroog en Velsen Woensdag te Santpooit Donderdag te IJmuiden Vrijdag te Velseroord en IJmuiden. In het bizonder zal de staanplaats vhn den verkooper zijn; te Velser oord Kalverstraat hoek Zeeweg. Te IJmuiden Willemsplein Santpoort Hagelingerweg hoek Rijksweg Wijkeroog Burgemeester Weerts- straat 48. waar iederen dag de visch verkrijgbaar is. De prijs van bakbokking zal zijn 6 stuks a 10 cent; die van harde bok king vermoedelijk 4 of 5 a 10 cent. VISSCHERIJ. De Raad is vaó oordeel, dat de ramp is veroorzaakt door zorge loosheid van den schipper. Terwijl de schipper, mede door het lichtverschijnsel, wist, dat de „Etty" in de nabijheid van den vasten wal was en terwijl in dezen tijd de kustlichten niet branden, liet hij toe, dat de dekdienst weid verricht door één man, daarmede tevens in strijd handelende met artikel 46 al. 4 van den Alge- meenen Maatregel van' Bestuur, vastgesteld bij kon. besl. van 22 September 1909 (Stbl. 314), gewij zigd bij kon. besl. van 5 November 1912 (Stbl. 407). Deze man, die op het roer en het kompas moest letten, had geen gele genheid, behoorjijx uit te zien; had nog een lid der bemanning dienst op het dek gehad, dan was de stran ding zeer zeker voorkomen. Wel is waar heeft de schipper beweerd, dat hij den stuurman op dracht had gegeven, op het dek te blijven, maar het was niet voldoen de, die opdracht te geven, hij had ock, toen hij den stuurman beneden bij het schaften zag, maatiegelen moeten nemen, dat deze aan die opdracht voldeed, eventueel zelf zich naar het dek moeten begeven. Met het oog op het bovenstaande, straft de Raad den schip per van de „Etty", door hem de bevoegdheid te ontnemen als schip per en als stuurman te varen op een schip, als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van een maand. le. Zeer gewenscht komt het ons voor, te bepalen dat twee stuurlie den aan boord der stoomtrawlers vereischt worden. Deze te onder scheiden in: a. een eerste stnurman, waarvoor examen af te leggen als in het ontwerp bepaald: b. een tweede stuurman, waarvoor vereischt bekendheid met de voor schriften tei voorkoming van aan varing op zee. Alsdan is het mógelijk dat op twee wachten iemand bekend met de veiligheidsvoorschriften chef is, wat ten zeerste het veilig varen ten goede zal komen. 2e. De termijn voor het verkrij gen van een dienstdiploma, in het ontwerp bepaald op 1 Jan. 1913 te verkorten en uiterlijk te stellen op 1 Jan. 1914. Op het oogenblik zou iemand reeds 3 jaar en 3 maanden moeten hebben gevaren in de quali- teit van schipper, stuurman of ma chinist en wij vreezen dat bij hand haven van deze bepaling niet zoo veel dienstdiploma's zullen worden, uitgereikt, als noodig zal zijn om een geregeld doorvaren mogelijk te maken. 3e. De gelegenheid te geven aan schippers, stuurlieden en machinis ten, die reeds jaren in hun qualiteit als zoodanig hebben gevaren en thans tijdelijk aan de wal werkzaam zijn, tot het verkrijgen van een dienstdiploma. Zij, 'die aan deze examens wen- schen deel te nemen, moeten zich daartoe vóór 22 dezer schriftelijk wenden tot den voorzitter der com missie, den heer J. van Scheers, in den Haag. (Voor verdere bijzon derheden zie men de St. ct. No. 87.) Scheepvaart. aan den inspecteur G. H. Leffers, den adjunct-inspecteur C. A. G. van der Boom, de experts P. de Haas, K. Hofland, B. Slikker veer, Th. Zwanenburg, J. Bergwerf, J. den Hollander, L. H. F. Grauen- kamp en J. P. Craamer het 4de district (gevormd voor het toezicht op de zeevisschersvaartuigeir, welke thuis behoorën in Noordholland, Zuid holland, Zeeland en Noord-Brabant), met standplaats 's-3ravenhage voor de heeren Leffers, Van der Boom, De Haas en Den Hollander, met standplaats Vlaardingen voor de heeren Hofland en Craamer, met standplaats IJmuiden, voorde heeren Slikkerveer, Bergwerf en Grauen- kamp en met standplaats Maassluis voor den heer Zwanenburg. Zonen heeft op zijn laatste reis van Londen naar hier bij de Theems- monding het Engelsche stoomschip Avon in de luchtzien vliegen. Door de bemanning van de Eendracht werden dadelijk booten uitgezet en men smaakte 't genoegen een man uit het water op te pikken. Deze, meer dood dan levend, heeft men weer bij gebracht -en later aan een Engelsche boot overgegeven, welke naar de Duins koers zette. Wijl meerdere Engelsche. schepen in de nabijheid waren en assistentie ver leenden, zette de Eendracht hare reis voort. Naar Lloyds meldde was het stoomschip 'Avon getorpedeerd. VELSEN. Aangekomen 8 AprilBiri, st. Larvik, houtstof; 11 April: Bonn, st Kragerö, id; Eendracht, st. Am sterdam ledig. Advertenties. Voor de vele blijken van deel neming ontvangen b(j het overlijden en de teraardebestelling van onze inniggeliefde en onvergetelijke doch ter en zuster, betuigen wij onzen hartelijken dank. L. VRIEND. H. VRIEND—Meijsr. G. L. VRIEND. Mevrouw WüSTE Huize „Spaarn- berg" Santpoort, vraagt omstreeks half Mei, eene onderkeukenmeid. 2de WERKMEID, van den P. G. Genegen om keuken en huiswerk te doen en van g. g. v. Verzoeke zich 's avonds tusschen 8 en 9 uur aan te melden. GEV RAAGD een nette Dienstbode voor dag of dag en nacht. Groote wasch buitenshuis, hoog loon. Mej. KEESJE, Kanaalstr. 20. GEVRAAGD flinke loopjongen. loon 3 f 4per week. Magazijn BE TIJDGEEST. De N. V. IJmuiden Stores vraagt een Loopjongen Aanmelding in persoon. BOEKHOUDER. Voor terstond GEVRAAGD een ervaren Boekhouder goed bekend met expeditie-administratie en ma- chineschrijven. Br. No. 146 Bureau van dit Blad. gevraagd bij J. VAN HEEZIK, Z. Z. Visschershaven, IJmuiden. GELD. Winkelier met prima zaak en groote voorraad goederen in flink eigen perceel vraagt als bedrijfs kapitaal 4 5 mille tegen flinke rente en zekerheid. Uitsluitend br. fr. lett. V P IJ IJmuider Courant. TE KOOP aangeb. 8 m. oud. f 15. AdresJ. v. HILTEN, Café Bloem- straat, IJmuiden. Heerenrijwiel TE KOOP. Zeer sterk. G. J. WAGEN AAR, Willebrord- straat 80, Velseroord. Wordt gevraagd, Zit- en slaapkamer met pension, in het centrum van IJmuiden. Brieven no 148 bureau van dit blad. met recht van koop een burgerwoonhuis, - met grooten tuin gelegen te Bever wijk. Het huis bevat beneden 3 en boven 4 kamers, is voorzien van gas en waterleiding en closet, Te bevragen bij den makelaar Jac. MEIJER Gzn. te Beverwijk. KASTPAPIER Regeeringsbokki- g De Commissie voor Vischvoorziening. De Etly. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak betref fende de stranding van den stoom- kotier „Etty" IJ. M. 22. Schepenwet. Door de afdeeling IJmuiden van den Alg. Ned. Zee mansbond zijn op het ontwerp van de nieuwe Schepenwet de volgende bemerkingen ter kennis van den Minister gebracht: Examens De Centrale com-' missie voor. de Visscherij-examens (stuurlieden en schippers) zal, aan vangende 2 Mei, zitting houden te 's Gravenhage. Scheepvaartinspectie.De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft, met intrekking van de ter zake vroeger genomen beschikkin gen toegewezen Ontmoeting. Het Ned. stoom schip Eendracht der firma van Gelder

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2