De stem der Liefde. Y1SSCHERIJ. FEUILLETON. SPORT. Uit de Gemeente. CJit het Land. Gemeenteraad YELSEN. Besloten werd om Zondag 7 Mei 's avonds half acht weer in huis- houdelijkevergadering bijeen te ko men, om dan het nieuwe vaandel in te wijden. Als afgevaardigden naar de Nationale betooging te Utrecht werd bij stemming aange wezen de heer J. Th. Groeneveld. Mededeeling werd gedaan, dat de meeting ter herdenking van de uit vaardiging van de Encycliek Rerum Novarum te Beverwijk wordt ge houden waaraan voorafgaat een driedaagsche geestelijke oefening SANTPOORT. 't Nummer van de auto is niet bekend. Het schip keerde terug omdat het verkocht was en bracht als la ding een partij cacao mede. Naar het Engelsch door Paul Urquhart. (25) Hij las en herlas de krantenartike len en overdacht de antwoorden die hij bij een eventueel verhoor zou geven. In het uiterste geval zou hij zich beroepen op het ambtsgeheim. „Een dame ,om u te spreken," zei de huishondster, de deur openend. „Is dr. Harvey er niet? vroeg Weedom ontstemt. „Laat hij haar ontvangen." „Maar de dame staat er op, U te spreken." „Laat haar dan binnen," klonk het. Bij het binnentreden hield zijn be zoekster een exemplaar van een der avondbladen in de hand. „U gaf mij te Dover Uw adres," begon zij. „Ik dacht toen niet, dat ik het nog noodig zou hebben.". „Mevrouw Marcelle,"riep Weedom uit, haar een stoel gevend. „Ik ben werkelijk verheugd, dat U my hier komt bezoeken. Ik zie, dat U evenals ik het avondblad gelezen hebt," „Ja, het is helaas noodig, dat ik die zorgvuldig naga. Ik begrijp, dat U ge tuigenis zult moeten afleggen en vol gens dit blad word er verondersteld, dat die getuigenis veel zal verduide lijken." „Die veronderstelling is geheel on gegrond," zei Weedom. „Misschien kunt U me dit zeggen," zei mevrouw Marcelle zacht." Is er iets in die getuigenis, dat gevaar oplevert voorjuffrouw Fritzgerald Ik vraag dit, omdat ik vrees, dat ze Tot commissarissen zijn benoemd de-heeren Carl A. Breitenstein te Velsen, Joan H. A. Kruimel te Sant poort en Joh. Polderman te IJmuiden. Als directeur treedt op de heer W. F. Breitenstein te Velsen. Men brengt deze aanhouding in verband met den voorgenomen ver koop van de schepen van do Maat schappij tot Beheer, waartoe deze treiler behoort, welke verkoop ech ter niet is doorgegaan, doch schijn baar de Duitschers ter oore is ge- kom' n. (Scheepv., De Tweede Kamer besloot de wet tot verhcoging der begrooting van het staatsvisschershavenbedrijf alhier op 16 Mei a.s. in de afdeelin gen te doen ondeizoeken. ten koste van alles er op zal staan Mevrouw Marcelle zweeg plotse ling, doch Weedom begreep. „Zij staat er op, mij tezien," zei hij, „endit ronddolen van U heeft ten doel, gescheiden te houden. I aat me U zeggen, dat dat nutteloos is. Er zijn nog anderen, die haar zoeken, evenals ik, en binnenkort Zullen we elkaar in het bijzijn van anderen ontmoeten, en dan zal er geen gelegendheid zijn elkaar te spreken. De druk der wet is lang en krachtig, en die zal ons teza men brengen.,' Mevrou'wMarcelleliepopgewonden door de kamer. Een poos lang zei ze niets, eensklaps keerde ze zichmet een diepen zucht tot Weedom. „Dan moet het waar zijn," zei ze. „Wilt U mij vergezellen?" Weedom riep een auto aan en me vrouw Marcelle gaf den chauffeur aanwijzigingen over den te volgen weg. Ze reden naar een drukke wijk in Noord Londen, waar mevrouw Marcelle enW eedom de auto verlieten. De dame ging door verscheidene straten en keek bij iedere hoek angstvallig* rond, of zij ook soms gevolgd werd. Ten slotte ging zij een eenvoudig huis binnen en Weedom volgde haar in de zitkamer. Een figuur rees op van een fauteuil en de Indische bedekte terstond haar gelaat met een sluier. Mevrouw Marcelle nam haar voor- zichtigbij den arm en leidde haar naar een aangrenzende kamer. Er werd gefluisterd en even later kwam de Indische alleen terug. „Waar is je meesteres?" vroeg Weedom. „Ik kom om juffrouw Fritzgerald te spreken." De vrouw lichtte langzaam haar waarop verschillende athletische wedstrijden zullen plaats hebben. Het programma omvat: kogelstoo- ten, 100 M. hardloopen, pols-ver springen, pols-hoogspringen, steen- stooten en hoogspringen, terwijl ook een driekamp zal plaatsvinden. Vergadering op Vrijdag 5 Mei 1916. Voorzitter de Burgemeester: Af wezig de heeren Vermeulen, de Boer, Polderman, Huyg, Sant en Gerritsen. De Voorzitter doet mede deeling van de ingekomen stukken. Brieven van G deputeerde Staten, houdende toezending van goedge keurde raadsbesluiten. Een mededeeling van den Com missaris der Koningin, dat aan W. de Ruyter met ingang van 1 Mei j.l. eervol ontslag is verleend als ge meenteveldwachter. Rapporten van den keuringsdienst. Berichten der aanneming van benoemingen. Een mededeeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat het aan d eze gemeente ten behoeve van de Visscherij school te IJmuiden over het jaar 1916 verleende Rijks subsidie bij de K. B. van 8 April 1916 no 48 is verhoogd met f 1100 en mitsdien nader is vastgesteld op f 3100. Deze stukken worden vo r kennis geving aangenomen. Aan den heer J. Stolp wordt op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan school B, ingaande 15 Juli a.s. Inzak9 de rapporten van den keuringsdienst vraagt de heer van T u y 11 eenige inlichtingen aan gaande de verschillen in 't gewicht van het brood. De Voorzitter licht dit toe. De heer van Tuyll zegtdatdit brood dus niet aan de eischen voldoet. sluier op en voor de eerste maal sedert zijn oppervlakkige beschou wing in den crein van Calais zag Weedom haar. Toen begreep hij. HOOFDSTUK 30. „Groote hemelDat beduidde het, toen mevrouw Marcdie mij vertelde dat ge in veiligheid waart," zei Weedom. „En was deze vermomming vol doende?" vroeg juffrouw Fritzge rald angstig. „UitstekendZelfs ik werd er door bedrogen, ofschoon mijn hart beter leidde dan mijn hoofd. Ik heb U gevolgd en steeds als ik in de nabijheid van de Indische was, zei me iets, dat gij ook in de nabijheid waart. Geen enkele vermomming is in staat de stem der liefde tot zwijgen te brengen." Zij stapte terug, toen hij haar bruine hand trachtte te grijpen. „Ik bid U, scheur mijn wonden niet weer open," zei zij. „Dus de scheiding was een wond voor U?" zei Weedom hoopvol. Tracht niet het te ontkennen, of Uzelf en mij te bedriegen. Ge zijt de mijne. Uw eigen hart heeft ge sproken." Zij bedekte het gelaat met de inden en viel in ee stoel. „Hebt medelijden," smeekte ze. De tranen vormden smalle strepen op haar bruin gelaat. ^Haastig verliet ze de kamer. Toen ze terugkwam was ze zeer ,lm en haar gelaat had de natuurlij ke kleur herkregen. „Ik wilde zelf bij U komen, doch mevrouw Marcelle vond dat te ge waagd, zei ze. De Voorzitter bevestigt dit. De heer Netscher vindt dit een zeer ernstige zaak. Veel menschen lijden door de tijdsomstandigheden en nu zyn er bakkers, die de menschen tekort doen, waardoor de menschen aan ondervoeding moeten lijden. Spreker kent de namen van bakkers, die zich daar aan hebben schuldig gemaakt. Hij wil deze nu nog niet noemen, doch bij herhaling wil spreker die namen publiceeren. De heer Brink sluit zich aan bij den heer Netscher en noemt een geval, dat bij een koop van 4 pond brood 6 ons te kort werd ontvangen. De voorzitter zegt ook ge vallen 'vernomen te hebben, maar raadt aan eerst te onderzoeken, opdat niet de verkeerden getroffen worden. Ingekomen is een aanvraag tot het aanleggen van een weg naar de visscherijschoolin handen van B. en W. gesteld. De vereeniging tot Bescherming van Zuigelingen vraagt f100 sub sidie. De voorzzitter stelt voor dit bj de begrooting te behandelen. De heer Netscher wijst op het belangrijke artikel in het verslag der Gezondheidscommissie over de Kindersterfte. Kan in verband daar mede geen gehoor worden gegeven aan het verzoek dier Veieeniging. De Voorzitter wenscht deze zaak nog eens te onderzoeken. De Kamer van Koophandel vraagt den raad adhaesie aan haar adres inzake het telefoonverkeer. De Voorzitter zegt dat B. en W. reeds adhaesie hebben betuigd. Wellicht wil de raad eerst van de zaak kennis nemen. De heer van Tuyll: Wordt het dan niet te laat? De heer Netscher zegt dat men te Santpoort geen aansluiting aan het locale net van Velsen wenscht. De heer van Tuyll wil adhaesie betuigen, vooral opdat Wijkeroog niet afgesneden worde. Aldus wordt besloten. In behandeling komt de wijziging der overeenkomst met de gemeente Haarlem omtrent de gaslevering. De heer Brink vraagt of de Voorzitter de meerdere kosten be kend zijn. De Voorzitter antwoordt ont kennend. Echter zal het bij lagere kolenprijzen nog wat voordeeliger zijn. De heer Netscher zal zich niet tegen het voorstel verzetten, hoewel hij het met de berekeningen van Haarlem niet eens is, verschillende kosten behooren administratief tot Haarlem. Het voorstel wordt goedgekeurd. De vaststellirg instructie voor den Verificateur der gemeentefinan- ciën wordt aangehouden. „Ik geloof niet, dat ze U zouden herkend hebben. Maar wij hebben elkaar nu ontmoet en wanneer ge mij niet toestaat te spreken over dingen, die me het dierbaarst zijn, zeg me dan, waartoe ik hier komen moest." „U gaf mij eens een belofte, dokter Weedom. Ik ontsla U daarvan." Ze zei dit, alsof ze haar eigen doodvonnis teekende. „En ik," antwoordde Weedom, „ik wii er niet van ontslaan zijn, tenzij ge mij de overtuiging schenkt, dat er geen reden voor verdere geheim houding is. „Geen verdere reden?" zei ze. „Neen, er is geen reden meer. De worsteling is te zwaar. Ik geef h*-t op „Dat moet ge niet doen, zei Weedom. „Laat mij U helpen in den strijd. Wij hebben zoo vaak samen getriomfeerd. De belofte die ik U gaf is mij meer waard dan mijn leven. Niets zal me er van scheiden." „Gij zijt goed en ikO, ik verdien die goedheid niet. Had ik maar alle moeilijkheden voorzien." „Als ge spreekt van moeilijkheden ten mijnen opzichte, zwijg dan. Ik zou nog veel - meer moeilijkheden willen kunnen overwinnen, omdat ik U ken, omdat ik U bemin." Een zacht licht verscheen in haar oogen, een licht, dat Weedom een blik in haar hart gunde. Doch het was slechts eene, ondeelbaar oogen biik. „Dat is het meest treurige van alles" zei ze." Voor mij is er geen grooter pijniging in het leven, dan dat ik U er toe gebracht heb, deze woorden te spreken." „Is hetdan onmogelijk?" vroeg hij. De aanwyzing van onderwijzers in bepaalde leervakken wordt goed gekeurd, nadat de heer Netscher er op gewezen had, door voorlezing van een stuk gedateerd 1907, fdat de aanwijzing ook toen reeds door den raad geschiedde. Bij het voorstel tot stichting van een dienstgebouw met veldwachters woning en een brandspuithuis te te Wijkeroog heeft de heer van Tuyll bezwaren, vooral waar het voorstel nu f2000 hooger is. Wan neer men consequent is moet men den Commissaris ook een kamer geven te Santpoort en Velseroord. Spreker gelooft niet dat deze zaak zoo noodig is. Een ziekenbarak ia meer urgent. De heer Sluiters heeft ook bezwaren. De Voorzitter verdedigt het voorstel tn zegt dat Wijkeroog evengoed als Velseroord en Sant poort een politiepost en dienstge bouw noodig heeft. Het voorstel wordt met 7 3 stem men verworpen. Vóór de heeren Landeweerd, van der Steen en Hoog land. De heer Handgraaf komt na de stemming ter vergadering. Punt 5a, vermeldt bij suppletoire agenda en inhoudend een voorstel omtrent wijziging der verordening regelende de samenstelling en de bezoldiging der gemeentepolitie te Velsen wordt goedgekeurd. Adressenvan het bestuur der Afdeeling Kennemerland van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers om beschikbaarstelling van gelden voor schoolbibliotheken en schoolreisjes, zal bij de begrooting behandeld worden. Van het Bestuur der afdeeling IJmuiden van de Vereeniging Volks onderwijs om uitbreiding van het instituut der schoolartsen. De V oox- zitter zegt dat aan deze zaak aan dacht wordt geschonken en stelt voor de zaak bij de begrooting te behandelen. Aldus besloten. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in de gemeente Velsen inzake bevordering der Nederland sche nijverheid. B. en W. stellen voor daaraan zooveel mogelijk tege moet te komen. Goedgevonden. Aangeboden worden de verslagen over 1915 omtrent de schoolvoeding en kleeding; van de Visscherijschool; van de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool, van de Ambachts school te Haarlem. Bij de benoeming van vijf leden der schattingscommissie voor het Grondbedrijf vraagt de heer van Tuyll een geheime zittiDg. De heer Sluiters ondersteunt dit. Na heropening worden benoemd de heeren D. Bus, W. K. Nieborg, W. A. Dölleman, J. van Splunter en A. J. Veltkamp. Tot leden der Schouwcommissiön voor 1916 worden aangewezen de „Onmogelijk, onmogelijk," ant woordde zy. „Geloof mij, het is met een bloedend hart, dat ik het zeg, het is het beste, dat wij elkaar niet weer zullen ontmoeten. Het is ook zeer onwaarschijnlijk, dat we elkaar ontmoeten zullen. Vannacht ver laat ik Londen. Als U in gevaar komt, door ons geheim te verzwij gen: zeg alles. Ik zal mijlen ver zijn, of „Of wat?" vroeg Weedom. „Zeg mij, is er nog gevaar? Waarom accepteert ge mijn hulp niet? Laat mij het aangegeven. U kent den moordenaar van Uw zuster. Waar schuw de justitie." „Dat zou geen nut hebben. De man, dien ik verdenk, staat onder bescherming van machtige per sonen en ik heb geen bewijs. Denk echter niet, dat ik ongevoelig ben", vervolgde zij snel. „Ik geloof niet, dat mijn zuster ongewroken zal blyven. De wet van Uw land zou geen zwaardere straf kunnen eischen, dan hem zal treffen, die deze schand daad volvoerde." Zy sprak met een passievolle haat, die Weedom nooit eerder bespeurd had. Zij moest wel veel van haar zuster gehouden hebben om zoo vol wraak te zijn. „Laat me U helpen bij Uw werk," zei hij. „Laaat me Uw dienaar zyn, als ik niet meer wezen mag." „Neen, U begrijpt me niet, het is niet mogelijk." „En liet ge mij roepen, alleen om dit te zeggen?" vroeg hy. (Wordt vervolgd). o Krijgsraad. De auditeur-mili tair b\j den krijgsraad te 'sGraven- hage heeft geëischt tegen G. W. S., soldaat der infanterie afkomstig uit IJmuiden, wegens 2e desertie 10 weken militaire detentie. St. Johan de Beo. Zondag hield naar de N. H. Ct. meldt de vereeniging St. Joh. de Deo, onderafd. van den Ned. R. K. Haven-, Trans port- en Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus" een huishoudelijke vergadering Verboden uitvoer. Th. K. alhier werd door de Haarlomsche recht bank wegens verboden uitvoer tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis veroordeeld. - Aangereden. Een militair werd deze week aangereden door een auto, die uit een laan kwam. De fietsrijder bezeerde zich, terwijl zyn fiets erg beschadigd werd. Grond pastorie. Naar de Stads Ed. verneemt is het stuk grond, welwillend door Mej. Rommelin te Bloemendaal voor den bouw van een nieuwe pastorie afgestaan, gelegen aan den Achterweg, zeer nabij de nieuw te bouwen kerk, bij de z.g. „Beek." Brederode. De ruïne van Bie- derode werd in de maand April door 2208 personen bezocht. Paarlvisscherij met Stoomtrawlers Na een wegolij ven van meer dan twee jaren is de stoomtrawler „Ly ric" in Grimsby teruggekeerd van zyn vangreizen op de West-Afrikaan- sche kust. Het schip heeft daar be halve de beugvisscherij ook de paarl- vhscherij uitgeoefend. De eerste bracht meer op dan de tweede vangwijze, doch had men te klagen over een minder goed afzetgebied in de havens ginds. Kustvisscherrij Alhier is aan gekomen de sleepboot Stortemelk uit Terschelling, welke als stoom trawler de kustvisscherij zal uit oefenen met het vischnummer TS 31. ScheepsexpoitatieMaats. De St. Ct. behelst de statuten der N.V. Sch eepsexploitatie-Maats. Veisen" alhier. Het maatschappelijk kapitaal der vennootschap bedraagt f 500,000, verdeeld in 500 aandeelen, elk groot f 1000, waarvan 130 aandeelen zijn geplaatst. Alle aandeelen moe ten zijn volgestort, met dien ver stande, dat de storting op de aandeelen, waarvoor is deelgeho- men, binnen zes maanden geschie den moet. Alvorens die stortingis ge schied zal het bedryf niet worden aangevangen. De Azalea. De te IJmuiden thuisbehoorende stoomtreiler Aza lea werd op zijn jongste reis, \an de vischgronden naar IJmuiden te- rugkeerend, aangehouden door etn Duitsch marinevaartuig tot contro leering van zijn papieren. Voorjaarsharing. De afdeeling V laardingen" van deV ereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij heeft mededeeling ont vangen van den Hoofdinspecteur voor de Yisscherijen, dat de keur meesters van haring en gezouten vischwaren gemachtigd zjjn, om de lange droge, ylachtige haring, welke in het voorjaar door de schepen wordt aangebracht en die van min dere kwaliteit is dan „Maatjesha ring", den naam te geven van „Voorjaarsharing", en als meiktee ken voor de keur van die haring aan te nemen de letters V.O. en voor de soort tusschen Voorjaars en Maatjesharing het merkteeken V.O.M. (Visch. BI.) Staats visschershaven bedrijf Gymnastiek. Alhier zal op Mei a.s. een turndag plaatshebben, Besmettelijke ziekte. In de week van 26 April tot 2 Mei kwamen in onze gemeente 4 gevallen van febris typhoïdea voor. Waterstaatspersoneel. De door den minster van waterstaat inge stelde commissie van advies inzake de samenstelling van een ontwerp reglement betreffennde den dienst van de beambten van den rijks waterstaat, heeft Woensdag haar eerste vergadering gehouden. Oorlogsmolestver zekering. De Tweede Kamer heeft deze week de wet op de Oorlogsmolestverzekering zonder hoofdelijke stemming aan genomen.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2