ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Een H. B. S. No. 56. Zaterdag 13 Mei 1916. Ie Jaargang. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Dringend verzoek VORDERING MILITIE, DE TOEKOMST. Plaatselijk Nieuws. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. EOELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLE1N IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE, K^D3alstraat Te Velseroord bij ft. v. Til burg, Willebrordstr. S3. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaau L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vssd Meurs, Bockhandel. om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper. doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. iJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS: 60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland fl.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aaD het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlfiN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. VAN iDgevolge aanschrijving van den Hoofintdendant van het leger wordt bekendgemaakt, dat alle wol van de eerstvolgende scheerafkomstig van de schapen in deze gemeente, ten behoeve wen het leger zal worden gevorderd. Mede zal worden gevorderd de blootwol van de campagne 191617, doch uitsluitend van de blooters, die ten vorige jare dit artikel ten behoeve van het leger hebben geleverd. In verband met deze aanstaande vordering is de vrije handel in inland- sche wol uitgesloten. Voor zoover in strijd hiermede mocht worden ge handeld, zal bij de .vordering van de in handen van opkoopers geraakte wol geen rekening worden gehouden met den daarvoor door hen betaal den prijs. De aandacht wordt voorts geves tigd op de strafuepaling van art. 41 der wet van 14 September 1866 (Staatsblad no. 138), luidende: Die eigendunkelijk nalaat of wei gert geheel of gedeeltelijk te voldoen aan de vorderingen hem krachtens de wet gedaan, of deze voldoening verhindert of belemmertwordt gestraft met een geldboete van ten minste Vijftig cent en ten hoogste Vijf en zeventig gulden. Onder belemmering van de vor dering dient ook te worden verstaan het in zoodanigen toestand ter leve ring aanbieden van de wol, dat deze niet kan worden aangenomen. Daarom zij men indachtig, dat de wol droog en in goede conditie moet worden afgeleverd. Be prijs van de gevorderde wol zal bij de aanbieding ter vordering worden vastgesteld. Met het in ontvangst nemen van de te leveren wol zullen door het legerbestuur daartoe te machtigen personen worden belast. De tijd en de plaats van aflevering zullen nader worden medegedeeld. Velsen, den 9 Mei 1916 De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Keuring van Militieplichiigen. De Burgemeester der gemeente VelsenGevolg gevende aan een namens den Minister van Binnen- iandsche "Zaken tot hem gericht verzoek Brengt ter kennis van belang hebbenden, dat er blijkens bij voor noemden Minister ingekomen ambts berichten personen zijn, wier prak tijken o.a. daarin bestaan, dat zij voorspiegelen in staat te zijn, tegen betaling van eene som gelds, de afkeuring voor den dienst te verkrij gen Waarschuwt de miiitieplichtigen dezer gemeente voor bovenbedoelde practijken onder verwijzing naar artikel 206 van het Wetboek van Strafrecht, onder meer inhoudende Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft 1°. hij die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken 2°. hij die een ander op diens ver zoek opzettelijk voor den dienst on geschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeftwordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd; Vestigt er voorts hunne aandacht op dat door de bemoeiiDgen van de hiervoren bedoelde personen de af keuring in geen enkel opzicht kan worden bevordel'd. De raadpleging dier personen zal niet anders dan noodelooze kosten veroorzaken, omdat bij werkelijke ongeschiktheid voor den dienst, ook zonder hunne bemoeiiugen, de af keuring niet kan uitblijven. Velsén, 9 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Gestaag breidt onze gemeente zich uit en weldra kan ze op een inwonerstai van 25000 bogen. Velsen neemt van de 134 ge meenten in Noord-Holland de zesde plaats in. Van een Hoogere Burgerschool yijn we echter nog steeds verstoken. Alkmaar en ook Hoorn bezitten wel zulk een onderwijsinrichting. Men weet, dat ons gemeentebe stuur en de raad al 't mogelijke hebben gedaan en zullen doen om bie'r zoo spoedig mogelijk een Rijks Hoogere Burgerschool gevestigd te krijgen. Wij hopen dan ook, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken op de begrooting voor 1917 gelden daarvoor zal uittrekken. Maar nu willen wij hier even wijzen op hetgeen te Drachten is geschied. In deze Friesche plaats wil men ook een H. B. S. Om de totstandkoming van dit ideaal te bespoedigen hebben eenige ingeze tenen een som van f25000 bijeen gebracht eD deze als bijdrage in de stichtingskosten beschikbaar gesteld. Zou dit ook niet in onze gemeente mogelijk zijn, zoo dachten wij, bij het lezen van dit bericht. In onze gemeente, waarbij wij vooral het oog hebben op IJmuiden, waar te genwoordig zeer goede zaken worden gemaakt en welk deel onzer ge meente het meeste belang heeft bij de stichting eener H. B. S., omdat 't het grootst aantal leerlingen zal opleveren. Wij zullen afwachten en zien, of men op deze wijze zou willen me dewerken om de verwezenlijking van een zeer urgente zaak, die nauw verband houdt met den groei en ontwikkeling onzer gemeente, een stap nader te brengen. Het beruchte weekblad De Toe komst heeft bij den aanvang van haar tweeden jaargang een extra nummer uitgegeven. Ook wij ont- viügen een exemplaar. Het is ons een. behoefte hier uit te spreken, dat wij het streven van dit blad even gevaarlijk en on Neder- landsch vinden als het geschrijf van De Telegraaf. En wij staau toch eigenlijk versteld dat een groot aantal professoren, letterkundigen, priesters, dichters enz. ons volk drijven in de richting van den Duit- schen geest en ons te pas en te onpas willen doen deelen in de zegeningen der Duitsche „kultur". Waar aan den anderen kant even veel hooggeleerden zich met fierheid „pro geiliieërden" noemen, vragen wij ons/af, vragen wij ons met be zorgdheid af, wat er worden moet van de zonen van ons volk, die aan deze heeren worden toevertrouwd. Hoe zal men bij zulke vooringeno menheid kunnen kweeken zelfbe wustheid en onafhankelijkheidszin Het extra-nummer 'bevat een 40- tal stukjes, een bloemlezing van uittreksels uit eenige der voornaamste artikelen van den eersten jaargang. Op elk stukje zou critiek te leveren zijn. Ziehier hoe Prof. Valcke- nier Kips de Nederlandsche belangen tracht te dienen „Door de verschijning van dit orgaan (De Toekomst) moge een tegenwicht worden geplaatst tegen over sommige eenzijdige anti-Duit- sche gevoelens, door zoodanig tegen wicht evenwicht in de pubiinke opinie worden bereikt, door zoodanig even wicht onpartijdigheid." Klinkt het niet naiëf? 't Is als het gif en bet tegengif. Maar 't is allebei gif en de nuchtere Hollander houdt zich daar verre van. Als de redaetie dan ook zegt „dat het (haar) streven is geweest, de positie van Nederland in dezen zoo belangrijken tijd in het licht te stellen" en zij dan vervoigt „Wij hebben gewaarschuwd voor het gevaar van het ophitsende ge schrijf in een deel onzer pers, en wij hebben niet nagelaten te wijzen op het groote belang, dat Nederland heeft bij een goede en vriendschap pelijke verhouding tot het Duitsche Rijk," dan zeggen wij, dat het gevaar van dit ophitsend geschrijf even groot is. En wij zijn dankbaar, dat nog een groot deel van onze pers te fier is om aan dit anti-nationaal gedoe mee te doen. „Recht door zee", dat is een oude en fiere Hollandsche spreuk, 't Zij Duitschland onrechtmatig onze schepen verraderlijk in den grond boorc, ofwel Engeland in strijd met alle bestaande wetten de post en andere goederen uit onze schepen gapt en zelfs de vaart op onze eigen koloniën belemmert, wij zullen man en paard noemen. En wij blijven met de N. Rott. Ct. zoowel het Duitsche Militairisme als n«t En- gelscho Marinismeeen gevaar noemen En als Prof. Versluys. uitlegt waarom de Toekomst-kliek pro- Duitsch is en het voor Nederland van belang acht dat Duitschland wint, dan zeggen wij te hopen, dat niemand wint. Want deze oorlog, deze verdelgingskrijg heeft niemands sympathie meer. En als Baron van Vredenburch het arme, verdrukte België een trap geeft dan zeggen wij„Zwijg, want deze heldhaftige natie, dit kleine, fiere volk, zoo nauw aan ons verwant, heeft wel onze sympathie, onze liefde.', Als professor Sleeswijk vraagt: „Aan welke zijde?" moet ons ant woord luide klinken: Aan de zijde van Holland, en van Holland alleen. Wij lazen een versje van Heije, onze volksdichter, volbloed pro-Ne- derlandèr. 't is getiteld „De Lui". Bij het lezen daarvan dachten wij aan al die groote lui, wier namen schitteren in De Toekomst en die na den oorlog wellicht een rooie of een zwarte Adelaar zullen krijgen. Heije dan zingt: Wat er vischjes zjjn 'gevangen, Groot en klein van naam en faam, Met de haakjes van verlangen „Zucht naar lof en vrees voor blaam!" Óch! dat hopen och! dat vreezen Bjj hetgeen ge doet uf laat (Waar 't om Menschen-oordeel gaat), Is der slaven slaaf te wezen, Maakt het goede zelfs tot kwaad! Wie zjjn schande, wie zfin eere Hangt aan 't zeggen van de „Lui" Raakt hoe hjj zich wende of keere, Van de druppels in de bui. Wie z(jn waarde en kracht wil peilen Met zijn buurmansvrouws begrip, Ziet alras zfin redloos schip, In de levenszee verzeilen Op de scherpste blinde klip. DOE hoe 'tboos gerucht moog' blazen Wat het hart erkent als goed; LAAT wie tieren moog' of razen Waar zich 't hart voor schamen moet Als de stem van uw geweten Spreekt heb dan geen andre keus En zoo „men" dan (boos of heusch) Lof of blaam u toe wil meten Knip de „Lui" maar voor hun neus! Vriendelijk dragen wij dit versje van Heye op aan al de hooggeleer de Toekomst-wroeters in Duitsche kultur, benevens aan de heeren Holdert Schroder Baemakers c. s.j die zich liever in binnen- en buitenland (vooral in 't buitenland) laten huldigen, dan met onze sol daten aan de grenzen te gaan staan. Wij zeggen met S.J. van den Bergh: „Recht door zee" was te allen tijd Doel en richtsnoer van de Va'dren! Recht door zee, in God verblijd, Trouw en moed in hart en adren, Voeren zjj op 's Levens meer, 't Land tot zegen, Hem ter eer. Jonge maats van onzen tijd, Eert die Vaderlandsche leuze Onder vrede en onder strjjd, Onder alles zij ze uw keuze: Houdt, met onuitwischbaar schrift, „Recht door zee" in 't hart gegrift IJMUIDEN. Ongevallenverzekering. In de Dinsdag te Utrecht gehouden open bare terechtzitting.van de centrale Raad van Boroep voor de Ongeval lenverzekering heefc de uitspraak plaats gehad in ue volgende zaak. Hooger beroep van de Rijksver zekeringsbank en getroffene tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij T. S., sjouwer te IJmuiden, niet-ontvan- kelijk is verklaard in zijne vorde ring eener tijdelijke uitkeering. doch hem, met vernietiging eener be slissing van de Bank, die schade loosstelling weigerde, is toegekend genees- en heelkundige behandeling ter zake van een ongeval, daarin bestaande dat hij, in dienst der Industrieele Maatschappij „Hera" te IJmuiden, werkzaam bij het overbrengen van den inventaris uit de oude naar de nieuwe fabriek, zijn rechterhand heefc gekwetst. De Centrale Raad, van oordeel dat er geen verband bestaat tusschen het ongeval en de uitoefening van het bedrijf d9r werkgeefster, bevestigde de uitspraak wat betreft de niet- ontvaukelijkv6rklaring, vernietigde die voor het overige en bevestigde de Bankbeslissing. - Geslaagd. Voor het machinis tenexamen- is Woensdag te 's Gra- venhage geslaagd de heer M. L. van Hagen van hier. Krijgsraad. De auditeur mili tair bij den krijgsraad te's Graven, hage heeft geëischt tegen A. van S. milicien der infanterie, arkomstig van hier, ter zake van eerste desertie 6 weken militaire detentie. Ingebroken. In een keet van cien heer R. aan het strand is ingebroken en heeft men éen bi- Doc.e ontvreemd. Be Gerbrig vrijgelaten. Naar een bericht uit Cuxhaven meldt is de bemanning van den stoomtrawler Gerbrig die sedert 26 April in Duitschland is vastgehouden, thans vrijgelaten en wordt de trawler spoedig te IJmuiden terug verwacht. Waterschout. Door den Com missaris van Politie, tevens Water schout alhier; den heer D. de Ridder, is wegens drukke politi- oneele en justitioneele bezigheden ontheffing gevraagd van zijne func tie als Waterschout. Naar we vernemen, ligt 't in de bedoeling der regeering voor die functie nu een speciaal ambtenaar te benoemen, zooals zulks ook in andere havenplaatsen het geval is,. Te water. Vrijdagmiddag ge raakten door het omslaan van een beladen zandbak in de Visschers- ha^en twee mannen te water, die men slechts met groote moeite heeft kunnen redden.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1