De stem der Liefde. FEUILLETON. Ingezonden Uit de Provincie, Y1SSCHEBIJ. kreeg hijgeen dubbeltje geen kwartjeniet enkel maar een bedankjemaar naar we vernemen een ronde zee mansgift van honderd pop. Het verbouwen en vergrooten van het pakhuis aan de Midden havenstraat hoek 3e Havenstraat onder beheer van van den architect J. C. Cramer te IJmuiden is bij onderbanscbe aanbesteding opgedra gen aan de laagste inschrijvers de Heeren J. Lindhout enJ.de Waard. Op verzoek van de heeren J. Ronner, voorzitter van het Hoofd bestuur van den Alg. Ned. Zee mansbond en K. Labree, voorzitter van de afdeeling IJmuiden van- dien bond, die daartoe persoonlijk bij den Minister van Landbouw op audiëntie zijn gegaan, zal voor de opvarenden van de stoomtrawlers wittebrood gebakken en geleverd tnogen worden. Voor de menscben die het regeeringsbrood voof 8 en 10 dagen moesten medenemen een belangrijke en zeer gunstige be schikking. Over de regeling zal de Alg. Ned. Zeemansbond een plan indienen b\j den Minister. Naar het Engelsch door Paul Urquhart. (27) Den volgenden morgen werd mij verteld dat mijn zuster te logeeren was bij vrienden. Ik begon te ver moeden, dat men mij gevolgd bad en daar ik dacht, dat er iets ge beuren zou, heb ik U gewaarschuwd. „Ik herinner me IJw telefonische waarschuwing" zei Weedom. „Zelfs ik was toen bedrogen. Ik had uw vermoorde zuster voor U gehouden". „En later, toen ik naar kolonel Bloomer's huis gebracht werd, was het toevallig of met een voor op gezet doel, dat ik werd opgelicht?" „Gij moest er komen voor de patient, doch ze wilden tevens ont dekken, wat er tusschen ons voorge vallen was." „Ze hadden weinig succes, dank zy Uw tijdige waarschuwing. Maar wie is de patient. Wie is kolonel Bloomer?" „Deze vragen kan ik op het oogen- blik niet beantwoorden," antwoord de zij. „Bovendien heeft het geen nut het U te vertellen, het zou ons niets helpen." „Ik werd zorgvuldig bewaakt," vervolgde zij, „en om redeneD, die ik nu begrijp, kreeg ik geen enkel dagblad in handen, Ik had echter reeds aan mevrouw Marcelle geseind. Ik vond een deel van het telegram waarin ze haar adres mededeelde. j)at was mij in handen gespeeld en VELSEROORD. Voorloopig wordt de gemeente nog wel niet zelfstandig en blijft ze dus tot IJmuiden behooren, ech ter zullen Doop en Avondmaal voor taan in het kerkgebouw te Velseroord plaats vinden, terwijl ook eens per maand twee diensten door een per- dikant zullen worden vervuld. A.s. Zondag zal het Avondmaal door Ds. Huizing v.rn IJmuiden worden bediend. VELSEN. ik verscheurde het. Noch ik, noch de anderen hadden gelegenheid de snippers op te zoeken. Zij maakten haastig toebereidselen tot het ver trek en het gelukte mij, te ont snappen. Na eenige uren in Londen rond geloopen te hebben, meende ik, dat zij het spoor bijster waren en ging naar Charing Cross. De rest weet U, vermoedelijk weet U ook, dat ze mij naar Versailles volg den. Ik misleidde hen, door me te vermommen als Indische. De echte zwarte werd een andere kant uit gestuurd. Doch toen ze ontdekten, dat ik niet te Versailles was volg den ze mevrouw Marcelle." „En nu hebt ge hen opnieuw het spoor doen verliezen?" vroeg Wee dom. „Ik hoop het, doch zeker weet ik het niet. Als ik maar wist, wat zij doen, of wat zij van plan zijn, zou ik weten, hoe te handelen." „En ge wenscht, dat ik dit zal uitvinden?" zei Weedom. „Geefme eenige aanwijzing en ik zal doen wat in mijn vermogen is." „Zij strijden onvei biddelijk" zei ze. „Tot op heden zijn zij met meer hardheid opgetreden dan eigenlijk noodig was. Zij geven niet om het leven van anderen, als die hen in den weg staan, doch het is het gevolg van hun voortdu rend leven van intriges en valsch- heid." „Zeg me, wat ik doen kan en wees niet bevreesd voor gevaren," zei Weedom. „Voor mij is het beter, de meest gevaarlijke ondernemingen op touw te zetten, dan de wanhopige gedachte te hebben, dat ge hier levend begraven zijt." Zij wachtte nog. vertegen woordig van hethoofdbestuur besprak ook de beteekenis .en hield een gloedvolle rede over de trouw dien wij aan het vaandel verplicht zijn. Daar wegens het vergevorderde uur niet meer tot stemming kon worden overgegaan, werd ten slotte aan het bestuur overgelaten meer dere afgevaardigden naar Utrecht te zenden. SANTPOORT. IJmuiden, 11 Mei 1916. Vergun mij door middel van uw blad, dat U steeds beschikbaar stelt om velerlei meening en inzicht ken baar te maken, de aandacht te ves tigen op hpt volgende. De hartader van IJmuiden klopt aan de Vis- schershaven, aan de Trawlerkade en de daarmee paralel loopende nieuwe straten verrijst het e«ne ge bouw na het andere. Het particulier initiatief past zich direct bij deze toe stand aan ik denk hierbij aan de vluchte vrachtauto's, die den langen weg van het oude naar 't nieuwe IJmuiden in betrekkelijke korten tijd afleggen. De nimmer rustende telefoon heft dien afstand ook op. De H. Y. S. M., die ons nog wel eiken dag een kwartiertje ontrooft van onzen tijd, door ons eenige malen per dag voor de-spoorboo- men b'j het station te laten wachten voor opkomst zijnde, te ver door schietende, aankomende of rangee- rende treinen, legt of verlegt hare banen naar den eisch van handel en verkeer. De post evenwel schiet schrome lijk te kort. Aan de Z. Z. Visschers- haven ontvangen we de eerste postbestelling om 10 uur. Een brievenbus is hier bij mijn weten niet te vinden. Aan een vroegere buslichting en de plaatsing van een brievenbus, die volgens een practische tijdsre- geling gelicht wordt is mijns inziens „lk herinner U er aan," zei Wee dom, dat ge groot gevaar loopt, door met de anderen nog langer in verbinding te blijven. De politie onderzoekt de zaak reeds." „Ja," antwoordde zij, „ik weet, dat de publiciteit mijn plan zou verhinderen." „En ge hebt geen andere redenen, om voor de politie bevreesd te zijn?" Weedom kon niet nalaten, deze vraag te stellen. Nog leefde in hem de gedachte dat er in de woorden van den man, die zich voor Leverington had uit gegeven, misschien wel iets waars lag. „Ik begrijp niet, wat U bedoelt," antwoordde zij. „Ik zal eerlijk zijn. Er is mij ge zegd de man die het vertelde, was dezelfde die te Arnside ont vluchtte dat gij met de anderen in een soort misdadigeisbond ver- eenigd waart." „U bedoelt, dat wij behulpzaam zouden zijn bij het berooven en verleiden van personen? Welk een leugenaar, welk een doortrapte leugenaar! Wat zou zijn dóel ge weest zijn, U dat te vertellen Zijn doel was, mij van U te ver vreemden. Het was goed voorbereid. Hij gaf zich uit voor detective en deed voor mij deze „ontdekkingen" Ik geloofde hem, en dit zal enkele woorden, die ik te Versailles tot U sprak verklaren." „En terwijl ge dit geloofdet, hebt ge toch „Ja, ik koesterde wenschen, die helaas niet te vervullen blijken te zijn." „En het wreede noodlot berooft mij van een zoo vurige liefde," aan de Z. Z. Visschershaven drin gend behoefte. Geachte redactie, het zijn een voudige zaken, voor welker ver wezenlijking ik uwe medewerking verzoek. Met beleefden dank voor de plaatsing SANTPOORT. Gebouw. In de huisvesting der school kwam geene verandering. Het lokaal in bruikleen afgestaan aan school A werd in de tweede helft van het jaar teruggenomen, daar hieraan behoefte bleek, ter wijl school A het niet meer noodig had. De bouw der nieuwe school werd in September aanbesteed en gegund. Met den bouw werd -den 3en Oct. aangevangen. Comissie van bijstand. In de samenstelling der commissie van bijstand kwam geene verandering. Er werd dit jaar 3 maal vergaderd. Behandeld werden o.a. de volgende punten le. het verslag over het jaar 1914, 2e. de begrooting over 1916, 3e. de benoeming van een niuewen leeraar, 4e. de bouw der nieuwe school. Personeel. De heer L. A. Reiniers, die tot leeraar aan de Zee vaartschool te Harlicgen benoemd werd, vroeg en kreeg eervol ontslag ingaande 1 Februari 1915. In zijne plaats werd tot leeraar benoemd de heer G. F. C. Küthe, Oudgezag hebber der Gouvernements-Marine in Nederlandsch-Indie. Deze heeft daar reeds verscheide ne jongelieden voor de staats-exa- mens van stuurman met succes opgeleid en is, omdat hij ook over veel praktijk beschikt, hier zeer op zijne plaats. mompelde ze. Hoewel ze in gedachten tot zich zelf sprak, hoorde Weedom het eveneens. „Dat is een valsch noodlot," riep hij „een noodlot, dat niet zal komen" Hij naderde haar en zij verhief zich trotsch. „En toch" voegde hij er aan toe het hoofd beschaamd buigend, „is het een noodlot, waaraan niet te ontkomen is." „Het is maar al te waar," zei ze, in haar stoel terugvallend met af gewend gelaat. Laten we er niet over spreken. Het zal ons slechts treuriger stemmen. Is het niet beter, dat ge gaat en niet tracht, meer te weten te komen?" „Neen, neen," antwoordde Wee dom, „geef mij een opdracht, laat me U nog zooveel mogelijk van dienst zijn, en danscheiden als het zijn moet." „De leugenaars vertelden U, dat ik met hen verbonden was. Dat is waar, zij het dan ook op een wijze, die ons in botsing zou kunnen bren gen met de wetten van Uw land. Als het niet noodig was, zou ik U er niet in betrekken. Zij jagen een doel na, dat voor hen onbereikbaar is, zonder mij. Nu zult ge begrijpen, waarom ze zoo angstig zijn, dat ik zal ont vluchten. Misdadigers zijn zij niet. Meer kan ik niet zeggen." „En welk deel zal ik hierin heb ben? Wat moet ik doen?" „Het kan zeer eenvoudig zijn, doch het kan ook wezen dat er ge vaar ontstaat. Zij ontmoeten elkaar gewoonlijk, alsof zij gewone bezoe kers zijn van een bepaald café. Als er eenige reden is voer een geheime ontmoeting, gaan ze daarheen. Het Ook de heer Küthe geniet, even als vroeger de heer Reiniers, boven zijn jaarwedde een maandelijksche toelage in mindering van het salaris van den Directeur, die nog steeds door de mobilisatie in militairen dienst is. Aan den Directeur is door den Minister van Marine toestem ming verleend, voor zoover de dienst het toelaat, zich met de school te bemoeien. In de school beschikt de Directeur sver een kostelooze aansluiting op het Rijkstelefoonnet. Nu in den loop van het jaar de mobilisatie toestand bijna normaal werd voor Nederland, kon de inrichting van het onderwijs zich daarbij aanpas sen. De lessen in de klassen A en B werden vanaf Febr. weer in de school gegeven, die van klasse C op het fort, behalve wat betreft het schoolonderwijs en de kennis der verbandleer. Met den commandant der militaire leerlingen werd overleg gepleegd, welke uren voor het geven van onderwijs het meest geschikt waren. Natuurlijk ging de dienst wel eens voor boven de les, maar de commandanten werkten zooveel mogelijk mede, dat de leerlingen geregeld de school konden bezoeken Het onregelmatig schoolbezoek blijft echter de taak van het onder wijzend personeel zeer moeilijk maken, het is veel moeilijker, dan klassikaal of individueel onderwijs vooral ook omdat de leeraar nooit vooruit weet hoeveel en welke leerlingen hij een volgenden school tijd voor zich zal zie i. Leermiddelen. Van xie leer middelen werden eenige oude boeken vervangen door nieuwe. Leerlingen- De 15 leerlingen, die bij den aanvang van het jaar klasse A bezochten, kregen ver gunning in April de school te ver laten. Tot September waren er toen geen leerlingen. Na eene oproeping hebben zich in September 15 nieuwe leerlingen aangemeld, evenwel niet alle met 1 jaar vaartijd. De 10 oudsten met den langsten vaartijd, die geregeld konden komen werden toegelaten en dezen kregen nu per week 4 maal 2 uur onderwijs in boeten en 2 uur schoolonderwijs. Bo vendien werden enkele ouderen, die zeer veel ijver toonden, voor onge regeld bezoek toegelaten. Het was noodig het aantal leer lingen te beperken teneinde den heer de. Korte in staat te stellen in 6 maanden een afgegrond pro-, gramma af te werken en de vor deringen der leerlingen te kunnen beoordeelen. Dat dit goed werkt zal, hopen wij, blijken uit een openbaro les, welke in de maand Apiil gehouden wordt en waaraan leerlingen voor boeten en schie- is een café, waar geen dames alleen mogen komen." „Gij moet daar alleen hooren, of er een aanstaande ontmoeting zal plaats hebben. Er zullen waarschijn lijk vier mannen komen en ieder zal een bepaald soort wodka vragen. Waarop door een der kelners ge antwoord zal worden, dat die er niet is, en dan zullen zij absinth bestellen. Schijnbaar toevallig zullen ze in conversatie komen, en wan neer er een opmerkt, dat het te Londen erg saai is en de anderen er mee instemmen, is er geen reden, om nog te vergaderen. Wanneer er een is, die mededeelt, dat er een belangrijke wedstrijd gehouden zal worden, beteekent dit, dat er nieuws is en zij zullen verdwijnen. Ieder zal zich dan afzonderlijk naar een huis in een der buitenwijken be geven". „Het huis waar wij waren?" vroeg Weedom. „Dan zullen ze omsingeld worden". „Neen, dat niet, doch een huis in de nabijheid. Ik zal het U uit leggen. Het is vrij klein en wordt bewoond door een enkele dienst bode, op het oog een Engelsehe vrouw uit de provincie. Zij zullen het huis langs verschillende wegen bereiken. Wanneer gjj de kortste neemt, zult gij er voor hen zijn. Geef de vrouw deze ketting, die haar zal overtuigen, dat ge van mij komt. Zeg, dat ik weten wil, waar en wanneer de volgende ont- moeting zal plaats hebben." En dat is alles „Dat is alles. Het antwoord zal mij zeggen wat mij verder te doen staat. (Wordt vervolgd). Ruime gift. - De schipper van een stoomtrawler had het ongeluk zijn portefeuille te verliezen, in houdende aan bankpapier f2935. Een jongen was de vinder en bracht haar terug. Tot belooning Wittebrood voor opvarende van stoomtrawlers. Examens. Voor het eiamen van bouwkundig opzichter zijn ge slaagd de heeren A. J. Kooy en P. C. Pieterse van hier. Ned. Herv. Gemeente. Wij ver nemen dat de tweede predikant, die bij de Ned. Herv. Gemeente alhier beroepen zal worden, het nieuwe gedeelte der plaats, ten zuiden van de spoorbaan tot arbeidsterrein zal krijgen. Daar zal ook de pasto rie worden gebouwd, dicht bij de wassch9rij, waarvoor de grond reeds is aangekocht. Hoewel de grond nog billijk verkregen is moest toch reeds f 8 76 per M! worden betaald. Haarlemsche Rechtbank. E. Z. alhier, beschuldigd van diefstal, werd veroordeeld tot plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van 1 jaarW. v. d. H., be schuldigd van hetzelfde feit, werd vrijgesproken. Ysfabriek. In de gehouden jaarsvergadering van de N. V. Ys fabriek van de Vischhandelvereeni- ging werd het verslag goedgekeurd en het dividend bepaald op 7 procent of f70 per aandeel. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer F. J. Schijf, opzichter bij de gemeentewerken, is geslaagd voor diploma Bouwkundig opzichter. Beleediging. G. R. alhier werd door de Haarlemsche Rechtbank wegens beleediging en bedreiging tot 10 dagen gevangenisstraf veroor deeld. Geref. Kerk. Onze ingezetenen, die lid zijn van de Geref. Kerk, behooren kerkelijk tot IJmuiden. Tot dusver was hier een Geref. Evangelisatie, waarvan aan 't hoofd staat de heer Brederveld, die hier reeds lang met groote trouw arbeidt. Wegens den |voortdurenden groei van Velseroord zal ook hier veran dering komen. Door schade wqjs Een honden karhouder te Velsen heeft zich niets bekommerd om alle voorschrif ten, betrekking hebbpnd op het rijden met een hondenkar. Voor zes delic ten werd nu tegen hem een gezame- lijke boete van 24 gulden geeischt. Door schade zal deze man nu wel wijs worden! merkt „H. Dbl." op. St. Johannes de Deo. Zondag hield naar de „N. H. Ct." meldt de vereeniging Johannes de Deo een ledenvergadering, waarbij de plech tige inwijding van het vaandel plaats had. Bij de opening sprak de waarnemende voorzitter zijn leed wezen erover uit dat onze voorzit ter verhinderd is dezen avond tegen woordig te zijn. De heer Waterlander hield een lezing over onzen Patroon heilige Johannes de Deo, waarna de voorzitter van het Vaandel co mité in passende woorden het vaandel overdroeg aan de vereeni ging. Daarna bracht de voorzitter dank aan het Vaandel-comité voor voor de vele moeiten, welke het zich getroost heeft en ook vooral aan de tooneelvereeniging W. J. Hofdijk, die gehe°l belangloos twee feestavonden gaf voor dit doel. Hierna had de plechtige wijding van het vaandel plaats door den Zeer Eerw. Heer pastoor Wijten- burgh, die hierbij een kernachtige rede hield over de beteekenis van het vaandel. De heer Burger, als Een goede maatregel. Ter voor koming van boschbrand wordt naar de „Stads Ed." meldt door de H.S.M. een breed6 strook grond langs de bosschen, gelegen aan de spoor baan tusschen het station Sant poortMeerenberg en Velsen omge spit. Dat zulks wel noodig is, be wijzen de vele zwart gebrande plekken, ontstaan in het droge gedeelte van het voorjaar door de vonken der locomotieven. Buiten rcrantwoordelijkheid vau de Redactie Aan de Redactie van de IJmuider Courant te IJmuiden. v Myjne heeren Iemand, die kantoor houdt aan de Trawlerkade, Statenverkiezing. Ged. Staten hebben de data van de Statenver kiezing gewijzigd, voor zoover het betreft de stemming en herstemming. Deze zijn nu bepaald de stemming op Maandag 19 Jnni en de her stemming op Dinsdag 27 Juni. Personalia. Ged. Staten van Noord-Holland hebben benoemd tot geneesheer van het gesticht„Meeren- berg" den heer J. J. L. S. Baron van Hoëvell, thans tijdelijk geneesheer aldaar. Visscheri/jschool. Wij ontvingen het verslag der gemeentelijke visch- scherijschool over 1915. Het luidt als volgt.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2