ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 64. Zaterdag 10 Juni 1916. Ie Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLmSPLEIN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. E. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij 3. v. Til burg, Wilicbrördstr. 83. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Meurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper. doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratié. KENNISGEVING. STEMMING Regeerings aardappelen Burgerlijken Stand, Y ischvoorzienin g. Revue van de Week. Beschamend. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentién (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. ter verkiezing van één lid van de PROVINCIALE STATEN. De BURGEMEESER der Gemeen te Vïlsen breDgt ter openbare ken- Dis, dat Maandagden 19 Juni acro- staande van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stem ming zal geschieden ter vervulling van een plaats in de Provinciale Staten van Noordholland voor het kiesdistrict Velsen, waartoe deze Gemeente behoort. De candid aten. in alphabetische volgorde, zijn: GULDEN. Z. D. J. W. LEEUWEN van H. VERMEULEN P. Tevens wordt de aandacht ge vestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevend aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Velsen, den 8 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, H. VER LOREN VAN THEM A AT. De Burgemeester van Velsen maakt bekend dat bij de groente handelaren in de gemeente een beperkte hoeveelheid aardappelen beschikbaar is gesteld, a. 7 cent per K.G. Door de groentehandelaren mag aan de verbruikers geen grootere hoeveelheid worden afgegeven dan zjj in normale omstandigheden ge woon waren op te doen. Verder wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd dat deze aardappelen niet mogen dienen voor scheepsproviand. Bij overtreding zal tot inbezitne- ïning worden overgegaan. Velsen, 6 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Burgemeester der gemeente Velsen. Gelet op artikel 76 a der wet van 27 Augustus 1851 (staatsblad no. 125) zooals deze wet nader is ge wijzigd en de circulaire van den Directeur van het Algemeen Admi nistratiekantoor voor de Levensmid delen voorziening, d.d. 22 Octo ber 1915 no. 1. BESLUIT: a. ingaande heden den maximum prijs voor aardappelen vast te stel len op 7 cent per K.G. b. belanghebbenden er aan te herinneren, dat bij verkoop boven den vastgestelden maximum-prijs door hem tot inbezitneming van den bij den verkooper aanwi-zigen voorraad kan worden overgegaan. VelseD, 9 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd,' H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Ambtenaar van den Burger lijken Stand der gemeente Velsen brengt ter algemeene kennis, dat het Burèau van den Burgerlijken Stand op den tweeden Pinkster dag, 12 Juni 1916 zal geopend zijn van des voormiddags 9V2 tot 10 uur. Velsen, 10 Juni 1916. De Ambtenaar van den Burgerlijke Stand voornoemd, R. de RAAT. Aan het publiek wordt bekend gemaakt, dat op eiken Dinsdag en V r ij d a g Regeeringsrisch is te verkrijgen bij Mej. HARTOG Spits te Santpoort (Rijksstraat weg bij den Hagelingerweg). Velsen, ,8 Juni 1916. De gemeenteraad beeft het voor stel van den heerNetscher om Burge meester en Wethouders uit tenoo- digej bij de Regeering stappen te doen om op.de begrooting voor 1917 gelden uit te trekken voor een Rijks Hoogere Burger School alhier zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De voorzitter van den raad deelde mede dat B. en W. in dezen reeds doende waren. Altemaal verblijdend. Maar wat doen de gemeentenaren om te laten blijken dat ze de vestiging eener H. B. S. alhier op prijs stellen? Wij meldden onlangs dat men in Drachten voor dit doel f25.000 had bijeengebracht. En nu lezen wij in de dagbladen, dat dit bedfag is ge klommen tot f55.000, terwijl de gemeente gratis een terrein aanbiedt, benevens voor iedere klasse of pa- ralel-klasse f 1000 per jaar. Dat zijn daden, die spreken. Hier toont men dat men Middelbaar Onderwijs wil voor zijn kinderen. Dat kan in Drachten, een plaats waar toch zeker met zulk een stroom van goud binnenkomt zooals deze week nog in den raad werd gezegd, als in de gemeente Velsen. Wij wachten nog op daden in onze gemeente. Vooral IJmuiden kan daden doen Wie beweerden, dat er welhaast een „nieuw koers" zou komen aan het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel schijnen toch wel in 't gelijk te worden gesteld Wij zijn plots verrast met de mededeeling dat aan v de bruin- brood-misère uiterlijk op 24 Juni een eind voor ieder zal komen (terwijl nog een paar dagen vroeger verzekerd werd, dat er geen sprake van „wittebrood voor ieder" zou zijn met Pinksteren) en ook afge? kondigd is, dat in de eerstvolgende maanden geenerlei soort van vee, van welken aard ook 't moge dan onder het slachtvee of elders res- sorteeVen mag worden uitgevoerd. De greus is gesloten. Eu dat is naar veler meening een goed besluit. Want de almeer stijgende prij zen brengen groote ellende, erger dan sommige buitenstaanders ver moeden, in de kringen der kleinere luyden, om van de zeer kleinen nu nog niet eens te spreken. In de jongste dagen zijn over dat ernstig en tevens treurig onderwerp ver schillende vergaderingen gehouden. Men denke slechts aan fyet Buiten gewoon Congres van Spoor- en Tramwegpersoneel waar een complex van 20.000 personen was vertegen woordigd, en men den eisch stelde van f3 toeslag in plaats van f2 voor de salarissen onder de f 2500. 't Kan best zijn, dat het inwilli gen van dezeD eisch een zwaar offer zou zijn voor de maatschap pijen. Onredelijk, onbillijk zal,niemand dien kunnen noemen, vcor wien de toestand der kleine luyden zooeven genoemd, geen geheim is. De groote vraag is nu, wie aan de Groene tafel straks, wanneer fop 14 Juni) het korte recès des Parle- ments is geëindigd en het gioote oeconomische debat in ons Lager huis aanvangt, het ontwerp der 22 milioen zal hebben te verdedi gen. Minister Posthuma zelf? Z. Exc. is op 7 Juni naar Ruurio vertrok ken om er zijn in Den Haag aan gevangen rustkuur (die de beste resultaten belooft) voort te zetten. Zal de minister van L. H. en N in staat wezen om straks zijn beleid te verdedigen tegenover de kritiek die zich nu reeds in zoo krasse termen uit Men denke slechts aan hetgeen wordt opgemerkt over de onheilen', welke zouden kunnen voortspruiten uit de gedragslijn, door het -département aan de Haag- sche Princessègracht aangenomen en tegen de nieuwe aardappeloogst in Patria. Er is zooveel meer. Het sluiten der grenzen voor vee-uitvoer en het in vooruitzicht stellen van een nieuwe „witbrood periode" na 24 Juni a.s. zullen wel ietwat „ont spannend" werken. Doch daarmee is de critiek over dingen van het vroegere en jungste verleden bij L. N. en H. allerminst de mond gesnoerd. De heer Hugenholtz heeft in Engeland nagegaan, hoe men daar het „voeding-vraagstuk" be handelde, is te 's-üravenhage terug gekeerd en zal zich ongetwijfeld doen gelden. Den heer Schaper weet menantwoordde. Min. Cort v.d. Linden, dat geen internimaat noo- dig is. De algemeene leiding bij het Departement berust gelijk in gevallen als deze gebruikelijk is bij den. secretaris-generaal. Buiten gewone maatregelen zijn volgens den premier onnoodig. Men mag aannemen, dat bij aldien men zich aan dit parool houdt (en dat is toch wel zeer aannemelijk) ook over deze „zienswijze"'t een en ander zal worden vernomen in het laatste brokstuk der Parlement s- vergadering'eu van het loopende zitting-jaar. Waarvan pessimisten volhouden, dat zelfs nog een brokje in beslag zal nenïen van Augustus! Voor het oogenblik hebben wij slechts de aacidacüt gericht op den strijd orh de politieke meerderheid in Prov. Staten op den 6en Juni ontketend. Deze is zeer zeker van meer belang dan ooit!.... Indirect hangt het Kabinet- Cort v. d. Lin den, dat ons door de stormen, sinds bijoa twee jaren woedend, tot dus ver voerde zonder dat onze natio nale onafhankelijkheidIk zeg nietin gevaar werd gebracht. Maar wel: Gekrenkt werd.. Van den uitslag der op 6 Juni begonnen staten- verkiezingen hangt af de vraag, of de Rechtsche sena tordie meerdeiheid haar zin zal kun nen doordrijven. Het ontwerp- Ou derdomsrente is slechts een onder deel van het Program, waarmee het extra parlementair kabinet aan het bewind trad. MaarGansch dat program, de Grondwetherziening, de Pacificatie, zijn ten nauwste verknocht aan den uitslag dezer verkiezingen. In deze atmosfeer van spanning komt dus ods Lagerhuis op Woens dag 14 Juni weer bijeen. Veel-in Patria-is ('t mag erkend) intusschen tot meerdere kalmte geraakt, ofschoon er dan nog gis ting genoeg overblijft. Minister Bosboom heeft (weten wij.) op 26 Mei doen gevoelen, dat men het milde „Schwamm dr über!" de groote spons er overzou toepassen op de „bijkomstige straf fen", aan d,e gemouniseerden opge legd, die „drosten" op de jongste Paaschdagen. De „spons" is over de lei gegaan. Met 1 Juni j.l. zijn de periodieke verloven in het leger weer toege kend en dat heefc den geest bij den troep ongetwijfeld opgemonterd. Gelijk 't mag nog wel eens worden aangestipt, de fiksche, rondborstige rede van Minister Bos boom, op 26 Mei j.l. in de Tweede Kamer gehouden, er zéérveel toe- heeft bijgedragen om het gemopper en gepruttel te doen zwijgen. De mobilisatie is voor duizenden een ramp, een smart, een „strop", die niemand mag of kan betwisten, maar die mobilisatie heefc toch ook van zeer vele weeke, lands- ziekerige, graag luierende jonge lingen fiksche, pootige kerels 'ge maakt. De groote wereld-misére, c. c. twee jaar geleden ontstaan en nog steeds niet geéindigd, heeft ook haar goeds, 't Is, in den loop der vele maanden meer ge zegd. Maar telkens zien wij er wéér de bewijzen van. 1 Er wordt een „Internationaal- Export-Syndicaat" opgericht, met centrale Amsterdam en Soerabaya. Dat in „Verkoop paleizen het gan- sche jaar door tentoonstelling zal houden, alles en nog wat voor groote en kleine beurzen beschikbaar stellend. De nieuwerwetsche wereld- kermis, dus in plaats van de ouderwetsche der draaimolens, pof fertjeskramen en het restje, welke aan 't uitsterven zijn. „De Urgentie-raden voor vrouwen arbeid tijdens de mobilisatie", over gansch bet land verspreid, doen zich gelden. Geven blijk van het kranig en krachtig streven der Vrouw van onzen tijd om hare krachten te schenken aan de belangen der ge meenschap. 't Zijn goede, verblijdende jteeke- neD van nieuwe dingeD, die de dagen komen brengen, welke straks ge boren zullen worden uit de bange, vreeselijke worsteling, welke nu de aarde schokt. Er moge aan' „economische smart" zeer veel geleden worden in het oude Patria, wij hebben (zeg ik nog maals) reden tot groote dankbaar heid. De herleving, het blijde „revi val", dat zich te onzent lang vóór het uitbarsten van den wereldbrand openbaarde, 't blijft voortleven. Neemt zelfs toe in kracht. Straks krijgen wij onze eerste Nederlandsche hoogleeraresMej. Dr. J. Westerdijk, die te Utrecht het professoraat ia de phytopatholo- gie zal bekleeden. Niet minder dan 1046 mijnen kwamen sinds Augustus 1914 bij de Nederlandsche kunsten aandrij ven. Zeker zij hebben wel onhei len aangericht. Maar toch zal men toegeven, niet in verhouding, gelukkig, tot het getal dier gevaar lijke dingen, ons zóó dicht genaderd zijnde. Er is ongetwijfeld eene „schaduw zijde". Maar wie Llind .blijft voor de vele „lichtpunten", waaronder zéér schitterende 1 hij is (houd ik vol) lid van de lugubere bende der „ongeneeslijke zwartkijkers!" IJMUIDEN. Roode Kruisoefening. Precies te 9 uur kwam Z. K. Hoogheid de Prins der Nederlandenen gevolg j.l. Woensdag te IJn^uiden aan. De Prins was vergezeld van zijn adjudant Luitenant Jhr. Backer. Tot het ge volg behoorden o.m. Generaal Tonnet, Vice-voorzitter van het Ned. Roode Kruis en Generaal Majoor Ophorst, Commandant van de stel ling Amsterdam. Te IJmuiden sloten zich daarbij aan de Kapitein ter Zee, comman dant van de positie IJmuiden, de heer van Stockum, de officier van gezondheid le klasse G. L. Coenen, leider der Oefeningen van den ge neeskundigen dienst en tal van mi litaire en burgergeneesheeren. Juist volgens het plan werd het eerst de duinstelling bezocht, waar de ge- weeren knetterden, de mitrailleuses ratelden eu de kannonnen bulder den. Er vielen vele gewonden, die op de voorgeschreven wijze werden vervoerd. Daarop volgde het bezoek aan Hr. M. oorlogschip Kortenaer en de inrichtingen van het Witte en het Roode Kruis.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1