Vooral de laatste werd met groote belangstelling bezichtigd, een belang stelling, die ze alleszins verdiende. Te 11 uur verlieten de Prins en gevolg weder per' auto IJmuiden om een bezoek te brengen aan Duin en Kruidberg. De Directie van het Hollandsch Operette Gezelschap Nap de la Mar deelt ons mede dat door haar op Dinsdag 13 (en Woensdag 14 Juni a.s. in de schouwburg Cycloop twee buitengewone voorstellingen zullen worden gegeven, n.l. Dinsdagavond de Operette „Stoutertjes", het lach succes van Amsterdam, den Haag en Rotterdam en Woensdagavond de succes Operette „De Boemel baron" met Piet Kohier in zijn be kende rol als Droogkeeltje. Verder treden op de damesEmmy Arbous, R. de la Mar—Kley, C. de la Mar Klopper, Fien de la Mar en de heeren B. van Noorden, Alex Hock, P. Mu- ree, J. J. Rentmeester, J. Morits, Jean de Gids enz. Kapelmeester Eugene Beeckman. Gedurende deze voorstellingen zal tusschen de le en 2e acte optreden, de -he'er Louis Morrisson, Heldentenor van de "Vlaamsche opera te Ant werpen. Plaatsen zijn vooruit te bespreken aan de Schouwburg. Men leze de advertentie in dit blad. Het schip, dat nu den naam „Prinses Juliana" heeft verkregen, geeft ruimte aan ongeveer 600 pas sagiers en werdt Donderdag in de vaart gebracht. Het is voorzien van bo vendek en bevat 2 groote kajuiten. De 1ste klasse kajuit is keurig be timmerd en gezellig ingericht door de firma J. J. Spee, menbelfabriek, Amsteidijk, terwijl de electrische verlichting is aangebracht door de firma Groeneveld Van der Poll Co. VELSEN. By Konlnkiyk besluit van 8 dezer is, met Ingang van 22 dezer, herbenoemd tot Burgemees ter onzer gemeente Mr. Dr. H. ver Loren van Themaat. Tot bestuurleden werden gekozen de heeren J. Th. Verzijlbergh, A. van der Vlerk en A. de Bruin Jr. VELSEROORD. De brandweer veleende hulp, hoe wel de spuit geen dienst behoefde te doen. De oorzaak is onbekend. De altijd behulpzame heer Harm- se van de steenfabriek was spoedig met eenige arbeiders en materieel bij de hand, waarna met veel moeite de zware auto uit het mulle zand werd verwijderd. SANTPOORT. In de pauze sprak de voorzitter van het Comité tot ontwikkeling en ontspanning voor de militairen te Haarlem, de heer W. Dyserinck de militairen toe, terwijl hij „Cremei" dank zeide voor hun hun welwil lendheid om ook in den Zomer op te treden. Kapitein van Strijen dankte voor zijn manschappen het Comité recht hartelijk, alsmede de spelers en den heer Frans Netscher op wiens initiatief deze avond tot stand was gekomen. Met een driewerf hoera stemden de manschappen met de woorden van hunnen commandant in. De dames medespelenden ontvin gen bloemen. SantpoortBloemend aal van de S. D. A. P., gehouden den 5 dezer ten huize van den heer Enzerink, trad als spreker op Z. D. J. W. Gulden, Candidaat voor de Prov. Staten, met het onderwerp Statenverkie zing. Gemeenteraad Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Sant en Polder man. De voorzitter deelt mede, dat ingekomen is een schrij ven van de afd. Volksonderwijs te IJmuiden met verzoek om nog vóór 1916 een subsidie voor schoolbibliotheken toe te kennen, wijl dit in de laatste 3 jaren niet is toegestaan. De heer Netscher m^rkt op, dat dit niet juist is, in 1915 werd voor 't eerst het subsidie niet toe gekend. Besloten wordt aan het verzoek geen gevolg te geven. De voorzitter leest een schrij ven voor van den Minister van Bin- nenlandsche zaken, dat voor den bouw der nieuwe school te Velser- oord en verbouw school B te IJmui den (raming der kosten f 120.550), een subsidie van ten hoogste f 46.000 kan worden toegekend. De heer Vermeulen hoopt alsnog op een gunstiger beschikking, waar het Rijk steeds de geheele kosten van den bouw op zich neemt. De heer Brink vraagt of' de voorbereidende werkzaamheden dan evengoed voortgang zullen hebben. De heer V ermeulen zegt dat deze reeds klaar zijn, alle tee- keningen zijn gereed. De heer Netscher vraagt ver plaatsing van het hulplokaal bij school E naar school D te Velser- oord, waar meerdere klassen met ruim 50 leerlingen voorkomen. Besloten wordt het Rijksubsidie te aanvaarden, terwijl B. en W. zullen trachten het bedrag verhoogd te krijgen. Aan den heer Netscher wordt toegezegd dat B. en W. de toestand aan school D- zullen on derzoeken. De .voorzitter deelt mede dat er eenige kwesties zijn inzake de verho.oging der jaarwedden van de commiezen ter secretarie. Dit besluit houdt in dat ook het sala ris van den bevolkingsagent auto matisch werd verhoogd. Echter niet dat van den commies ten kantore van den gemeente ontvanger. Waar de raad indertijd besloot diens salaris gelijk te doen zijn om dat van de commiezen-afdeelings- chefs, ontmoet deze verhooging geen tegenstand. De heer Brink vindt dat de raad nu verplicht is ook de salarissen der onderwijzers spoedig te verhoogen. De heer Netscher is ook van meening dat de verhooging moet plaats hebben, maar zegt dat het dan noodig is voor de toekomst een andere salarisregeling samen te stellen. De heer Gerritsen pleit ook ver hooging der onderwij zers-salarisseD. De heer Schilling vraagt eenige vragen te mogen stellen in verband met de heerschende wo ningnood. Goedgevonden aan de agenda toe te voegen. Goedgekeurd wordt de aanwijzing ambtswoning gemeentebode en be ëindiging huurovereenkomst. Bij het voorstel tot aanstelling van een tweeden bévolkingsagent, tevens bode voor Yelseroord, vraagt de heer van T u y 11 of de te benoe men ambtenaar voor de laatste functie wel tijd' heeft. De voorzitter antwoordt dat de eerste functie natuurlijk de belang rijkste is. Het voorstel wordt na eenige discussie goedgekeurd. Even zoo toekenning toelage aan de leden der Commissie van Toezicht op lichtbeelden vertooningen, nadat de heer Schilling opgemerkt heeft, dat de kindervoorstellingen z.i. altijd lang niet geschikt zijn en de voor zitter hem daarvoor naar de Com missie verwijst. Op het voorstel van den heer Sluiters tot het verleenen van een toeslag aan bepaalde inkwartierings- plichtigen adviseert de Financïeele commissie alleen aan hen, die het zeer noodig hebben, een toeslag te geven daarvoor voorloopig een crediet van f 250 beschikbaar te stellen. De voorzitter zegt een schrij ven totdenMinistervanOorloggericht te hebben met verzoek de vergoe ding op f 1 per dag te bepalen en de levensmiddelen, waarvan de Mi nister bericht dat deze voor Sant poort ea Wijkeroog beschikbaar zijn, ook te Velseroord en IJmuiden be schikbaar te stellen, wijldaar reeds vanaf 1914 militairen zijn ingekwar tierd. Voorts deelt de voorzitter mede dat de militairen waarschijn lijk spoedig in gebouwen ententen zullen worden onder gebracht. De heer Sluiters verdedigt zijn voorstel. De menschen kunnen on mogelijk van 80 cent per dag de militairen voeden. En nu mag de Minister prijzen noemen, van levens middelen, de kleine winkeliers kun nen die levensmiddelen toch niet voldoende bekomen. Als de mili tairen een stuk spek krijgen, wor den de kinderen naar buiten ge stuurd. Men moest ook de militai ren meer waardeeren. Als er .oorlog mocht uitbreken, zouden de kapi taalkrachtigen de jongens met open armen ontvangen en men misschien wel 50 cent per dag toeslag willen geven, nu trachten de meeste van hen aan die inkwartiering te ont komen. /De heer Brink onderschrijft het gesprokene door den heer Sluiters. Als de militairen spoedig in ten- ton komen, is er tegen het voorstel nog minder bezwaar, wijl de kosten dan niet zoo hoog zullen worden. De heer Landeweerd wil, waar de lasten op eene categorie ingezetenen drukken, dat ook de andere inwoners daarin bijdragen. De heer de Poer is het met de sprekers eens, maar wijst er op dat het hier een kwestie is, die het Rijk aangaat. Daarop heeft ook de financieele commissie gezien. En hoe symphatiek het voorstel ook is, spreker zal er daarom tegen stem men. De heeren Schilling en van T u y 11 vragen meer rekening te houden met de omstandigheden der menschen, waar militairen worden ingekwartierd. De heer Netscher verdedigt het advies der Financieële commissie. Zooals de heer de Boer reeds zeide, is dit gevolg «van financieële over wegingen. Het voorstel Sluiters zal f 3000 per maand Kosten. Duurt de inkwartiering 5 maanden, dan wordt dit een bedrag van f 15000. Dat zijn dan gelden, die eigenlijk door het Rijk betaald behooren te worden. Dit geld zullen wij niet kunnen leenen. Waar moet het dan vandaan komen? Om echter aan hen, die toeslag beslist noodig heb ben, is de Commissie tegemoet ge komen, door voor te stellen een bedrag uit te trekken. De heer Gerritsen stemt niet graag tegen adviezen der commis sies, maar spreker is het met den heer Sluiters eens, dat menschen met een klein inkomen onmogelijk voor 80 cent militairen kunnen huisvesten. Wat het voorstel der Financieële Commissie betreft, dat zal wel een lange weg worden. Nadat de heer Vermeulen en ook de Voorzitter hunne be zwaren tegen het voorstel Sluiters hebben kenbaar gemaakt, repliceert de heer Sluiters. Spreker noemt het een schande dat de Voorzitter durft spreken van een collecte en de hepr Vermeulen van het Steun- eomité Een arbeider kan een sol daat niet van 80 cent onderhouden. Spreker handhaaft zijn voorstel en, nadat de Voorzitter er op gewezen heeft, dat een omlijnd voorstel noodig is, voegt daaraan toe de Hoof delijke Omslag 1916 met f 15000 te verhoogen. De heer Brink meent dat men 't eene kan doen en 't andere niet nalaten. Men kan een adres aan den Minister van Oorlog zenden, met verzoek de vergoeding voor inkwar tiering te verhoogen. De heer Hoogland dient een amendement in om in het voorstel Sluiters het bedrag van f 2000 (in komen) te verlagen tot f 1200. Dit voorstel wordt met 8—7 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Landeweerd, Netscher, de Boer, Handgraaf, Uijtendaal, van Tuijll en Huijg. Het geamendeerde voorstel Slui ters wordt met 78 stemmen ver worpen. Tegen de heeren Vermeu len, de Boer, Handgraaf, Uijtendaal, van Tuyll, Huijg, Vooren en Net scher. Goedgekeurd wordt het voorstel tot bestrating en rioleering van we gen voor volkshuisvesting te Vel seroord en tot ophooging bestrating beltterrein en opbouw compost- kelder. Tegen dit laatste voorstel stemden de heeren de heeren Slui ters en van der Steen. Bij de voorgestelde overeenkomst met het Rijk omtrent den reinigings dienst te IJmuiden wordt een breeds discussie gevoerd. De heer Netscher stelt een amendement voor om te bepalen, dat als de loonen der ge meentewerklieden worden verhoogd, dit ook zal gelden voor de werk lieden aan de Visschershaven-reini- ging. Aangenomen. Tegen de heeren Gerritsen, Vermeulen, de Boer, Hoogland, van der Steen, Uijtendaal en Handgraaf. Goedgekeurd wordt de uitbreidiug van het wegennet bij de Visschers haven, de regeling van crediet voor het maken van het uitbreidingsplan voor Velseroord, de financiftele be sluiten, de vaststelling van de reke ning der Kamer van Koophandel en Fabrieken, de balans en verlies- en winstrekening van het Gasbedrijf, Aangeboden worden de verslagen over 1915 van de schoolartsen, betreffende het middelbaar onderwijs en het herhalingsonderwijs. Tot verificateur der Gemeente- finantiëen wordt benoemd de heer W. van Doorn, Commies-Chef der afdeeling Financiën ter Secretarie van Deventer met 10 stemmen, 5 stemmen waren blanco uitgebracht. Tot lid der Commissie van Plaat selijk Schooltoezicht de heer D. Bus te Velsen met 8 stemmen. 2 stem men waren uitgebracht op Mevr, C. de Raatvan de Erve, 2, stem men op Mevr. Roelse en 3 in blanco. De heer Schilling verkrijgt nu het woord tot het houden zijner interpellatie over den alhier heer- schenden woningnood. Spreker hangt daarin een schril beeld op vanhier heerschende woningtoestanden en vraagt om vooral geen menschen die nog bouwen willen, daarin te belemmeren. Spreker critiseert ook dat de Woningbouwvereeniging „Velsen" misbruik maakt van deze toestanden. De heer V ermeulen ant woordt den heer Schilling en komt op tegen een verwijt aan de Wo ningbouwvereeniging, de eenige, die in dezen nog iets tot stand heeft gebracht. Spreker deelt mede dat het best mogelijk kan z(jn dat de Woningbouwvereeniging de nog te bouwen woningen voorloopig niet kan zetten. De heer Schilling repliceert en somt meerdere bezwaren tegen de Woningbouwvereeniging op en valt het bestuur dier Vereeniging aan, vooral den voorzitter, die een partijgenoot van spreker is. Spreker hoopt echter dat hij niet lang meer partijgenoot zal zijn. De heer Landeweerd: Daar protesteer ik tegen. De heer Schilling zegt zich daar niets van aan te trekken. De heer Vermeulen zegt niet meer te weten of het tegen de Woningbouwvereeniging gaat ofte- n de voorzitter. De heer Landeweerd: Juist. De heer Brink zegt dat het oestuur dei Woningbouwvereeni ging bezig is zich niet populair te maken, zonder daarbij te spreken over den voorzitter, sprekers partij genoot Mr. Hudig. De heer Landeweerd vraagt hoe de interpellatie is ingediend. Als de voorzitter antwoordt dat de heer Schilling verzocht heeft eenige vragen te mogen stellen aangaande de Woningnood, zegt de heer Lan deweerd dat de heer Schilling dan wel had mogen aankondigen een aanval te willen doen op de Wo ningbouwvereeniging. Nu voelt spre ker het alsof we zoo'n beetje by den neus zijn genomen. De Voorzitter houdt de rond vraag. De beer H u ij g vraagt inlichtin- Aangebracht. Door den stoom trawler Louisa IJM 121 werden al hier aangebracht een zwemvest, eenige papieren en een portemon- naie inhoudende eeDig geld en een militaire penning, alles herkomstig van het lijk van een matroos van het Duitsche oorlogschip „Frauen- lob" welk lijk in het net was op- gevischt en op Zeemanswijze weder aan da zee is toevertrouwd. Werken Visscher shaven. De werken voor bestratingen en rio- leeringen en het bouwen van pak- ruimten aan de N.O. zijde van de Visschershaven zullen worden uit gevoerd door de firma P. Heere en Zn. alhier, die met f 32100 laagste inschrijvers waren met gebruik van binnenlandsch materiaal. Veroordeeld. E. C. Z. enA.B. alhier, zonder beroep, werden door de Haarlemsche rechtbank wegens diefstal ieder tot een maand tucht school veroordeeld. S.s. Prinses Juliana". Wij le zen in De Telegraaf: De firma Ge broeders Goedkoop heeft, ter verbe tering van het materieel van haren stoombootdienst Amsterdam Vel- senIJmuiden, het s.s. „Dolphyn" grootendeels gesloopt en bij de firma Wed. J. L. Ceuvel, Hoogte Kadijk weder doen opbouwen. Raadsvergadering. A. s. Don derdag zal wederom* een raadsver gadering worden gehouden, de tweede voortgezette vergadering van 2 Juni j.l. Deze vergadering zal echter een geheime zijn, waaiiu alleen belastingzaken aan de orde komen. Mannenkoor. In de g. houden jaarvergadering van Velsens Man nenkoor werden de heeren H. Groene veld, voorzitter ep C. J. van Heijst Pz. penningmeester, als bestuurs leden herkozen, terwijl de heer van Vlessing herbenoemd werd tot di recteur. Benoeming. De heer H. Ver beek, commies ter secretarie alhier is bij koninklijk bes.uit benoemd tot Bureauchef bij net Staatstoe zicht op het Mijn wezen in Lim burg, ter stantplaats Heerlen. Slechte tijden. De toestand wordt te Wijkeroog voor de huismoeders zoo langzamerhand onhoudbaar. Donderdagmorgen waren de regee- ringsaardappelen in geen grooter hoeveelheid dan 2ys liter per gezin verkrijgbaar en nu zijn ze heele- maal op. Een geringe hoeveelheid aardappelen is nog te koop tegen 70 cent de maat. Groente is zeer schaarsch en schreeuwend duur. Regeeringsvet uitverkocht. Andere levensmiddelen slechts tegen de buitensporige prijzen verkrijgbaar en daarbij nog inkwartiering van een soldaat, die aanspraak maakt op eene goede voeding. Als Vader naar de fabriek gaat heeft hij niet de grootste zorg. Een tweede pontNaar we van betrouwbare zijde vernemen bestaat het voornemen bij Water staat om van Amsterdam weer een stoompontje in de vaart te krijgen te Velsen. 't Schijnt echter, dat er nóg al tegenstribbeling van de zijde van het personeel bestaat, omdat de dienst te Velzen hun zoo slecht bevalt. Ambtenaar s-vereenigingAlhier is opgericht een „Vereeaiging van Ambtenaren in dienst van de be drijven der Gemeente Velsen". Grasveiling. Bij de door Notaris Boerlage gehouden grasveilingen hebben deze opgebrachtte Bever wijk f 26408 en te Santpoort f24514. De prijzen waren zeer hoog, d.w.z. 20, soms 30 procent hooger dan verleden jaar. Het gras gold f200, het etgroen f180 per bunder. Landstormplichtigen. Het aan tal landstormplichtigen, jaarklasse 1910, bedraagt voor deze gem. 90. Rechtbank. Wegens het rijden met een fiets zonder licht of bei werden F. van H. te Holland op z'n Smalst en G. B. te Wijkeroog door den Kantonrechter te Haarlem tot f 1 boete of een week tuchtschool veroordeeld. Brandje. Woensdagavond is aan den Zeeweg een schuurtje af gebrand, staande op het erf van den heer Böhms. Een hond kwam in de vlammen om. Ongeval. Een der vrachtauto's die aan de Roode Kruis-oefeningen deel namen, re^d Woensdagmorgen bij de Hoogeberg in het zand en tegen een telefoonpaal. De gewonde sol daten werden er uit gedragen en stonden even latei het geval mede te bezien. Voor onze soldaten.*-Dinsdagavond heeft de Kon. Letterlievende Ver- eeniging „J. J. Cremer" van Haarlem in Hotel De Wijman alhier een uitvoering gegeven voor de alhier gekantonneerde militairen. De zaal was geheel bezet. Opgevoerd werd „Uitgaan" tooneelspel in 4 bedrijven van Glanor. Over 't spel zullen wij niet spreken, dat was af, dat was schitterend. Een hartelijk applaus viel den spelers herhaaldelijk ten deel Statenverkiezingen. In eene openbare vergadering der afdeeling Militairen. Maandag vertrok ken van hier een 50-tal militairen naar Noord-Brabant, die denzelfden dag werden vervangen door soldaten van daar, die wegens het onge vraagd nemen van verlof met de Paaschdagen daar een straftijd door maakten. Rechtzaken. De Kantonrechter te Haarlem veroordeelde P. J. F. te Jan Gijsenvaart wegens dronken schap tot f 3 boete of 1 week tucht school, terwijl de Haarlemsche recht bank G. W. K. tuindersknecht alhier, wegens verduistering tot 6 weken gevangenisstraf veroordeelde. Vergadering v. Woensdag 17 Juni 1916.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2