ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verkiezings-Uitslagen. No. 65. Woensdag 14 Juni 1916 le Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau IVJLLEMSPLEitt IJmuidem (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. E. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij fl. v. Til burg, Willebrordstr. S3. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, DoodSaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vai> Meurs, Bockhandel. Dringend verzoek om hij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper. doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers GRATIS. BERICHT. Raadsoverzicht. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 1—5 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Wij zullen a.s. Vrijdagavond te IJmuiden aan onze Bureaux, te Velseroord bij de heeren Reijntjes en Teune, te Velsen bij den heer v. d. Wateren, te Wijkeroog bij Gez. Raat en te Santpoort bij den heer van Meurs den uitslag der Kamerverkiezing te Winschoten bekend maken, terwijl wij ook de meest-belangrijke uitslagen der Sta tenverkiezingen, voornamelijk uit onzekere districten in Zuid-Holland, Gelderland, Zeeland en Noord-Hol land bekend zullen maken. De eerste uitslagen kan men dus hedenavond verwachten. REDACTIE. Vergadering v. Woendag8 Juni 1916. Wij lazen de vorige week een opmerking, dat de Schotensche raad 51/4 uur had weten vol te praten over een niet belangrijke agenda. Welnu, onze raad heeft, zij 't dan in tweeën, over een agenda bijkans 7 uur volgepraat. Wij slaan dus het record. Zooals wy met veel dingen het record slaan. Want de groei onzer plaats is zoo groot, dat vaak zeer ongewenschte toestanden er het gevolg van zijn. Vooral Vel seroord heeft daar last van. Zoo heeft school D klassen met 53 leer lingen, wat dringend verbetering eischt. Hier lijden onderwijzers en kinderen onder. Gelukkig komt de nieuwe school, die weer aan een 500 kinderen ruimte zal bieden. De salarissen der gemeente-amb tenaren groeien ook. Wij hebben daar geen bezwaar tegen, want de levensstandaard is hier zeer hoog. Mits men billijk zij en het verschil tusschen de eene en andere cate gorie ambtenaren niet al te groot zij. En dan zijn wij het .met die raadsleden eens, die het noodzake lijk oordeelen, dat de onderwijzers niet langer kunnen wachten op sa- larisverhooging. De tegenstelling wordt nu al te groot. Is een onder wijzer minder dan een ambtenaar op een belastingkantoor? Wij schat ten het werk van den eerste heel wat hooger. En toch hebben we hier onder wijzers met f 750 salaris en een schoolhoofd met f 1500, terwijl de commies-afdeelingschef ten kantore van den gemeente-ontvanger thans f 1600 heeft met 3 verhoogingen van f 100. Laatstgenoemde, die voor eenige jaren bij den heer Natte als klerk op f 600 begon, zal dan ook over onzen raad wel tevreden zijn. En begrijpelijk is daarom wat de heer Netscher zeide, n.l. dat een nieuwe salarisregeling hier zeer ur gent mag heeten. Wij zullen hier niet veel zeggen over de gehouden discussies naar aanleiding 'van het voorstel-Sluiters om een toeslag te geven aan in- kwartieringsplichtigen. Alleen willen we even opmerken dat verschillen de bladen, ook onze collega te Vel sen, vermeldden dat de raad het voorstel om een toeslag te verlee- nen aangenomen had. Voor wie dit lazen en het niet beter wisten, zeer jammer, want zij hebben zich dan blij gemaakt met een dooden musch. De raad nam het amende- mént-Hoogland om de inkomen-grens op f 1200 te stelleu, aan, (niet op f 2000, zooals onze collega „De Gids" berichtte) doch verwierp het voorstel Sluiters. Voor wie dit vreemd mocht vinden, zij hier ver meld, dat eerst over amendementen wordt gestemd en dat het dikwijls voorkomt, dat verschillende amende menten worden aangenomen en het geheele voorstel of wetsont werp verworpen wordt. De heer Sluiters hing een droef beeld op van de toestanden in ar beidersgezinnen. Of deed het ons hart geen pijn, te moeten hooren dat de kinderen des huizes naar buiten worden gezonden, als moeder voor den soldaat een stukje spek uithakt Wij konden den wrevel van de heeren Sluiters en van der Steen best begrijpen, dat zij even na de verwerping van het voorstel, tegen een post voor het ophoogen van het beltterreia stemden. „Daar is rom mel genoeg, dat hoogt zich zelf wel op" zei de heer Siuiters. En de heer Brink, ofschoon voorstem mend, concludeerde, dat men meer voor dood, dan voor levend materi aal over had. Begrijpelijk vonden wij ook dat de raad het voorstel;„van den heer Net scher aannam om de loonen der werklieden bij de Visschershaven- reinigiug gelijkelijk te doen stijgen met die onzer gemeente. Of het veel zal geven in de hui dige omstandigheden, dat de heer Schilling de schrille toestanden, welke hier voorkomen in verband met den heerschecden woningnood, nog eens opsomde? Wij geiooven van met, gezien de mededeeling van wethouder Vermeulen, dat het best mogelijk kan zijn, dat de WoniDg- bouw vereeniging de voorgenomen bouw der 71 woningen te Velser oord voorloopig niet kan uitroeren. Waar bij kwam, dat de heer Schil ling zijn opmerkingen verzwakte, door een persoonlijken aanval op de Woningbouwvereniging, haar bestuur en haren voorzitter. Niet ten onrechte merkte de heer Lan- deweerd op dat do heer Schilling de raadsleden daardoor bij den neus genomen had. Met belangstelling heeft zeker een ieder kennis genomen van 's heeren van der Steens mededee ling, dat deze een voorstel tot ver plichte 9-uurslu,iting bij den raad zal indienen. Ware het Koninklijk Besluit, waarbij de voorzitter van den raad met ingang van 22 dezer herbe noemd werd tot Burgemeester onzer gemeente, een dag vroeger gekomen, men had hem daarmede kunnen gelukwenschen. Thans bieden wij den Burge meester op deze plaats onze geluk wenschen bij zijn herbenoeming aan. Tenslotte spreken wij den weusch uit, dat de motie van den heer de Boer, door den raad aangenomen,, het gewenschte resultaat zal hebben en de Miüister van Oorlog moge besluiten de vergoeding voor inkwar tiering te verhoogen. IJMUIDEN. Aangebracht. Door een stoom trawler zijn hier aangebracht en aan de strandvonderij afgedragen: 14 roeiriemen. 1 ankertje en 1 vanglijn, alle medegenomen uit een ongemerkte scheepsboot, welke men heeft laten drijven. Provinciale- Saten- verkiezingen De vorige week sprak in een open bare vergadering van de S.D.A.P. afdeeling IJmuiden voor een matig bezette zaal de Heer Dr. J. van Leeuwen, lid van de Tweede Kamer, van de Provinciale-Saten en den Gemeenteraad van Utrecht over de Staten-verkiezing en de duurte Spreker stond eerst stil bij de al- gemeene taak, die op de provinciale Staten rust en die in betsëkenis bij den groei vooral der grootere gemeenten, eu de steeds grootere omvang van gemeentelijke belangen welke in eikaar grijpen en gemeen telijke behoeften, voor welker voor ziening binnen de stadsmuren geen ruimte is. Hierbij waren het vooral de levensmiddelen voorziening en de woningnood die meer uitvoerig werden besproken, om aan te toonen, dat hierbij ter bevordering van on derling overleg voor de Provinciale- Staten op den duur een belangrijk taak is weggelegd, omdat zonder tus- schenkomst van bevoegde autoritei ten de besturen van kleine gemeen ten om ae centra gelegen dikwijls weinig geneigdheid toonen aan de behoeften van de aangrenzende be volkingscentra, tegemoet te komen, van welke misstanden de arbeiders de dupe zijn. Maar de Provinciale- Staten hebben ook een politieke taak, de verkiezing van de Eerste Kamer. Bij het geven van subsidien e.d. moge somtijds ook het politiek karakter van dit lichaam blijken, de grootste politieke beteekenis ontleenen de Prov. Staten toch aan haar bevoegdheid de jleden te mogen aanwijzen voor de Eerste Kamer. Men mag dit jarnmer vinden, maar men heeft er rekening mee te houdeD, en dit vooral bij de a.s. verkiezingen, wijl, men zou het haast vergeten, in dezen oorlogstijd de grondwetsherziening ter verkrijging van het algemeen kies recht in deze wetgevende periode aan de orde is. Het is mogelijk, volgens den spreker, dat deze ver kiezingen zoo uitvallen, dat de rechtsche meerderheid in de Eerste Kamer tot eene van 26—24, of zelfs omgekeerd in een linksche meerderheid wordt omgezet. Ook in het eerste geval zou bij de ver kiezing van nieuwe Kamers, noodig voor de grondwetsherziening, een voldoende meerderheid zijn te ver krijgen, die het algemeen kiesrecht in de grondwet zal vastleggen. Spreker zette hierna de groote be teekenis van het algemeen kiesrecht voor mannen, maar ook voor vrouwen uiteen, waarhij hij een zeer warm pleidooi hield voor de vereeniging voor vrouwenkiesrecht, die thans 'op waarlijk revolutionaire wijze den kiesrechtstrijd voert, met het ge volg dat deze vereeüiging en de S.D.A.P. elkaar hierbij hebben ge vonden, eu elkander hierin steunen. Voorts werd door den spreker nog aandacht gewijd aan de dure tijden met de nooden, die deze vooral de arbeiders, althans vele onder hen, en de kleine burgers oplegr, er op wijzende dat hierin de S.D.A.P.ers het mogelijke doen om hieraan tege moet te komen en het hunne doen om aan de regeerinsmaatregelen die dat beoogeD, zooveel mogelijk uitvoering te doen geven trots het verzet en de lakschheid waarvan verschillende gemeentebesturen te dien opzichte blijk geven. Natuur lijk bleef ook niet de buitengewo ne positie waarin ons land welhaast 2 jaar verkeert, niet onbespro ken, waarbij er op werd gewezen dat dit natuurlijk remmend moet werken op de afwerking van het politiek program waarop dit minis terie heeft zitting genomen, een uitstel wel is waar, maar geeDzins afstel. Scherp werd het dan ook in de rechterzijde gehekeld, dat deze hieruit argumenten tracht te smeden om de regeering bij de kiezers ver dacht te maken, terwijl haar minis teries onder veel gunstiger omstan digheden al zeer weinig positieve wetgevenden arbeid hebben ver richt. En het ergerlijkste daarbij vond- spreker de geniepige wijze, waarop de nu weer in gang gezette machine door de rechterzijde in haar voortgang wordt belemmerd. De spreker besloot zijn hooggestemde rede met een warme aanbeveling voor den candid aat der S. D. A. P. bij deze Statenverkiezingen, den Heer Z. Gulden, iemand die vooral van het woningvraagstuk, voor de arbeiders van zooveel belang, krach tens zijn beroep veel studie heeft gemaakt. Debat werd niet verlangd. (Door omstandigheden buiten on zen wil is de opname van dit ver slag vertraagd.) Meisjeszangkoor. Vrijdag 2 Juni gaf bovengenoemde meisjes- zangvereeniging een zeer goed ge slaagde uitvoering in de concert zaal Cycloop. Ondanks 't reeds Juni was en de tijd voor avond concerten feitelijk verstreken is, was de belangstelling toch zeergroot. Bijna geen plaatsje was er meer onbezet en velen behielpen zich met een staanplaats. Dat zij zich deze minder gemakkelijke wijze van aanbooren getroostten, pleit wel voor de uitvoering, die de groote belangstelling van ouders en familie en kennissen der jeugdige zaügeressen dan ook wel verdiende. Opgevoerd werden „De Woudko ningin", zangspel in 2 bedrijven en een Cantate voor Soii en Koor, ge naamd „De verrassing van Breda". Als solisten verleenden in deze Cantate hunne gewaardeerde mede werking, de Heeren Gouda en Smit, wier sympathieke tenor en basstem niet weinig bijdroegen tot een goede vertolking van deze Cantate, waar van we slechts deze opmerking meenen te moeten maken, dat, on danks het groote meisjeskoor de weergave van dit voor zwaarder koor geschieven werk, hier en daar wat ijl was. Een ondergrond van zwaardere jongens of mannenstem men zou de uitvoering meerdere kracht hebben kunnen bijzetten, 't Behoeft zeker niet gezegd, dat de begeleiding op de piano- van den Directeur, den Heer Gonlag. onbe rispelijk was Een aangename en daarna gezellige avond geweest. (Ook hiervan is de opname door veel toevloed van copie enz. ver traagd.) Nog meer Noorsche schipbreuke lingen. Zondagnacht kwam de Katwijker logger Vooruit alhier bin nen met 15 overlevenden, waar onder 2 gewonden, van het Noorsche Stoomschip Bure, Kapitein Halfor- sen, welk stoomschip op reis van Londen naar Chnstiania met een lading cokes op de Noordzee is ver gaan óf door een mijnontploffing óf door torpedeering. Aangezien men kort na het zinken van het stoom schip de periscoop van een onder zeeboot in de nabijheid heeft gezien, vreest men dat het stoomschip ge torpedeerd is. Bij de ramp is om gekomen de stoker Ingval Niplsen uit Drammen. Dinsdagmiddag ver trokken de 47 Noorsche schipbreu kelingen, 32 van het s.s. Orkedal en 15 van het s.s. Bure van IJ muiden. Het onder dak brengen van zooveel menschen had nog al wat moeite opgeleverd. Lijk aangebracht. Door de stoom- loodsboot No 12 is voorgaats opge- vischt het lijk van den 24 jarigen Franschen Luitenant-Vlieger Fr. Ch. P. Waddington herkomstig uit Lyon. Op welke wijze deze jeugdige lucht- held verongelukt is hebben we niet gelezen. Vermoedelijk w9l als slacht offer van den oorlog. Het stoffelijk overschot van den jongen Fransch- man zal Zaterdag met militair eerbewijs ter aarde worden besteld.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1