VELSEN. Regeerinsvet is hier niet te krijgen, suiker bijna niet, en de groente is peperduur. Aan de gehuwde beambten zon der kinderen zal een toeslag gege ven worden van fl.50 per week, aan die met 1 kind f 1.75, met 2 kinderen f2 en die met 3 of meer kinderen f2.25, De ODgehuwden krij gen per week f0.75. De gehuwde kinderlooze ambte naren krijgen per maand f6.50, voor 1 kind wordt het bedrag ver hoogd tot f7.58, voor 2 kindereD tot f8.67, voor 3 of meer kinderen tot f9.75. De ongehuwden krijgen f3.25 per maand. Deze regeling gaat in voor de beambten op 10 Juni en voor de ambtenaren den 15den. VELSEROORD. Na de pauze sprak de heer P. F. van Sljjpe, Hoofd-Templar van de loge „Naastenliefde" der I. O. G. T. uit Haarlem, die verschillende be zwaren tegen de geheelonthouding, oude koeien, zooals spreker ze noemde, weerlegde. Met een woord van dank aan sprekers en aan jhr. mr. Boreel van Hogelanden voor het afstaan van het terrein sloot de voorzitter deze bijeenkomst. SANTPOORT. YISSCHERXJ. HARING VISSCHERIJ. Van de IJmuider Haringvloot kwamen sedert de vorige opgaaf binnen; de Stoomloggers Celestiene Juliette IJM. 36 met 27 last, Jhr. C. H. v. d. Brandeler IJM. 33 met 28 last en Louis Groen Jr. IJM. 149 met 49 last En de loggers Anna Sophia IJM. 254 met 25 last, Cornelis 172 Cath. Louisa 245 Ena 65 Pluto 248 Ewald 217 Maarten Bernardus 203 Adriana Joh. 242 Wilmpje 16 Caroline 213 Julië 210 Albert 211 24 18 25 22 13 21 19 Op het Centraalstation te Utrecht is een partij regeeriDgsvisch onge veer 100 Kg. in beslag genomen, welke naar het buitenland zou wor den uitgevoerd. Ter vervanging van het voor de visscherij benoodigde en meestal uit Portugal betiokken zout, dat thans door de hooge zeevrachten en de oorlogsomstandigheden niet te verkrijgen is, worden in de laatste weken alhier groote ladingen zout per lichter uit Duitschland aange voerd. Voor rekening der nieuw opge richte visscherij-maatschappij „Uni" zijn aangekomen de te Weert (Lim burg) gebouwde haringloggers „Maria Louise" en „Elisabeth" Directeur gebr. Boon alhier. Uit een in de maand Mei van dit jaar ontvangen winst- en verlies rekening dezer Bankvereeniging is op te maken, dat bij opzegging van de overeenkomst, na afwikkeling van hare vorderingen op de visch- banken, het grootste deel der ge kweekte reserve ad. f 20,000 in haar bezit zou blijven, zoodat aangeno men mag worden, dat zij thans voldoende gedekt is voor de vroeger door haar geleden verliezen. Van de IJslandsche Visscherij kwamen ia de afgeloopen week bin nen de stoomtrawlers Freia IJM 142 met ongeveer t 37.500. Wil- helmina IJM 35 met ongeveer f46000 Tres Fratros IJM 194 met ongeveer f 40.000 Balder IJM 143 met on geveer (nog onbekend) en de Een dracht II IJM 131 roet ongeveer f 30.000 besomming. Later kwamen nog van IJsland binnen de stoom trawlers Eendracht I IJM 30 en Eveline IJM 15. Scheepvaart Vertrokken 13 Juüi Eendracht, st. Londen, papier. Ingezonden Woensdagavond j.l. had, naar aan leiding van het voorstel van den Heer Sluiters,- in onze .gemeente raad, een belangrijke discussie over de inkwartiering plaats. Dat daarbij verschillende zaken en belangen ter sprake kwamen, die pn nauw verband tot het persoonlijke staan, ligt in de rede. Zoo werd door den Heer Schil ling bij die gelegenheid een lans gebroken voor vrijstelling van in kwartiering ten behoeve van gezin nen, waarvan het hoofd, door dienst- bezigheden, dikwijls 'snachts afwezig is. Als tot die catagorie van menschen behoorende werden door den Heer Schilling óók de loodsen genoemd. Tusschen den Voorzitter en den Heer Schilling ontspon zich een geanimeerde discussie, n.l. over het al of .niet gevaarlijke van inkwar tiering', waar de Heer des huizes afwezig is. Het zakelijk standpunt uit die discussie was evenwel dit, dat de Heer Schilling het ongemak, in zedelijken zin, voor alle vrouwen gelijk achtte wièr mannen gedurende den nacht vaak afwezig zijn. Men zou zeggen, dat tegen een dergelijke logica niets is in te bren gen. Evenwel, de voorzitter deed dat wel. Hij bepaalde o.a. dat de hier verblijvende zeeloodsen vrij zijn van inkwartiering, terwijl hij dat voor de binnenloodsen niet kon toestaan. Doordrongen van de groote moei lijkheid, welke het regelen van een zaak als de inkwartiering in heeft, hebben wij als ingezetenen niette min het recht te verwachten, dat éénsluitende belangen een gelijke behandeling ondergaan. Waar in het hier bedoelde geval door den Heer Schilling met nadrnk gelijk recht bepleit werd voor ieder die wegens dienst dikwijls 's nachts afwezig is, kon van hem niet ver langd worden, dat hij speciaal van elke door hem genoemde catagorie een werkprogram gaf. Logisch was het den Heer Schilling dus niet mogelijk, om de getrokken scheidings lijn tusschen zee- en binnenloodsen weg te redeneeren. De Heer Gerritsen had hier de gewenschte inlichtingen kunnen geven. Hij deed dat niet,waarom? Hij was op dat moment de deskun dige, die niet had mogen dulden, dat. door den voorzitter als niet deskundige een conclusie genomen werd, die de Heer Gerritsen zelf niet kan verdedigen. Brengt de noodzakelijkheid mee, dat loodsen inkwartiering moeten geven. GoedZijn zij vrij. Goed Maar, maak geen scheiding of ver schil, waar daartoe geen reden be staat, dat is niet goed Door Wethouder Vermeulen werd tijdens het debat over de inkwar tiering o.a. gezegd, dat de deur voor bevoorrechting gesloten móet blijven, want, zeide de Heer Ver meulen, als één man door een kier binnenkomt, moet men meerderen toelaten. Dat is volkomen juist. Maar, hoe- velen zijn niet reeds binnengeko men Gezegd moet worden, dat door den Voorzitter van onzen Raad ern stig moeite is gedaan, om de bur gerij van inkwartiering te ontlasten. Evenwel, werd door den Heer van Tuyll opgemerkt, dat de IJmui der burgerij voordurend, gedurende de geheele mobilisatie, met een aan tal van fU 40 inkwartieringen is belast. x Is het te verwonderen, dat deze zaken in openbare behandeling zijn gekomen? Immers neen. Want is inkwartiering, speciaal door de sociale wanverhouding, niet een schrik, naast een last geworden. Ieder burger begreep, dat in het begin van de mobilisatie, inkwartie ring, in vele gevallen, het eenige middel was, om aan de militairen huisvesting te geven. Doch waar hier ter plaatse inmiddels van 's Rijkswege, door aanbouw van barakken en het stationneeien van vaartuigen, in de behoefte van huis, vesting is voorzien, kan moeilijk meer gesproken worden van nood zakelijkheid. Althans zou het de moeite waard zijn te weten, of in de barakken, of op de daarvoor gestationneerde vaartuigen, voor de 40 of een deel daarvan, absoluut geen plaats meer is. Zoo neen, dan zijn zeker meerdere vaartuigen beschikbaar. Mijnheer de Redacteur. Uit de discussie in den Raad bleek dat de juiste diepte van de zaak door den voorzitter is gepeild. Welnu, laat het Rijk zich dan belasten met de zorg voor de mili tairen. Dat onze jongens het goed moeten hebben is buiten twijfel. Kost dat veel geld, laat ieder naar draagkracht daaraan betalen. Maar laat niet onnoodig een last op de schouders van een deel onzer bur gerij rusten, die ergerlijker wordt naarmate de sociale nooden ernstiger worden. U, waarde Redactie, dank zeggend voor de plaatsing, teeken ik OPMERKER. Een bescheiden plaatsje voor het volgende s.v.p. In uw blad van Woensdag j.l. komt onder den aanhef „Simulant" een berichtje voor, waarin uw lezers wordt verkondigd, dat de logger Stern I uit zee was teruggekeerd omdat zich onder de bemanning een jongen bevond, zekere M. W. uit Zandvoort, die zich ernstig ziek hield, terwijl een geneeskundig on derzoek aan het licht bracht, dat de jongen niets mankeerde. Ik kan niet nalaten deze kwestie recht te zetten op dezelfde plaats, waar van haar een scheeve voorstel ling werd gegeven, om te voorkomen dat de betrokken persoon, mijn familielid, eerstdaags met den vin, ger wordt nagewezen voor een feit, waaraan hij zich niet heeft schul dig gemaakt. Deze jongen, dus nog een kind, had reeds op 13 jarigen leeftijd dei moed, onder de tegenwoordige om standigheden, vrijwilüg en onver schrokken de gevaren der zee te trotseeren, hetgeen ons, menschei aan den vasten wal, veilig werkzaam in bureel en ,werkplaats, respect moet afdwingen. Hoewel nog niet van de zware vermoeienissen der laatste reis be komen, zeilde hij, gehoor gevende aan zijn jeugdig plichtsgevoel, enkele dagen later weder mee uit, denkende het zal wel beter worden, doek bleek niet in staat te werken. Dat het geneeskundig onderzoek een negatief resultaat opleverde, geeft den inzender van uw berichtje aanleiding hem van simulatie beschuldigen. Waarom? Omdatr gaarne geneigd is iemands ondeug den, liefst met naam, te vermelden, of om te voldoen aan de gebruike lijke term: de courant moet vol?" Weet uw verslaggever dan niet dat het meermalen voorkwam, hoe patiënten oogenschijnlijk, gezond observatie ernstig lijdende, terwij tegenovergesteld ziektegevallen, dii zich ernstig lieten aanzien, nader hand van onschuldigen aard bleken te zijn Trouwens de geneeskundige heeft niet beweerd, dat de jongen niets mankeerde, maar enkel ver klaard, dat voor de nekkramp-vrees der bemanning geen grond bestond Feit is intusschen, daf uit geneeskundig onderzoek te Zand voort, ten name van denreeder, bleek, dat de jongen lijdende was aan d« gevolgen van zware gevatte 1 waardoor hem nog thans het werken is verboden. Een weinig meer zekerheid bj plaatsing van dergelijke berichten zou uw blad ten goede komen, ook al betrefc het maar een jongen, Heeft hij niet 1000 procent meer durf noodig om een vischje te pen vangen dan gy om hem in uw blad als „simulant" te brandmerken? Met dank voor plaatsing en hoogachting. B. P. BURKUNK. SPORT. GYMNASTIEK. Ter gelegenheid van de op Pinksterdag bij het 5-jarig jubileum van Amstels Gymnastiek-Vereeni ging in het Stadion te Amsterdam gehouden wedstrijden heeft Turnvereeniging IJmuiden wederom een belangrijk succes behaald. De heer G. Lodder behaalde in den driekamp,: verspringen met aanloop, hardloopen 200 M. en gelstooten den 2den prijs, zijnde een zilveren kruis, aangeboden door de Nederlandsche Atlethiek Unie, Mej. R, Groen, mej. A. Smits en mvr. K. Jansen verwierven in driekamp voor dames hoogspringen met aanloop, hardloopen 50 M. en balslingeren resp. den eersten, der den en vierden prijs, zijnde ver guld zilveren medaille van den Commissaris der Koningin, zilveren medaille van den heer H. Plüme voorzitter van den Amsterdamsche Turnbond en een diploma van Am stels Gymnastiek vereeniging. Voorts behaalde( de Damesafdee- ling in het nummer estafetteloop de 2e prijs, zijnde verguld zilveren medaille, aangeboden door de Feest commissie van Amstels G. V. Dat ,onze dames zich door de stroomende regen niet lieten weer houden en een dergelijk schitterend resultaat wisten te verkrijgen pleit zeker voor haar sportlievenden geest en uithoudingsvermogen. De verworven prijzen zullen de zer dagen in de étalage van den heer Boeree in de Kanaalstraat te zien zijn. Plaatselijk Nieuws. VELSEN. Hollandsch operette geselschap. Dinsdagavond trad alhier op het Hollandsch Operette Gezelschap, waarvan directeur is de heer Nap. de la Mar. Ze gaven „Stoutertjes" een Fransche operette-vaudeville, die zeer in den smaak scheen te vallen, te beoordeelen naar het ge weldig applaus en het homérisch gelach. Kon 't anders als de heer PietKöhler, de onvergetelijke grap jas van het Rembrandttheater, een der hoofdfiguren is. Tusschen het komische schonk ons de heer Louis Morrisson, de heldentenor van de Vlaamsche opera, zuivere kunst met het zingen van eenige oude bekende en nieuwe liederen, waarbij wjj gelegenheid hadden zijn hoog, warm geluid te bewonderen. Waren er nu nog enkele plaatsjes onbezet, heden, Woensdag, nu dit gunstig bekende gezelschap optreedt met de vermaarde operette „De Boemel baron" zal men wel plaatsen te kort komen. Gebrek aan levensmiddelen Eeni ge groentenwinkels hier ter plaatse meldt de N. H. Ct. moeten sluiten wegens gebrek aan voorraad. Waar nog aardappelen verkrijgbaar zijn wordt niet meer dan 2 7, liter per gezin verschaft. Opgebracht Woensdagmiddag kwa men een 2-tal kooplieden met knoop jes langs de huizen te Wijkeroog en melddenzich bij voorkeur aan de achterzijde der woningen aan, wat bij sommigen nog al wantrouwen verwekte. Een dezer kooplieden maakte zich vreeselijk boos en dreigde den 'bewoner van een der huizen met moord en doodslag, 't Yiel nu voor dien dappere niet erg mee, dat hij juist bij eenen agent van politie aangeland was, die het geraden achtte de straat van zulke gevaarlijke kooplieden te ontlasten. De man werd te Velsen onder gebracht. Duurtetoeslag. Door de Noord Zuidhollandsche Trammaatschappij is het volgende vastgesteld: Jubileum. Zondag 18 Juni a.s. hoopt Pater Alexander van de orde der Capucijnen in het klooster alhier, zijn 121/, jarig priesterjubi leum te herdenken. De afd. van de R. K. Volksbond, waarvan Pater Alexander geestelijk adviseur is, houdt des avonds een feestvergade ring. DrankbestrijdingHet Centraal Drankweer-Comité iu de gemeente Velsen trof het eergisteren slecht met de openluchtmeeting op „Vel- serduin" alhier. Toch had het nog slechter kunnen zijn, want er waren zeker nog wel 250 toehoorders. Te gen half drie vertrokken de ver schillende onthoudersvereenigingen met hun blauwe vaandels en voorop de muziek der Harmoniekapel „De Eendracht" naar het meetingterrein, waar de boomen nog eenige be schutting gaven. Nadat de muziek en de Zangvereeniging „Door Ont houding Vereenigd", van Beverwijk, directeur de heer Wolterus Groo- tendorst, eenige nummers gegeven hadden, opende de voorzitter van het Drankweer-Comité, de heer G. Voet, de meeting, opmerkende dat, hoe groote vrienden de onthouders ook van het water zijn, zij toch vandaag liever de zon hadden ge zien. Eerste spreker was de heer H. de Boer uit Den Haag, theol. candidaat aan de Vrije Universiteit, die als titel zijner rede had gekozen: „Allen Mobiel". In de pauze gaven muziek en zangvereenigingen weer eenige nummers en maakten' velen gebruik van de gelegenheid om een warme kop thee te drinken. Slechthoorenden. Naar de Stads- Ed. meldt, heeft mevrouw Cremer de leden der Vereeniging tot bevor dering der belangen van slechthoo renden uitgenoodigd op 18 Juli a.s. het landgoed „Duin en Kruidberg" te komen bezichtigen. 20 19 21 22 Nieuwe schepen. De scheeps werf J. J. Bodewes in Pannerden kreeg van de Maatschappij „Oceaan ster" te IJmuiden opdracht tot het bouwen van een grooten stalen haringdrifter. Nieuwe Visscherij-Maatschappij. Alhier is een nieuwe reederij opgericht van stoomdrifters. Tot directeur is benoemd de heer L. J van der Weijden alhier. De nieuwe maatschappij heelt aangekocht de stoomdrifters Majestic en de Olympic van de Mij. „De Witte Ster". Reederij van zeilloggers. Dé voor rekening van de IJmuider Vis- scherij Exploitatie Mij., directeur de heer D. C. Mühring te Haarlem, op de werf der Wed. J. Boot, te Wou- brugge nieuwgebouwde stalen zeil- logger „Goede Hoop II", is naar de ST. E. meldt, Donderdag te IJmuiden gearriveerd en zal in 't IJmuider visscherijregister worden ingeschre ven met de merken IJ.M. 296 en vandaar de visscherij uitoefenen. Netten verloren. De zeilharing- logger IJ.M. 242 Adriana Johanna, welke hier van de haring- visscherij terugkeerde rapporteerde de halve vleet te hebben verloren tengevolge van de overvloedige vangst. Knoeierij- met regeeringsvisch. - Zoutaanvoer voor de visscherij. De logger „Carolina", behouden binnen. De trawler Ernestine Pauline IJ.M. 95 bracht de logger „Carolina" die hare voormast ver loren had benevens de twee loggers die het schip op sleeptouw hadden, behouden alhier binnen. De trawler had de schepen eenige mijlen be noorden het Haaksvuurschip aan getroffen. Uitbreiding der haringvloot, Staattvisschershavenbedrijf te IJmuiden. In een nota ter beant woording van het verslag betreffen de het wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Staatsvisschers- havenbedrijf te IJmuiden voor 1915, deelt de minister van waterstaat mede, dat opdracht is verstrekt om iD den loop van dit jaar aan eeni ge bankinstellingen de gelegenheid te geven mede te dingen ten op zichte van het verstrekken van krediet en de andere diensten, die de Haarlemsche Bankvereeniging thans rog aan het Staatsvisschers- havenbedrijf te IJmuiden bewijst. Mooie besomming. De stoom trawler Pieter Cornelis IJM 146 besomde deze week in eene Noord zeereis ongeveer f 12000. Wat als een recordcijfer beschouwd kan worden. Verkocht. Het zeiljacht Germa- nia van de Duitsche kanonnenko- ning Krupp von Bohlen und Halbach, dat voor eenige jaren bij den Inter nationalenzeilwedstrijd op de Noord zee albier het eerst aankwam (vóór het jacht van den Duitschen Keizer) zal te Londen in Juli publiek wor den verkocht. Velsen. Aangekomen 9 Juni: Eendracht, st. Amsterdam, ledig. Een Duitsche flotilje- Het in IJmuiden binnengekomen Nederland- sche stoomschip „Laura" zag Woens dagavond 6 uur op de hoogte van Terschelling een groote flotilje Duitsche torpedojagers, welke met een dertig-mijlsvaart in N.W. rich ting stoomde. Buiten verantwoordelijkheid van deftedactie Inkwartiering. Mijnheer de Redacteur 1 Naschrift. Wij willen hier even opmerken, dat van bovengenoemde 40 Velseroord ook steeds een deel heeft gehad. Redactie. Waarde Redactie. Landdag. Den 2en Pinksterdag heeft op Rozenstein onder zeer ongunstige weersgesteldheid de Vrij zinnige partij baren Landdag gehou den. Door den aanhoudenden regen kon er van het vertoeven in de buitenlucht natuurlijk niets komen en daarom werd de bijeenkomst voor zoover het mogelijk was in de zaal gehouden. Na een openings woord van den Voorzitter der Cen trale, den heer Houwen van Velser oord, nam de eerste spreker de heer

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2