H. H. REEDERS! limuider Apotheek. Ontheffing Ti MILITIE eo LÜWEEB. Boekhouden Reederijen. 8. de VLUGT. IJMUIDEN (bij A j.) f AGENDA. Advertenties. Flinke Dienstbode DIENSTMEISJE, Net MEISJE DAGMEISJE Welke militair Een Kinderwagen Cassiëre Jongen ïïeeren Smeden. Nette Werkster Koningsplein. Telef, 13 Allopathi.sche geneesmiddelen. Homoeopathische geneesmiddelen, van Dr. W1LLMAR SCHWABE Leipzig in origineele verpakkin g. V erbandmiddelen. Minerale wateren. Spécialité's. Bloemen, Planten, Bloemwerken. De aandacht van mi- litieplichtigen wordt gevestigd op het feit, dat zij die eene ver bintenis volbrengen als matroos bij de Konink lijke Marine voor den tijd van jaar wer- kelijken dienst en l1^ jaar reservedienst ge heel vrijgesteld zijn van hunne militie- en land weerverplichtingen. Men kan zich ook verbinden voor 4^ jaar werkelijken dienst en x|2 jaar reservedienst en is dan eveneens vrijge steld. Premie na dienstein- diging is plm f400.- (bij j.) en plm. f 550.- Yraagt inlichtingen per briefkaart aan don Commies van Aanne ming der Marino te Willemsoord of bij hot Bureau van den Plaat selijken of Garnizoens Commandant Abonneert u op ditbiad Mr. L. N. Roodenburg, afgevaardigde naar de 2e Kamer voor het kies district Beverwijk, het woord. Spreker begon met te herinneren aan de verkiezingsdagen van 1913, toen tusschen de Vrijzinnigen van verschillende schakeering een prach tige samenwerking werd aangetrof fen, waardoor de schoone overwin ning werd behaald. De strijd liep toen over groote vraagstukken, op genomen in het concentratieprogram en met warmte werd er door alle Vrijzinnigen voor gekampt. Er werd wel in den beginne eenige tegen spoed ondervonden bij de samenstel- ling,van een ministerie, maar ten slotte kwam het onder Cort van der Linden tot stand. Een woord van hulde bracht spreker aan dit ministerie, dat niettegenstaande de buitengewoon ongunstige omstandig heden toch niets heeft nagelaten om zijn programma af te werken. Nu staat het echter te wachten, dat we de zoete vruchten van dien arbeid niet zullen oogsten, omdat er eene Eerste Kamer is, die allen arbeid üutteloos kan maken. Laten wij nu zorgen, dat ook de Eerste Kamer omgaat naar links. Dat kun nen we doen door voor de Provin ciale Staten onze Vrijzinnige man nen te kiezen, want deze moeten op hunne beurt weer de leden der Eerste Kamer aanwijzen. Werd in 1913 het eerste bedrijf gespeeld, thans in 1916 volgt het tweede en laatste, laten wij nu zorgen, dat het een blij eindigend schouwspel is. De rechterzijde heeft plan inzake algemeen kiesrecht en ouderdomsrente een spaak in 't wiel te steken en in zake belastingen herinnert spr. er aan, dat aan die zijde de tariefwet nog niet van de baan ps. Geen lakschheid en de overwinning is ons 1 Stemt links Hierna kreeg Mej. Christine Staas het woord, die in 't kort naging hoever men met het xvraagstuk vrouwenkiesrecht gevorderd was, en wees er op, dat dit ministerie voorstelt algemeen mannenkiesrecht en wegneming van de belemmering uit de grondwet bm het ook aan vrouwen te geven. Blijft de Eerste Kamer rechts, dan plukken we deze vrucht niet, dus, mannen, helpt ons, kiest een Vrijzinnig man Hierna trad ze in eene beschouwing van de argumenten der tegenstanders en wist ze op geestige wijze te ont zenuwen. Vervolgens wijst ze erop welke invloed de wereldoorlog dezer dagen op dit vraagstuk heeft. Duizende vrouwen zijn wakker geschud, nu het blijkt, hoe nuttig zg ook in de maatschappij werk zaam kunnen zijn in tot nu toe manlijke bedrijven. De derde spreker de heer Jansen (Perio) ging na wat er in Duitsch- land, Denemarken en EDgeland voor de verzorging der arbeiders gedaan was en betreurde het dat door Talma nu juist het slechtste dezer drie stelsels als voorbeeld ter na volging gekozen was. Wij hebben in 1913 gezegd, dat we ouderdoms verzorging wenschten voor ieder, aie het noodig beeft. De tegenwoordige regeering wil ons dit geven, de te genpartij niet, dus nu weten we wat ons te doen staat. Links stem men De heer F. W. J. Drion ging na wat wij aan het tegenwoordige mi nisterie te danken hebben. En dat is niet weinigGeen ministerie heeft in zulke moeilijke en gevaar lijke omstandigheden verkeerd en wij allen, ook de mannen van rechts, hebben met vertrouwen tot onze bewindsmannen opgezien. Er wordt wel scherpe critiek op enkele ministers uitgeoefend, maar laten (wij voorzichtig zijn. Meerma len is spr. gebleken, dat door hem afgekeurde handelingen van min. Posthuma, bij nader inzien de eenig juiste waren. Mannen als Treub en Cort van der Linden hebben in moeilijke oogenolikken ons land en volk van den ondergang gered, denkt maar eens aan de eerste dagen der mobilisatie, toen abnormale prijzen voor dagelijksche artikelen geeischt werden, toen bankpapier ongeldig dreigde te worden. Laten we die mannen onzen dank betuigen dooi een Eerste Kamer te helpen tot stand brengen, die hen steunt en niet tegenwerkt, zooals de rechter zijde dat zou willen. Stemt links! Hierna trad Mevrouw Heineken Daum van Aardenhout op, die voor namelijk tot de vrouwen wenschte te spreken om ze op te wekken mee te doen aan de groote betoo ging voor vrouwenkiesrecht op 18 Juni a.s. te Amsterdam. Naast de propaganda door vergaderingen, door geschriften en door het petitionne ment is dit een machtig middel om het doel te bereiken. Vreest niet voor Critiek, maar sluit U bij den optocht aan. In een gloedvolle rede spoorde de heer Dr. I. H. J. Vos van Am sterdam de kiezers aan, hunne stem, op de linkerpartij uit te brengen, omdat de rechter het booze voor nemen koestert de sociale wetge ving stop te zetten. De Sociale wet geving, die helpen moet om ons volk kracht en gezondheid te geven, zoo noodig om in tijd van nood de onafhankelijkheid te verdedigen. Is de toestand van ons volk nu zóó, dat er niets meer gedaan behoeft te worden, om verbeteringen tot stand te brengen? Was het maar waar! Laat U niet verlakken, kie zers en stemt links tot bevestiging en versterking onzer tegenwoordige regeering Hierna sprak de heer Houwen een woord van dank aan de*sprekers en spreeksters en wekte de kiezers op, hun plicht te doen, waarna hij de vergadering sloot. DRIEHUIS. Bekroond. Het Fanfarecorps Soli Deo Gloria, directeur de heer C. Oudendijk alhier, heeft op twee de Pinksterdag op het door de Ver. „Trou moet Blijckeil" ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan uit geschreven concours in den Tolhuis- tuin te Amsterdam, in de 2de afdeeling fanfare een tweeden prijs behaald. IJMUIDEN. De Stoomtrawlers Thor en Barendsz vrijgelaten Zooals we reeds be richt hebben werden de Stoomtraw lers Thor en Barendsz den 81e Mei naar Cuxhaven opgebracht en wer den eerst na 7 dagen vrijgelaten. We vernemen daaromtrent het volgende 't Was Woensdagmorgen 81 Mei dat wij ons te halfelf bevonden op 55 45 Noord en 6.10 Oost. We la gen gestopt, omdat we juist het net hadden ingehaald en had den een groote hoeveelheid visch aan dek liggen. We zagen een tor pedoboot, we menen de Elbe Nom- mer 2, in ieder geval de Nommer twee op ons afkomen en vele kijkers werden op ons dek gericht. De tor pedoboot stoomde achteruit een kruiser tegemoet, die een mijl of vier verder kwam aanstoomen. Na dat zij verschillende seinen met elkander gewisseld hadden, kwam de torpedoboot naar ons toe, zette een sloep uit, waarin 1 onderofficier en 2 matrozen plaats namen en bij ons aan boord kwamen. De onder officier sprak ons in het Engelsch aan, wat hij vloeiend sprak. Hij was zooals later verteld werd twee de stuurman op de groote vaait en behoorde tot de reserve. Brutaal kwam hij op de brug, zei dat hij het Commando overman en dat bij den minsten tegenstand geweld van wapenen gebruik gemaakt zou wor den, wat kracht bijgezet werd door het op ons richten van een revolver. Er zou geschoten worden als we ons verzetten. De schipper, een be varen trawlerschipper en voorbeen klein geruchtje vervaart, protesteer de niettemin tegen het onrechtma tige van deze daad Hij wenschte, dat journal en scheepspapieren onderzocht zouder worden en bij in orde bevinding vrijlating. Men stoorde zich daar niet aan, evenmin als aan de op merking van den schipper, dat hij ruim 110 mijl westelijk van Hel goland vischte, dus ver buiten het verboden gebied. Niets baatte en men zwichte ten slotte voor de wapens. We moesten naar Cux haven en de onderofficier, die de telegraaf had overgenomen en een der matrozen in de machinekamer gestuurd had, wilde wegstoomen, ofschoon het net nog uitstond. Ein delijk begreep hij, dat zulks niet kon en daarom haalden wij eerst het net in. Inmiddels waren ons op eenigen afstand nog een kruiser en twee torpedobooten voorbij gestoomd. Deze schepen en de kruiser en de torpedoboot die ons hadden aange houden verdwenen in Noordweste lijke richting. Den volgenden dag vernamen we van een matroos dat de beide laatste schepen met de geheele bemanning in den strijd ge bleven waren, 't Had de aandacht der bemanning van de Thor getrok ken, dat een twintig tot dertig kleine Deensche visschersvaartuigen onge moeid gelaten werden. Men moest 178 mijl stoomen om Cuxhaven te bereiken en passeerden bij het Lis- terdiep een vloot van 38 groote en kleine Duitsche oorlogschepen die West-Noord-West stoomden. Bij aan komst te Cuxhaven had het gewone onderzoek plaats en alles in orde bevondeD, waarop de schipper van de Thor zich opnieuw beriep op het onrechtmatige van de aanhouding, thans tegen den stellingcommandant, die daarop niet anders antwoordde dan: „Je hebt pech". Met grooten haast werd de visch gelost en pu bliek verkocht, daarvoor was onze toestemming gevraagd en gegevr-n, omdat ze anders toch beierven zou en ofschoon wij 28000 pond visch aan boord hadden -bracht ze slechts 950Ö mark op, terwijl ze in IJmuiden minstens evenveel guldens waard was. We mochten naar IJmuiden telegrafeereu en een kort briefje schrijven, Waarin alleen onze wel stand vermeld mocht worden. Men was over het algemeen zeer wel willend en vriendelijk tegen ons en voortdurend werd betuigd, dat men de Hollanders welgezind was. De ons verstrekte voeding was beslist onvoldoende. We werden op rantsoen gesteld en kregen per dag voor 11 man een half pond boter, wat inge maakte groenten en volop aardappe len, die evenwel voor ons oneetbaar waren. We kregen ook een portie paardenworst, die zeer goed van smaak was. Opmerkelijk is de haat tegen de Engelschen. Wie men ook hoorde of spiak, liever zouden ze zich allen laten doodhongeren, dan zich aan de Engelschen overgeven. Doch, zoo werd beweerd, we hebben nog eten genoeg. Nooit zal EDgeland er Duitschland onder krijgen. Over de Franschen liet men zich gunstig uit, doch van het front terugge keerden beweerden dat de Franschen te hoog schieten. Voor het Russi sche front had men grooten angst, omdat men er naar beweerd werd, onder het ongedierte geraakte. Des Donderdagsavonds kwam langs Cuxhaven stoomen een groote krui ser, in vollen vlaggentooi en schet terende muziek en van boord werd geweldig hoera geroepen, alsof men een zekere overwinning had behaald. Van den wal werd mede luid hoera geroepen en vlaggen werden uitge stoken. Den volgenden dag werden van den kruiser 8 man met mili taire eerbewijzen begraven. Tot het vertrek van den trawler wist de menigte niet beter dan dat er 2 grooie schepen en 6 torpedobooten gebleven waren, doch iemand die den slag had medegemaakt, wist dat nog 4 groote oorlogschepen en nog 11 torpedobooten verloren gegaan waren. Zondags mochten de beide schippers van de stoomtrawlers Barendsz en Thor aan den wal be geleid door onderofficieren. Men zag toen bulletins die meldden, dat den vorigen dag aan de Maas dertig duizend Franschen gevangen geno men waren. Voor het vertrek van Cuxhaven had men proviand aan gevraagd voor 8 dagen, doch men had maar juist voor drie dagen ge noeg mede gekregen. Van de Barendsz vernamen we nog, dat ook deze trawler zwaar met visch beladen was en thuis- stoomende door een ander deel van de Duitsche vloot was aangehouden op 55, 18 Noord en 6.45 Oost, waar 4 man van een torpedoboot, die deel uitmaakte van een groote Duitsche vloot, bij hen aan boord kwamen om ook deze trawler zonder opgaaf van reden op te brengen. Dat was des middags te een uur van 31 Mei, dus twee en een half uur later dan de aanhouding van de Thor. Ook de opvarenden tvan dezen trawler verklaren een zeer goede behande ling te hebben ondervonden, doch tegenover een hunmr hadden onder scheidene Duitscners gezegd, dat zij den 'krijg beu waren en niet meer wisten waarvoor nog langer te vech ten. Mijnenveld. Door de Marine is gisteren door openbare aanplakking bij de Visschershaven aan alle [vis. schers bekend gemaakt dat er ver moedelijk een mijnenveld ligt op 55°, 35 min., |N.B. op 3°, 50 min. oosterlengte. VELSEN. Collecte. De Collecte voor de Zending op de Pinksterdagen in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden, heeft f 90' opgebracht. Levensmiddelenxiood. Ook in onze gemeente heerscht onrust over de schaarste van verschillende le vensmiddelen. Dezen morgen konden de huismoeders slechts 2 kop aard appelen bekomen. En als er niet ko men, zijn ze morgen niet te krijgen. Men deelt ons mede, dat bij den Burgemeester een kaart is opge hangen, waarop een aardappel en een brood waren geteekend en waaronder het woord „Honger" ge schreven stond. Dit is te betreuren, vrant de Burgemeester is niet schuldig aan dezen aardappelennood. Wij ver nemen n.l. dat de Burgemeester aardappelen heeft aangevraagd. Ech ter is hij hierin geheel afhankelijk van den Minister. Wanneer zeniet gezonden worden, kan de Burge meester er niets aan doen. WOENSDAG. Holl. Operette Gezelschap „De Boemelbaron," Cycloop, 8 uur. DONDERDAG. Herijk voor Kanaalstraat, Sluis- plein en Visseringstraat van 912 en 14 uur, voorm. ODd. woning Willemsplein. Boaz-bank Visseringstr. 12, 79 uur Voikooping haringvleet enz. door Notaris M. Donker te Beverwijk. Hotel No. Een, half elf. Buitengew. vergad. N. V. Ijsfa briek v. d. Viscbhandelver. ten Kan tore, half drie. VRIJDAG. Verkooping door Notaris Dolle man van trössen, dekkleeden, an kers enz. terreinen De Hoogeberg, 10 uur. Herijk voor Amstelstraat, Kon. Wilh. Kade, Keizer Wilh. straat, Duinstraat, Vischstraat en Dirk- straat, van 912 en 14 uur. ZATERDAG. Herijk voor de overige buurten van IJmuiden, van 912 en 12 uur voorm. Ond. woning Willems plein. GEVRAAGD voor de huishouding. Adres: P. VISMAN, Cafe „Czaar Peter" Mevrouw PLUGGE, Santpoort dorp bij het Kerkplein vraagt een GEVRAAGD voor dag of dag en nacht. Niet beneden 18 jaar. P.G. Adres Bureau van dit blad. gevraagd. Prins Hendrikstraat 3. in 't RIJWIELVAK zag zijn avond uren gaarne bezet? Adres te vernemen Adv. Bur. P. F. C. ROELSE. Voor billijken prijs TE KOOP Julianakade 5 C, IJmuiden. GEVRAAGD: een flinke goed kunnende rekenen en schrijven. Brieven no. 168 bur. dezer courant GEVRAAGD voor loop- en bakkerij- werk. J. BOBELDIJK, Koningsplein. Er biedt zich aan een vergevor derd Leerling als Smidsknecht oud 17 jaar. Liefst in of bij IJmui den (intern.) Br. fr. onder No. 167 bureau dezes. GEVRAAGD voor Vrijdags. Adres te bevragen adv. bureau P. F. C. ROELSE. Kantoor voor boekhouden inrich ten en contröle. Rijksweg 24a Santpoort Tel. no. 5. Voor IJmuiden Tel. no 86. 'Prins Hendrikstraat 70, Telef. 218. Speciaal adres voor Binnen- en Buitenlandsch FRUIT.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 3