is, niets hebben nagelaten om Kit chener's reis naar Duitschland te verijdelen, een poging, die voor hen het waarschijnlijk weinig verwachte „Succes" heeft gehad Maar het Russich offensief is reeds aan den gang en nu na den slag bij Jutland en Kitchener's dood in Engeland steeds sterker stemmen tot krachtig optreden opgaan, zullen de Russen zeker volhouden tot hulp in het westen komt opdagen. Nu reeds hebben de aanvallers het voordeel van een drievoudig succes. In de eerste plaats en op de grootste schaal dat bij Loetsk, maar daar naast ook door de forceering der Stiypa, waarbij Burcasz werd ver overd en ten slotte in het Zuiden aan de Roemeensche grens bij de Proeth, waar de Russen de voor steden van Czernowitz bereikten. Op het oogenblik wordt om deze stad. nog verwoed gestreden en het is te verwachten dat zij eerstdaags zal vallen. Wat de strijd bij Verdun betreft, het valt niet te ontkennen, dat de toestand voor de verdedigers met den dag critieker wordt en dat als niet spoedig Engelsche troepen het Fransche leger kunnen versterken of nog grooter succes den Russen den aanvaller noodzaken troepen van daar naar het Oosten re diri- geeren, waarschijnlijk andere forten het lot van Vaux zullen deelen. Reeds zijn bij Vaux aansluitende forten onder vuur genomen. In den Pruissischen landdag heeft de sociaal-democratische afgevaar digde Hofer de vorige week scherpe critiek uitgeoefend op de regeling der volksvoeding. De afgevaardigde Hoffman, zijn partijgenoot sloot zich met minder scherpe bewoordingen bij Hofer aaD. Hofer verklaarde, dat het volk thans zegt „als de Russen in Berlijn waren had het er niet slechter met ons uitgezien." Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. J. N., milicien kanonnier der ar tillerie, afkomstig uit IJmuiden ter zake van diefstal van een bankbil jet van fiO ten nadeele van een kameraad in het slaapkwartier, 2 maanden militaire gevangenisstraf. De volgende MOTIE is deze week aangenomen in een gehouden vergadering van zeelieden De Openbare Vergadering van zeelieden, bijeen in het Gebouw „Cycloop" te IJmuiden op Woens dag 14 Juni 1916, des v.m. lO.uur; gehoord de uiteenzetting van den stand van zaken, betreffende de leverregeling zooals die door de Algemeene Nederlandsche Zeemans bond werd ter band genomen spreekt hare scherpe afkeuring uit over de bestrijding van de Nederlandsche Zeemensvereeniging „Volharding" in deze; besluit aan het Bestuur van den Zeemansbond volledige vrijheid van handelen te laten en spreekt den wensch uit, dat dit Bestuur in hare pogingen zal slagen. VELSEN. Eerst trad op de heer Knape, met het onderwerp: „Wij doen ook mee" Zeer gaarne doen wij mee, aan de Statenverkiezing ómdat wij er toe geprest zijn, door de tegenstan ders, om onzen Vermeulen weer gekozen te krijgenaldus begon spreker. Het ministerie Cort v. d. Linden heeft getoond naar de pijpen te dansen van de S.D.A.P in 't«begin van zijn optreden. Het kabinet Cort is niet extra parlementair. Nauwelijks was het oorlogsgevaar geweken, of er kwamen in de 2e kamer onde r wepen aan orde, waar bij 't moest gaan rechts tegen links. In 1915 kwam de troonrede met algeheele opzijzetting van den Godsvrede, van het bestand. Spreker staat verder stil bij de gedachte, dat dit kabinet is een kabinet van den volkswil, volgens Cort van der'Linden zelve. Was de lijkverbranding soms ook uitvloeisel van den volkswil? Ook de eedswet? Inmiddels zijn deze wetten tegen de Christelijke religie. Staatspensioen is thans het lok middel van links, Van Leeuwen kan het ook niet geven, al schreeuwen de vrijzinnigen dit uit. Spreker staat verder stil bij 't geen de S. D. A. P. van deze Pen sioenwet zegt Van deze twee gul den, die zullen gegeven worden. Wij eischen, zegt spreker Talma's wetten, die moeten wij hebben, want die geven meer dan Staats pensioen. Verschillende ministers passeeren de revue, onder anderèn gaat spre ker de ministers Bosboom en Colijn vergelijken. Met een opwekking om den heer Vermeulen te stemmen, eindigt spre ker zijn menigmaal door applaus onderbroken rede. Tervolgens spreekt de heer Ver meulen een enkel woord. Als Chris ten hoopt spreker, dat elke Christen- kiezer trouw zal zijn aan zijn vaandel. Wij leven uit de gedachte dat alles uit God is, en dus is er een organisch geheel, levend en steeds vooruit gaand. Spreker heeft zelf altijd getiacht mee te leven met zijn tijd, al heeft men hem ook reeds uitgemaakt voor reactionair. Als statenlid heeft spreker altijd mee gedaan aan voorstellen, die 't belang van 't algemeen bevorderden- Hij herinnert aan zijn houding bij de verbetering van de toestanden van de krankzinnigen gestichten in de provincie, hoe voorstellen van de heer Thomassen en spreker aange nomen zijn geworden en de rechts positie van de ambtenaren verbeterd is. De werkelijke liberaliteit zit niet bij de liberalen. De- zoogenaamde liberalen mesnen alleen maar te kunnen regeeren. Dit is echter niet zoo. Wij hebben dat gezien aan de vrijmaking van 't onderwijs. Hij meent ais Statenlid zijn plicht te hebben gedaau en gestemd te heb ben volgens eer en geweten en dit ook te zullen doen, wanneer hij weer gekozen mocht worden. Ook op dit woord vo gt een lang durig applaus. Met een woord van dank aan b9ide sprekers sloot de heer Lan- gendijk, voorzitter der Propaganda- club, deze vergadering. VELSEROORD. De Burgemeester zeide de huidige toestand ook te betreuren. Hy had echter alles in het werk gesteld om regeeringsaardappelen te krijgen. En hij zou nog eens telephonisch op spoed aandringen. Mej. R. vroeg of er in de polder nog aardappelen waren en zoo ja of de Burgemeester z i in beslag wilde nemen. De Burgemeester ant woordde dat hij dit reeds onderzocht had, doch er waren geen aardap pelen. Op verzoek zegde de Burge meester bij aankomst van aardap pelen scherpere contröle op den verkoop toe. Tevreden over het ouderhoud verliet de deputatie het dienstge bouw, waarvoor de vrouwen, drie honderd in getal, kalm hadden ge wacht. Alleen was een doek ontrold, met het opschrift „Tegen de dure levensmiddelen". In opkocht ging_ het weer naar Yelseroord terug. Onderweg sprak Mej. R. de vrouwen toe en maande tot kalmte aan. In de Willemsbeek- weg werd daarop de stoet ontbonden en ging ieder haars weegs. Uit de Gemeente. VOOR DEN RAAD, In de toelichting zegt de voor steller dat hij er toe gekomen is deze zaak bij den raad aanhangig te maken uit overweging dat het particulier initatief in deze sociale aangelegenheid tekort geschoten is, dat de welwillende neringdoenden om de concurrentie verplicht zijn mede het oude systeem te hand haven en dat het mindere winkel personeel daai van de dupe wordt. De voorsteller hoopt dat zijn voor stel dezelfde waardeering zal ont moeten als in andere gemeenten, tomeer waar uit voorbeelden, als 'te Amsterdam, Arnhem enz. ge bleken is, dat het voor de nering doenden geen ongunstige financieële gevolgen heeft. Wel brengt het vocrdeelen met zich, o.a. voor de winkeliers besparing van vuur en licht en voor het personeel geeste lijke verheffing. Uit het land, Voor de levering van pyriet ko men slechts drie Engelsche mijn- maatschappijen in aanmerking, en de Engelsche regeering heeft aan één dier drie maatschappijen, en dus vermoedelijk ook aan de ande re, te kennen gegeven, dat zij een stopzetten der afladingen van pyriet naar Holland wenscht. Adr. verzoeken den minister ten spoedigste maatregelen te nemen, welke tot een opheffing der bezwa ren tegen het verladen van pyriet naar ons land kunnen leiden, en daarmede een ramp voor de Neder landsche industrie en den landbouw te voorkomen. Voor diploma B, minimum snel heid 80 woorden per minuut, me juffrouw M. C. Voet te Haarlem en de heer H. Galenkamp te Haarlem Voor diploma Machineschrijven, minimum snelheid 30 woorden per minuut, de dames: A. M. Bank en H. J. Toom te Haarlem, G. E. W. C. Suwerink te IJmuiden, A. C. Broers te Alkmaar, A. M. A. Sevens en A. M. Oostermeijer en de heer C. A. Henskens te 's Hertogenbosch. V1SSCHEKIJ. De Tweede Kamer heefc het wetsontwerp tot Verhooging van de begrooting inkomsten en uitgaven van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden voor 1915 (Diverse on derwerpen) zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Scheepvaart Gevonden Voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan de politiepost te IJmuiden. 1 ring met sleutels. 1 teekening der gemeente Velsen. 1 portefeuille met papieren ten na me van Joh. Th. M. I bruinlederen portemonnaie met inhoud. 1 gouden oorbel met granaat. Gemeenteraad In de op 15 Juni j.l. gehouden raadsvergadering werden ter tafel gebracht de volgende ingekomen stukken a. eene mededeeling van den Com missaris der Koningin houdende benoeming van H. Meijer tot ge meenteveldwachter te Velsen; b. rapporten van den Keurings dienst; c. een voorstel van den heer van der Steen van den volgenden in houd „Ondergeteekende, lid van Uwen Raad, stelt voor by gemeentever- ordering te bepalen, dat het na 9 uur 's middags verboden is, winkels geopend te hebben en winkelperso neel dienst te laten doen". d. een adres van de hoofden der scholen B tot en met G waarbjj wordt verzocht eene gunstige ver andering te brengen in hun salaris en wel eene zoodanige, dat vooitaan: le. eene naar hun inzien meer billijke verhouding bestaat tusschen hun salaris en dat der onderwijzers van bijstand, aan hunne scholen verbondenen tevens 2e hunne jaarwedde meer in over stemming komt met die van hunne collega's in de grootere plaatsen uit de omgeving. Besloten werd de stukken genoemd onder a en b voor kennisgeving aan te nemen, het stuk vermeld sub c om advies te stellen in handen van de Commissie voor de winkelslui ting bestaande uit de hoeren Brink, Landeweerden Sluiters en het adres der Hoofden van scholen te behandelen bij de begrooting voor 1917. Hierna vroeg en verkreeg de heer Vermeulen het woord. Spreker zeide, het woord niet te vragen voor een der ingekomen stukken, maar voor een niet ingekomen stuk, dat door de Raadsleden zeer zeker was verwacht, n.l. een mededeeling van de hernoeming van den Burgemees ter, uit de bladen ons allen bekend. Spreker heeft geen opdracht ge vraagd van den Raad om thans uit naam van den Raad te mogen spre ken, maar meende toch het gevoelen van den ganschen Raad te vertol- Bat liep goed af. Een groote, naar Velsen gaande vracht-auto reed naar (Hl. Dgbl. bericht) Woensdag middag langs den Schoterweg en moest nabij het Julianapark uit wijken voor een naderende tram der N. Z. H. T. M. De auto-bestuurder, die de tram op korten afstand op merkte, haalde zóó schielijk uit, dat zijn medereiziger van de auto op den grond viel, vlak vóór de tram, die door snel remmen nog juist tot staan werd gebracht. Met een paar bloedende ontvellingen kwam het slachtoffer er af en kon zyn reis naar IJyiuiden met de auto vervol gen. Belastingen. De Commiezen 3e klas bij 'sRyks Directe Belas tingen H. Arkier en J. M. Trik zijn van Huybergen en Nispen over geplaatst naar hier. Personalia. In de te Amster dam gehouden vergadering van Aan deelhouders der N. V. Batavia Arak Mij. aldaar, werd de heer C. Gust. Olie alhier als commissaris herkozen. Krijgsraad. De auditeur-mili tair bij den krijgsraad te 's Graven- hage, mr. Palthe Wesenhagen heeft geëischt tegen: Verkooping. Bij de Donderdag ten overstaan van Notaris Donker uit Beverwijk gehouden verkooping van den haringvleet enz. van het s.s. Selene heeft deze f 11960.75 opgebracht. Verduistering. Zekere W. v. C. wist van J. A. Oelen, die in het Zeemanshuis logeerde, ter leen te krijgen een paar laarzen en een bedrag aan geld. W. v. C. kwam niet terugwas verdwenen met laarzen en geld, waarom tegen hem proces verbaal werd opgemaakt wegens verduistering. Bief stal. Van een terrein in het verlengde van de Kanaalstraat zijn ten nadeele van den Heer J. G. 17 ledige haringtonnen gestolen. Weder een rijwiel gestolen. Uit de rijksvischhal is weder een rijwiel gestolen, ditmaal ten nadeele van L. V. Be Boemelbaron. Woensdag avond trad voor de tweede maal op het Hollandsch Operette-Gezel schap, waarvan Directeur is de heer Nap de la Mar. Den Oerkomischen directeur hebben wij bij het gezel schap niet gezien, maar zijn even beeld, zij 't dan in ander genre Piet Kohier wel. Wie zou ook den Boemelbaron beter kunnen uitbeel den dan de heer P. Kohier, die er een onvergetelijke vermaardheid in het Rembrandttheater mede heett verworven, 't Was en we zijn zulks van de reizende en trekkende Operettegezelschappen niet gewend een zeer goed verzorgde voor stelling en onze voorspelling, dat men plaatsen te kort zou komen, werd bewaarheid, 't Was in de „Cycloop" nog voller dan eivol. Ook de heer Morrison trad weder op tusschen het eerste en tweede be drijf der Operette en bad weder groot succes. Vooral zijn „Heil mannen van den Yser, met een élan en een geestdrift gezongen, om te ontroeren, ontlokte de aan wezigen weder een stormachtig applaus. We roepeu het gezelschap gaarne een wederzien toe. is van meening dat in de lever- verkoop eene goede regeling beslist noodzakelijk i3 en keurt de verrich tingen van het bestuur der A. N. Z. B. te IJmuiden, ter dezer zake goed; Politieke Vergadering. Met het oog op de Statenverkiezing vergaderde Woensdagavond, de R. K. Propan- daclub met als spreker het Lid der Staten, de heer P. Vermeulen, thans wederom Candidaat en de heer Knape uit Schoten'. Personalia. Onze vorige predi kant. Dr. A. J. de Sapper, thans te Amsterdam, is benoemd tot lid der Nederlandsche Maatschappij van Letterkunde. Zendingsfeest. De regelingscom missie voor het Prov. Noord-Holl. Zandingsfeest, dat op 17 Augustus alhier gehouden wordt, bestaat uit de dames G. Baartdo Boer en T. Tismeer—de Waard te IJmuiden, Ds. L. J. Blanson Henkemans te Zaandam, Ds. H. J. Heynes te Landsmeer, Ds. J. W. P. Ie Roy te Sloterdijk eti H. Stavenga, Evan, gelist op Wieringen. Betooging tegen de duurte. Zoo als in vele andere plaatsen hebben ook hier een aantal vrouwen een betooging tegen de duurte gehouden. Donderdagmiddag verzamelde zich een groot aantal vrouwen op de z.g. Beurs alhier, waaronder ook eenige. vrouwen uit Wijkeroog. De stoet werd opgesteld en in rijen van vier en in goede orde trok men laDgs den Rijksstraatweg naar IJmuiden, waar voor het Dienstgebouw op het Willemsplein halt werd gehouden. Op verzoek werd hier een deputatie van drie vrouwen tot den Burge meester toegelaten, 't Waren de presidente en een bestuurslid der Sociaal-Democratische Vrouwenclub alhier, benevens een vrouw uit Wijkeroog. Eerstgenoemde Mej. Reurbeu, voerde het woord. Zij wees den Burgemeester op de moeilijke tijden voor de arbeiders, de duurte en schaarste van verschillende le vensmiddelen, vooral werd dringend gevraagd aardappelen, groenten en vet beschikbaar te stellen. Winkelsluiting. Door den heer van der Steen, lid van den raad, is een voorstel bij den raad inge diend om bij gemeentelijke veror dening te bepalen dat het na 9 uur 's namiddags verboden is win kels open te hebben en winkelper soneel dienst te laten doen. Salarisverhooging. Wij verne men dat door de hoofden der open bare scholen B, C, D, E, F. en G een adres aan den raad is gezonden m9t verzoek een gunstige verande ring te willen brengen in hun sa laris en wel zoodanig, dat voortaan een naar h.i. meer billijk verschi. bestaat tusschen hun salaris en dat der onderwijzers van bijstand, aan hunne scholen verbonden en tevens opdat hunne jaarwedde meer in over eet stemming komt met die van hunne collega's in de grootere plaatsen uit de omgeving. Zwavelzuurfabrikatie. De Am- sterdamsche Superphosphaatfabriek, de Centrale Guano Fabrieken te Rot terdam, de firma Coenen en Schoen makers te Uden, de Internationale Guano- en Superphosphaatwerken te ZwijEdrecht, de Vereenigde Ko ninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Amsterdam en de Maatschappij voor Zwavel zuurbereiding, voorheen G. T. Ketjen Co., te Amsterdam hebben een adres gezonden aan den minister van buitenlandsche zaken, waarin zij mededeelen, dat zij nog slechts voor korten tijd voldoenden voor raad hebben om zonder inkrimping dei productie te kunnen doorwerken. Sedert het begin van dit jaar zijn moeilijkheden ontstaan, doordat de aflading van pyriet naar ons land in de Spaansche havens door de leverende Engelsche mijnmaatschap- pijen zijn stopgezet, hoewel er geen uitvoerverbod ter plaatse bestaat. Stenografie 1. Pitman. Bij de te Amsterdam vanwege de Holl. Fed. v. Sten. Leer. Syst. I. Pitman gehouden examens slaagden voor diploma A, minimum snelheid 42 woorden per minuut de dames: M. Schilder te Amsterdam, A. M. van dér Schaar, B. van Westerhoven en P. W. J. Smit te Haarlem, A. C. Broers te Alkmaar, M. W. A. J. van Uden en H. W. A. Brok te 's Hertogenbosch. Iets nieuws. Vischworst wordt thans in Duitschland verkocht voor 2 Mark het pond. Zij is echter zoo weinig smakelijk, dat de honden er zelfs niet aan willen. Staatsvisschershavenbedrijf. Het St.bl. no. 299 bevat de wet van deh29sten Mei 1916, tot wijziging van de be grooting van inkomsten en uitgaven van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden voor het dienstjaar 1916. (Tegemoetkoming wegens duurte van levensmiddelen.) Visscherijrnaatschappijen. De Stct. behelst de statuten der N. V. „Dolfijn", „Walvisch", „Walrus", „Bruinvisch" en „Zeehond". Daar van bedragen het maatschappelijk kapitaal onderscheidenlijk f65,000, f65,000 f60,000, f55,000 en 55,000, verdeeld in aandeelen, elk groot duizend gulden' welk kapitaal bij het v erlijden der akte geheel is geplaatst terwijl alle aandeelen zijn volgestort. Diepte haven van IJmuiden. Volgens mededeeling van het loods wezen bedraagt de minste diepte vóór en in de mond van de haven van IJmuiden. 96 d.M. Vergadering v. Donderdag 15 Juni 1916.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2