ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 69 Woensdag 28 Juni 1916 le Jaargang. Administratieburean en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLCIN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C, ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij Pi. v. Til burg, Wiïlebrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaan L|47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Mcurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper. doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, [op te geven. De Administratie. finer vae Koepliaeiel eaFalirietea. HINDERWET. HINDERWET. Gesmolten Rund vet, Kostelooze Inenting. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSI-RIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTLfiN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing ran advertentiën van bulten de gemeente VELSEN In dit blad Is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. (Herziening der Kiezerslijst). De Burgemeester der Gemeente Velsen. Gelet op art. 7, 2e lid, sub B, van het Koninklijk besluit van den 4denMei 1896 (Staatsblad No. 76); Noodigt hen, die niet voorkomen op de laatst-vastgestelde lijst van kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken in de ge meente Velsen, maar aanspraak kunnen maken om op de kiezerslijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli a.s. aangifte te doen. Het model dezer aangifte is door den Heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid vastgesteld en ter Secretarie verkrijgbaar. Om kiezer van leden eener Kamer te zijn, moet men: a. kiezer zijn van leden van d9n Raad der Gemeente, waar de Kamer is gevestigd; b. aldaar bestuurder of mede-be stuurder zijn en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden zijn geweest van een be- drjjf van handel of nijverheid. Velsen,'[23 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van de Rubberfabriek „Holland" te Velsen om op het perceel, kada straal bekend Gemeente Velsen, Sectie H. No. 3971 op te richten een gummiwarenfabriek, gedreven door één electromotor van 3 en één van 5 PK. en van een bergplaats van 1250 L. Benzine of benzol door hen is toegestaan onder voorwaarden Velsen, den 24 Juni 1916. Burgemeester en Wethouders voor noemd. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, J. KOSTELIJK l.s. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van P. Bais, broodbakker te IJmuiden om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmui den Sectie 1 No. 1723, zijn bakkerij uit te breiden door oprichting van een nieuwen dubbelen bakoven door hen is toegestaan. Velsen, 24 Juni 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. de Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, J. KOSTELIJK, L.S. De Burgemeester van Velsen brengt ter openbare kennis, dat vermoedelijk binnenkort weder de beschikking kan worden verkregen over eene beperkte hoeveelheid gesmolten ïundvet. De beschikbaarstelling zal plaats hebben tegen den prijs van f 17.50 per 25 K.G. franco plaats van aan komst in de gemeente. De verkoopprijs aan verbruikers mag niet hooger worden gesteld dan 40 cent per pond. Aan hetzelfde gezin mag niet meer worden gele verd dan 3 pond per week. Opgaven van verlangde hoeveelheid vóór 1 Juli a.s. worden gedaan aan het levensmiddelenbureau ter se cretarie. Velsen, 23 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, H. ver LOREN VAN THEMAAT. te SANTPOORT. Burgemeester en Weihouders der gemeeEte Velsen maken hakend, dat op Dinsdag den 4 Juli a.s., des namiddags te 4 uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in de openb. school F te Santpoort aanmelden. Voor eene juiste vermelding in de vaccinebewiizen van de namen en geboortedatums der kinde ren, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen der kinderen. Velsen, den 26 Juni 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT- de Secretaris, J. KOSTELIJK l.s. IJMUIDEN. Personalia. Bij de directe belas. tiDgen enz. is verplaatst: N. van der Endt, kommies 2e kl. van Valkenburg (L.) naar IJmuiden. Schoolbouio. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier heeft, aldus meldt het Predikbeurtenblad over de brug een terrein gekocht van 1800 M2, gelegen tusschen drie stra ten, om daarop een of meer scho len met bewaarschool te bouweD, volgens een stelselmatig af te wer ken plan, dat o.g. 20 lokalen om vat, ongerekend een groote gymna stiekzaal. Het enorme bedrag geld, benoodigd voor dit vrij groote stuk, is in eens gegeven door twee per sonen, waarvan de laatste zeer ern stig wenscht onbekend te blijveD. De andere schenkster is bij de leden der Herv. Gem. welbekend. Gedenksteen Naar. het Predik beurtenblad der Ned. Herv. Gem.- alhier meldt, zal Zondag 2 Juli a.s. 's middags half drie in een gods dienstoefening de plechtige onthul ling plaats hebben van een gedenk steen, opgericht ter herinnering aan het vroegere Evacgelisatiecomité voor IJmuiden, waarin behalve Ds. Creutzberg de predikanten Dr. E. Barger en Dr. L. Heldring van Am sterdam het woord zullen voeren. De Chr. Zangvereenigiug zal eeni- ge liederen zingeD. Strandvonderijgoederen. De vei ling van strandvonderij-goederen, Vrijdag alhier door Makelaar D. Bus gehouden, heeft f2598.20 opge- biacht. Te Wijk aan Zee was de opbrengst f 228.55. Vischverkoop. De Arbeiderscoö peratie „Voorwaarts" alhier heeft, naar de Stads Ed. meldt, den Bur gemeester bericht, dat zij zich met ingang van 1 Juli beschikbaar stelt voor het in ontvangst nemen van bestellingen voor versche zeevisch en vervolgens voor het uitvoeren en afleveren van deze bestellingen. Curiosum. 't Volgende kan dienen als een nieuw soort van arbeidsbemiddeling. We ontvingen eeD briefxaart uit Middelburg, naar aanleiding van het bericht „Storm in het haringvisscherijgebied." De afzender van deze kaart schrijft: „In antwoordt op uw bericht ver zoekt ik U, welEd. Heer, de ree- ders meedeeliug te doen dat er men- schen genoeg zijn om nieuwe net ten te maaken. Indien U welEd.- Heer die reeders daarover wil in lichting wil geven dan zullen wel tot mij wenden. Hoogachting, (volgt onderteekening.) Op zij stond nog geschreven: ant woordt s.v.p. De man had er niet eens brief kaart met antwoord voor gebruikt. Ofschoon wij deze soort arbeids bemiddeling niet willen invoeren, willen wij, waar wij het als curiosum vermelden, den man toch helpen. H. H. Reeders, die een nettenmaker wenschen, kunnen het adres bij de Radactie te weten komen. Volksonderwijs. Donderdag den 22sten had er een ledenvergadering plaats van de afdeeling „IJmuiden" van „Volksonderwijs" Er werd o.m. besloten, krachtig de pogingen van de Nutsafdeeling alhier te zullen steunen voor de oprichting van een bewaarschool. Naar aanleiding van een vraag over de werking van de politiever ordening omtrent het verkoopen van taoak, sigaren en sigaretten aan schoolkinderen -werd opgemerkt, dat er van het verbod niet veel te be merken viel. Nog altijd ziet men, trots de politieverordening, kinde ren op een ergerlijke manier door de straten zwerven, met brandende sigaren en sigaretten. Algemeen was de vergadering van oordeel, dat er slechts verbetering kan ko men, door hat uitvaardigen van een rookverbod voor kinderen, zooals dat in Engeland reeds jaren van kracht is. Verder werd er nog op gemerkt, dat blijkbaar de Arbeids wet te IJmuiden slecht wordt gehandhaafd, betreffende arbeid vau leerplichtige kinderen. Pogingen zuden worden gedaan, om daarin verbetering te brengen. Op een gezonken schip gevischt. De stoomtrawler Barendsz heefc op 55° 48' Noord en 6° 38' Oost met het net op een gezonken oor logschip gevischt en daarvan stuk ken naar boven gehaald. Mede werd opgerischt een mutsenlint gemerkt S. M. S. König Wilhelm. De Bataljons Commandant. Bij Kon. Besluit van 23 dezer is de kapitein bij het korps Mariniers J. W. Wijnands, commandant van het reserve Bataljon D alhier, met ingang van 1 Juli a.s. bevorderd tot Luitenand Kolonel. De Boemelbaron. Om aan veler verzoek te voldoen geeft- het Holl, Operette Gezelschap directie Nap de la Mar, a,s. Donderdagavond in Cycloop nog een opvoering van de Succes-operette „De Boemelbaron," met den populairen komiek Piet Kohier als Droogkeeltje. Verder treden in deze operette op de dames Emmy Arbous, R. de la Mar—Kley, C. de la MarKlopper, Fien de la Mar en de heeren Alex Hock, B. van Noorden, J. J. Rentmeester, P. Muree, J. Morits, Jean de Gids enz. Kapelmeester is de heer Eugene Beeckman. Ook bij deze voorstel ling zal tusschen'de le en 2e acte de heer Louis Morrison, heldentenor van de Vlaamsche Opera te Ant werpen, optreden. Deze operette had hier, evenals elders in den lande, een enorm succes en velen moesten bij de vorige opvoering op 14 dezer woiden teleurgesteld, want de schouwburg was reeds vroegtijdig geheel uitverkocht. VELSEN. Festival. Het Harmoniekorps der Kon. Papierfabrieken „De Een dracht" alhier heeft Zondag j.l. deel genomen aan het Festival te Pur- merend, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaaa van „Het Stedelijk Muziekcorps" aldaar. Schoolbaden. Aan school G worden proeven genomen met school baden. De jongens der 4e, 5e ea 6e klasse gaan bij achten tegelijk onder toezicht van een onderwijzer en de meisjes onder dat eener onder wijzeres naar het badhuis van Concordia der Papierfabriek. Er zijn 8 kamertjes met een douchebad, en nu is de zaak zoo geregeld, dat de geleider allen tegelijk met ééne beweging een douche kan toedienen. De doelneming der kinderen is vrijwillig en bijna algemeen. Levensmiddelen. De burgemees ter heeft voor de gemeente weer 10.000 K.G. Regeeringsrundvet en 5000 K.G. rijst besteld, zoodat we kunnen hopen binnen korten tijd weer voldoenden voorraad te hebben, 't Is maar jammer, dat niet altijd het bestelde geheel geleverd wordt en dan dikwijls nog heel laat. Dat de vorige week zoo weinig aardappelen verkrijgbaar waren, werd hierdoor veroorzaakt, dat niet aan degeheele bestelling voldaan is. Er worden geen eude aardappelen meer bijbe steld op advies van de winkeliers. Evangelisatie-ver eeniging. Te Wijkeroog is eene Evacgelisatie- vereeniging opgericht, welke zich ten doel stelt voornamelijk des winters bijeenkomsten te houden, toegankelijk voor ieder en gratis. Voorloopig is het lokaal der Aposto- lischen op den Koningsweg de ver gaderzaal. Het bestuur is als volgt samen gesteldA. de Bruijn, Voorzitter; L. Broeze, Secretaris en C. Oderkerk, Penningmeester. Betooging tegen de duurte. Op een stuk land naast Hotel De Prins is Zondagmiddag een zeer druk bezochte meeting tegen de duurte gehouden, uitgaande van den IJmui- der Bestuurdersbond, de Federatie d^r S. D. A. P. in deze gemeente en de Arb. coöperatie „Voorwaarts" te IJmuiden. Het aantal bezoekérs is moeilijk te schatten, maar o.i. zal het om de 2000 zijn geweest. Na een woord van welkom gaf de Voorzitter van den Bestuurders- band, de heer W. C. Reijntjes, het woord aan den heer A. Content, secretaris van de Arbeiders-Coöpe ratie „De Dageraad" te Amsterdam, die begon met eene vergelijking van het landschap hier met dat in de oorlogvoerende landen, waar woestenijen ontstaan zijn in vroeger schoone landstreken. Hier was nu wel geen oorlog, maar een oorlogs toestand begon zich toch te ontwik kelen, n.l. een oorlog van het arme volk tegen den oorlogswinstenhon- ger. Treub heeft wel gezegd, dat hier geen honger zou geleden wor den, maar spr. beweert, dat ten spijt dezer woorden in arbeiders kringen wel degelijk gebrek begint te ontstaan. In Amsterdam werden in April 1915 800 L. melk verschaft aan behoeftige kraamvrouwen en zuige lingen en in April 1916 was dit geklommen tot 3500 Liter en dat moet wel, omdat de stijging der loonen geen gelijken tred heeft gehouden met die der prijzen van levensmiddelen en andere noodzake lijke artikelen. Die enorme stijging had niet kunnen ontstaan bij eene doelmatige [regeling van den uitvoer. Nu zijn er door groenten- en kaas producenten alsmede door tal van handelaars in die artikelen schatten verdiend, ten koste van het buiten land, ja, maar ook voor een belang rijk deel ten koste van de Neder- landsche arbeiders.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1