V1SSCHEEIJ. Natuurlijk werd ten deze de han delwyze van minister Posthuma zeer gegispt, maar hij is niet alleen schuldig. Ook zjjn er vele winkeliers die zich niet ontzien om op oneer lijke wijze zich te verrijken. Spr, deelde mee, dat de firma Wijnberg te Amsterdam bijna altijd uitver kocht is, als er regeeringsboonen tegen 10 ct. per K.G. verkrijgbaar moesten zijn, doch dan wel boonen tegen 20 ct. per Liter verkoopt Versche groenten worden op ajlerlei slinksche manieren naar het buitenland uitgevoerd, terwijl men hier gebrek lijdt. Zelfs heeft een winkelier in een onzer gemeenten zich niet ontzien regeeringserwten en boonen aan een opkooper over te doen met 20 pCt. winst, die ze op zijn beurt weer jnaar Duischland zond. Hierby komt nu nog, dat er bi de gemeentebesturen een steeds toenemende onwil bestaat om goede regeeringsmaatregelen in te voeren Van de 1100 Nederlandsche ge meenten hebben er 791 gebrui gemaakt van de voord eelen der broodregeling, later echter maar 703 van de vleeschregeling, 605 van die der peulvruchten. 310 van die der vatgroenten, 100 van die voor het goedkoope rundvet, terwijl er nog geen 100 waren, die ^moeite hebben gedaan om den inwoners goedkoope visch te verschaffen. Nu spoorde spr. de aanwezigen aan zich te organiseeren. Er bestaat groot vaar, dat de toestand nog slechter wordt en daarom moeten de arbei ders voorbereidende maatregelen nemen; coöperatie is in deze een heel aanbevelenswaardige zaak. De coöperatieve vereeni gingen moeten dan bij de burgemeester aandringen om zich goedkoope arti kelen aan te schaffen. Ze kunnen tevens beletten, zooals reeds te Haarlem, te Leideh en in andere plaatsen geschied is, dat winkeliers de prijzen opdrijven. Ook de tweede spreker de heer H. Mol, lid van den Raad te Rot terdam, constateerde dat in Neder land ondanks Treub's belofte honger geleden werd en niet het minst in de gezinnen der gehuwde gemo biliseerden. Honger wordt er geleden in een land dat vollevensmiddelen zit, dat van zijn overvloed, spr, deelde daaromtrent cijfers mee uit 1913, uitvoert, naar het buitenland En nu is het wel goed, dat de Ne derlander uitvoert, maar er moet genoeg voor ons zeiven overblijven En daarvoor heeft de Regeering verzuimd te zorgen. Het beurte lings openen en sluiten der grenzen en de schandelijke zwendel in con senten heeft een onhoudbaren toe stand geschapen en schatten opge hoopt in de brandkasten van boeren en handelaars maar de arbeiders zijn de slachtoffers. Kleine smokkelaars, die per K.G. of per Liter smokkelden, zyn dood' geschoten, maar die het per wag' gon of per schip deden, van hen is nog niemand door een schot ge schramd. De |Regeering moet ingrijpen, an ders wordt er aanstonds in Neder land geen voedsel meer geteeld. In Friesland heeft men tal van graan akkers voor de teelt van karwij en mosterd ingericht, omdat er veel geld in Duitschland gegeven wordt voor deze artikelen om .er kruit en stikgas van te maken. De Regeering moet het onmogelijk maken of minstens zwaar straffen dat er door de schuld van handelaars honger geleden wordt in ons land, terwgl er in de havens duizenden kilogrammen aardappelen in sche pen liggen te verrotten. Spreker wekt nog eens op zich te organiseeren en zich te roeren om de Regeering den wensch van het volk bekend te maken, dat het niet verhongeren wil. Beide sprekers werden toegejuicht en ontvingen van Voorzitter Rein- tjes een woord van dank, die ten slotte de volgende motie in stem ming bracht, welke met algemeene stemmen werd aangenomen. aan alle maatregelen welke in haar vermogen liggen te treffen om de heerschende nood der ar beidersklasse te lenigen en te bewerkstelligen, dat alle levens middelen, die thans ontzettend in prijs zijn gestegen of nog zullen stijgen, dermate verlaagd of van regeeringswege verstrekt worden, dat zij binnen het bereik der arbeiders komen, besluit deze motie ter kennis te brengen waar zulks dienstig is. Na ailoop werd den aanwezigen verzocht met hun allen eene wan deling naar Velseroord en IJmui den te maken, aan welk verzoek de bewoners der Noordzijde niet voldeden. SANTPOORT. VELSEROORD. Aangenomen werd een voorste! der afd. Wijkeroog van den Alg Ned. Geh, Onth. Bond om den Nieuw' jaarsdag tot een algemeene propa- gandadag te makeD. Zoo mogelijk zal dien dag een courant verspreid worden. Veel werd gevoeld voor een denk beeld van het Dordrechtsche Ces- traal Drankweer-Comité om te ko men tot oprichting van een Infor matiebureau voor de Comité's. Besloten werd dat op een zoo mogelijk in bet centrum des lands te houden vergaderiug de heer G. Voet het Comité zal vertegenwoor digen. DRIEHUIS. MOTIE. De Openluchtmeeting, gehouden door de gemeentelijke federatie der S. D. A. P. den IJmuider Bestuurdersbond en de Arbeiders Coöperatie „Voorwaarts" op Zon dag 25 Juni te Velsen, waarop tegenwoordig ruim vijftien hon derd arbeiders en arbeidersvrou wen, dringt er bjj de regeering op Morgen heeft weer een crematie van een Bloemendaaisch ingezetenen De Kroon behoudt zich voor dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan onthef fing te doen verleenen. Art. 1. Uitvoer van visch, waar van krachtens Kon. besluit de uit voer verboden is, mag met ingang van 26 Juni alleen geschieden op vertoon van consenten, afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht op de Zeevischvereeniging, Art. 2. Consenten worden afge geven aan: a. exporteurs, die als zoodanig op hun verzoek zijn ingeschreven op een lijst van exporteurs, berus tende bij de Rijkscommissie voor noemd; b. degenen, die alsnog op de sub a bedoelde lijst zullen worden inge schreven. Art. 3. Voor de in art. 2 bedoelde inschrijving kunnen in aanmerking komen a. visschersvereenigingen, op welker statuten de Koninklijke be williging is verkregen, of die lid zijn eener Koninklijk goedgekeurde vereeniging. Bij de aanvrage moet een exemplaar dier statuten worden overlegd b. Zij die ten genoegen van de Rijkscommissie voornoemd aaotoo nen, dat zij xn het tijdvak van Juni 1913 tot Juni 1915 zeevisch uit voerden voor de buitenlandsche markt of naar buitenlandsche afne mers. Daartoe moeten zij hunne o zegel gestelde, aan den minister van landbouw, nijverheid en han del gerichte, aanvrage inzenden bij de Rijkscommissie van Toezicht op de Zeevischvereeniging te IJmuiden onder overlegging van de noodige bescheiden, waaruit de juistheid hunner opgave blijkt. De aangevers zijn verplicht con tröle vanwege commissie op te laten; c. zij die, niet behoorende tot bovenbedoelde categoriën, naar het oordeel der Rijkscommissie voor meld, in aanmerking komen voor plaatsing op de lijst. Daartoe strekkende aanvragen moeten, eveneens schriftelijk en op zegel gesteld, aan de Rijkscommissie worden ingezonden. Art. 4:. Ten behoeve van hen aan wie concenten worden verstrekt, wordt een doorloopend genummerc certificaat tot uitvoer van zeevisch opgemaakt. De consenten voor den uitvoer van Noordzeeharing worden in het algemeen afgegeven voor de ver zending uit Maassluis, Vlaardinge n Scheveningen, Katwijk, Noordwi/k en IJmuiden. De Rijkscommissie is bevoegd in bijzondere gevallen voor de verzending uit andere plaat sen consenten af te geven Consenten kunnen worden gewei gerd aan exporteurs, wanneer hun uitvoer in het loopende seizoen een nader te bepalen percentage in ge wicht shoe veelheid meer bedraagtdan hun gemiddelde uitvoer in de jaren 913, 1914 en 1915 heeft bedragen Bij de bepaling van dit percen tage zal rekening worden gehouden met de uitbreiding van de vloot, welke aan de visscherij deelneemt en met eventueele toeneming van de vangst. Zoodra een Rijkscontrölemerk op haring wordt ingesteld, zal geen vergunning tot uitvoer verleend worden voor partijen haring, welke niet van bedoeld merk voorzien zijn. Voor tot uitvoer bestemde haring kan een verpakking in tonnen van en met een bepaalden inhoud worden voorgeschreven. Art. 5. Ten behoeve van firma's, die van uit meer dan één plaats exporteeren, kunnen meerdere cer tificaten tot uitvoer worden opge maakt. Art. 6. Exporteurs van visch, waarvan krachtens Kon. besluit de uitvoer verboden is, zijn verplicht voornoemde Rijks hunne opgaven toe a. tot het leveren na opdracht van de Rijkscommissie van Toezicht op de Zeevischvereeniging en bin nen den doorhaartj te bepalen tijd van een hoeveelheid kleine schel- visch, kleine kabeljauw, kleine schol makreel, pieterman en poon of horsmakreel tot een gewichtshoe veelheid, voor kleine schelvisch gelijkstaande met de helft en voor de overige genoemde soorten met de geheele gewichtshoeveelheid, voor welke consent wordt aangevraagd tegen den vastgestelden maximum prijs voor elke soort. Voor de hariDg, versch of geconserveerd, bedraagt de beschikbaar te stellen hoeveel heid 25 pet. van de gewichtshoe veelheid, waarvoor consent wordt aangevraagd. De levering zal voorts dienen te geschieden in goede conditie, vracht vrij, in dcor de Rijkscommissie voor te schrij ven verpakking en ter plaatse en aan het adres door de commissie te bepalen. In plaats van beschikbaarstelling in natura kan ©p aanvrage van den exporteur en met goedvinden der Rijkscommissie voornoemd, door den exporteur van zeevisch volstaan worden met het storten van een bedrag in geld per uit te voeren gewicht. Deze som bedraagt voor elke bruto-gewichtshoeveelheid van 1 K.G., vier cent. In bijzondere omstandigheden kan de grootte van de te leveren hoe veelheid of van het storten bedrag worden gewyzigd. Een bedrag tot dekking van de te betalen som moet uiterlijk Donderdag vóór de week waarin geëxporteerd zal wor den, gestort worden bij een door de Rijkscommissie aan te wijzen bankinstelling, b. tot het houden van aanteeke ningen van de door hen ontvangen en gebruikte consenten en tot het te allen tijde onvoorwaardelijk ter inzage geven van deze aanteeke- ningen aan de ambtenaren belast met het toezicht op de naleving van deze bepalingen: c. tot het te allen tijde onvoor waardelijk toegankelijk stellen voor de sub b bedoelde ambtenaren van de bij hen in gebruik zijnde be reidplaatsen, pakhuizen enz, d. tot het onderwerpen van de beslissing over alle geschillen, die uit de onder a bedoelde leveringen voortvloeien, aan de uitspraak van drie scheidsrechters, aan te wijzen door den Minister van .Landbouw, Nijverheid en Handel en tot het als bindend aanvaarden van deze uitspraak, e. tot het rechtstreeks noch mid dellijk aan een anderen exporteur overdragen of van een anderen ex porteur overnemen van consenten, als bedoeld in art. 1. Art. 7. De exporteurs die niet aan hun verplichtingen voldoen, kunnen a. ten hoogste voor den duur van zes maanden door de commissie voornoemd buiten het genot van consenten gesteld worden, b. krachtens besluit van den mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel tijdelijk of blijvend van de lijst van exporteurs worden af gevoerd. Art. 8. Elke partij visch, waar van krachtens Koninklijk besluit de uitvoer verboden is en die voor uitvoer bestemd is, moet gedurende de verzending gedekt zijn dooreen consent als bedoeld in art. 1. Art. 9. De consenten tot uitvoer worden bij het uitklaren aan het aatste kantoor of de laatste wacht door de daarmede belaste ambte naren der invoerrechten en accijn zen ingetrokken en éénmaal per week des Maandags recht streeks gezonden aan de afdeeling invoerrechten van het departement van financiën, welke afdeeling zorg draagt voor de doorzending naar voornoemde Rijkscommissie. bestaat uit de heeren Mr. F. J. M. A. Reekers, Lid van de Eerste Ka mer te Amsterdam) L. F. Duymar van Twist en Mr. J. H. W. Q. ter Spill, Leden van de Tweede Kamer en den heer F. J. H. Schneiders Administrateur der Yisschershaven te IJmuiden, Secretaris der Com missie. Van den heer Schneiders, die de ontwikkeling van het vis scherij bedrijf in zijn geheelen om vang heeft medegemaakt en mede geleefd, kan toch moeilijk gezegd worden, dat hij niet op de hoogte van het bedrijf zou zijn. Zoo iemand is de heer Schneiders op de hoogte en hebben we ons tot ZEd. ge wend om eenige inlichtingen zijner zijds inzake het verzet van de vischhandelvereeniging en van de Zeevischvereeniging. Uit het ons met de bekende bereidwilligheid toegestane onderhoud hebben we het - volgende kortelijks opgeteekend. De invoering van een consent- recht voor versche zeevisch is slechts een gevolg van een gelijke toepas sing voor de Zuiderzeeharing en voor de Noordzeeharing en sluit zich daarbij dus uniform aan. Ze bleek noodig, omdat aan de be schikbaarstelling van visch als volks- voedsel in natura groote bezwaren kleefden, mede in verband met de zeer onregelmatige aanvoeren, en is ingevoerd op advies van de zee vischvereeniging zelve. Waar 't meermalen voorkwam, dat bij groote aanvoeren, de aan vragen voor regeeringsvisch gering waren, wat vooral des Zaterdags dikwijls voorkomt en omgekeerd bij geringe aanvoeren, de aanvragen verre de hoeveelheid ter beschik king te stellen visch overtrof, was van een regelmatige en afdoend» distributie van regeeringsvisch geen sprake, afgezien nog van de veel vuldige knoeierijen, die er met de goedkoop verkregen visch, plaats hadden. Een voorstel van do Commissie van Toezicht aan de Zeevischver eeniging om bij grooten aanvoer en weinig vraag niet te nemen, waartoe men bevoegd was, doch slechts, vat men noodig had, om op andere dagen, als de aanvragen grooter waren over het niet opge- eischte deel te mogen beschikken, kon geen instemming bij de Zee vischvereeniging vinden. Toen dan ook bleek, dat, wilde de beschik baarstelling van regeeringsvisch eenigszins aan haar doel beant woorden, een anderen weg diende ingeslagen te worden, deed de Com missie van Toezicht aan de Zeevisch vereeniging daartoe drie voorstel len. Ten eersteMen zou voortgaan met de gewone wijze van beschik- aarstelling, doch wat men niet noodig had op enkele dagen, publiek op de markt verkoopen en voorde opbrengst op andere dagen, wan neer niet voldoende was a ngevoerd, of ae aanvrage de wettelijke be schikbaarstelling overtrof, tegen marktprijs bijkoopen. (Dit middel eenmaal reeds op eigen initia tief toegepast had een storm van verontwaardiging bij de zeevisch vereeniging en den handel ontke tend, zelfs met processen doen drei gen). Ten tweede: men zou, voor zoo ver de aanvoeren dit gedoogden, beschikbaar stellen, wat dagelijks werd aangevraagd en ten derde: de invoering van een consentrecht, zooals thans wordt ingevoerd. De zeevischvereeniging koos het laatste zonder naar we later vernamen, den vertegenwoordiger van de IJmui der Vischhandelvereeniging daar in te kennen doch stelde een ager consentrecht vóór dan thans de regeeriug heft n.l. f 1.50 van de 50 K.G., terwijl de regeeringseisch 1: 4 van iedere 50 K.G. Op onze informatie of het geeischte recht inderdaad niet zeer hoog is, deelde men ons mede, dat statistisch was berekend, dat f 3 te weinig, f3.50 misschien juist voldoende zou zijn om de voor ons land benoodigde 10 12 millioen K.G. goedkoope visch te kunn-n koopen en te dis- tribueeren en men by een heffing van f 3 slechts een hoeveelheid van 8 millioen K.G. kon bekomen en by een recht van f 4 eenige uitbreiding kon geven aan de dis tributie en men in sommige ge vallen ook andere dan de thans voorgeschreven vischsoorten zou kunnen inkoopen byvvoor de zuidelijke provinciën zoutevisch. Waar de totaalaanvoer van versche visch per jaar van 45 tot 50 mil- De nieuwe Kerk. De bestuurs- en beheerscolleges der Ned. Herv gemeeente Santpoort overwegen volgens de „N. Rott. Ct." den weder opbouw van de in Februari 1 verbrande kerk. Daar hun hiervoor behalve de f16,130 waarvoor het gebouw was verzekerd, geen mid delen ter beschikking staan, hebben zij in een circulaire om bijdragen gevraagd. Eenige belangstellende ingezetenen hadden, reeds ongeveer f30,000 toegezegd, en na het af drukken van de circulaire kwamen nog belangrijke giften binnen, waar onder een van f 5000 uit Bloemen daal, twee van f 1000 elk, van elders, en aan kleine giften ook een paar duizend gulden, Daar een deskundig onderzoek heeft uitgemaakt, dat men het oude gebouw, welks fudamen' ten op een veenlaag rusten, gehee! moet wegbreken, zal een nieuwe kerk worden gebouwd en tezelfder tijd ook een nieuwe pastorie, daar ook de oude pastorie iu slechten toestand verkeert. Voor kerk en pastorie beide zal f 49,000 moeten worden bijeengebracht. Drankweer-Comité. Het Cen traal-Drankweer Comité vergaderde Vrijdagavond bij den heer Bakker, Verslag werd gedaan van de Open luchtmeeting op Tweede Pinksterdag De opkomst viel, gezien het slechte weer, Dog mee. Het financieel resul- taat was een flink tekort. De Briniostraat. De Briniostraat ondergaat een heele verandering. De straat wordt nog eens zoo breed. In het midden komen grasperken. Waar de straat ook met jonge hoo rnen beplant is, zal deze metti tijd zeker een der mooiste wegen van onze plaatsworden. De eerste vijf huizen aan deze straat zijn zoo goed als gereed. Woningbouw. Bij Kon. besluit van 9 dezer is aan de gemeente Velsen verleend een voorschot uit s Rijks kas van ten hoogste f207.000 ten einde genoemde gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de Woningbouwvereeniging „Velsen", ten behoeve van den bouw van een 67-tal arbeiderswoningen en 4 winkelwoningen, op van de ge meente, in erfpacht te verkrijgen terreinen alhier. Crematorium. Zaterdag had op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van Dr. C. Th. Humme, Oud-Inspecteur van den Geneeskundigen dienst der Kon. Marine, te 's Gravenhage overleden, terwijl gisteren gecremeerd is het stoffelijk overschot van Dr. A.Zaa- ijer in leven arts te Apeldoorn, en heden dat van den heer W. J. H. Bake, Hoofdambtenaar by de H. IJ. S. M., te Rotterdam overleden. Verbod van uitvoer van visch. Het St.bl. no. 287 bevat een Kon. besluit van den 22sten dezer, waarbij de uitvoer van alle visch met uitzondering van zalm, aal of paling, gecontroleerde ansjovis, spie ring grooter dan 9 cM., alle week en schaaldieren en alle zoetwater- visch, is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Consenten voor uitvoer van visch, De minister van landbouw, ni verheid en handel heeft het volgende bepaald Consentrecht en de Zeevischver eeniging. De vischhandel heeft zich telegrafisch tot den Minister van Landbouw gewend om intrek king van het in te voeren consent- recht en de Zeevischvereeniging heeft den Minister telegrafisch be dreigd met de ontbinding der ver eeniging, indien zij niet meerder gekend wordt door de Rijkscom missie van Toezicht op die ver een. onder beschuldiging, o.m. dat ie commissie bij herhaling blijken heeft gegeven, niet op de hoogte te zijn van het visscherij bedrijf. )e Rykscommissie van Toezicht

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2