SPOBT. Boekbespreking. AGENDA. Plaatselijk Nieuws. Advertenties. Tieleman, Kosthuis gezocht NET KOSTHUIS GELDBELEGGING. Arbeiderswoningen, Vennootschap onder eene Firma BEKENDMAKING. „Cornelis Bart" Jn. KAPEK Pzn. Amsfelstraef 12, IJmuiden beveelt zich beleefd aan voor alle daartoe benoodigde werk zaamheden. lioen E.G. bedraagt, krijgt men nog slechts voor ons land de beschik king over een klein vierde deel vanj,den geheelen aanvoer. De mogelijkheid, dat vertraging in de verzending zou kunnen ont staan is onder de oogen gezien en zjjn alle maatregelen getroffen, die te voorkomen, indien de handel daartoe voldoende medewerkt, ter wijl op onze vraag of indien een handelaar, die door het voorschieten van groote bedragen aan consent- recht eens in moeilijkheden kwam met zijn verplichtingen tegenover het rijk het op tijd betalen van de ingekochte visch geantwoord werd, [dat men zulks niet vreesde, doch zeker in zoodanig geval coulant zou optreden. Voorts meende men, dat de handel bij de inkoopen reke ning zou kunnen houden met de opgelegde lasten, doch dit konden we niet beamen, omdat we bij onder vinding wisten, dat een poging daar toe bij den bekenden strijd tegen de verhooging van de retributie van 1 op 2 pCt., finaal schipbreuk heeft geleden. Wel juist was de opmerking, dat de nieuwe maatregel een beduidend voordeel is voor de reederijen, die thans geen goedkoope visch meer behoeven beschikbaar te stellen, en dit voordeel voor een groot deel ten goede kwam van de vis- scherlieden en de vischlossers, die dan uitkeering krijgen naar de werkelijke besommingen. Omtient de belangen van den kleinhandel, door ons ter tafel ge bracht, werd opgemerkt, dat deze zeker den laatsten tijd ernstig be lemmerd zijn, doch niet door het Centraalbureau, doch door de abnor male omstandigheden en abnormale vischprijzen. De kleinhandel kan onmogelijk de enorme prijzen be talen voor die vischsoorten, waarin handel in het binnenland werd ge dreven en men had -uit het oog verloren, dat nog verreweg het meerendeel der gemeenten in ons land bediend worden door particu lieren en slechts een klein gedeelt9 door h9t Centraalbureau en dat zulks in het vervolg zou kunnen blijven, omdat de Rijkscommissie van Toezicht zal voortgaan aan zoo danige handelaren de door haar volgens marktprijs ingekochte visch tegen de thans geldende regeerings- prijzen af te staan. Onze opmerking, dat het tweede voorstel beschikbaarstelling naar gelang van aanvraag in verband met de aanvoeren toch zeker een veel betere oplossing had kun nen geven le omdat het dan alleen de reeders, de visscherlieden en de vischlossers had getroffen, die 't het best kunnen missen, de visscher lieden en vischlossers niet het minst, en 2e omdat men dan de geheele administratieve omslag met al zijn onkosten had vermeden, werd ten volle beaamd en indien dit voorstel van de Zeevischvereeniging was gekomen, zou het zeker aanvaard zijn, doch dat het niet op den weg der regeering lag een vooistel tot invoering van een conseritrecht niet te aanvaarden, integendeel dankbaar aan te nemen, omdat het paste geheel in het op velerlei wijze reeds in toepassing gebrachte stelsel. We meenenden thans uitgebroken strijd voldoende voor onze lezers te hebben belicht en resten ons nog slecht enkele opmerkingen. Van een staking kan moeilijk gesproken worden, 't Wil ons voorkomen, dat binnen enkele dagen het visscherij- bedrijf weder zijne gewone gang zal gaan, ais de handel zich met den nieuwen toestand zal hebben verzoend en hebben ervaren, dat de regeering toch in geen geval op haar genomen maatregelen zal terug komen. Ontegenzeggelijk wordt de handel gedrukt terwijl de ree derijen er voordeel bij hebben, wat niet de eerste maal is als gevolg van een regeeringsmaatregel doch komt 't ons voor, niet zoodanig, dat een langdurig verzet reden van bestaan heeft, terwijl toch ook over wogen dient te worden, dat buiten gewone toestanden buitengewone maatregelen eischen en men zich ter wille van de gemeenschap wel eenigen druk mag getroosten. Dat de handel gepoogd heeft een nevenbedrijf, de reederij hier te lande, te belasten, in plaats van den buitenlandschen consument, ach ten we niet goed gezien. We weten uit zeer goede en betrouwbare bron, dat visch in Duitschland nog slechts gegeten wordt door de zeer welge- stelden, die vier'cent'op" een pond visch meer best kunnen betalen. Zou men anders om met enkele voorbeelden te eindigen voor Duitsch land inkoopsprijzen betalen als: f83.voor 100 pond groote schel- visch; f38.tot f42.voor 100 pond braadvisch; f7.50 tot f10. voor een IJslaodsche kabeljauw f 4.50 voor een Koolvisch enz enz., terwijl elke vischhandelaar U zal zeggen„hoe hooger de markt, hoe beter handel". Noot. De rechtvaardigheid gebiedt ons, nu we nadien een onderhoud met bestuursleden van de Reedersver- eening en van de Zeevischvereeni ging hebben gehad, op dit onder houd terug te komen. Wegens plaatsgebrek echter eerst in ons volgend nummer. Consentrecht voor uitvoer van versche zeevisch. Ook de Zee vischvereeniging alhier heeft Vrijdag middag vergaderd ter bespreking van de invoering van bovengenoemd Consentrecht. Na ampele bespreking werd met algemeene stemmen be sloten onderstaand adres telegrafisch ter kennis te brengen van den Minister van Landbouw-Nijverheid en Handel. De algemeene vergadering van de Zeevischvereeniging te IJmuiden, gehouden op 23 Juni 1916 te IJmuiden: overwegende, dat het der vereeniging is geble ken, dat de commissie van toezicht voortdurend niet het gewenscbte overleg pleegt met het bestuur der vereeniging en telkens tracht func tion, die volgens de statuten aan de vereeniging toekomen, over te nemen of te belemmeren, dat o.a. de commissie van toe zicht thans een uitvoerrecht van 3% cent per kilogram brutogewicht voor haring en versche visch heeft voorgeschreven, zonder daarover voldoende overleg te plegen met de vereeniging en zonder aan te toonen dat deze hooge uitvoerrechten wer kelijk in verband met de behoefte noodig zijn, dat de commissie van toezicht hierbij tevens geene rekening heeft gehouden met het steeds door de vereeniging op den voorgrond ge plaatste feit, dat de aard van het versch-zeevischbedrijf de belemme ring van een uitvoerrecht niet kan dragen, althans niet zonder zeer groo te, zoo niet onoverkomelijke schade. dat de commissie van toezicht geen rekening wil houden met de door de vereeniging voorgestane splitsing tusschen haring en versche visch en het verschil in behoefte oaarvan voor Nederlandsch gebruik, dat de commissie van toezicht bij herhaling blijken heeft gegeven met op de hoogte te zijn van het bedrijf en de ernstige belangen, die daaraan verbonden zijn en zij de deskundige voorlichting van de zee- vischveieeniging absoluut ignoreert, dat het daarom ernstig de vraag is of onder deze omstandigheden het voortbestaan der zeevischver eeniging nog nut kan ressorteeren, dat toch, ofschoon de zeevisch vereeniging blijk heeft gegeven de taak haar bij de statuten opgelegd behoorlijk en met succes te kunnen vervuilen, door bovengenoemde om standigheden haar dit vrijwel on mogelijk wordt gemaakt, dat door het authoritair optreden van de commissie van toezicht het versche zeevischbedrijf ernstig wordt bedreigd met stopzetting en ook de haringvisscherij groote schade ondervindt, besluit met algemeene stemmen de vereeniging te zullen ontbinden, indien de commissie van toezicht voortaan niet meer overleg pleegt met de zeevischveieeniging onder erkenning harer rechten en eene regeling treft voor de behoefte van het binnenlandsch verbruik welke de visscherij kan dragen en welke tevens geen hoogere eischen stelt dan overeenkomstig de werkelijke behoefte noodig zijn. Haring-controle. Men meldt de oprichting van een maatschappij genaamd: DeNederlandsche Haring- contrOle-Maatschappij. Deze maat schappij zal zich ten behoeve van Vlaardingen, Maassluis, IJmuiden, Katwijk aan Zee en Scheveningen belasten met de controle van de haring. Als basis voor deze controle zal genomen worden viscbgewicht en kwaliteit. - N. V. ,.Zaanstroom V." De St. Ct. behelst de statuten van de N. V. Stoomzeevisscherij Maatschap pij „Zaanstroom V." alhier. De vennootschap is gevestigd te IJmuiden, heeft ten doel het ex- ploiteeren van stoomdrifters, het uitoefenen der zeevisscherij in haren vollen omvaDg, het verkoopen van de opbrengst daarvan, het varen van koopvaardijgoederen, alsmerde 't sleepen van schepen en het ver- leenen van assistentie aan in nood verkeerende vaartuigen en voorts het doen van al datgene wat met een en ander in onmiddellijk ver band staat, met dien verstande echter, dat de vennootschap nimmer meer dan één drifter in eigendom zal hebben. Kapitaal f 60.000, verdeeld in aandeelen van f 1000, waarvan 20 geplaatst en volgestort. College voor de visscheryen. Bij Kon. besluit-van 14 dezer zijn, met ingang van 1 Juli, op nieuw benoemd tot lid en plaats vervangend voorzitter van het Col lege voor de visscherijen, de heer J. J. Slis te Middelharnis, en tot leden, de heeren C. J. J. H. van Kempen, te Ginneken, mr. dr. A. A. H. Struycken te 's-Gravenhage, en jhr. mr. dr. W. J, M, van Eysin- ga te Leiden. Consentrecht. Het Consentrecht van de Haring is van af 26 Juni vastgesteld op f 4.— per 100 K.G. bruto. Op deze basis zullen consen ten worden afgegeven. Nieuwe schepen. Aan de werf van de heeren P. en A. van Gelder te Deest, liep met goed gevolg van stapel de stalen zeelogger „Noord- Holland" die van IJmuiden onder No. 306 zal varen. De Hoop. Het hospitaalkerkschip De Hoop is 23 Juni van Stavanger (Noorw.) vertrokken. Aan den grond geraakt. Nieuwe- diep. In de de Noordergronden is gestrand de stoomtrawler IJM 113, doch later met eigen kracht weder vlot gekomen en naar IJmuiden vertrokken. Turnvereeniging „IJmuiden". Afdeeling Speeltuin. Dinsdagavond vergaderde de com missie voor de speeltuin ten huize van den Heer Olie. Deze vergadering was belegd in verband met de omstandigheid, dat thans eerst, na het in beslag nemen en weer ontruimen van het speel terrein door de militairen, kon over gegaan worden toe het maken van plannen inzake verbetering van den speeltuin. De uitvoering dezer plannen hangt echter geheel af van de ingekomen bijdragen. De commissie heeft het volgende principe aan het beheer ten grond slag gelegd. De tuin wordt „Openbare speel tuin" is dus voor ieder kind toegankelijk en de uitgaven, waar onder zijn aflossing, rente, herstel lingen, vernieuwing materiaal wor den geheel bestreden uit vrijwillige bijdragen van IJmnidens burgerij. Uit een kQrt verslag van den heer W. F. van Dijk, die zich belast heeft met het innen der bijdragen en aan wien de commissie zeer veel te danken heeft, bleek, dat zooveel geld, hoewel lang niet voldoende, was bianengekomen, dat, behoudens aflossing en rentebetaling, overge gaan kan worden tot het aanbrengen van twee wippen, een zweefmolen, een evenwichtsbalk en drie vier klimpalen, waardoor zeer zeker de attractie voor de kinderen grooter zal worden. Ook zal de groote bak op het kleine terrein voorzien worden van een V» M. schoon wit zand, waar door vele voetjes niet zoo vuil zullen worden. Tot slot werd in beginsel besloten om in de groote vacantie, eventueel in samenwerking met andere volks- vereenigingen een feestdag te orga- niseeren voor alle kleine bezoekers van onzen tuin. De commissie meende, dat het resultaat den arbeid wel zal ioonen, daar thans reeds de tuin bezocht wordt door gemiddeld 1000 kinde ren per week. Nogmaals, veel hangt af van dn ze inkomsten. Moeten wij de IJmuide- naren nog opwekken? Gij doet heusch een goed werk, wanneer gij de speeltuin-commissie in staat stelt haar plannen te verwezenlijk' n. Nederland langs de Noordzee. Wij ontvingen van den uit-» gever J. A. Sleeswijk te Bussum twee kaarten van Nederland langs de Noordzee, n.l. zuidelijk g-deeite van Noordwij k aan Zee toe Oost- voorne en Noordelijk gedeelte van Schoorl tot Noordwijk aan Zee. Deze kaarten zijn, in kleurendruk, keurig uitgevoerd. Letteilijk niets is er op vergeten, behalve wegen en dijken vindt men alle wegwijzers aangegeven, voorts kasteelen en alle belangrijke gebouwen, als kerken, gemeentehuizen, postkantoren enz. De kleuren geven aan of men een straat, grind of zandweg voor zich heefc. De afstand in kilometers wordt overal aangegeven. Deze kaarten zijn voor wielrijders en wandelaars onmisbaar en zullen zeker veel koopers vinden. WOENSDAG. Badpaviljoen Noordzee. Concert 36 en 8—11 uur. DONDERDAG. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 79 uur. Holl. Oper. Gezelschap. „De Boe melbaron." Cycloop, 8 uur. VELSEROORD. Benoemd. Tot onderwijzer aan de M. U, L. O. schooi te Boskoop werd benoemd de heer i. Vissel thans onderwijzer aan de Tucht school alhier. De heer Vissel staat ook nog no. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan een M. U. L. 0. School te Apeldoorn en komt verder nog in aanmerking vooi eene M. U. L. 0. school te Naarden. Hij heeft de benoeming te Bos koop aangenomen en kennisgegeven dat hij voor de beide andere be trekkingen niet in aanmerking wenschte te komen. VELSEN. Gezondheidscommissie. Door den Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland zijn de heeren Fr. Netscher en Dr. P. W. ünnen voor een periode van vijf jaar herbenoemd tot leden der Ge zondheidscommissie te Velsen. Dilettanten-tooneel De Prov. Bond van Liittianten-Tooneelver- eemgmgen in Noord Holland houdt zjjn jaarvergadering a.s. Zondag 2 Juli in Hotel de Prins alhier. Bij den Bond zijn thans 78 vereenigin- gen aangesloten, waarvan er vier voor royement worden voorgedra gen. Vereenigingen, die nog niet zijn aangesloten -en ook naar de ver gadering wenschen te gaan, kunnen een beschrijvingsbrief bekomen bij den secr.-penniogmeester, de heer S. Beek Hz. te Oost-Knollendam, die bereid is alle inlichtingen te verschaffen. Benoeming. De heer F. de Graaf, leeraar in het teekenen aan de Rijksnormaalschool alhier is be noemd tot teekenleeraar aan een Hoogere Buigerschool te Amster dam, zoodat er wel gevaar bestaat, dat de Normaalschool deze leerkracht zal verliezen. Personalia. Bij de gisteren in Haarlem gehouden herstemming voor de Statenverkiezingen is Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelan- den alhier als lid der Prov. Staten herkozen. De Heer en Mevrouw G. BROEKMEIJER—Iongh. P. p. c. Geboren: zoon van B. H. WESTERWAL en B. WESTERWAL— Tieleman. IJmuiden, 24 Juni 1916. in stil gezin, liefst alléén. Brieven onder R Adv. Bureau ROELSE. gevraagd. Br. No. 176 bureau van dit blad. TE KOOP een blok tevens drie LANDHUIZEN op eersten stand allen goed verhuurd. Br. fr. R 67, adv. Bureau P. F. C. ROELSE. Bij acte 30 IVlei 1916 verleden voor den jondergeteekenden notaris is tusschen de heeren THEODORUS JOHANNES KLAUWERS en JO HANNES JOSEPHUS THOM aS KLAUWERS, beiden bleeker wo nende te Santpoort-Station Gemeen te Velsen, aangegaan eene vennoot schap onder eene firma, ten doel hebbende het voor gemeenschappe lijke rekening drijven eenerstoom- wasch- en strijkinrichting met kleerbleekeiij en wat verder tot dit vak behoort. De Vennootschap wordt gedreven onder den naam Kleerbleekerij „MIDDENVAART" firma Weduwe B. Klauwers, is gevestigd te Sant poort-Station gemeente Velsen en aangegaan voor den tijd van vijftien achtereenvolgende jaren, en zeven maanden, ingaande 1 Juni 1916 en eindigende 31 December 1931 en ver der stilzwijgend doorloopend van jaar tot jaar indien niet opgezegd. Ieder der vennooten heeft het recht voor de vennootschap te handelen en te teekenen, gelden te ontvan gen en uit te geven, doch beider medewerking is vereischt voor het ter leen opnemen van gelden, het koopen en veikoopeD, huren, verhuren en bezwaren van goederen en het aan gaan van borgstellingen, dadingeD, compromis of accoorden en het tee kenen van handelspapier boven een bedrag van f500. Notaris A. BERTLING. ingevolge art. 38 W. v. K. Bij akte, voor den ondergeteeken- de op 15 Mei 1916 verleden is opgericht de Naaml. Vennootschap Visscherij Maatschappij gevestigd te IJmuiden, gem. Velsen. De akte van oprichting in haar geheel, mitsgaders de Koninklijke Bewilliging, zijn geplaatst in het Bijvoegsel tot- de Nederlandsche Staatscourant van Donderdag 22 Juni 1916, no. 145. W. A. DóLLEMAN notaris te IJmuiden. Slapeloosheid, Flnaemie, Neurasthenie, Gebrek aan eetlust, Uitputting, Inzinking, Neerslachtigheid, Oververmoeidheid, Slechte spijsvertering, EnergRgebrek, worden snel en afdoende over wonnen door het middel dat hun beginletters noemen. WACHT U VOOR NAMAAK! VAN DAM Co. De Riemerstraat 2o 4. Den Haag Prijs per flacon f 1.50. 6 fl. f8. 12 fl. f 15.Te verkrijgen bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. Te IJmuiden bjj H. SANT en H. SUK, te Velsen bij Mej. v.d. LAAN, te Velseroord bij C. SUK.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 3