ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN velsen. De strjji lew het CodmMcM No. 70. Zaterdag 1 Juli 1916. Ie Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLCIM IJ mm id cd (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij 3. v. Til burg, Willehrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaan LI47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Incurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper. doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, [op te geven. De Administratie. Bekendmaking. Suikerklontjes. Regeeringsrij st Yordering van Wol Gelast Plaatselijk Nieuws. iJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlKN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meêr 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. BOELSE IJMUIDEN. De Burgemeester van VELSEN maakt bokend, dat door hem Maan dag 3 Juli a.s. geen zitting zal worden gehouden in het dienstge bouw te Santpoort. Velsen, 30 Juni 1916. De Burgemeester van Velsen, H. vek LOREN VAN THEMAAT. GEMEENTER A APS VERG ADERING De BURGEMEESTER der Ge meente Velsen maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Vrij dag, den 7 Juli 1916 des namid dags ten 1V, ure, ten Gemeente huize. Velsen, den 30 Juni 1916. De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Als vervolg op zijne vorige be kendmaking brengt de Burgemeester van Velsen ter openbare kennis dat blijkens mededeeling van den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel voor den verkoop van sui kerklontjes geen maximumprijs is vastgesteld. De maximumprijs van suiker is echter 271/» cent per halve K.G. Indien er een tekort aan Melis bestaat kunnen belanghebbenden zich tot ondergeteekende wenden. Velsen, 28 Juni 1916. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Burgemeester van Velsen brengt ter openbare kennis, dat bij de volgende personen Regeeringsrijst te verkregen is a 10 cent per pond IJMUIDEN. C. Zwanenburg, M. v. Heemskerk straat 23Wed. D. J. Olyrook, M. v. Heemskerkstraat 25J. E. Bui tenhuis, Koningsplein 11 Firma Wijnberg en Co., Kanaalstraat 79 M. van Geest, 32 Wed. C. v. d. Made, Zeestraat; C. Dijkshoorn, Bik- Arnoldkade 24 G. Breekveldt, Visseringstraathoek Breesaapstraat 16R. Kofman, Pr. Hendrikstraat II 10Neutrale Coöperatie „Voor allen", Pr. Stein- straatv. Oosbree Zn., Botha- straat 2A. P. Bakker, Bloem- straat 104Wed. G. Krab, Wil- helminastraatG. v. d. Weele, Bloemstraat 36 Albert Heijn, Oran jestraat 10; Arbeiders Coöperatie „Voorwaarts", Verl. Prins Hendrik straat H. Homburg, VisseriDg- straat 6P. Boon, Visseringstraat 7 A. van Oosten, Vischstraat 1 Wed. G. v. d. Plas, Bloemstraat 114; A. A. M. Mulder, Kanaalstraat 44 VELSEROORD. C. Hovestad, WillebrordstraatJ. B, Kuil, Stationsweg 30; J. P. Kockx, Stationsweg 7 P. Verhoog,. Stations weg 1 M. Zwanenburg, 4 J. v. 't Veer, Kalverstraat; W. Mooyen, P. de Feber, W. C. Reijntjes, Willebrordstraat 1 P. M. Brandwijk, K. Nederlof, RijksstraatwegW. Zwanenburg, RatelstraatW. D. Baggerman, Zeeweg. VELSEN. H. Honing, Zuiderdorpstraat 13 J. W. Scheeres, Rijksstraatweg 48. JAN GIJSENVAART. Wed. P. T. TammenC. Diepen- daal, A 180. SiNTPOORT. D. Dam Hzn., Middendorpstraat 1 W. F. v. Bonzei, Voorplaats 46 P. J. Hubers; Rijksstraatweg 95; C. Kors, Hagelingeiweg 22 W. v. Leeuwen, Rijksstraatweg 6. WIJKEROOG. H. Schoone, Wij kersstraatweg 34; C. Koster, Melklaan 75 C. Rol, Wijkerstraatweg 68; v. d. Burg Hogenbirk, Melklaan 6; L. W. Kui per, Rijksstraatweg 4 L. H. Adri- ani, Wijkerstraatweg 9Coöp. „Een dracht", Burgemeester Weertstraat. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Velsen, 30 Juni 1916. ten behoeve van het leger. De Burgemeester der gemeente Velsen. Gezien de artt. 4, 5 en 32 der Inkwartieringswet van 14 Septem ber 1866 (Staatsblad no 138), ge wijzigd hij de wetten van 29 Maart 1877 (Staatsblad) no. 53), 15 April 1186 (Staatsblad no. 64), 10 Mei 1890 t Staatsblad no. 83) en 22 Juli 1899 (Staatsblad no. 175); aan de in deze gemeente wonend9 houders van schapen, ten behoeve van het leger te leveren, alle in- landsche wol, welke bij de schoor van dit jaar is verkregen, welke levering moet geschieden op Dins dag, 4 Juli 1916, des voormiddags 10 uur, bij fa. J. J. BAK en Co te Haarlem, Burgwal 49, en zulks tegen de schadeloosstelling, krach tens de wet toegekend. Bezwaren tegen het bedrag der schadeloosstelling, dat in verband met de kwaliteit der wol wordt bepaald, kunnen worden ingediend bij den Commissaris der Koningin in de provincie. Voor de afgeleverde wol wordt oen bon afgegeven. De wol moet droog en in goede conditie worden afgeleverd. Die eigendunkelijk nalaat of wei gert geheel of gedeeltelijk te voldoen aan de vorderingen, hem krachtens de wet op de inkwartieringen enz. gedaan, of deze voldoening verhin dert of belemmert, wordt gestraft met een geldboete van ten minste vijftig cents en ten hoogste vijf en zeventig gulden (art. 41 der Inkwar tieringswet.) Velsen, 27 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd. H. VER LOREN VAN THEMAAT. Een Ambachtsschool. Naar wij vernemen is op het raadhuis alhier deze week een belangrijke vergade ring gehouden. Op uitnoodiging van iemand die zeer veel belang stelt in de opleiding onzer jeugd, waren daar samengekomen eenige verte genwoordigers van groote industrieën n.l. de heer W. Polderman Jr., directeur van de N. V. Industrieele Mij. „Hera" te IJmuiden; de heer Olie van de N. V. Holl. Plaatwellerij en Pijpenfabriek v.h. J. D. B. Olie en Goud er man te Velsen; de heer de Groot van de Fabriek van Marmerwerken v.b. G. en J. Cool te Beverwijk; de heer Witkamp van de Constructiewerkplaats „De Ken- nemer" te Beverwijk, de heer Con- standse, Ingenieur van den Water staat te IJmuiden en de heer Frans Netscher te Santpoort, lid van den raad. Voorts waren aanwezig Mr. Dr. H. ver Loren van Themaat, Burgemeester onzer gemeente en Jhr. Strick van Linschcten, Burge meester van Beverwijk, die van hunne belangstelling in deze zaak blijk gaveD, benevens de heer H. J. de Groot, Inspecteur van het Mid delbaar Onderwijs voor het Vakon derwijs te 's Gravenhage. Besproken werd de wenschelijk- heid der oprichting van een Am bachtsschool. Men bleek algemeen de noodzakelijkheid daarvan te gevoelen. Velsen en Beverwijk hebben thans beide een Burger avondschool, waar het onderwijs goed, doch met het oog op de zich snel uitbreidende industrie in beide plaatsen onvoldoende is. Nadat de jongens twee klassen hebban door- loopen en hun dus eenige kennis is bijgebracht, moet men ze heenzen den. En de constructie-werkplaatseD en de fabrieken zullen steeds meer behoefte krijgen aan degelijke, ge schoolde vaklieden. Men kwam overeen, dat de stich ting van een Ambachtsschool zeer urgent is en tot het besluit om zoo spoedig mogelijk tot de oprichting daarvan te komen. Men meende, dat het geen gemeenteschool moest worden, doch eene, gesticht door parliculier initiatief. Waar uit den aard der zaak de meeste leerlingen uit IJmuiden en Velsen zullen ko men, zou de school in deze gemeente gevestigd worden, zeer waarschijn lijk te Velseroord, nabij het spoor station. Men was van oordeel dat de zaak niet dadelijk zoo grootsch opgevat behoefde te worden als in Alkmaar. Voorloopig meende men hier met onderwijs in drie vakken te kunnen volstaan, n.l. voor smeden-bankwerkers, electro-tech- Diek en timmerlieden. Het plan is de school zoo te bouwen dat bij mogelijke uitbreiding van het leer plan lokalen bijgebouwd kunnen worden. Aan de school komen ook werkplaatsen, zoodat de leerlingen ook in de practijk gevormd zullen worden. Aan de beide gemeenten en aan Rijk en Provincie zal subsidie wor den gevraagd. Gezien de belang stelling van beide Burgemeesters en van den heer de Groot, Inspec teur van het M. Onderwijs, kan men daarvan goede verwachtingen hebben. Tenslotte werd een Commissie benoemd, bestaande uit de ht-eren W. Polderman Jr. te IJmuiden, de heer Olie en de heer M. Witkamp te Beverwijk en de heer Frans Net scher te Santpoort, welke de plannen verder zal uitwerken. Zoo mogeljjk zal de Commissie nog een vijfde lid, woonachtig te Beverwijk, assumeeren. Wij vermelden deze belangrijke zaak aan bet boofd van ons blad, omdat zij aller aandacht en belang stelling waard is. Zij, die het initia tief hebben genomen, hebben recht op onzen dank en onzen steun. Zeer terecht is opgemerkt hoe snel de industrie zich hier en ook te Beverwijk uitbreidt. Hoe is in enkele jaren de Mij. Hera een groot bedrijf geworden. En de firma Olie en Gon- nermann werkt ook reeds met een kleine honderd man. En er zijn tal van bedrijven, die goedgeschoolde werklieden noodig hebben, bank werkers, smeden, electro-technici enz. 't Is misschien wel jammer, dat men niet dadelpk zulk een prachtig schoolgebouw zal kunnen zetten, als Alkmaar nu rijk geworden is. Maar het is wel zoo, dat men hier meer speciaal onderwijs [zal moeten geven aan de jongelieden, die straks een plaats krijgen in de vele con structie- en herstelplaatsen en in de fabrieken alhier. Wellicht dat op den duur ook de klassen voor het geven van onderwijs in het metselen, kleermaken, schrijnwerken enz. aan de school worden verbonden. 't Is goed gezien, dat het parti culier initiatief deze zaak heeft aan gevat. En wij hopen zeer dat.de Commissie van allen kant krachtige medewerking mag ondervinden. Zoo als dat aan de Zaanstreek het geval is. Verblijdend is dat de heer Netscher, ofschoon geen industrieel, ook zitting heeft in de Commissie. De oud-wethouder van onderwijs verloochent zijn liefde voor het onderwijs niet en zeker zal hij, evenals met de stichting eener H. B.Shet zijne doen om de zaak zoo spoedig mogelijk te doen slagen, 't Is meermalen gezegd goed onder wijs is een levensbehoefte voor onze gemeente. Wanneer nu straks onze nieuwe Visscherij school geopend is en wij krijgtm daarnaast een Hoogere Bur ger School en een Ambachtsschool, kunnen wij voorloopig tevreden zijn. IJMUIDEN. De actie in het visscherigbtdrigf. Woensdagavond vergaderden de gecombineerde havenarbeidersorga nisaties alhier over den étand van zaken en de regeling van het los- loon, in verbanu met het feit, dat de Reeders hun visch gedeeltelijk onverkocht door hun Centraal Ver koop Bureau naar Duitschiand zen den ter verhandeling op do open markt. Door dien maatregel is de besomming niet dadelijk bekend en waar het loon der lossers verband houdt met vangst en markt, kennen die dan ook hun loon niet. De voorzitter van den „Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders" de heer A. W. Heykoopdeed ver slag van diverse conferenties met de Visscherij-administratie, reeders en handelaars; zette den huidigen toestand uiteen en verdedigde een voorstel der besturen inzake het losloon. Dit voorstel komt in het kort neer op dadelijke betaling né. de lossing van een garantie, minimum van f5—. losloon per man en per trawler, met recht op een eindaf rekening nè, een dag of drie, als de opbrengst bekend is, en dan gegrond op het, oude tarief, 10 cent van iedere f100.bruto besomming, boven de f500.en een minimum van fl.50. Hieraan wordt verbonden de in stelling eener speciale Controle-com missie, met opdracht om de wer kelijke bruto opbrengst der visch op de buitenlandsche markt na te gaan. Uitvoerig werden taak, samen stelling, werkwijze en bevoegdheid diei commissie uiteengezet. De stampvolle vergadering nam die voorstellen eenstemmig aan, en de besturen aanvaardden de opdracht oen en ander ter kennis der Reeders- vereenigingen te brengen, als grond slag voor onderhandeling. De drukste dag. Woensdag morgen scheen de vischverkoop haar gewone aanzien teruggekregen te hebben. Er heerschte dezelfde rumoerige drukte van gewone tijden en voor een vreemdeling in Jeruza lem was 't niet te zien, dat er een groote economische worsteling plaats heeft tusschen reederijen en handel eenerzijds en de regeering anderzijds.* Voor hen die ter plaatse goed bekend zijfi, was de vreemde toestand door de drukte niet te verdoezelen. Zoo zagen we het ongewone verschijnsel, dat geheele aanvoeren van stoomtrawlers, in- plaats van naar den publieken afslag gebracht te worden, waartoe men in gewone omstandigheden verplicht is, thans rechtstreeks naar de pakhuizen van de handelaren, die tevens reeders zijn, werden vervoerd of onmiddellijk in gereedstaande wagons werden ingeladen voor het vervoer naar buitenlandsche mark ten. Men deelde ons mede, dat het rijk daartoe een bijzondere concessie heeft gedaan, door die aanvoeren ivrij te stellen van de vier procent retributierecht, die andeis van de I reederijen worden geheven. Het

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1