ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN 's Eis Directe Belastingen. No. 71 Woensdag 5 Juli 1916. Ie Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SiNJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMU1DEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Advertentiën voor dit blad worden aargenomen aan het bureau IVILLEMSPLEIN IJmuiden (Drukkerij Sm- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. f. C« ROELSE, Kanaalstraat Te Velseroord bij 71. v. Til burg, Willebrordslr. 85. Te V eisen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Mcurs, Bockhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper. doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. INVORDERING Kohier v. d. Hoofdelijke»! Omslag, Regeeringsvet. Plaatselijk Nieuws. iJMUIDER COURANT O' ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gereehtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. 's RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente VELSEN maakt bekend, dat het voljaars kohier der Personeele Belas ting (afdeeling IJmuiden) over het diens'jaar 1916, invorderbaar ver klaard op den 30 Juni 1916, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige ver plicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Velsen, den 4 Juli 1916. De Burgemeester, H. veb LOREN VAN THEMAAT. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen makeD bekend, dat een afschrift van bet primi tief kohier van den Hoofdelijk«n Omslag voor het dienstjaar 1916, gedurende vijf maanden van den 1 Juli 1916 tot en met den 30 November 1916, ter Gemeentese cretarie voor een ieder ter lezing ligt. Velsen, den 1 Juli 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VEB LOREN VAN THENAAT. De Secretaris, J. KOSTELIJK 1. s. INVORDERING De Burgemeester der Gemeente Velsen maakt bekend, dat het Kohier der personeele belasting no. 1 afdeeling IJmuiden over het dienst jaar 1916, invorderbaar verklaard op den 30 Juni 1916, aan den Ont vanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daaiop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaal den voet, te voldoen. Velsen, den 3 Juli 1916. De Burgemsester. F. P. VERMEULEN. 1. b. De Burgemeester van Velsen brengt ter openbare kennis, dat bij de volgende petsonen Regeeringsvet te verkrijgen is a 40 cent per pond IJMUIDEN. Wed. D. J. Olyreok, M. v. Heems kerkstraat 25 Firma Wijnberg en Co., Kanaalstraat 79M. van Geest, Kanaalstraat 32 Wed. C. v. d. Made, Zeestraat; C. Dijkshoorn, Bik- Arnoldkade 24 J. N. Kooiman, Pr. Krugerstraat 56 Wed. T. Wijker, Oranjestraat. Wed. J. Bakker, Adrianastraat. L. v. d. Horst, Breesaap. R. Kofman, Pr. Hendrikstraat II10 Neutrale Coöperatie „Voor allen", Pr. Steinstraatv. Oosbree Zn. Bothastraat 2A. P. Bakker, Bloemstraat 104Arbeiders Coö peratie „Voorwaarts", Verl. Prins Hendrikstraat; H. Homburg, Vis- seringstraat 6; A. A. M. Mulder, Kanaalstraat 44; VELSEROORD. C. Hovestad, WillebrordstraatJ. B, Kuil, Stationsweg 30J. P. Kockx, Stationsweg 7 P. Verhoog, Stations weg 1 M. Zwanenburg, 4 J. v. 't Veer, Kalverstraat; W. Mooyen, P. de Feber, A. P. Kocbx, Kalverstraat 56. W. C. Peijntjes, Willebroidstraat 1 P. M. Brandwijk, K. "--ederiof, Rijksstraatweg 22; W. Zwanenberg, RatelstraatW. D. Baggerman, Zeeweg. N. Graman Kanaalweg 49; VELSEN. H. Honing, Zuiderdorpstraat 13 J. W. Scheeres, Rijksstraatweg 48. SANTPOORT. D. Dam Hza., Middendorpstraat 1 W. F. v. Bonzei, Voorplaats 46 J. E. Sluiters, Rijksstraatweg 136. W. v. Leeuwen, Rijksstraatweg 6. JAN GIJSEN VAART. Wed. P. T. Tammen. WIJKEROOG. H. Schoone, Wijkersstraalweg 34 C. Koster, Melklaan 75 C. Rol, Wijkerstraatweg 68v. d. Burg Hogenbirk, Melklaan 6; L. W. Kui per, Rijksstraatweg 4 L. H. Adri- ani, Wijkerstraatweg 9Coöp. „Een dracht", Burgemeester Weertstraat. Velsen, 3 Juli 1916. De Burgemeester van Velsen, VERMEULEN, l.b. IJMUIDEN. Personalia. Naar het Predik beurtenblad der Ned. Herv. Gem. meldt is de heer T. Doevendans alhier benoemd tot secundus-lid van het Classicaal bestuur van Haarlem. Bezoek. De afgevaardigden ter Algemeene Vergadering van de Mij. voor Nijverheid, te Haarlem gehou den, brachten Zaterdagmiddag per boot een bezoek aan onze plaats. De sluizen en de vischhallen werden bezichtigd. Ongevallenwet. Aan J. v. d. P. te IJmuiden, werd door den Raad van Beroep te Haarlem van 11 Februari 1916 af, eene rehte toe gekend van 20 cent per werkdag. In deze zaak had het Bestuur der R. V. B. verdere schadeloosstelling geweigerd. Krijgsraad. De krijgsraad te 's Gravenhage veroordeelde J. H. R. millieien der infanterie, afkomstig uit IJmuiden, wegens 2e desertie 2 maal gepleegd tot 2 maanden militaire detentie en 2 maanden militaire gevangenisstraf. Een trawler ontsnapt. Hoek van Holland. Wij lezen in De Tele graaf: De Donderdagavond naar zee vertrekkende stoomtrawler YM. 53 schipper J. Stam, wensehte zich blijkbaar niet aan het gewone mi lit aire onderzoek te onderwerpen en stoomde, niettegenstaande door het onderzoekingsvaartuig op haar gescheten werd, volle kracht den Waterweg uit on vorder in Noorde lijke richting. En dan het volgende bericht: Onwillige bemanning. Hoek van Holland. Door de stoomloods- boot, belast met den onderzoekings- aienst, is Donderdagavond op den uit- gaanden Nederlandsche trawler YM 53 tweemaal met los en tweemaal met scherp geschoten doordat ge noemde trawler op het herhaalde fluitsignaal der loodsboot niet wilde opdraaien tot onderzoek der scheeps papieren'. Onthulling gedenksteen. In een bijzondere godsdienstoefening is Zon dag in de Ned. Herv. Kerk alhier een gedenksteen onthuld, daar door H.H. Kerkvoogden gepaatst ter herinnering aan den arbeid van het Evangeliesatie-Comité. Ds. Creutz- berg herinnerde er aan hoe dit Comité voor 3773 jaar werd opge richt, toen hier nog slechts enkele huizeD stonden. Enkele namen wer den in 't bijzonder genoemd, als die van mej Insinger te Driebergen die dezen dag zeker aan ons denkt, van meVr. Baronesse van Tuyll te Velsen, die van af den aanvang tot nu vooral het werk der kleine kinderen heeft behartigd en van den heer Bierens de Haan te O ver veen, die de stille kracht van het Comité was. Nadat Ds. Creutzberg gesproken had trokken twee kerk voogden het gordijn voor den steen weg. De Chr. Zangvereeniging, welke bij den aanvang Gezang 3 gezon gen had, zong terwijl gezang 194. Vervolgens sprak Dr. E. Barger van Amsterdam, voorzitter van het Evangelisatie-Comité. Deze herinner de aan een woord van Funke, dat het werk der inwendige zending is als van een dienstmaagd, als de heer en vrouw des huizes komen, maakt zij plaats voor hen. De ar beid van het Comité is thans officiëel geëindigd. Alles, kerk, gebouw en scholen, komt nu onder den Kerke- raad. Stemt dit weemoedig, het is toch een verblijdend feit, waar het werk zoo gegroeid is, zeker ook door den zegen op den arbeid van den herder en leeraar der gemeente. Dr. Barger herdacht ook nog enkele personen, b.v. den heer Sillem en sprekers neef Ds. J. C. Heldring, destijds predikant te Velsen, van wie eigenlijk de stoot tot oprichting van het Comité is uitgegaan. Ook herdacht Dr. Barger nog den zegen rijken arbeid van den Evangelist Wesseldijk. Laatste spreker was Dr. L. Hel dring van Amsterdam, die weesop de belangrijkheid van de scholen der gemeente. Nadat de talrijke schare Gezang 96 had aangeheven, zong de ge meente de aanwezige Comité-leden spontaan Psalm 134 3 toe. De maimeren gedenksteen, ge plaatst onder het raam in den Westelijken Kruisarm, bevat iD gouden letters de namen van alle Comite-leden. Het zijn: Ds. J. C. Heldring 1878—1888, A. Pagé 1878—1887, C. B. Brandliyt 1878- 1882, J. van der Burgt 1878-1909, Baronesse M. van Tnyll van Seroos- kerkenBoreel* 1878nu, Jonk- vrouwe var de Poll 1878 1880, Mej. A. H. Insinger 18781910, Mej. M. H. A. Insinger 1878—nu, Mevrouw M. Boreel van Hogelan- denBaronesse Schimmelpenninck van der Oye 18801892, J. G. Sillem 1882—1896, Dr. E. Barger 1887—nu, Ds. H. Waardenburg 18891893, Mej. C. A.vaDWicke- voort Crommelm 1892nu, A. Bierens de Haan 1896nu, Ds. K. Loggers 1894—1896, Dr. P. A. Klap 1897—1900, Dr. L. Heldring 1901nu, Ds H. W. Creutzberg 1909nu, Mevrouw A. H. Cremer Hogan, 1910nu. Daarboven staat Hulde aan het Comité ter Evange- liesatie te IJmuiden 9 September 1878—9 Maart 1916. Onder de aanwezigen, die deze plechtigheid bijwoonden, merkten wij op Jhr. Mr. Boreel van Hoge- landen en Mevrouw, de heer J. T. Cremer, de Burgemeester en Me vrouw, Ds. Eggink uit Velsen enz. Aan den uitgang werd gecollec teerd voor de nieuwe kerk te Sant poort. De opbrengst was tuim f 85. Be Zeeslag. Poor den stoom trawler Thor 1JM 164 werd op 55,55 Noord en 6,10 Oost met het net gevischt op een op den bodem lig gend oorlogschip. In het net werden opgevischt een kleine installatie voor draadlooze-telegrafie gemerkt No. 18135. Patent Cord 1902'eneen seinvlag, rood, wit, zwart, op den band gemerkt 450. Opdracht. Na gehouden aanbe- besteding is door den architect Kors Visser alhier het bouwen van een pakhuis voor de N. V. Schoeps Ex ploitatie Maatschappij „Velsen" op gedragen aan den heer D, J. Bais Jz. alhier voor f 40800. De lichtinstallatie is opgedragen aan het Electro-Technisch Bureau van Vrede en Bais alhier. R. K. VolksbondIn de Zater dag gehouden jaarvergadering der afd. van den R. K. Volksbond werd de aftredende voorzitter, die van hier vertrekt, tot Eere Voorzitter benoemd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Balm, Gorter en Bebseling, terwijl de heer van derjóeij tot voorzitter werd gekozen. De heer Drieman werd tot afge vaardigde naar den Central en Raad benoemd. VELSEN. Woningbouwvereeniging. De Staatscourant bevat de gewijzigde statuten van de Woningbouwver eeniging „Velsen." Ouderdomswet. De verzoeken om ouderdomsrente van K. Z. en wed. A. v. d. W., beiden te Velsen, werden afgewezen. Besmettelijke ziekten. Volgens opgave in de St. Ct. kwamen in het tijdvak van 2127 Juni in deze gemeente 2 gevallen van typhus en 1 geval van diphtheritis voor. Armenzorg. Te Zwolle is Don derdag de jaarvergadering gehouden van de Ned. Vereeniging voor Ar- jnenzorg en Weldadigheid, onder voorzitterschap van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden alhier, die een openingsrede hield. Dilettanten-Tooneel. Zondag had in Hotel De PriDS de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van den Provincialen Bond van Dilet tanten Tooneelvereenigingen in Noord Holland. Bij de opening waren aanwezig 33 afdeelingen. Doordat de vertegenwoordiger der Afd. Con cordia verhinderd was, moest de Welkomstgroet, die door dezen zou gesproken worden, achterwege blij ven. De voorzitter de heer Jac. Schaap opende nu de vergadering en hoopte, dat de aanwezigen eenigs- zins door zijn woord van welkom schadeloos gesteld zouden worden. Hij wijdde bij zijn woord van wel kom ook nog eenige woorden van herinnering aan de overleden heeren Schefner en Teer, beiden, mannen, aan wie de vereeniging veel te danken heeft. Hierna worden de notulen gelezen der vorige vergadering, die te Noord- scharwoude gehouden werd op 4 Juli 1915, ze weiden met applaus ontvangen en zonder bemerking vastgesteld. Tevens bracht de Secretaris het jaarverslag uit, waarin het overleden eerelid J. D. Schefner werd herdacht. Er heeft eene uitbreiding van het bestuur plaats gehad. -Er is eeD secundus en een 2e secretaris bij gekomen. Het aantal aangesloten vereeni- gingen is geklommen tot 77. Voor deze vergadering zijn nog uitgenoo- digd 27 niet aau gesloten vereeni- gingen. Er werd een klaagtoon aangeheven over het slecht binnen komen der contributie, gelukkig kon er aan toegevoegd worden, dat de kas toch nog vooruitgegaan was met een bedrag van f 68.48. Een heuglijk feit was, dat in zijn 16-jarig bestaan de Bond voor 't eerst een donateur gekregen had. De Secretaris hoopte, dat deze niet lang alleen zou blijven staan. De door den Bond gehouden wed strijd is helaas eene mislukking geweest. De bibliothecaris deelde mee in zijn jaarverslag, dat er een ruimer gebruik vau de boeken gemaakt was en dat er ook meer boeken binnengekomen waren, zoodat de bibliotheek thans 1670 stuks telt, terwijl er toezegging van 600 stuks bestaat. De bibliothecaris stelt voor de bibliotheek te herzien, omdat er

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1